Front Range Invitational

    Recap

    Licensed to University of Wyoming       Hy-Tek's Meet Manager 5/5/2008 11:49 AM
                1st Annual Front Range Track & Field Champs - 5/3/2008
                           Presented by Qdoba Mexican Grill
                       Louis Madrid Sports Complex,,Laramie, WY
                                        Results
    

    Event 1 Women Javelin Throw ========================================================================================== Name Year School Seed Finals Points ========================================================================================== Finals 1 Weber, Katie SO Air Force 47.88m 47.48m 155-09 10 2 Soto, Jessica JR Air Force 36.15m 37.43m 122-10 8 3 Moore, Tiffany SR Air Force 37.64m 36.19m 118-09 6 4 Higby, Alyssa FR Colorado 35.70m 35.59m 116-09 4 5 Durey, Deb SR Air Force 35.23m 35.15m 115-04 2 6 Lechman, Mychelle SO Colorado 25.00m 20.38m 66-10 1 -- Kugler, Kristen SO Colorado State 32.76m ND

    Event 2 Men Javelin Throw ========================================================================================== Name Year School Seed Finals Points ========================================================================================== 1 Gage, Harmon JR Air Force 59.92m 59.16m 194-01 10 2 Fasing, Kevin SO Colorado 216-06 58.19m 190-11 8 3 Van Fossen, Connor FR Air Force 59.45m 57.95m 190-01 6 4 Cumm, Lucas FR Air Force 172-06 56.25m 184-06 4 5 Santiago, Jon FR Air Force 166-09 55.91m 183-05 2 6 Bernard, Brad JR Air Force 53.07m 49.71m 163-01 1 7 Gibson, Chad SO Colorado State 47.39m 48.11m 157-10

    Event 3 Women Hammer Throw ========================================================================================== Name Year School Seed Finals Points ========================================================================================== 1 Burton, Kate SR Wyoming 60.30m 63.92m 209-08 10 2 Berg, Meagan SO Colorado State 56.97m 55.28m 181-04 8 3 Johnson, Amanda JR Colorado State 52.99m 51.34m 168-05 6 4 Elmshauser, Leah JR Colorado State 51.27m 50.28m 164-11 4 5 Faubus, Missy JR Colorado State 51.24m 48.42m 158-10 2 6 Lindemood, Sarah SO Wyoming 47.10m 48.20m 158-02 1 7 Ugochukwu, Jennifer SO Colorado State 49.47m 47.98m 157-05 8 Aimone, Amanda FR Wyoming 45.15m 45.85m 150-05 9 Geubelle, Emily SO Colorado State 44.00m 43.70m 143-04 10 Robben, Stacey SO Colorado State 42.00m 42.54m 139-07 11 Fraser, Hillary FR Colorado State 40.84m 40.56m 133-01 12 Shepherd, Mary FR Northern Colorad 33.79m 35.60m 116-09 -- Higby, Alyssa FR Colorado 37.32m ND -- Poulos, Stacey SR Colorado State 54.35m ND

    Event 4 Men Discus Throw ========================================================================================== Name Year School Seed Finals Points ========================================================================================== 1 Schutz, Jason SR Colorado State 60.00m 58.91m 193-03 10 2 Godell, Alex JR Colorado State 53.48m 53.11m 174-03 8 3 Begley, James SR Colorado 50.55m 52.99m 173-10 6 4 Carter, Cameron FR Colorado State 55.38m 51.42m 168-08 4 5 Lissy, David SR Air Force 52.77m 50.30m 165-00 2 6 Berg, Patrick JR Northern Colorad 49.93m 48.48m 159-01 1 7 Williams, Tyson SO Colorado State 49.39m 48.39m 158-09 8 Lettow, Ian FR Colorado State 45.80m 44.93m 147-05 9 Kluk, Justin JR Air Force 43.98m 44.18m 144-11 10 Smith, Charles FR Northern Colorad 41.53m 41.63m 136-07 11 Moorman, Creighton SR Air Force 46.24m 41.18m 135-01 12 Teasley, Shawn SO Wyoming 43.74m 41.01m 134-06 13 Arndt, Alexander FR Air Force 43.00m 40.78m 133-09 14 Johnson, Kevin SR Colorado State 46.14m 38.61m 126-08 -- John, Alan FR Wyoming 45.88m FOUL

