Air Force vs. New Mexico State

    Oct. 13, 2012

    Recap

    Meet Results in PDF Get Acrobat Reader

    Licensed to Las Cruces Aquatic Team
                                      HY-TEK's MEET MANAGER 3.0 10/13/2012 01:07 PM
                             AFA vs. NM State - 10/13/2012
                                        Results
    

    Event 1 Women 200 Yard Medley Relay =============================================================================== School Seed Finals Points =============================================================================== 1 New Mexico State University-NM 'A' NT 1:47.07 456 11 27.40 56.48 1:22.05 1:47.07 2 U.S. Air Force Academy-CO 'A' 1:50.29 1:50.39 414 4 27.79 59.15 1:25.84 1:50.39 3 U.S. Air Force Academy-CO 'B' NT 1:53.09 384 2 28.99 1:01.14 1:27.46 1:53.09 4 New Mexico State University-NM 'B' NT 1:53.39 381 29.24 1:01.18 1:28.04 1:53.39 5 New Mexico State University-NM 'C' NT x1:55.33 360 28.98 1:01.50 1:29.03 1:55.33

    Event 2 Women 1000 Yard Freestyle =============================================================================== Name Age School Seed Finals Points =============================================================================== 1 Menke, Sarah Air Force-CO NT 10:36.38 9 28.10 58.68 1:30.31 2:02.04 2:33.92 3:05.77 3:36.92 4:08.52 4:40.33 5:12.35 5:44.75 6:16.74 6:48.98 7:21.39 7:53.73 8:26.07 8:59.24 9:31.79 10:04.48 10:36.38 2 Nightingale, Emily 18 New Mexico St-NM NT 10:43.29 4 29.25 1:00.70 1:32.46 2:04.29 2:36.26 3:08.49 3:40.67 4:12.87 4:45.29 5:17.88 5:50.19 6:23.15 6:55.63 7:28.12 8:00.94 8:33.74 9:06.44 9:39.35 10:12.02 10:43.29 3 Soper, Mackenzie R 18 New Mexico St-NM NT 10:46.19 3 28.95 1:00.76 1:33.03 2:05.63 2:38.06 3:10.55 3:43.17 4:15.69 4:48.05 5:20.06 5:52.45 6:25.01 6:57.53 7:30.22 8:02.75 8:35.53 9:08.18 9:41.20 10:14.20 10:46.19 4 Heffernan, Clara 18 Air Force-CO 11:23.51 10:52.53 2 29.67 1:00.96 1:32.95 2:05.30 2:37.87 3:10.41 3:43.16 4:15.64 4:48.34 5:20.87 5:54.08 6:26.99 6:59.96 7:33.20 8:06.62 8:40.20 9:13.68 9:46.85 10:20.13 10:52.53 5 Gansneder, Haley N 21 New Mexico St-NM NT 10:59.36 1 29.80 1:02.00 1:34.59 2:07.37 2:40.00 3:12.69 3:45.51 4:18.54 4:51.74 5:24.68 5:57.93 6:31.28 7:04.91 7:38.69 8:12.40 8:46.62 9:20.38 9:54.13 10:27.17 10:59.36 6 Kuyper, Michelle M 20 Air Force-CO 11:32.38 11:20.52 29.92 1:02.03 1:34.94 2:08.23 2:42.17 3:16.00 3:50.47 4:25.16 4:59.67 5:33.54 6:07.56 6:42.06 7:16.89 7:52.23 8:26.77 9:01.65 9:36.80 10:11.94 10:46.54 11:20.52

    Event 3 Women 200 Yard Freestyle =============================================================================== Name Age School Seed Finals Points =============================================================================== 1 Bleyl, Erin N 21 Air Force-CO NT 1:54.96 128 9 27.02 56.55 1:26.11 1:54.96 2 Fenton, Alex M 21 New Mexico St-NM NT 1:55.23 127 4 27.57 56.92 1:26.19 1:55.23 3 Davis, Kim 19 Air Force-CO 1:54.69 1:56.36 123 3 26.93 56.71 1:26.77 1:56.36 4 Cesare, Hannah M 20 Air Force-CO 1:57.48 1:56.51 122 2 27.56 57.05 1:27.10 1:56.51 5 Brennecke, Nicole 18 New Mexico St-NM NT 1:57.38 118 1 27.67 57.10 1:27.25 1:57.38 6 Rupp, Cassandra T 18 New Mexico St-NM NT 2:00.35 107 27.89 58.25 1:29.87 2:00.35 7 Hogan, Kaitlyn M 19 New Mexico St-NM NT x2:00.39 107 27.94 58.30 1:29.40 2:00.39 8 Bjarnadottir, Jona 20 New Mexico St-NM NT x2:02.06 101 28.42 59.26 1:30.54 2:02.06

