NCAA West Preliminary - Day 1 Results

    Recap

    Licensed to USA Masters TandF -WMA Champ Meet
                                           HY-TEK's Meet Manager 5/26/2011 09:25 PM
                             NCAA Division I 2011 Outdoor
                     Track & Field Championships -West Preliminary
                    University of Oregon  - 5/26/2011 to 5/28/2011
                                        Results
    

    Women 100 Meter Dash ================================================================ Name Year School Prelims ================================================================ Heat 1 Preliminaries Wind: 1.2 1 English Gardner FR Oregon 11.39Q 2 Chalonda Goodman SO Texas 11.56Q 3 Shawna Anderson JR Oklahoma 11.61Q 4 Geronne Black SO Portland State 11.70q 5 Chimerem Okoroji JR Minnesota 11.78 6 Gwendolyn Flowers SO Arkansas 11.95 7 Krystal Deyo SR East. Washington 12.05 8 Veronica Jones FR TCU 12.08 Heat 2 Preliminaries Wind: 2.3 1 Tiffany Townsend SR Baylor 11.30Q 2 Candyce McGrone JR Oklahoma 11.49Q 3 Whitney Harris JR Houston 11.53Q 4 Tamika Robinson SR Illinois 11.60q 5 Germe Poston FR Arizona 11.78 6 Tai'Shea Reese JR Houston 11.80 7 Jhorden Hunter FR UTSA 11.87 8 Chanel James JR Washington St. 12.02 Heat 3 Preliminaries Wind: 0.7 1 Jeneba Tarmoh JR Texas A&M 11.46Q 2 Mandy White SR Oregon 11.60Q 3 Sharika Nelvis FR Arkansas State 11.79Q 4 Dominique Lauderdale SR Washington 11.83 5 Antoinette Goodman FR North Dakota 12.02 6 Olivia Kyere-Boateng JR Utah Valley 12.05 7 Shantel Llewellyn SR Missouri State 12.14 -- Lawreta Ozoh SO San Diego St. DNF Heat 4 Preliminaries Wind: 1.2 1 Grecia Bolton JR Houston 11.35Q 2 Dominique Duncan JR Texas A&M 11.48Q 3 Porshe Giddings SR BYU 11.65Q 4 Francesca Okwaro SR Texas Southern 11.66q 5 Audacia Moore JR Wichita State 11.73q 6 LaTisha Holden SR Arizona 11.85 7 Karene King SR Portland State 11.97 8 Franchelle Hill FR TCU 11.99 Heat 5 Preliminaries Wind: 1.4 1 Jessica Young SR TCU 11.21Q 2 Ashley Collier FR Texas A&M 11.47Q 3 Loudia Laarman FR USC 11.62Q 4 Cherrelle Garrett SR California 11.75q 5 Sherine Wells JR Oklahoma 11.96 6 Melanise Chapman SO UC Davis 12.06 7 Brittany Blaylock SR North Texas 12.34 -- Alysha Adams SR North Texas FS Heat 6 Preliminaries Wind: 0.8 1 Jessica Davis FR USC 11.32Q 2 Amber Purvis JR Oregon 11.35Q 3 Kayla Sanchez JR Arizona State 11.63Q 4 Emily Blok SO UNLV 11.73q 5 LaKeidra Stewart SO Texas A&M 11.80 6 Shannon Reynolds SO UT-Arlington 12.02 7 Shataya Hendricks JR Stanford 12.13 8 Denesha Morris SO Kansas 12.15

    Women 400 Meter Dash ================================================================ Name Year School Prelims ================================================================ Heat 1 Preliminaries 1 Jessica Beard SR Texas A&M 53.83Q 2 Ashlea McLaughlin SR UCLA 54.05Q 3 Alena Brooks SO Minnesota 54.41Q 4 Shapri Romero FR Arizona 54.44q 5 Kendra Bradley SR Kansas 54.61q 6 Amber Evans JR SMU 55.44 7 Echos Blevins JR Arizona 55.83 8 LaSasha Aldredge SO New Mexico St. 56.40 Heat 2 Preliminaries 1 Diamond Dixon FR Kansas 53.44Q 2 Ashley Kelly JR Illinois 53.70Q 3 Whitney Jones JR Arkansas 54.01Q 4 Chizoba Okodogbe FR Oregon 54.38q 5 Mara Weekes FR Nebraska 55.45 6 Jackie Harrison JR CSU Northridge 55.88 7 Ryisha Boyd JR Illinois 56.01 8 Hannah Farley SO Stanford 56.10 Heat 3 Preliminaries 1 Kendra Chambers SO Texas 53.87Q 2 Ibukun Mayungbe FR Texas A&M 54.00Q 3 Diamond Richardson JR Baylor 54.37Q 4 Endurance Abinuwa JR UTEP 54.43q 5 Michele Williams SR Oregon 55.74 6 Quinterra Charles SO TCU 55.75 7 Ugo Eke SR UC Davis 56.06 8 Shirley Pitts SO New Mexico 56.41 Heat 4 Preliminaries 1 Ciara Short SR CSU Fullerton 53.11Q 2 Briana Nelson FR Texas 54.01Q 3 Afiya Walker SR Wyoming 54.65Q 4 Ashley Liverpool FR Iowa 55.10 5 Ariel Butzine SO Missouri State 55.76 6 Jerika Lewis SO SE Missouri 56.47 7 Taylor Washington SO Kansas 57.29 -- Jordan Carlson JR Washington DNF Heat 5 Preliminaries 1 Sade Sealy SO Illinois State 53.81Q 2 Shelise Williams SR Arkansas 54.13Q 3 Mary Dickerson JR Steph F. Austin 54.45Q 4 Nikki Klier SR Western Illinois 54.56q 5 Candace Jackson SO Texas Tech 54.99q 6 Taylor Evans JR Texas Tech 55.03 7 Briyanni Thomas FR TCU 55.49 Heat 6 Preliminaries 1 Regina George SO Arkansas 53.92Q 2 Joy Eaton SR UCLA 54.69Q 3 Kalyn Floyd SR Houston 55.53Q 4 Bridget Sanchez JR Eastern Illinois 55.69 5 Shawna Fermin SO Washington St. 55.78 6 Jennifer Mace SR Tulsa 55.93 7 Camilla Dencer JR Oregon 56.13 8 Brittany Wallace SO Houston 56.67