    Event 5 Women Discus Throw ========================================================================================== Name Year School Seed Finals Points ========================================================================================== 1 Neubauer, Sara SO Air Force 49.05m 47.83m 156-11 10 2 Faubus, Missy JR Colorado State 51.00m 47.53m 155-11 8 3 Fraser, Hillary FR Colorado State 44.94m 44.42m 145-09 6 4 Burton, Kate SR Wyoming 45.91m 43.99m 144-04 4 5 Gougler, Courtney JR Wyoming 50.60m 43.96m 144-03 2 6 Berg, Meagan SO Colorado State 45.00m 43.71m 143-05 1 7 Geubelle, Emily SO Colorado State 44.81m 43.09m 141-04 8 Robben, Stacey SO Colorado State 44.30m 41.88m 137-05 9 Aimone, Amanda FR Wyoming 41.04m 41.38m 135-09 10 Ugochukwu, Jennifer SO Colorado State 43.25m 39.98m 131-02 11 Burke, Christina FR Air Force 39.66m 38.16m 125-02 12 Shepherd, Mary FR Northern Colorad 34.20m 31.78m 104-03

    Event 6 Men Shot Put ========================================================================================== Name Year School Seed Finals Points ========================================================================================== 1 Lissy, David SR Air Force 17.65m 16.63m 54-06.75 10 2 Begley, James SR Colorado 15.41m 15.77m 51-09.00 8 3 Williams, Tyson SO Colorado State 15.49m 15.73m 51-07.25 6 4 Godell, Alex JR Colorado State 14.97m 14.90m 48-10.75 4 5 Lettow, Ian FR Colorado State 15.58m 14.70m 48-02.75 2 6 Teasley, Shawn SO Wyoming 14.83m 14.50m 47-07.00 1 7 Carter, Cameron FR Colorado State 14.63m 13.80m 45-03.50 8 Arndt, Alexander FR Air Force 13.36m 12.65m 41-06.00 9 Paladino, Dan SO Air Force 15.60m 12.18m 39-11.50 -- Berg, Patrick JR Northern Colorad 16.82m ND

    Event 7 Women Shot Put ========================================================================================== Name Year School Seed Finals Points ========================================================================================== 1 Faubus, Missy JR Colorado State 15.90m 14.77m 48-05.50 10 2 Neubauer, Sara SO Air Force 15.29m 14.44m 47-04.50 8 3 Ugochukwu, Jennifer SO Colorado State 14.56m 13.43m 44-00.75 6 4 Gougler, Courtney JR Wyoming 14.48m 13.20m 43-03.75 4 5 Berg, Meagan SO Colorado State 13.20m 11.96m 39-03.00 2 6 Fraser, Hillary FR Colorado State 11.89m 39-00.25 0.5 6 Robben, Stacey SO Colorado State 12.46m 11.89m 39-00.25 0.5 8 Shepherd, Mary FR Northern Colorad 10.52m 10.32m 33-10.25

    Event 8 Women Long Jump =============================================================================================== Name Year School Seed Finals Wind Points =============================================================================================== 1 Lloyd, Katie SR Colorado State 6.09m 5.62m NWI 18-05.25 10 2 Collen, Jennifer SR Wyoming 5.63m 5.51m NWI 18-01.00 8 3 Fuller, Lindsey JR Wyoming 5.28m 5.50m NWI 18-00.50 6 4 McCarty, Danielle SO Air Force 5.18m 5.08m NWI 16-08.00 4 5 Plombon, Brianna FR Northern Colorad 5.30m 4.92m NWI 16-01.75 2 6 Roberts, Michelle FR Colorado State 5.58m 4.88m NWI 16-00.25 1