    Event 4 Women 100 Yard Backstroke =============================================================================== Name Age School Seed Finals Points =============================================================================== 1 Seaver, Terrin M 20 New Mexico St-NM NT 57.60 141 9 28.17 57.60 2 Laughlin, Samantha 20 Air Force-CO NT 57.94 138 4 28.49 57.94 3 Kiss, Tricia J 19 New Mexico St-NM NT 57.98 138 3 28.50 57.98 4 Huttner, Maddie Air Force-CO NT 1:00.86 116 2 30.43 1:00.86 5 Philpot, Karen J 20 New Mexico St-NM NT 1:02.98 102 1 31.04 1:02.98 6 Kuyper, Michelle M 20 Air Force-CO NT 1:06.83 78 31.41 1:06.83 7 Zuniga, Brianna 20 New Mexico St-NM NT x1:10.44 57 30.67 1:10.44

    Event 5 Women 100 Yard Breaststroke =============================================================================== Name Age School Seed Finals Points =============================================================================== 1 Legge, Jessica B 19 New Mexico St-NM NT 1:05.10 143 9 30.01 1:05.10 2 Castellanos, Katri Air Force-CO NT 1:08.51 121 4 32.43 1:08.51 3 Weber, Leah Air Force-CO NT 1:08.52 121 3 32.86 1:08.52 4 Niccum, Noel P 20 Air Force-CO 1:10.83 1:09.88 112 2 33.25 1:09.88 5 Hack, Katie M 20 New Mexico St-NM NT 1:09.96 112 1 33.76 1:09.96 6 Bezenek, Kirsta M 21 New Mexico St-NM NT 1:11.23 104 33.93 1:11.23 7 Mayou, Rosalie A 21 Air Force-CO 1:10.38 x1:11.44 103 33.21 1:11.44

    Event 6 Women 200 Yard Butterfly =============================================================================== Name Age School Seed Finals Points =============================================================================== 1 Holcombe, Haley D 21 Air Force-CO 2:21.27 2:09.09 9 29.23 2:09.09 2 Schweitzer, Kara E 19 New Mexico St-NM NT 2:09.46 4 30.28 2:09.46 3 Aranda, Gabby M 20 Air Force-CO 2:15.26 2:10.74 3 29.27 2:10.74 4 Tasic, Jenna Air Force-CO NT 2:11.10 2 28.96 2:11.10 5 Modero, Moranda R 18 New Mexico St-NM NT 2:11.17 1 29.91 2:11.17 6 Nightingale, Emily 18 New Mexico St-NM NT 2:11.95 29.84 2:11.95

    Event 7 Women 50 Yard Freestyle =============================================================================== Name Age School Seed Finals Points =============================================================================== 1 Ireland, Heather 23 Air Force-CO 25.01 35.17 9 2 Fenton, Alex M 21 New Mexico St-NM NT 36.05 4 3 Reber, Chelsey K 18 New Mexico St-NM NT 38.21 3 4 Zuniga, Alessandra 20 New Mexico St-NM NT 38.28 2 5 Trobe, Alex Z 21 Air Force-CO 25.70 39.05 1 6 Stanat, Haylie Air Force-CO NT 43.74 7 Gansneder, Haley N 21 New Mexico St-NM NT x47.13

    Event 8 Women 3 mtr Diving =============================================================================== Name Age School Seed Finals Points =============================================================================== 1 Porter, Jaymee S 20 New Mexico St-NM NP 223.05 124 9 2 Horn, Jessica Air Force-CO NP 222.90 124 4 3 Long, Lainie Air Force-CO NP 214.43 120 3 4 Ruiz, Audrey C 18 New Mexico St-NM NP 198.83 112 2 5 Reifel, Lauren A 18 New Mexico St-NM NP 184.73 104 1 6 Getty, Summer Air Force-CO NP 180.38 102 7 Kennedy, Rachel Air Force-CO NP x157.35 87 -- Noland, Jeanie Air Force-CO NP X179.10

    Event 9 Women 100 Yard Freestyle =============================================================================== Name Age School Seed Finals Points =============================================================================== 1 Fenton, Alex M 21 New Mexico St-NM NT 53.83 123 9 26.56 53.83 2 Cesare, Hannah M 20 Air Force-CO 55.10 54.09 120 4 26.62 54.09 3 Seaver, Terrin M 20 New Mexico St-NM NT 54.55 117 3 27.11 54.55 4 Stanat, Haylie Air Force-CO NT 55.51 109 2 27.18 55.51 5 Hogan, Kaitlyn M 19 New Mexico St-NM NT 55.57 108 1 26.98 55.57 6 Ireland, Heather 23 Air Force-CO 53.14 56.52 100 27.15 56.52 7 Trobe, Alex Z 21 Air Force-CO NT x56.79 98 27.34 56.79 8 Reber, Chelsey K 18 New Mexico St-NM NT x57.92 90 27.66 57.92 9 Zuniga, Alessandra 20 New Mexico St-NM NT x58.27 87 28.12 58.27