    Women 800 Meter Run ================================================================ Name Year School Prelims ================================================================ Heat 1 Preliminaries 1 Lea Wallace SR Sacramento St. 2:06.94Q 2 Joy O'Hare SO Stanford 2:07.15Q 3 Bethany Praska SR Iowa 2:07.31Q 4 Holli Hosch SR Northern Iowa 2:07.49q 5 Megan Gingerich JR Eastern Illinois 2:09.08 6 Kelsey Williamson SO UNLV 2:11.31 7 Phyllis Francis FR Oregon 2:11.57 8 Layne Moore JR Missouri 2:12.01 Heat 2 Preliminaries 1 Laura Roesler FR Oregon 2:07.79Q 2 Stephanie Brown SO Arkansas 2:07.95Q 3 Justine Diaz JR UC Santa Barbara 2:07.99Q 4 Elizabeth Tremblay SO Colorado 2:08.10q 5 Cori Moore SR Portland 2:08.84 6 Sarah Edwards JR BYU 2:08.97 7 Lizzy Whitney SO Baylor 2:09.07 8 Brittney Harper SO Wisconsin 2:09.97 Heat 3 Preliminaries 1 Christina Rodgers SR Arizona 2:06.17Q 2 Brittany Ogunmokun SO Baylor 2:06.68Q 3 Lauren Schaffer JR Idaho 2:06.95Q 4 Devin Bailey JR Texas Tech 2:07.64q 5 Nicole Clark JR BYU 2:08.07q 6 Erica Parker SR Texas A&M 2:08.58 7 Emma Erickson JR South Dakota 2:09.29 8 Josefine Koskinen SO San Diego St. 2:13.88 Heat 4 Preliminaries 1 Katie Palmer SR BYU 2:07.60Q 2 Natalja Piliusina FR Oklahoma State 2:07.73Q 3 Martine Borge SO Arkansas 2:08.85Q 4 Lucy Yates JR Utah 2:09.39 5 Justine Fedronic SO Stanford 2:10.20 6 Sara Stoakes SO Kansas State 2:10.24 7 Courtney Zalud SO Washington St. 2:12.37 8 Samantha Murphy FR Illinois 2:12.89 Heat 5 Preliminaries 1 Anne Kesselring SO Oregon 2:06.02Q 2 Christine Schmaltz SR North Dakota 2:07.13Q 3 Kelsey Brown FR Oklahoma 2:07.31Q 4 Caroline Jepleting JR Texas Tech 2:07.78q 5 Aliese Hyde FR Texas A&M 2:09.10 6 Lovisa Lindh FR SMU 2:09.36 7 Marielle Hall FR Texas 2:16.35 Heat 6 Preliminaries 1 Lacey Bleazard JR BYU 2:07.26Q 2 Anna Layman SR Washington St. 2:07.31Q 3 Boglarka Bozzay JR Kansas State 2:07.48Q 4 Mary Cate Quiett SR DePaul 2:08.27q 5 Candace Wollert FR Wyoming 2:08.75 6 Amanda Duvendack FR Illinois 2:10.25 7 Blaire Dinsdale JR Nebraska 2:11.27 8 Brooke Dinsdale JR Nebraska 2:14.67

    Women 1500 Meter Run ================================================================ Name Year School Prelims ================================================================ Heat 1 Preliminaries 1 Becca Friday SO Oregon 4:22.79Q 2 Kristen Gillespie JR Arkansas 4:22.94Q 3 Amanda Mergaert SO Utah 4:23.02Q 4 Stephanie Morgan SO Illinois 4:23.15Q 5 Nikki Swenson SR Minnesota 4:23.55Q 6 Samantha Learch JR Arkansas 4:24.57q 7 Samantha Diaz SO Nevada 4:25.79 8 Leigh Ann Ganzar SR Baylor 4:32.73 9 Meghan Heuer FR Kansas State 4:35.35 10 Chelsea Reilly SR California 4:38.71 11 Tanaiya Fisher SR UW-Milwaukee 4:42.35 12 Alyssa Allison SO Arizona State 4:45.27 Heat 2 Preliminaries 1 Elizabeth Yetzer SR Minnesota 4:22.31Q 2 Betzy Jimenez SR Texas 4:22.44Q 3 Katrina Drennen JR Montana 4:22.60Q 4 Mary Goldkamp SR Bradley 4:23.18Q 5 Ashley Miller JR Nebraska 4:23.31Q 6 Madeline Duhon SR Stanford 4:23.48q 7 Sophie Curl FR San Francisco 4:25.91 8 Lauren Hardesty SR Iowa 4:26.08 9 Elizabeth Apgar SO Arizona 4:26.46 10 Alycia Cridebring FR UC Davis 4:29.80 11 Hilary Orf SO St. Louis 4:29.91 12 Natanya Luther SO Arkansas 4:32.75 Heat 3 Preliminaries 1 Jordan Hasay SO Oregon 4:24.03Q 2 Kari Hardt JR BYU 4:24.28Q 3 Justine Johnson SO Washington 4:24.31Q 4 Jillian Rosen JR Arkansas 4:24.44Q 5 Alyssa Abbott SR Utah 4:24.54Q 6 Corinne Christensen JR Kansas 4:24.59q 7 Mary Alenbratt SO SMU 4:25.07 8 Megan Patrignelli FR Oregon 4:25.60 9 Heather Haug JR Montana State 4:25.74 10 Laura Roxberg SO Missouri 4:27.58 11 Staci Foster SO Colorado 4:27.88 12 Stacy Slight JR BYU 4:29.36 Heat 4 Preliminaries 1 Lea Wallace SR Sacramento St. 4:22.01Q 2 Katie Flood FR Washington 4:22.45Q 3 Kristine Eikrem-Engeset JR SMU 4:23.28Q 4 Nicole Bowler JR San Francisco 4:24.31Q 5 Sofia Oberg SO California 4:24.40Q 6 Mihaela Susa SR Oklahoma State 4:24.51q 7 Paige Johnston FR Arkansas 4:24.96 8 Jess Husted SR Illinois State 4:27.41 9 Vanessa Hancock JR Cal Poly 4:29.71 10 Arianna Celis SR CSU Bakersfield 4:35.12 11 Taylor Dutch JR California 4:35.71 12 Julie Amthor JR Texas 4:43.18

    Women 10000 Meter Run ================================================================ Name Year School Prelims ================================================================ Heat 1 Preliminaries 1 Tonya Nero SR Wichita State 33:24.12Q 2 Dani Stack SO Iowa State 33:28.36Q 3 Betsy Saina JR Iowa State 33:28.59Q 4 Stephanie Marcy SR Stanford 33:31.95Q 5 Aliphine Tuliamuk SO Wichita State 33:32.11Q 6 Ruth Senior SR New Mexico 33:33.23Q 7 Tara Erdmann SR Loyola Marymount 33:33.63Q 8 Jennifer Bergman SO Arizona 33:34.32Q 9 Bronwyn Crossman JR Oregon 33:36.74Q 10 Jessica Engel JR Oklahoma 33:38.99Q 11 Morgan Haws SO BYU 33:41.21Q 12 Tone Hjalmarsen SR Oklahoma State 33:49.32Q 13 Sheree Shea SO Loyola Marymount 33:53.54 14 Cecily Lemmon-Lew SR BYU 33:58.24 15 Sarah Waldron JR New Mexico 34:00.72 16 Kathya Garcia JR UTEP 34:02.14 17 Katherine Devlin SO Texas A&M 34:02.43 18 Lindsay Flanagan SO Washington 34:04.13 19 Kate Niehaus SR Stanford 34:11.16 20 Stephanie Price SO Minnesota 34:14.07 21 Camille Logan SO Colorado 34:16.11 22 Elizabeth Boyle SR Illinois 34:28.50 23 Breanne Strenkowski SR UC Santa Barbara 34:29.79 24 Sarah Callister SO Weber State 34:45.08 25 Lyndy Davis JR Portland 34:45.76 26 Samantha Bluske SO Illinois State 34:46.79 27 Lilyanna Morejon SR CSU Northridge 34:48.61 28 Sarah Andrews FR Oregon 34:52.65 29 Jana Stolting FR San Francisco 34:53.65 30 Kirsty Milner SO New Mexico 34:56.46 31 Rochelle Kanuho SO Northern Arizona 34:57.17 32 Krista Drechsler JR UC Davis 34:58.81 33 Laura Thweatt SR Colorado 35:05.11 34 Kortnee Burton JR Northern Arizona 35:11.93 35 Amy Shackleford SR Steph F. Austin 35:14.19 36 Courtney Schultz JR New Mexico St. 35:21.41 37 Camille Schultz JR New Mexico St. 35:24.46 38 Lindsay Prescott SO Arizona State 35:27.79 39 Kellie Houser SO Portland 35:44.82 40 Lacey Oeding JR New Mexico 36:19.91 41 Katie Shaw SR Baylor 36:29.75 42 Kinsey Farren JR Missouri 36:33.15 43 Semehar Tesfaye JR Iowa State 36:38.47 44 Megan Jenkins SR Steph F. Austin 36:49.01 -- Felicity Milton SR Oklahoma State DNF -- Natalie Gray JR New Mexico DNF