    Event 9 Men Long Jump =============================================================================================== Name Year School Seed Finals Wind Points =============================================================================================== 1 James, Jeremiah FR Wyoming 7.01m 7.34m -0.7 24-01.00 10 2 Alderson, John SO Wyoming 7.14m 7.07m -0.8 23-02.50 8 3 Johnson, Kevin SR Colorado State 7.09m 7.05m 1.5 23-01.75 6 4 Corrow, Travis FR Wyoming 6.91m 6.81m +0.0 22-04.25 4 5 Hart, Devin SR Air Force 6.85m 6.70m -0.9 21-11.75 2 6 Billups, Ryan JR Colorado State 6.81m 6.38m 1.5 20-11.25 1 7 Petsch, Jay SO Wyoming 6.33m 6.35m 1.2 20-10.00 8 Eischeid, David JR Colorado State 6.60m 6.32m 0.5 20-09.00 9 Agwu, Nnamdi SO Colorado State 6.89m 6.27m -1.6 20-07.00 10 Morgan, Skylar JR Air Force 6.58m 6.21m 1.7 20-04.50 11 Gensic, Matt SR Air Force 6.61m 6.08m 1.6 19-11.50 -- Gibson, Chad SO Colorado State 6.05m ND NWI -- Vaden, Jeff SR Northern Colorad 7.00m ND NWI -- Mattison, Richard SR Northern Colorad 6.98m ND NWI

    Event 10 Women Pole Vault ========================================================================================== Name Year School Seed Finals Points ========================================================================================== 1 Beerse, Melissa SO Air Force 4.13m 3.85m 12-07.50 10 2 Colvin, Kate JR Colorado State 3.70m 3.66m 12-00.00 8 3 O'Meara, Sarah FR Air Force 3.05m 3.20m 10-06.00 6 4 Hardy, Anna SR Wyoming 3.20m 3.05m 10-00.00 4 5 Baker, Hallie JR Wyoming 3.25m 2.90m 9-06.25 2 -- Bagley, Tenny FR Wyoming 3.00m NH -- Simmons, Rachel FR Air Force 3.92m NH -- Miller, Rachel FR Air Force 3.80m NH

    Event 11 Men Pole Vault ========================================================================================== Name Year School Seed Finals Points ========================================================================================== 1 Wills, Marshall SO Air Force 4.45m 4.27m 14-00.00 10 2 Ellsworth, Kyle SO Air Force 4.45m J4.27m 14-00.00 8 3 Palicia, Noah FR Air Force 4.75m J4.27m 14-00.00 6 4 Kaplan, Matt SO Northern Colorad 4.28m 3.81m 12-06.00 4 -- Pahlau, Ryan FR Colorado State 4.35m NH -- Frawley, Nicholas SO Air Force 5.44m NH -- Updike, Hatton FR Air Force 4.50m NH

    Event 12 Men Hammer Throw ========================================================================================== Name Year School Seed Finals Points ========================================================================================== 1 Godell, Alex JR Colorado State 60.94m 62.49m 205-00 10 2 Schutz, Jason SR Colorado State 62.53m 59.70m 195-10 8 3 Paladino, Dan SO Air Force 59.30m 59.16m 194-01 6 4 John, Alan FR Wyoming 57.21m 57.92m 190-00 4 5 Begley, James SR Colorado 53.22m 55.97m 183-07 2 6 Berg, Patrick JR Northern Colorad 49.71m 52.71m 172-11 1 7 Williams, Tyson SO Colorado State 48.80m 51.28m 168-03 8 Hurdle, Ian JR Air Force 48.78m 49.57m 162-07 9 Nan, David FR Air Force 48.90m 48.01m 157-06 10 Carter, Cameron FR Colorado State 50.00m 46.79m 153-06 11 Smith, Charles FR Northern Colorad 36.09m 36.82m 120-10 12 Lettow, Ian FR Colorado State 42.82m 34.54m 113-04 -- Jansson, Dane SO Air Force 44.69m ND