    Event 10 Women 200 Yard Backstroke =============================================================================== Name Age School Seed Finals Points =============================================================================== 1 Kiss, Tricia J 19 New Mexico St-NM NT 2:05.03 9 29.50 1:01.41 1:34.11 2:05.03 2 Laughlin, Samantha 20 Air Force-CO NT 2:05.11 4 29.83 1:01.42 1:33.08 2:05.11 3 Rupp, Cassandra T 18 New Mexico St-NM NT 2:12.14 3 31.22 1:04.15 1:38.06 2:12.14 4 Huttner, Maddie Air Force-CO NT 2:14.22 2 32.89 1:07.31 1:41.28 2:14.22 5 Philpot, Karen J 20 New Mexico St-NM NT 2:15.10 1 33.00 1:07.09 1:41.19 2:15.10 6 Zuniga, Brianna 20 New Mexico St-NM NT x2:17.25 31.68 1:05.63 1:41.10 2:17.25 7 Kuyper, Michelle M 20 Air Force-CO 2:23.46 2:25.04 32.50 1:08.96 1:46.92 2:25.04 8 Bjarnadottir, Jona 20 New Mexico St-NM NT x2:33.00 33.61 1:07.81 1:42.51 2:33.00

    Event 11 Women 200 Yard Breaststroke =============================================================================== Name Age School Seed Finals Points =============================================================================== 1 Legge, Jessica B 19 New Mexico St-NM NT 2:22.85 9 31.04 1:07.58 1:45.40 2:22.85 2 Davis, Kim 19 Air Force-CO 2:22.06 2:23.95 4 33.39 1:11.08 1:48.11 2:23.95 3 Weber, Leah Air Force-CO NT 2:25.77 3 34.00 1:11.17 1:48.64 2:25.77 4 Castellanos, Katri Air Force-CO NT 2:29.40 2 33.94 1:11.08 1:49.71 2:29.40 5 Niccum, Noel P 20 Air Force-CO NT x2:30.26 34.10 1:12.63 1:51.44 2:30.26 6 Schweitzer, Kara E 19 New Mexico St-NM NT 2:31.69 1 34.64 1:12.74 1:52.07 2:31.69 7 Hack, Katie M 20 New Mexico St-NM NT 2:34.83 33.76 1:11.12 1:50.61 2:34.83

    Event 12 Women 500 Yard Freestyle =============================================================================== Name Age School Seed Finals Points =============================================================================== 1 Menke, Sarah Air Force-CO NT 5:07.79 124 9 28.55 59.54 1:30.93 2:02.26 2:33.55 3:04.50 3:35.32 4:06.20 4:37.31 5:07.79 2 Bleyl, Erin N 21 Air Force-CO 5:18.57 5:09.15 122 4 28.70 59.71 1:31.59 2:03.44 2:35.44 3:06.59 3:37.08 4:07.83 4:38.48 5:09.15 3 Brennecke, Nicole 18 New Mexico St-NM NT 5:12.03 118 3 29.18 1:00.24 1:31.59 2:03.09 2:34.41 3:05.77 3:37.25 4:08.84 4:40.78 5:12.03 4 Heffernan, Clara 18 Air Force-CO 5:20.07 5:17.96 109 2 29.38 1:01.03 1:32.62 2:04.31 2:35.93 3:08.21 3:40.67 4:13.25 4:45.92 5:17.96 5 Cesare, Hannah M 20 Air Force-CO 5:22.58 x5:19.46 107 29.75 1:01.75 1:34.35 2:06.91 2:39.77 3:12.07 3:44.05 4:16.05 4:48.20 5:19.46 6 Soper, Mackenzie R 18 New Mexico St-NM NT 5:21.03 105 1 28.71 1:00.56 1:32.61 2:04.77 2:37.02 3:09.91 3:43.10 4:15.76 4:48.73 5:21.03 7 Nightingale, Emily 18 New Mexico St-NM NT 5:21.15 105 1:01.81 1:34.28 2:06.74 2:39.13 3:11.65 3:44.20 4:17.00 4:49.73 5:21.15 5:21.15 8 Gansneder, Haley N 21 New Mexico St-NM NT x5:21.55 104 29.41 1:01.26 1:33.99 2:06.59 2:39.11 3:11.62 3:44.36 4:17.26 4:49.83 5:21.55