    Women 400 Meter Hurdles ================================================================ Name Year School Prelims ================================================================ 1 Andrea Sutherland SR Texas A&M 56.93Q 2 Kayla Sanchez JR Arizona State 58.62Q 3 Egle Staisiunaite SR Wisconsin 58.93Q 4 Tiffany Hendricks SR Iowa 59.63q 5 Ellie Grooters FR Nebraska 59.64q 6 Diana Long SO Wyoming 1:01.03 7 Nicole Noelliste JR Loyola (Ill.) 1:01.25 8 Joi Windham SR Colorado 1:01.63 Heat 2 Preliminaries 1 Kianna Elahi JR Iowa State 57.73Q 2 Danielle Dowie FR Texas 58.54Q 3 Katie Nelms FR Stanford 59.80Q 4 Ariel Coleman JR Arizona 1:00.42q 5 Jesica Ejesieme FR Oklahoma 1:01.06 6 Kourtney Danreuther FR Montana 1:01.60 7 Katie Miller JR Texas State 1:02.46 8 Jndia Cleveland JR New Mexico St. 1:02.55 Heat 3 Preliminaries 1 Jasmine Chaney SR Arizona State 58.29Q 2 Georganne Moline SO Arizona 59.71Q 3 Angelica Weaver SO California 59.73Q 4 Allison Reaser FR San Diego St. 59.82q 5 Ericka Nowell SO UC Irvine 1:00.57 6 Alexa Duling SO South Dakota 1:00.87 7 Ashley Frazier JR CSU Northridge 1:01.06 8 Hayli Worthington FR Idaho State 1:01.88 Heat 4 Preliminaries 1 Ryann Krais JR Kansas State 57.51Q 2 Christina Holland SO Baylor 59.77Q 3 Shaquana Logan SO Washington St. 1:00.19Q 4 Liga Velvere SO Idaho 1:00.55 5 Alyssa Christensen SR BYU 1:00.71 6 Olimpia Nowak JR Northern Iowa 1:00.87 7 Erin Kirby FR Wyoming 1:01.60 8 Kylie Hirschi FR Utah State 1:01.62 Heat 5 Preliminaries 1 Turquoise Thompson SO UCLA 56.84Q 2 Leslie Farmer JR Missouri 59.08Q 3 Sharyn Dahl JR Minnesota 59.32Q 4 Donnise Powell SO Iowa State 1:00.22q 5 Veronica Elseroad-Wall SR Washington St. 1:00.56 6 Latrisha Jordan JR Fresno State 1:01.08 7 Dakota Stewart SR Sam Houston St. 1:01.24 8 Tredene Gant SR So. Illinois 1:02.03 Heat 6 Preliminaries 1 Kori Carter FR Stanford 58.39Q 2 Dalilah Muhammad JR USC 58.51Q 3 Brittany Hyter JR Arkansas 59.26Q 4 Latoya Griffith JR Illinois 59.85q 5 Kelly Stalpes JR Minnesota 1:00.67 6 Kayla Stueckle FR Washington 1:01.34 7 Natalie Morerod FR Wichita State 1:02.59 8 Nicole Jackson JR Sacramento St. 1:04.45

    Women Long Jump =============================================================================== Name Year School Prelims Wind =============================================================================== Flight 1 Preliminaries 1 Malaikah Love JR So. Illinois 5.97m +0.0 19-07.00 2 Karynn Dunn SO Stanford 5.95m 1.5 19-06.25 3 Brianna LeRoy JR Utah 5.89m 1.1 19-04.00 4 Samantha Collins FR TCU 5.72m 1.6 18-09.25 4 Deborah Amoah SO Nevada 5.72m 1.0 18-09.25 6 Natalia Wright JR Sacramento St. 5.67m 1.5 18-07.25 7 Kawanna Brooks SO Illinois 5.66m 1.3 18-07.00 8 Deja Edwards JR UNLV 5.55m 1.3 18-02.50 9 Krystal Wynn FR UTSA 5.54m 1.9 18-02.25 10 Desirae Gonder SR CSU Northridge 5.51m 2.0 18-01.00 11 Jessica Edwards SO UTSA 5.46m 1.6 17-11.00 12 Phylicia Johnson JR Long Beach St. 5.31m 1.8 17-05.25 Flight 2 Preliminaries 1 Arna Erega SR Nebraska 5.95m 0.9 19-06.25 2 Crystal Walker SO Steph F. Austin 5.94m 1.8 19-06.00 3 Tara Korshoj SO Nebraska 5.85m NWI 19-02.50 3 La'Taish Brown SR Wichita State 5.85m 2.5 19-02.50 5 Carisa Leacock FR Iowa 5.83m 1.5 19-01.50 5 Lisa Steinkamp FR Texas A&M 5.83m 2.4 19-01.50 7 Shana Woods SR USC 5.80m 2.0 19-00.50 8 Racquel Jones SO Boise State 5.79m 1.9 19-00.00 9 Precious Selmon SO New Mexico 5.73m 1.8 18-09.75 10 Jndia Cleveland JR New Mexico St. 5.45m 3.1 17-10.75 11 Allison Reaser FR San Diego St. 5.41m 1.2 17-09.00 12 Moira Robinson JR Sacramento St. 5.29m 2.9 17-04.25 Flight 3 Preliminaries 1 Alesha Walker SR New Mexico 6.18mq 1.6 20-03.50 2 Whitney Carlson SR North Dakota 6.10mq 0.1 20-00.25 3 Alitta Boyd SO USC 6.03m 1.1 19-09.50 4 Whitney Liehr SR Stanford 5.97m 0.3 19-07.00 5 Amber Anderson SR Northern Arizona 5.83m 1.7 19-01.50 6 Keia Pinnick SO Arizona State 5.82m 0.9 19-01.25 7 Samantha Henderson SR Arizona State 5.79m 0.6 19-00.00 8 A'Lexus Brannon FR Texas 5.77m 2.2 18-11.25 9 Lauryn Newson JR Oregon 5.75m 1.2 18-10.50 10 Tai'Shea Reese JR Houston 5.74m 1.1 18-10.00 11 Sasha-Kay Matthias SR Texas A&M 5.73m 1.4 18-09.75 -- Alycia Herring FR Arizona State FOUL NWI Flight 4 Preliminaries 1 Whitney Gipson JR TCU 6.41mq 1.5 21-00.50 2 Chantel Malone SR Texas 6.35mq 1.3 20-10.00 3 Jamesha Youngblood SR Oregon 6.33mq 1.8 20-09.25 4 Mara Griva FR Nebraska 6.28mq 1.1 20-07.25 4 Ti'Anca Mock SR Oklahoma 6.28mq 1.1 20-07.25 6 Brittni Dixon-Smith SR Stanford 6.25mq 0.3 20-06.25 7 Todea-Kay Willis SO Minnesota 6.22mq 1.4 20-05.00 8 Andrea Geubelle SO Kansas 6.18mq +0.0 20-03.50 9 Christabel Nettey SO Arizona State 6.16mq 1.2 20-02.50 9 Nina Kokot JR Kansas State 6.16mq 1.1 20-02.50 11 Jasmine Simmons SR Oklahoma 5.98m +0.0 19-07.50 12 Francine Simpson SO Kansas 5.92m 1.2 19-05.25