    Event 13 Women High Jump ========================================================================================== Name Year School Seed Finals Points ========================================================================================== 1 Ridge, Niomi JR Colorado State 1.75m 1.80m 5-10.75 10 2 Stevens, Rachel JR Northern Colorad 1.70m 1.75m 5-08.75 8 3 Russell, Sonni SO Colorado State 1.70m 1.60m 5-03.00 6 4 Jeffries, Johnna SO Wyoming 1.70m J1.60m 5-03.00 4 5 Lloyd, Katie SR Colorado State 1.75m J1.60m 5-03.00 2 6 Clark, Stephanie FR Wyoming 1.60m J1.60m 5-03.00 1 7 Kugler, Kristen SO Colorado State 1.62m J1.60m 5-03.00 8 Armagost, Heather SR Northern Colorad 1.55m 1.55m 5-01.00 9 McCarty, Danielle SO Air Force 1.61m J1.55m 5-01.00 10 Jackson, Britney FR Wyoming 1.68m J1.55m 5-01.00 11 Roberts, Michelle FR Colorado State 1.63m 1.50m 4-11.00

    Event 14 Men High Jump ========================================================================================== Name Year School Seed Finals Points ========================================================================================== 1 James, Jeremiah FR Wyoming 2.00m 2.00m 6-06.75 10 2 Wills, Kevin SO Colorado State 1.93m 1.95m 6-04.75 8 3 Michaelis, Tony FR Wyoming 1.95m 1.85m 6-00.75 6 4 Morgan, Skylar JR Air Force 1.91m J1.85m 6-00.75 3 4 Lockhart, Alex SO Colorado State 2.00m J1.85m 6-00.75 3 6 Gensic, Matt SR Air Force 1.89m 1.75m 5-08.75 1

    Event 15 Women Triple Jump =============================================================================================== Name Year School Seed Finals Wind Points =============================================================================================== 1 Fuller, Lindsey JR Wyoming 11.22m 11.53m +0.0 37-10.00 10 2 Russell, Sonni SO Colorado State 11.37m 11.22m +0.0 36-09.75 8 3 Knight, Ashley SR Wyoming 10.74m 10.97m +0.0 36-00.00 6 4 Jackson, Britney FR Wyoming 11.02m 10.55m +0.0 34-07.50 4

    Event 16 Men Triple Jump =============================================================================================== Name Year School Seed Finals Wind Points =============================================================================================== 1 Alderson, John SO Wyoming 15.25m 15.05m -0.8 49-04.50 10 2 Agwu, Nnamdi SO Colorado State 14.52m 14.46m +0.0 47-05.25 8 3 Billups, Ryan JR Colorado State 14.40m 13.75m -0.2 45-01.50 6 4 Smith, Travis SO Colorado State 13.50m 13.37m 0.1 43-10.50 4 5 Eischeid, David JR Colorado State 13.69m 12.77m +0.0 41-10.75 2

    Event 18 Men 3000 Meter Steeplechase ================================================================================ Name Year School Seed Finals Points ================================================================================ 1 Keyser, Jake FR Colorado State 9:26.00 9:30.10 10 2 Williams, Matt JR Air Force 9:35.40 9:35.77 8 3 Tyner, Justin FR Air Force 9:34.70 9:52.97 6 4 Vanatta, Kurtis FR Colorado State 9:41.00 9:56.69 4 5 Too, Shadrack SR Wyoming 9:11.10 10:12.53 2 6 Schuler, Brett JR Wyoming 9:11.77 10:19.30 1

    Event 19 Women 4x100 Meter Relay ================================================================================ School Seed Finals Points ================================================================================ 1 Wyoming 'A' 46.87 46.62 10 1) Anderson, Erica FR 2) Babbitt, Shaylee JR 3) DaCosta, Maricel SR 4) Collen, Jennifer SR 2 Colorado 'A' 47.20 47.83 8 1) Green, Monique FR 2) Windham, Joi FR 3) Windham, Toi FR 4) Haverty, Chelsea SR 3 Northern Colorado 'A' 47.88 49.07 6 1) Stec, Ashley SR 2) Sandersfeld, Justine SO 3) Hoblitt, Jillian FR 4) Coomes, Kelly FR