    Event 13 Women 100 Yard Butterfly =============================================================================== Name Age School Seed Finals Points =============================================================================== 1 Seaver, Terrin M 20 New Mexico St-NM NT 58.26 133 9 27.46 58.26 2 Holcombe, Haley D 21 Air Force-CO 1:00.61 58.34 132 4 27.71 58.34 3 Aranda, Gabby M 20 Air Force-CO 59.22 58.53 131 3 27.70 58.53 4 Lennert, Dorottya 19 New Mexico St-NM NT 59.08 127 2 28.11 59.08 5 Modero, Moranda R 18 New Mexico St-NM NT 59.77 122 1 28.64 59.77 6 Tasic, Jenna Air Force-CO NT 59.94 121 28.07 59.94 7 Bezenek, Kirsta M 21 New Mexico St-NM NT x1:00.42 118 28.23 1:00.42 8 Zuniga, Alessandra 20 New Mexico St-NM NT x1:03.61 98 29.11 1:03.61

    Event 14 Women 1 mtr Diving =============================================================================== Name Age School Seed Finals Points =============================================================================== 1 Porter, Jaymee S 20 New Mexico St-NM NP 219.08 122 9 2 Horn, Jessica Air Force-CO NP 212.03 119 4 3 Reifel, Lauren A 18 New Mexico St-NM NP 197.55 111 3 4 Noland, Jeanie Air Force-CO NP 186.38 105 2 5 Long, Lainie Air Force-CO NP 168.30 94 1 6 Kennedy, Rachel Air Force-CO NP x165.75 93 7 Ruiz, Audrey C 18 New Mexico St-NM NP 162.98 91 -- Getty, Summer Air Force-CO NP X172.58

    Event 15 Women 400 Yard IM =============================================================================== Name Age School Seed Finals Points =============================================================================== 1 Kiss, Tricia J 19 New Mexico St-NM NT 4:33.24 9 29.38 1:02.87 1:37.90 2:12.68 2:52.02 3:30.78 4:02.89 4:33.24 2 Legge, Jessica B 19 New Mexico St-NM NT 4:34.49 4 28.70 1:02.15 1:39.14 2:14.25 2:51.99 3:30.90 4:03.61 4:34.49 3 Davis, Kim 19 Air Force-CO NT 4:36.71 3 29.49 1:02.98 1:39.13 2:15.42 2:53.31 3:32.56 4:05.50 4:36.71 4 Huttner, Maddie Air Force-CO NT 4:43.24 2 30.13 1:04.52 1:40.71 2:15.98 2:57.69 3:39.07 4:12.21 4:43.24 5 Schweitzer, Kara E 19 New Mexico St-NM NT 4:43.29 1 30.60 1:04.93 1:41.79 2:17.71 2:57.71 3:38.11 4:11.79 4:43.29 6 Bjarnadottir, Jona 20 New Mexico St-NM NT x4:49.22 31.72 1:07.49 1:44.21 2:20.82 3:01.73 3:42.88 4:16.33 4:49.22 7 Castellanos, Katri Air Force-CO NT 4:49.25 29.83 1:04.31 1:41.94 2:20.15 3:01.24 3:43.56 4:17.04 4:49.25 8 Hack, Katie M 20 New Mexico St-NM NT x4:51.03 30.76 1:05.86 1:43.01 2:20.19 3:01.01 3:42.72 4:17.38 4:51.03

    Event 16 Women 400 Yard Freestyle Relay =============================================================================== School Seed Finals Points =============================================================================== 1 U.S. Air Force Academy-CO 'A' 3:36.96 3:34.09 426 11 26.58 54.62 1:19.73 1:47.44 2:13.23 2:41.14 3:06.57 3:34.09 2 New Mexico State University-NM 'A' NT 3:36.46 411 4 26.16 53.43 1:19.33 1:47.73 2:13.38 2:41.42 3:07.56 3:36.46 3 U.S. Air Force Academy-CO 'B' NT 3:40.74 381 2 26.51 55.27 1:10.07 1:22.13 1:50.93 2:04.53 2:17.56 3:40.74 4 New Mexico State University-NM 'B' NT 3:44.86 357 27.03 55.83 1:22.05 1:52.06 2:19.66 2:49.43 3:15.58 3:44.86 5 U.S. Air Force Academy-CO 'C' NT x3:48.03 336 27.00 56.11 1:24.04 1:56.13 2:22.62 2:51.73 3:04.54 3:48.03 6 U.S. Air Force Academy-CO 'D' NT x3:55.94 291 27.90 57.89 1:09.34 1:26.42 1:58.17 2:26.27 2:58.12 3:55.94

    Inside Women's Swimming