    Women Shot Put ========================================================================== Name Year School Prelims ========================================================================== Flight 1 Preliminaries 1 Laura Greenfield SO Missouri 14.83m 48-08.00 2 Kim Fortney SO So. Illinois 14.51m 47-07.25 2 Bailey Wagner JR Oklahoma 14.51m 47-07.25 4 Kayla Kovar FR Southern Utah 14.37m 47-01.75 5 Cassandra Woodall JR BYU 14.16m 46-05.50 6 Kiara Pulliam SR Houston 13.89m 45-07.00 7 Jessica Maroszek FR Kansas 13.88m 45-06.50 8 Dana LaRue SO Western Illinois 13.82m 45-04.25 9 Christina Webb SR Sam Houston St. 13.62m 44-08.25 10 Jessica Bush FR Northern Arizona 13.38m 43-10.75 -- Chioma Amaechi FR California FOUL -- J'Quyra Moncur-Blue SO Fresno State FOUL Flight 2 Preliminaries 1 Stormy Harrison SR TCU 15.32m 50-03.25 2 Erica Chaney SR East. Washington 15.29m 50-02.00 3 Jasmine Boyer SO Wisconsin 15.22m 49-11.25 4 Taylor Freeman SO Arizona 15.07m 49-05.50 5 Omotayo Talabi SO Arizona 15.03m 49-03.75 6 Helena Perez FR SMU 14.61m 47-11.25 7 Andrea Behring SR Sacramento St. 14.34m 47-00.75 8 Taylor Rosser SO Texas A&M 14.29m 46-10.75 9 Jasmine Mosley JR South Dakota 14.10m 46-03.25 10 Jennifer Edwards SO Texas A&M 13.48m 44-02.75 -- Jean Lightfoot SR UC Santa Barbara FOUL Flight 3 Preliminaries 1 Whitney Ashley JR San Diego St. 15.75mq 51-08.25 2 Taylor Smith SO Wisconsin 15.71m 51-06.50 3 Helen Ubabuike SO Texas 15.68m 51-05.50 4 Brittany Smith SO Illinois State 15.61m 51-02.75 5 Kelsey Samuels SO TCU 15.42m 50-07.25 6 Kaitlyn Andrews SR Steph F. Austin 15.14m 49-08.25 7 Amanda Latsch SR Nebraska 15.02m 49-03.50 8 Chid Onyewuenyi SR UC Davis 15.00m 49-02.50 9 Victoria Ziegler JR Illinois State 14.86m 48-09.00 10 Amanda Van Dyke JR Texas 14.82m 48-07.50 11 Alisha Misiata SR UC Irvine 14.55m 47-09.00 12 Annie Jackson FR Nebraska 14.48m 47-06.25 Flight 4 Preliminaries 1 Julie Labonte SO Arizona 17.93mq 58-10.00 2 Alyssa Hasslen SO Arizona 17.12mq 56-02.00 3 Jeneva McCall JR So. Illinois 16.49mq 54-01.25 4 Baillie Gibson FR Arizona 16.42mq 53-10.50 5 Tia Brooks SO Oklahoma 16.41mq 53-10.25 6 Simone du Toit JR SMU 16.33mq 53-07.00 7 Ifeatu Okafor SO Texas Tech 16.24mq 53-03.50 8 Kelly Closse JR Texas Tech 16.17mq 53-00.75 9 Gwen Berry SR So. Illinois 16.14mq 52-11.50 10 Anna Jelmini FR Arizona State 15.86mq 52-00.50 11 Karen Shump SO Oklahoma 15.80mq 51-10.00 12 Skylar White SO Baylor 15.25m 50-00.50

    Women Javelin Throw ========================================================================== Name Year School Prelims ========================================================================== Flight 1 Preliminaries 1 Toni Whitfield SR So. Illinois 46.14m 151-04 2 Holly Fraser SO Sacramento St. 44.76m 146-10 3 Asia Easley SO Arizona 43.93m 144-01 4 Emily Betz SO Minnesota 43.82m 143-09 5 Liana Fuentes JR Arizona 43.31m 142-01 6 Nycole Devers FR Montana 43.08m 141-04 7 Lauren Berg SO Texas A&M 42.19m 138-05 8 Hannah Counter SO Montana State 41.49m 136-01 9 Christina Cabias JR Fresno State 41.20m 135-02 10 Emma Murillo FR East. Washington 40.01m 131-03 11 Kimoya Hariott SO UMKC 39.86m 130-09 12 Danielle Stallworth SR Nevada 38.46m 126-02 13 Kelli Roach SO Utah Valley 38.26m 125-06 14 Bethany Pfeiffer FR Missouri 37.99m 124-08 15 Elaina Mezzasalma FR Wisconsin 37.81m 124-00 16 Jordin Seekins SO Washington 34.74m 114-00 Flight 2 Preliminaries 1 Leigh Petranoff JR Illinois State 49.79mq 163-04 2 Marissa Hammond SR Nevada 49.32mq 161-10 3 Ari Ince SR Rice 47.82m 156-11 4 Allyson Wardell SO BYU 46.33m 152-00 5 Laura Macauley JR UTEP 46.14m 151-04 6 Elizabeth Minoofar SR Stanford 45.31m 148-08 7 Emily Kersting SO Sacramento St. 44.36m 145-06 8 Samantha Espiricueta SR SE Missouri 44.29m 145-04 9 Amber Freeman SO BYU 43.59m 143-00 10 Hailey Twietmeyer FR Missouri 43.18m 141-08 11 Megan Rennhack JR Wisconsin 43.09m 141-04 12 Kelsey Brennan SO New Mexico St. 41.17m 135-01 13 Dana Hoolko JR California 40.69m 133-06 14 Sarah Nichols JR Nevada 40.04m 131-04 15 Aly Daily JR Texas A&M 37.89m 124-04 -- Paige Blackburn JR Air Force FOUL Flight 3 Preliminaries 1 Marissa Tschida SR Washington St. 53.29mq 174-10 2 Brittany Borman JR Oklahoma 52.85mq 173-05 3 Emalie Humphreys SR Texas A&M 52.79mq 173-02 4 Alanna Kovacs JR DePaul 50.42mq 165-05 5 Heather Bergmann SO Kansas 49.94mq 163-10 6 Eda Karesin SR Stanford 49.83mq 163-06 7 Sabine Kopplin FR Nevada 49.63mq 162-10 8 Laura Asimakis JR Texas A&M 49.55mq 162-07 9 Courtney Kirkwood JR Washington St. 49.52mq 162-06 10 Randi Hicks SR Long Beach St. 49.45mq 162-03 11 Ali Pistora SR Kansas State 49.08m 161-00 12 Amanda Peterson SO Washington 47.75m 156-08 13 Tara Ross SR Long Beach St. 46.76m 153-05 14 Melissa Fraser JR DePaul 46.58m 152-10 15 Ashley Gatewood JR UC Riverside 44.72m 146-09 16 Bonnie Richardson SO Texas A&M 30.08m 98-08