    Event 20 Men 4x100 Meter Relay ================================================================================ School Seed Finals Points ================================================================================ 1 Air Force Academy 'A' 40.93 41.06 10 1) Robinson, Terry FR 2) Picou, Travis SR 3) Woods, LaDarius FR 4) Curry, Kellen JR 2 Wyoming 'A' 41.63 41.35 8 1) Alderson, John SO 2) Brauneis, Keith SO 3) Chavez, Kekoa JR 4) James, Jeremiah FR 3 Northern Colorado 'A' 41.35 41.39 6 1) Mattison, Richard SR 2) Effler, Collin SR 3) Hoerner, Tyler SO 4) McGaughy, Terrence FR 4 Colorado State University 'A' 41.80 41.40 4 1) Fox, Brian FR 2) Jordan, Zach SO 3) Murphy, Josh FR 4) Sayyid, Sulaiman FR

    Event 21 Women 1500 Meter Run ================================================================================ Name Year School Seed Finals Points ================================================================================ 1 Saunders, Marissa JR Colorado State 4:32.05 4:37.05 10 2 Higgins, Emily SO Wyoming 4:33.84 4:40.16 8 3 Loseke, Heather SR Colorado State 4:32.56 4:46.85 6 4 Johnson, Gretchen SR Wyoming 4:43.40 4:54.23 4 5 Davis, Alysha FR Wyoming 4:45.00 4:57.55 2 6 Morreale, Brittany SO Air Force 4:44.35 5:01.44 1 7 Heffron, Erin SO Wyoming 4:52.00 5:12.47 8 Thomas, Laine FR Colorado State 5:05.00 5:19.08 9 Forrest, Rachel SO Northern Colorad 5:13.58 5:44.14

    Event 22 Men 1500 Meter Run ================================================================================ Name Year School Seed Finals Points ================================================================================ 1 Castle, Daniel JR Air Force 3:45.40 4:00.27 10 2 Huntington, Michael SR Wyoming 3:53.30 4:00.28 8 3 Chirchir, Eliud FR Wyoming 3:53.50 4:01.97 6 4 Sanders, Scott JR Colorado State 3:51.80 4:03.92 4 5 Jones, Kyle JR Air Force 3:57.57 4:05.98 2 6 Cowles, Parker JR Air Force 4:11.49 4:10.78 1

    Event 23 Women 100 Meter Hurdles ======================================================================================== Name Year School Seed Finals Wind H# Points ======================================================================================== 1 Babbitt, Shaylee JR Wyoming 13.74 13.61 2.9 2 10 2 Lloyd, Katie SR Colorado State 14.55 14.09 2.9 2 8 3 Jones, Learsha FR Colorado State 14.22 14.16 2.9 2 6 4 Schmitz, Jennifer SO Wyoming 14.20 14.18 2.9 2 4 5 Coomes, Kelly FR Northern Colorad 14.28 14.22 2.9 2 2 6 Ridge, Niomi JR Colorado State 14.25 14.23 2.9 2 1 7 Haverty, Chelsea SR Colorado 15.30 14.89 2.5 1 8 Elliott, Nicole SO Air Force 15.21 15.15 2.5 1 9 Kugler, Kristen SO Colorado State 16.20 16.04 2.5 1

    Event 24 Men 110 Meter Hurdles ======================================================================================== Name Year School Seed Finals Wind H# Points ======================================================================================== 1 Curry, Kellen JR Air Force 14.23 14.32 2.2 2 10 2 Robinson, Terry FR Air Force 14.99 14.52 2.2 2 8 3 Johnson, Kevin SR Colorado State 14.59 14.53 2.2 2 6 4 Morgan, Skylar JR Air Force 15.19 14.85 2.2 2 4 5 Vetri, Michael FR Air Force 15.34 15.10 2.2 2 2 6 Petsch, Jay SO Wyoming 15.50 15.58 2.2 2 1 7 Palicia, Noah FR Air Force 15.44 15.71 2.2 2 8 Oderwald, Devin FR Wyoming 17.52 16.96 2.5 1 9 Agyei, Stephen FR Colorado 15.42 17.45 2.2 2 -- Gibson, Chad SO Colorado State 16.50 NT 2.5 1

    Event 25 Women 400 Meter Dash =================================================================================== Name Year School Seed Finals H# Points =================================================================================== 1 Sandersfeld, Justine SO Northern Colorad 55.60 56.30 2 10 2 Mapes, Jessica SO Air Force 59.15 57.72 1 8 3 Maul, Veronica JR Colorado 56.80 57.90 2 6 4 Bell, Teresa SO Colorado State 57.10 58.50 2 4 5 Anderson, Erica FR Wyoming 57.32 58.54 2 2 6 Hoblitt, Jillian FR Northern Colorad 57.27 58.66 2 1 7 Miller, Hannah FR Wyoming 57.80 58.84 2 8 Moczulski, Keira FR Northern Colorad 59.34 59.42 1 9 Iseman, Lauren SO Northern Colorad 58.78 59.70 2 10 Hageman, Shannon FR Northern Colorad 1:00.27 1:00.08 1 11 Green, Monique FR Colorado 57.30 1:01.27 2 12 Tanimoto, Keilyn SO Northern Colorad 1:00.76 1:01.65 1 13 Peterson, Leslie SO Colorado State 1:01.10 1:03.63 1 -- Grubbs, Carley JR Wyoming 58.85 DNF 1

    Event 26 Men 400 Meter Dash =================================================================================== Name Year School Seed Finals H# Points =================================================================================== 1 Hoerner, Tyler SO Northern Colorad 47.87 47.81 2 10 2 Terry, Nate SR Colorado 47.90 48.16 2 8 3 Effler, Collin SR Northern Colorad 48.53 48.55 2 6 4 Hawkins, Kevin SR Air Force 48.55 48.62 2 4 5 Fox, Brian FR Colorado State 48.40 48.63 2 2 6 Tucker, Cole SO Colorado State 47.79 49.54 2 1 7 Cronin, Shane SO Colorado 50.20 50.31 1 8 Hansen, Sam FR Wyoming 50.85 50.55 1 9 Stenzel, Andy JR Colorado State 50.67 2 10 Severino, Chris FR Air Force 51.14 51.83 1 11 Palicia, Noah FR Air Force 48.89 53.28 2

    Event 27 Women 100 Meter Dash ===================================================================================== Name Year School Seed Finals Wind Points ===================================================================================== 1 Jones, Learsha FR Colorado State 12.10 12.09 0.2 10 2 DaCosta, Maricel SR Wyoming 12.12 12.10 0.2 8 3 Babbitt, Shaylee JR Wyoming 12.23 12.31 0.2 6 4 Frary, Andrea SO Wyoming 12.48 12.50 0.2 4 5 Smith, Joi JR Wyoming 12.88 12.98 0.2 2 6 Garber, Jenelle SO Wyoming 13.10 13.09 0.2 1 -- Weedor, Abby FR Northern Colorad 12.24 NT 0.2

    Event 28 Men 100 Meter Dash ======================================================================================== Name Year School Seed Finals Wind H# Points ======================================================================================== 1 Dodson, Jeremy JR Colorado 10.41 10.32 3.1 2 10 2 West, Vashone SR Wyoming 10.63 10.38 3.1 2 8 3 McGaughy, Terrence FR Northern Colorad 10.47 10.39 3.1 2 6 4 Picou, Travis SR Air Force 10.58 10.41 3.1 2 4 5 Sayyid, Sulaiman FR Colorado State 10.62 10.57 3.1 2 2 6 Woods, LaDarius FR Air Force 10.84 10.80 3.1 2 1 7 Fox, Brian FR Colorado State 10.85 11.11 3.1 2 8 Murphy, Josh FR Colorado State 11.20 11.18 1.9 1 -- Campbell, Ryan SR Colorado 10.33 DQ 3.1 2

    Event 29 Women 800 Meter Run ================================================================================ Name Year School Seed Finals Points ================================================================================ 1 Saunders, Marissa JR Colorado State 2:15.50 2:16.34 10 2 Drew, Lisa SO Northern Colorad 2:16.83 2:17.84 8 3 Robinson, Kelly SR Air Force 2:14.12 2:18.27 6 4 Higgins, Emily SO Wyoming 2:16.50 2:19.42 4 5 Peterson, Nikki JR Wyoming 2:18.20 2:20.13 2 6 Burditt, Rebecca SO Air Force 2:19.86 2:26.13 1 7 Heffron, Erin SO Wyoming 2:25.00 2:34.59