    Men 100 Meter Dash ================================================================ Name Year School Prelims ================================================================ Heat 1 Preliminaries Wind: 1.3 1 Ryan Milus FR Arizona State 10.40Q 2 Philip Redrick SR Texas Southern 10.43Q 3 Ian Warner SO Iowa State 10.44Q 4 Chris McSwain SO Arizona 10.54q 5 Nate Brunette SO UTSA 10.61q 6 DJ Monroe SO Texas 10.64 7 Amara Sama SR Iowa State 10.70 8 Elliot Taylor JR Arizona 10.77 Heat 2 Preliminaries Wind: 0.8 1 Stanley Azie SR Illinois 10.36Q 2 Prezel Hardy, Jr. FR Texas A&M 10.37Q 3 Lamaar Thomas JR New Mexico 10.56Q 4 Jarred Herring JR Northern Iowa 10.63 5 Daniel Auberry JR Arizona State 10.67 6 Sean King JR Minnesota 10.68 7 Robert Williams SR Prairie View 10.92 8 Eric July JR Texas A&M-CC 11.10 Heat 3 Preliminaries Wind: 0.6 1 Rakieem Salaam JR Oklahoma 10.21Q 2 Martynas Jurgilas JR Kansas State 10.45Q 3 Armahd Lewis SR Utah State 10.61Q 4 Andy White JR Sacramento St. 10.65 5 Silas Pimentel JR Utah State 10.67 6 Brett Blanshan SO Washington St. 10.73 7 Anthony Wright SO UTEP 10.75 8 Woodrow Randall JR Baylor 13.12 Heat 4 Preliminaries Wind: 0.8 1 Cordero Gray SR UT-Arlington 10.29Q 2 Tran Howell SR Texas A&M 10.39Q 3 Aaron Brown SO USC 10.42Q 4 Mark Barnes JR TCU 10.49q 5 Jordan Taylor FR CSU Bakersfield 10.58q 6 Carlos Anderson FR Northern Iowa 10.75 7 Randall Carroll SO UCLA 10.87 8 Justin Austin SO Iowa 11.32 Heat 5 Preliminaries Wind: 0.2 1 Gerald Phiri SR Texas A&M 10.31Q 2 James Alaka SO Washington 10.54Q 3 Allante Battle JR Arizona State 10.58Q 4 Kenneth Chambers FR Missouri 10.66 5 Alex Williams JR Texas 10.68 6 Evan Taylor SO No. Colorado 10.68 7 Carl Horsley FR CSU Northridge 10.71 8 Matt Kerswill SO South Dakota 10.77 Heat 6 Preliminaries Wind: 0.7 1 Charles Silmon SO TCU 10.29Q 2 Joe Morris SO Colorado 10.39Q 3 Clayton Vaughn FR UT-Arlington 10.39Q 4 Zye Boey JR Eastern Illinois 10.50q 5 Michael Bryan FR Texas A&M 10.53q 6 Jamison Jordan FR Cal Poly 10.67 7 Kemar Marsden JR UTSA 10.70 8 Lionel Mungwari SO UT-Arlington 10.78

    Men 400 Meter Dash ================================================================ Name Year School Prelims ================================================================ Heat 1 Preliminaries 1 Tabarie Henry SR Texas A&M 45.69Q 2 Josh Mance FR USC 45.84Q 3 Zwede Hewitt JR Baylor 46.42Q 4 LaToy Williams SR Texas Tech 46.80q 5 Adel al Nasser FR Northern Arizona 47.37q 6 Travis Southard SO Arkansas 47.39 7 Juan Lewis SR UT-Arlington 48.24 -- Darnell Greig SR North Texas DNF Heat 2 Preliminaries 1 Joey Hughes JR USC 46.67Q 2 Ben Skidmore JR Arkansas 47.20Q 3 Kelsey Caesar JR Arizona State 47.42Q 4 Kyle Jefferson JR Wisconsin 47.93 5 Andre Thomas SR Texas 48.05 6 Leon Dillihunt FR UTEP 48.30 7 Remington Blair JR Fresno State 48.69 -- Bryshon Nellum SO USC DNF Heat 3 Preliminaries 1 Mike Berry FR Oregon 46.51Q 2 William Henry FR Arizona State 46.81Q 3 Maurice McNeal FR Washington 47.22Q 4 Jameson Strachan SR UT-Pan American 47.64 5 Keron Toussaint SR Kansas 47.66 6 Robert Seth Monson FR Colorado St. 48.35 7 Brandon Dawson JR Washington St. 48.80 8 Chris Barton SR Iowa 49.28 Heat 4 Preliminaries 1 Bryan Miller SR Texas A&M 46.30Q 2 Marcus Boyd SR Baylor 46.48Q 3 Steven Willey SR Iowa 46.65Q 4 Cass Brown FR Steph F. Austin 47.23q 5 Kyle Clemons SO Kansas 47.26q 6 Mark Hughes SR Missouri 47.81 7 Jacob Sealby FR Washington St. 48.08 8 Brad Wall JR East. Washington 48.79 Heat 5 Preliminaries 1 Demetrius Pinder SR Texas A&M 45.84Q 2 Anderson Mutegi SR UTEP 46.94Q 3 Mychal Dungey SR TCU 47.26Q 4 Dylan Hartnett JR Wichita State 47.56 5 Danzell Fortson SR Texas 47.58 6 Curtis Kock JR UTEP 48.02 7 Neill Braddy FR Arkansas 48.22 8 Remuro Henry SR Oklahoma 48.42 Heat 6 Preliminaries 1 Errol Nolan SO Houston 46.49Q 2 Gil Roberts JR Texas Tech 46.62Q 3 Darryl Hayes JR Sam Houston St. 46.92Q 4 Spencer Chase SO Stanford 47.14q 5 Matt Love JR TCU 47.19q 6 Drew Seale SO Baylor 48.11 7 Darren Patterson SR Eastern Illinois 48.16 -- Kelvin Furlough JR Houston DNF

    Men 800 Meter Run ================================================================ Name Year School Prelims ================================================================ Heat 1 Preliminaries 1 Cory Primm SR UCLA 1:50.27Q 2 Joe Abbott JR Washington St. 1:50.39Q 3 Nick Hutton SO Minnesota 1:50.74Q 4 Aaron Stockstell JR Northern Iowa 1:51.00 5 Tyler Stanley SR Air Force 1:51.88 6 Gabe Aragon SO New Mexico 1:52.34 7 Tony Crisofulli JR Portland State 1:53.58 8 Sean Zurko SR TCU 1:58.96 Heat 2 Preliminaries 1 Jack Obrien JR TCU 1:50.23Q 2 Ryan Martin JR UC Santa Barbara 1:50.33Q 3 James Gilreath SR Baylor 1:50.52Q 4 Chris Bilbrew SR Arkansas 1:50.73 5 Travis Burkstrand SO Minnesota 1:50.74 6 Ryan Styrk SR Washington 1:50.81 7 Scott Crawford SR UCLA 1:51.08 -- Oscar Ramirez JR Texas A&M DQ Heat 3 Preliminaries 1 Erik Sowinski JR Iowa 1:49.25Q 2 Michael Preble JR Texas A&M 1:49.30Q 3 James Eichberger SO Arizona 1:49.72Q 4 David Pachuta JR Minnesota 1:50.25q 5 Steve Kasica JR Colorado 1:50.81 6 Aaron Dixon SR Missouri 1:51.10 7 Sam Evans SO New Mexico 1:53.90 8 Gareth Gilna SO Washington 1:57.83 Heat 4 Preliminaries 1 Harun Abda SO Minnesota 1:48.94Q 2 Charles Jock JR UC Irvine 1:48.96Q 3 Sam James SR Kansas State 1:49.09Q 4 Mason McHenry JR Arizona State 1:49.18q 5 Chris Sweeney SR Oklahoma 1:49.75q 6 Brian Weirich SR BYU 1:51.30 7 Zach Beth SR Wisconsin 1:51.75 8 Seth Butler FR Colorado St. 1:55.93 Heat 5 Preliminaries 1 Elijah Greer SO Oregon 1:48.56Q 2 Joey Roberts JR Texas A&M 1:48.57Q 3 Eric Stroh SR North Dakota 1:48.73Q 4 Jason Holt SR Utah State 1:48.92q 5 Adam Hairston SR Iowa 1:49.10q 6 Declan Murray SO Loyola (Ill.) 1:49.10q 7 Max Hanson SR Minnesota 1:52.31 8 Ryan Lynn SO Illinois 1:55.42 Heat 6 Preliminaries 1 Edward Kemboi FR Iowa State 1:50.76Q 2 Nathaniel Litwiller SO Sacramento St. 1:50.95Q 3 Justin Hedin JR BYU 1:51.00Q 4 Boru Guyota FR Oregon 1:51.01 5 Tommy Brinn SO Nebraska 1:51.74 6 Kyle Winter SO Marquette 1:51.96 7 Dylan Ferris JR Stanford 1:53.42 -- Leoman Momoh SO Arkansas DNF