    Event 30 Men 800 Meter Run =================================================================================== Name Year School Seed Finals H# Points =================================================================================== 1 Friese, Ryan SO Colorado State 1:51.40 1:50.38 2 10 2 Glass, Calvin SR Air Force 1:53.89 1:54.11 2 8 3 Stanley, Tyler FR Air Force 1:54.38 1:54.50 2 6 4 Oliphint, John SO Air Force 1:54.25 1:55.32 2 4 5 Stanford, Travis FR Northern Colorad 1:54.87 1:55.75 1 2 6 Murphy, Conor SO Air Force 1:54.65 1:55.89 2 1 7 Potrykus, Bobby FR Colorado State 1:51.90 1:56.23 2 8 Harper, Cody SO Northern Colorad 1:57.27 1:57.63 1 9 Standen, Geoffrey JR Wyoming 1:54.60 1:57.99 2 10 Baldwin, TJ FR Wyoming 1:55.60 1:58.80 1 11 Gomez, Adrian FR Colorado 1:56.00 2:00.22 1 12 Ryan, Ben JR Colorado 1:52.98 2:01.82 2

    Event 31 Women 400 Meter Hurdles ================================================================================ Name Year School Seed Finals Points ================================================================================ 1 Windham, Toi FR Colorado 1:02.02 1:01.24 10 2 Windham, Joi FR Colorado 1:02.53 1:02.97 8 3 Stec, Ashley SR Northern Colorad 1:02.11 1:03.32 6 4 McCarty, Danielle SO Air Force 1:04.07 1:04.45 4 5 Frary, Andrea SO Wyoming 1:03.89 1:05.41 2 6 Emig, DeAnne FR Colorado State 1:05.10 1:05.77 1

    Event 32 Men 400 Meter Hurdles =================================================================================== Name Year School Seed Finals H# Points =================================================================================== 1 Chavez, Kekoa JR Wyoming 53.52 53.43 2 10 2 Robinson, Terry FR Air Force 53.66 54.20 2 8 3 Butcher, Jon SR Air Force 54.76 54.23 2 6 4 Payne, John SR Air Force 53.50 54.33 2 4 5 Wittmer, Marty SO Northern Colorad 54.08 54.57 2 2 6 Jones, Matthew FR Air Force 57.14 55.89 1 1 7 Hoekstra, Hunter SO Northern Colorad 54.23 55.99 2 8 Pummer, Joe SO Northern Colorad 56.09 56.37 1 9 Nelson, Aaron JR Air Force 56.21 56.52 1 10 McCathran, Matthew FR Colorado 54.50 56.64 2

    Event 33 Women 200 Meter Dash ======================================================================================== Name Year School Seed Finals Wind H# Points ======================================================================================== 1 DaCosta, Maricel SR Wyoming 24.80 24.90 NWI 2 10 2 Babbitt, Shaylee JR Wyoming 24.67 24.96 NWI 2 8 3 Haverty, Chelsea SR Colorado 25.18 25.30 NWI 2 6 4 Stec, Ashley SR Northern Colorad 25.55 25.85 NWI 2 4 5 Schmitz, Jennifer SO Wyoming 25.53 26.07 NWI 2 2 6 Mapes, Jessica SO Air Force 25.82 26.11 NWI 2 1 7 Moczulski, Keira FR Northern Colorad 26.55 26.64 0.3 1 8 Coomes, Kelly FR Northern Colorad 25.87 26.65 NWI 2 9 Smith, Joi JR Wyoming 26.42 26.96 0.3 1 10 Garber, Jenelle SO Wyoming 27.51 27.32 0.3 1 11 Hageman, Shannon FR Northern Colorad 26.24 27.41 0.3 1 12 Tanimoto, Keilyn SO Northern Colorad 26.86 27.61 0.3 1 13 Peterson, Leslie SO Colorado State 26.50 27.90 0.3 1