    Men 1500 Meter Run ================================================================ Name Year School Prelims ================================================================ Heat 1 Preliminaries 1 Miles Batty JR BYU 3:47.30Q 2 Patrick McGregor SO Texas 3:47.70Q 3 Travis Fuller SO BYU 3:48.40Q 4 Zach Mellon FR Wisconsin 3:48.64Q 5 CJ Jessett SO Texas 3:48.79Q 6 Paul Hilsen JR Minnesota 3:49.17 7 Jacob Boone SR Oklahoma 3:49.22 8 Thomas Cattin-Masson SO Arkansas 3:49.62 9 Todd Wakefield FR Washington St. 3:49.80 10 Raul Botezan SO Oklahoma State 3:50.53 11 Nectaly Barbosa SR Arizona State 3:54.87 12 Sam Hyams JR UC Irvine 3:57.25 Heat 2 Preliminaries 1 Matthew Centrowitz JR Oregon 3:47.70Q 2 Duncan Phillips JR Arkansas 3:47.99Q 3 Dorian Ulrey SR Arkansas 3:48.06Q 4 Joey Bywater JR Washington 3:48.47Q 5 A.J. Acosta SR Oregon 3:48.89Q 6 Brandon Shirck JR Cal Poly 3:49.40 7 Jared Rohatinsky SO BYU 3:49.42 8 Andy Richardson JR Minnesota 3:49.72 9 Tyler Brady SO UC Santa Barbara 3:50.41 10 Andrew Berberick SO Stanford 3:50.89 11 Elkana Rotich SO UTEP 3:51.72 12 Michael Atchoo FR Stanford 3:53.46 Heat 3 Preliminaries 1 Patrick Casey SO Montana State 3:44.55Q 2 Justin Duncan SR Tulsa 3:45.01Q 3 David Bishop SR New Mexico 3:45.22Q 4 Blake Shaw JR USC 3:45.26Q 5 Jeff Thode SO Iowa 3:45.30Q 6 Darius Terry JR Arizona State 3:45.32q 7 Matt Cronrath SO Washington St. 3:46.73q 8 Jonathan Sees SR UC Davis 3:47.08q 9 Johnathan Stublaski SR Oklahoma State 3:47.11q 10 Juan Paredes SO UC Santa Barbara 3:48.59 11 Logan Gonzales SR Texas 3:51.47 12 Tom Marshall JR Tulsa 3:55.42 Heat 4 Preliminaries 1 Chris O'Hare SO Tulsa 3:46.33Q 2 Don Wasinger JR Kansas 3:46.49Q 3 Abdi Hassan JR Arizona 3:46.55Q 4 Rob Finnerty SO Wisconsin 3:46.73Q 5 Luke Rucks SR Wisconsin 3:47.23Q 6 Robert Sorrell SR Oklahoma 3:47.27 7 Eric Larson JR Utah State 3:49.39 8 Colin Hacker SR UC Irvine 3:49.94 9 Justice Chirchir JR UTEP 3:51.35 10 Omet Kak SO Drake 3:51.87 11 Tobin Villalva SO Cal Poly 3:55.07 12 Shane Moskowitz FR Oklahoma State 3:55.49

    Men 10000 Meter Run ================================================================ Name Year School Prelims ================================================================ Heat 1 Preliminaries 1 Elliott Heath SR Stanford 29:11.44Q 2 Colby Lowe JR Oklahoma State 29:11.83Q 3 Chris Derrick JR Stanford 29:13.10Q 4 Jake Riley SR Stanford 29:13.75Q 5 Miles Unterreiner JR Stanford 29:14.46Q 6 Keith Gerrard SR New Mexico 29:14.67Q 7 Jeff Schirmer SR So. Illinois 29:14.91Q 8 Joe Bosshard SO Colorado 29:15.57Q 9 Stephen Sambu JR Arizona 29:16.72Q 10 Maverick Darling SO Wisconsin 29:17.56Q 11 Luke Puskedra JR Oregon 29:19.68Q 12 Parker Stinson FR Oregon 29:20.89Q 13 Danny Mercado SR Oregon 29:23.22 14 Elliot Krause SO Wisconsin 29:24.58 15 Eric Fernandez SO Arkansas 29:29.91 16 Mike Torchia SR Minnesota 29:30.38 17 Andy Wacker JR Colorado 29:32.06 18 Greg Miller JR Wyoming 29:33.79 19 Lars Erik Malde SO Portland 29:43.93 20 Brendan Gregg JR Stanford 29:44.38 21 Pieter Gagnon SO Minnesota 29:52.26 22 Kevin Havel JR Stanford 29:54.64 23 Daniel Dunbar JR So. Illinois 29:56.39 24 Jared Ward FR BYU 29:56.95 25 Andrew Roberts SO Colorado St. 30:01.25 26 Alfred Kipchumba JR Portland 30:01.72 27 cosmas Ayabei SO UMKC 30:02.82 28 Patrick Strong SR North Texas 30:02.82 29 Colin Mickow JR Illinois 30:03.68 30 Rex Shield SO BYU 30:05.09 31 Blake Johnson JR Marquette 30:05.28 32 Scott Krapf SR Illinois State 30:05.94 33 Ben Engelhardt SR Arizona State 30:07.38 34 Brandon Hebbert SR BYU 30:07.87 35 Craig Hopkins JR Portland 30:08.03 36 Brogan Austin FR Drake 30:28.59 37 Tim Freriks SO Northern Arizona 30:31.65 38 Michael Krsnak JR South Dakota St. 30:32.76 39 Mitch Johnson JR Tulsa 30:43.79 40 Michael Trejo SR Rice 30:58.99 41 Andrew Lesser SO Colorado St. 30:59.63 42 Nick Szczech JR Marquette 30:59.68 43 Rory Tunningley SO Texas 31:16.30 44 Jason Pedersen SR Northern Arizona 31:58.78 -- Mohamud Ige SR Arizona DNF -- Ryan Cosens JR Cal Poly DNF

    Men 400 Meter Hurdles ================================================================ Name Year School Prelims ================================================================ 1 Bryce Brown SR Texas Tech 51.43Q 2 Ethan Holmes SO Iowa 51.90Q 3 Monte Corley FR California 52.07Q 4 Steven White SO North Texas 52.33 5 Chance Casey SO Baylor 52.34 6 Yusuf Muhammad FR New Mexico 53.45 7 Kris Gehrke SR Eastern Illinois 54.75 8 Charles Lewis FR New Mexico 55.00 Heat 2 Preliminaries 1 Jamele Mason JR Texas Tech 50.81Q 2 Jon DeGrave JR Drake 51.07Q 3 Chris Davis SR Missouri 51.34Q 4 Eric Lund SR Nebraska 51.37q 5 Patrick Tortorici SR Eastern Illinois 52.93 6 Rashaun Johnson FR Washington St. 53.08 7 Christopher Lawson JR Long Beach St. 53.36 8 Franciso Colomar JR Kansas State 53.49 Heat 3 Preliminaries 1 Eric Bailey SR Oklahoma 50.57Q 2 Adam Dailey SR Nebraska 51.01Q 3 Alex Wilright SR UC Davis 51.04Q 4 Keyunta Hayes FR UTSA 52.75 5 Andre Pinon SO UC Santa Barbara 53.25 6 Andrew Pennington JR Arkansas 53.61 7 Peter Guenther SO UC Riverside 55.26 8 Jason Perez SR Houston 55.28 Heat 4 Preliminaries 1 Jeshua Anderson SR Washington St. 50.60Q 2 Dana Wells SO Washington St. 51.59Q 3 Gabriel El Hanbli FR Baylor 51.62Q 4 Rolando Trammel SO Boise State 51.86q 5 Miles Ukaoma FR Nebraska 51.89q 6 Tyler Short SR No. Colorado 52.12q 7 Sean Ferrera JR UC Riverside 52.99 Heat 5 Preliminaries 1 Reggie Wyatt SO USC 50.76Q 2 Cody Wisslead SR Illinois 51.36Q 3 J Hopkins JR Washington St. 51.48Q 4 Darryl Wyrick SO UTSA 51.66q 5 Brian Law JR UCLA 52.62 6 Eric Suprenant JR Cal Poly 52.82 7 Drew Owens FR Montana 54.61 -- David Klarer SO UCLA DQ Heat 6 Preliminaries 1 Amaechi Morton JR Stanford 50.42Q 2 Jeffery Gibson SO Oral Roberts 50.99Q 3 Thomas Phillips SR UC Davis 51.17Q 4 Jodi-Rae Blackwood FR Nebraska 51.68q 5 Patrick Plank JR Wisconsin 52.16 6 Bryce Bergman JR Air Force 52.85 7 D'Juan Richardson JR Iowa 53.85 -- Kellyn Fogarty JR Missouri DQ

    Men Pole Vault ========================================================================== Name Year School Prelims ========================================================================== Flight 1 Preliminaries 1 Alex Bentley SR Houston 5.20mq 17-00.75 1 Brian Hancock SR Missouri 5.20mq 17-00.75 1 Jeff Rodriguez SO UT-Arlington 5.20mq 17-00.75 1 Brock Spandl SR Minnesota 5.20mq 17-00.75 1 Jack Whitt SO Oral Roberts 5.20mq 17-00.75 6 Nate Polacek JR Nebraska 5.15mq 16-10.75 6 Cale Simmons SO Air Force 5.15mq 16-10.75 6 Jordan Scott SR Kansas 5.15mq 16-10.75 9 Michael Viken FR Eastern Illinois 5.05m 16-06.75 9 Matthew Bane FR Illinois 5.05m 16-06.75 9 Ethan Ostrom SO UC Davis 5.05m 16-06.75 9 Corey Phallen SR Arizona State 5.05m 16-06.75 13 Alex Bishop FR Kansas 4.90m 16-00.75 13 Jordan Wehr SR North Texas 4.90m 16-00.75 -- Erik Sutterfield SO Nebraska NH -- Bob Biskupiak SR Montana State NH -- Ben Crogan JR UW-Milwaukee NH -- Tane Owens SR South Dakota NH -- Dustin Gehrke SO Oral Roberts NH -- Nick Jennings JR UC Irvine NH -- Seth Arnold FR Houston NH -- Rob Simmons SO Air Force NH -- Michael Morrison SR California NH -- Ben Peterson SR Minnesota NH Flight 2 Preliminaries 1 Victor Weirich SO BYU 5.20mq 17-00.75 1 Scott Roth SR Washington 5.20mq 17-00.75 1 Michael Woepse FR UCLA 5.20mq 17-00.75 1 Michael Arnold JR Idaho State 5.20mq 17-00.75 1 Chris Little SR BYU 5.20mq 17-00.75 6 Tanner Emrich SR BYU 5.15mq 16-10.75 6 Tyler Wallace JR Long Beach St. 5.15mq 16-10.75 6 Logan Cunningham SO Texas State 5.15mq 16-10.75 6 Greg Woepse SR UCLA 5.15mq 16-10.75 6 Daniel Gooris JR Northern Iowa 5.15mq 16-10.75 11 Sam Kranz SR Northern Iowa 5.05m 16-06.75 11 Mickey DeFilippo JR Wisconsin 5.05m 16-06.75 11 Lucas Pope SR Idaho 5.05m 16-06.75 11 Robby Fegles JR Washington 5.05m 16-06.75 11 Austin Ouderkirk SO Oregon 5.05m 16-06.75 16 Casey DiCesare JR UCLA 4.90m 16-00.75 16 Corey Dysick JR Stanford 4.90m 16-00.75 16 Kenny Greaves JR Texas 4.90m 16-00.75 16 Kyle Inks JR Cal Poly 4.90m 16-00.75 16 Mark Thomas FR Texas 4.90m 16-00.75 -- Kyal Meyers FR Texas Tech NH -- Joe Farley SR Baylor NH -- Colton Ross FR Steph F. Austin NH

    Men Long Jump =============================================================================== Name Year School Prelims Wind =============================================================================== Flight 1 Preliminaries 1 Tyler Terry SR SE Missouri 7.42m 1.9 24-04.25 2 Addison Demer JR Minnesota 7.31m 2.4 23-11.75 3 Jeffery Herron JR Iowa 7.27m 1.4 23-10.25 4 Wesley Bray SR Houston 7.24m +0.0 23-09.00 5 Justin Gross FR Rice 7.23m 1.8 23-08.75 6 Robert Neely JR UC Davis 7.17m 1.4 23-06.25 7 Nelson Rosario JR UCLA 7.10m 2.0 23-03.50 8 Emerson Sanders SO Texas 6.73m -0.8 22-01.00 9 Manny Neizer JR Long Beach St. 6.64m 2.4 21-09.50 9 Ray Green SR UC Davis 6.64m -0.8 21-09.50 11 Julian Bardwell FR Washington 6.31m 2.0 20-08.50 -- Stephan Scott-Ellis SO Washington St. FOUL NWI Flight 2 Preliminaries 1 Chris Carter SR Houston 7.68mq 2.6 25-02.50 2 Jonathan Williams SR Houston 7.46mq 2.9 24-05.75 3 Chase Wheeler FR California 7.26m 3.6 23-10.00 4 Brandon Childs SO Wichita State 7.17m 3.3 23-06.25 5 Henry Jordan III JR Sam Houston St. 7.12m -1.0 23-04.50 6 Emilio Hernandez SR Sacramento St. 7.11m 2.5 23-04.00 7 Jared Vlastuin JR South Dakota St. 7.09m 1.7 23-03.25 8 Chris Benard JR Arizona State 7.04m 1.6 23-01.25 9 Justin Sutter SO Arizona 7.03m 1.5 23-00.75 10 Lamar Delaney SR Houston 6.98m 3.1 22-11.00 11 Lenyn Leonce SO Wyoming 6.88m -0.2 22-07.00 12 Patrick Raedler FR Nebraska 5.00m -0.8 16-05.00 Flight 3 Preliminaries 1 Eetu Viitala JR Boise State 7.46mq 2.9 24-05.75 2 Tyler Simmons SR Wichita State 7.45m 1.2 24-05.50 3 Vernell Warren SR Oregon 7.41m 2.1 24-03.75 4 Ronald Brookins SR Sacramento St. 7.34m 2.2 24-01.00 5 James McLachlan FR Loyola (Ill.) 7.32m -1.7 24-00.25 6 Jaron Criswell SR Central Arkansas 7.19m 2.2 23-07.25 7 Tyler Carter JR Eastern Illinois 7.16m 1.5 23-06.00 8 Lionel Mungwari SO UT-Arlington 7.14m 1.4 23-05.25 9 Jamal Peden FR Steph F. Austin 7.08m +0.0 23-02.75 10 Kendall Spencer FR New Mexico 7.05m 1.1 23-01.75 11 Tyler Williamson SO UTSA 6.76m 2.8 22-02.25 12 Oscar Emegano SR UMKC 6.37m 1.4 20-10.75 Flight 4 Preliminaries 1 Marquise Goodwin SO Texas 7.97mq +0.0 26-01.75 2 Bryce Lamb SO Texas Tech 7.79mq 1.3 25-06.75 3 Tarik Batchelor JR Arkansas 7.72mq 1.9 25-04.00 4 Clive Chafausipo JR Oral Roberts 7.70mq 1.1 25-03.25 5 Nicholas Gordon SR Nebraska 7.69mq 2.9 25-02.75 6 Raymond Higgs FR Arkansas 7.65mq 2.2 25-01.25 7 Julian Reid SR Texas A&M 7.63mq 1.9 25-00.50 8 Melvin Echard SR Texas A&M 7.62mq 0.8 25-00.00 9 Tyron Stewart SR Texas A&M 7.49mq 0.4 24-07.00 10 Bobby Carter SO Nebraska 7.44m 2.1 24-05.00 11 Brendan Ames SR USC 7.30m 3.0 23-11.50 12 Chris Phipps JR Nebraska 7.22m 1.8 23-08.25