    Event 34 Men 200 Meter Dash ======================================================================================== Name Year School Seed Finals Wind H# Points ======================================================================================== 1 Dodson, Jeremy JR Colorado 20.64 20.73 +0.0 2 10 2 Picou, Travis SR Air Force 20.73 20.96 +0.0 2 8 3 Campbell, Ryan SR Colorado 20.80 21.11 +0.0 2 6 4 West, Vashone SR Wyoming 21.40 21.29 +0.0 2 4 5 McGaughy, Terrence FR Northern Colorad 21.22 21.57 +0.0 2 2 6 Sayyid, Sulaiman FR Colorado State 21.50 21.74 +0.0 2 1 7 Tucker, Cole SO Colorado State 21.98 0.2 1 8 Murphy, Josh FR Colorado State 22.29 22.44 0.2 1 9 Stenzel, Andy JR Colorado State 22.10 22.65 0.2 1 10 Short, Tyler FR Northern Colorad 22.41 22.69 0.2 1 11 Van Portfliet, Michael SO Northern Colorad 23.67 0.2 1

    Event 35 Women 3000 Meter Run ================================================================================ Name Year School Seed Finals Points ================================================================================ 1 Hemphill, Kristen JR Colorado State 9:30.34 10:16.40 10 2 Anthony, Kirsten JR Colorado State 9:39.06 10:18.31 8 3 Rastall, Ellie FR Colorado State 10:01.10 10:31.34 6 4 Loseke, Heather SR Colorado State 9:48.20 10:33.68 4 5 Johnson, Gretchen SR Wyoming 9:47.53 10:35.76 2 6 Davis, Alysha FR Wyoming 10:15.50 10:50.46 1 7 Rawlings, Danielle SR Colorado State 11:07.40 8 Pozun, Danielle JR Air Force 10:50.00 11:40.45

    Event 36 Men 3000 Meter Run ================================================================================ Name Year School Seed Finals Points ================================================================================ 1 van Wyngaarden, Josh SR Air Force 8:39.54 8:56.21 10 2 Miller, Greg FR Wyoming 8:34.00 9:04.53 8 3 Urbina, Andres SR Colorado State 8:22.20 9:07.48 6 4 Grossman, Seth FR Wyoming 8:40.50 9:08.42 4 5 Taylor, Kip JR Colorado State 8:39.00 9:13.25 2 6 Mason, Justin JR Air Force 8:48.55 9:15.64 1 7 Workman, Daniel JR Air Force 9:20.00 9:43.56

    Event 37 Women 4x400 Meter Relay ================================================================================ School Seed Finals Points ================================================================================ 1 Northern Colorado 'A' 3:48.79 3:54.23 10 1) Hoblitt, Jillian FR 2) Iseman, Lauren SO 3) Stec, Ashley SR 4) Sandersfeld, Justine SO 2 Wyoming 'A' 3:52.60 3:58.51 8 1) Anderson, Erica FR 2) DaCosta, Maricel SR 3) Miller, Hannah FR 4) Grubbs, Carley JR

    Event 38 Men 4x400 Meter Relay ================================================================================ School Seed Finals Points ================================================================================ 1 Northern Colorado 'A' 3:15.32 3:13.48 10 1) Wittmer, Marty SO 2) Stanford, Travis FR 3) Effler, Collin SR 4) Hoerner, Tyler SO 2 Wyoming 'A' 3:18.00 3:16.75 8 1) Chavez, Kekoa JR 2) Petsch, Jay SO 3) Standen, Geoffrey JR 4) Hansen, Sam FR 3 Colorado State University 'A' 3:15.00 3:20.20 6 1) Fox, Brian FR 2) Keeler, Kyle JR 3) Stenzel, Andy JR 4) Tucker, Cole SO 4 Air Force Academy 'A' 3:17.30 3:23.46 4 1) Butcher, Jon SR 2) Picou, Travis SR 3) Palicia, Noah FR 4) Hawkins, Kevin SR

    Women - Team Rankings - 18 Events Scored =============================================================================== 1) Colorado State University 183 2) Wyoming 166 3) Air Force Academy 85 4) Northern Colorado 57 5) Colorado 43

    Men - Team Rankings - 19 Events Scored =============================================================================== 1) Air Force Academy 202 2) Colorado State University 148 3) Wyoming 121 4) Colorado 58 5) Northern Colorado 50

    Inside Track & Field