    Men Shot Put ========================================================================== Name Year School Prelims ========================================================================== Flight 1 Preliminaries 1 Sean Tabor SO TCU 16.86m 55-03.75 2 Preston Sanders FR Sam Houston St. 16.55m 54-03.75 3 Daniel Erdman JR Cal Poly 16.12m 52-10.75 4 Ian Lettow SR Colorado St. 16.03m 52-07.25 5 Taylor Weldon SR Sacramento St. 15.98m 52-05.25 6 Craig Robinson SO SE Missouri 15.67m 51-05.00 6 Trevor Gilreath FR Montana State 15.67m 51-05.00 8 Morgan Norgaard SR Montana State 15.42m 50-07.25 9 Jason Crisman JR Western Illinois 15.14m 49-08.25 10 Paul Osunwa FR Northern Arizona 14.89m 48-10.25 -- Kyle Schwochow JR Air Force FOUL -- Mark Weber JR UCLA FOUL Flight 2 Preliminaries 1 Trey Davis JR Minnesota 17.38m 57-00.25 2 Justin Romero JR Northern Iowa 16.95m 55-07.50 3 Josh Uchtman JR SE Missouri 16.94m 55-07.00 4 Curtis Jensen SO Illinois State 16.81m 55-02.00 5 Edward Orgon SR UC Davis 16.76m 55-00.00 6 Conrad Aaron SO Oklahoma 16.69m 54-09.25 7 Jacob Shultz SO Sam Houston St. 16.62m 54-06.50 8 Terron Armstead SO Ark-Pine Bluff 16.50m 54-01.75 9 Cesar Puga SR Long Beach St. 16.40m 53-09.75 10 John Fortune FR Houston 15.78m 51-09.25 11 Colby Barber JR BYU 15.38m 50-05.50 -- Danny Block FR Wisconsin FOUL Flight 3 Preliminaries 1 Richard Garrett SO UTSA 18.30mq 60-00.50 2 Tyson Williams SR Colorado St. 18.19mq 59-08.25 3 Casey Keeter SR UT-Arlington 17.64mq 57-10.50 4 Geoffrey Tabor SO Stanford 17.10m 56-01.25 5 Brandon Colbert SR SE Missouri 17.07m 56-00.00 6 Joe Bartlett JR Washington St. 16.89m 55-05.00 6 Alex Zinchenko SO Rice 16.89m 55-05.00 8 Chad Wright FR Nebraska 16.84m 55-03.00 9 Joe Canavan JR Utah State 16.83m 55-02.75 10 Brooks Mosier SO Missouri 16.76m 55-00.00 11 Patrick Kowalsky SR California 15.87m 52-01.00 12 Korion Morris SR Arizona 15.51m 50-10.75 Flight 4 Preliminaries 1 Mason Finley SO Kansas 19.70mq 64-07.75 2 Hayden Baillio SO Texas 18.92mq 62-01.00 3 Leif Arrhenius SR BYU 18.76mq 61-06.75 4 Jacob Thormaehlen JR Texas 18.74mq 61-05.75 5 Jordan Clarke SO Arizona State 18.35mq 60-02.50 6 Bozidar Antunovic FR Arizona 18.08mq 59-04.00 7 Eugenio Mannucci SR Idaho 17.95mq 58-10.75 8 Tim Nedow JR DePaul 17.80mq 58-04.75 9 Robert Gire SR Arizona 17.73mq 58-02.00 10 Luke Pinkelman SR Nebraska 17.63m 57-10.25 11 Jon Arthur JR Steph F. Austin 17.41m 57-01.50 12 Tyler Hitchler JR Nebraska 16.57m 54-04.50

    Men Javelin Throw ========================================================================== Name Year School Prelims ========================================================================== Flight 1 Preliminaries 1 Ian Rice JR Cal Poly 64.52m 211-08 2 Romain Martin SO UT-Arlington 62.00m 203-05 3 Brock Bennett JR UC Davis 61.57m 202-00 4 Jesse Vaughn SO Kansas 60.35m 198-00 5 Michael Thompson SO Oregon 59.95m 196-08 6 Ethan Powell FR Oregon 59.94m 196-08 7 Derek Masterson JR UC Santa Barbara 58.89m 193-02 8 Iain Trimble SO Kansas 58.23m 191-00 9 Carlo Valdes SO UCLA 58.06m 190-06 10 Cole Beyer SR Montana 57.12m 187-05 11 Adam Capps SR Wichita State 56.42m 185-01 12 Kevin Harp SO Drake 55.10m 180-09 13 Ray Lian JR Houston 54.85m 179-11 14 Ed Draper SR SE Missouri 53.03m 174-00 15 Matthew Kosecki FR UCLA 52.06m 170-10 16 Jeffrey Churchman SR USC 51.00m 167-04 Flight 2 Preliminaries 1 Ivan Storic SO UT-Arlington 70.01mq 229-08 2 Brett Trudo JR Wichita State 68.47mq 224-08 3 Pontus Thomee SR Boise State 67.44m 221-03 4 Benjamin Woodruff JR Long Beach St. 66.10m 216-10 5 Justin Graff SO Montana 63.52m 208-05 6 Timothy Urista FR Air Force 62.73m 205-10 7 Marc Peck JR Arizona State 61.89m 203-01 8 Blair Wallingford JR Sacramento St. 61.46m 201-08 9 Derek Steinbach JR Wisconsin 61.25m 200-11 10 Conner Van Fossen SR Air Force 59.81m 196-03 11 Robert Hintz SO Stanford 58.86m 193-01 12 Sean Mackelvie JR Portland State 58.65m 192-05 13 Cody Olsen JR Southern Utah 58.51m 191-11 14 Brian Owens SO Colorado 57.52m 188-08 15 Michael Lauritzen FR Air Force 55.28m 181-04 16 Jon Gomez SO Texas A&M 54.89m 180-01 Flight 3 Preliminaries 1 Kyle Nielsen SR Washington 77.24mq 253-05 2 Sam Humphreys SO Texas A&M 75.50mq 247-08 3 Nick Lyons SR Baylor 73.79mq 242-01 4 Alex Wolff SR Oregon 73.72mq 241-10 5 Tim Glover SO Illinois State 73.28mq 240-05 6 Joe Zimmerman SO Washington 71.67mq 235-02 7 Cooper Thompson JR USC 71.02mq 233-00 8 Johannes Swanepoel FR Kansas 69.36mq 227-07 9 Adam Wolkins SR Nebraska 68.95mq 226-02 10 Richard Olsson SO UTEP 68.90mq 226-00 11 Chris Reno JR BYU 67.65m 221-11 12 Adam Wolfe SR Steph F. Austin 67.08m 220-01 13 Jason Flemmer SR Montana 64.48m 211-06 14 Matt Byers SO Iowa 64.41m 211-04 15 Rob Dehn SR Wisconsin 63.34m 207-10 -- Aaron Mettler SR East. Washington FOUL

    Inside Track & Field