Front Range Classic

    Recap |  Photo Gallery 

    Licensed to U.S. Air Force Academy HY-TEK's Meet Manager 5/4/2012 06:00 PM FRONT RANGE CLASSIC - 5/4/2012 NCAA Division I Scoring Meet USAF Academy, CO Results

    Women 100 Meter Dash ======================================================================================== Name Year School Seed Finals Wind H# Points ======================================================================================== Finals 1 Icenia Anderson FR Colorado St. 12.28 12.09 4.0 1 10 2 Shanetria Thomas FR Colorado St. 11.99 12.14 4.0 1 8 3 Chantel Bernabo SR Wyoming 12.15 12.14 4.0 1 6 4 Tawny Lambuth SR Air Force 12.51 12.42 4.0 1 4 5 Lindsay Copeland SR Wyoming 12.45 12.48 3.3 2 2 6 Morgan Malone FR Air Force 13.16 12.59 3.3 2 1 7 Jessamy Barton SR Air Force 12.65 12.88 3.3 2 8 Sierra Schepper FR Air Force 13.01 3.3 2

    Women 200 Meter Dash ======================================================================================== Name Year School Seed Finals Wind H# Points ======================================================================================== 1 Samantha Kee FR Wyoming 24.40 24.50 0.8 1 10 2 Icenia Anderson FR Colorado St. 25.00 25.21 0.8 1 8 3 Morgan Malone FR Air Force 25.51 25.43 0.8 1 6 4 Erica Carson FR Air Force 26.34 25.61 1.7 2 4 5 Marissa Smith SO Colorado St. 25.90 25.74 1.7 2 2 6 Kassie Gurnell SO Air Force 25.86 1.7 2 1 7 Meagan Robinson JR Colorado St. 25.70 25.87 0.8 1 8 Kate Striepe SO Wyoming 25.98 26.18 1.7 2 9 Lindsay Copeland SR Wyoming 25.89 26.35 1.7 2 10 Olivia Heaston SR Wyoming 25.30 27.03 0.8 1 11 Phaelen French SR Air Force 27.52 28.10 1.7 2

    Women 400 Meter Dash ================================================================================ Name Year School Seed Finals Points ================================================================================ 1 Samantha Strempke SO Northern Col 56.49 56.62 10 2 Audrey West FR Wyoming 57.90 57.11 8 3 Shaylee Robinette SR Northern Col 56.88 57.98 6 4 Natalie Hurst SO Wyoming 58.64 58.19 4 5 Erica Carson FR Air Force 1:00.48 58.73 2 6 Heather Shepard SO Air Force 58.87 1 7 Ashley Araujo FR Northern Col 59.53 59.81 8 Kirsten McKen SO Wyoming 58.92 1:00.69

    Women 800 Meter Run ================================================================================ Name Year School Seed Finals Points ================================================================================ 1 Annette Eichenberger SO Air Force 2:14.19 2:17.78 10 2 Rebecca Esselstein FR Air Force 2:15.08 2:18.82 8 3 Andrea Klimowski SO Wyoming 2:21.24 2:22.05 6 4 Katie Carroll SR Air Force 2:20.23 2:26.63 4 5 Marie Rossillon FR Air Force 2:25.00 2:27.78 2 6 Sari Little SR Northern Col 2:27.09 2:28.00 1 7 Michelle Ferguson FR Air Force 2:26.80 2:35.72

    Women 1500 Meter Run ================================================================================ Name Year School Seed Finals Points ================================================================================ 1 Holly Page FR Wyoming 4:37.98 4:49.49 10 2 Melissa Fuerst SO Air Force 4:33.52 4:53.18 8 3 Jen Bremser JR Air Force 4:37.50 4:56.91 6 4 Kate Kanetzky JR Air Force 5:04.20 4 5 Heather Connick FR Air Force 4:59.12 5:05.90 2 6 Amanda Blain SO Air Force 4:54.80 5:07.25 1 7 Taylor Drolshagen FR Air Force 4:44.12 5:09.30 8 Emily Hazen FR Air Force 5:07.53 5:15.02 9 Adrianna Dong SO Air Force 4:53.47 5:19.64

    Women 100 Meter Hurdles ===================================================================================== Name Year School Seed Finals Wind Points ===================================================================================== 1 Lindsey Keller JR Colorado St. 14.07 13.95 2.5 10 2 Jenna Mann SO Wyoming 14.15 13.95 2.5 8 3 Kalie Kirk JR Colorado St. 14.10 14.11 2.5 6 4 Maggie Ochsner SR Wyoming 14.19 14.41 2.5 4 5 Sierra Schepper FR Air Force 14.93 2.5 2 6 Jamie Hart SO Air Force 15.44 2.5 1 7 Phaelen French SR Air Force 17.16 2.5

    Women 400 Meter Hurdles ================================================================================ Name Year School Seed Finals Points ================================================================================ 1 Erin Kirby SO Wyoming 59.39 1:00.51 10 2 Diana Long JR Wyoming 59.90 1:00.62 8 3 Taylor Gardner SO Wyoming 1:01.35 1:01.93 6 4 Rachel Thomas SR Air Force 1:02.39 1:02.13 4 5 Sarah Hamilton SO Colorado St. 1:05.20 1:05.52 2 6 Melinda Van Dyk FR Northern Col 1:04.33 1:05.92 1 7 Sara Benson SO Colorado St. 1:04.02 1:07.68

    Women 3000 Meter Steeplechase ================================================================================ Name Year School Seed Finals Points ================================================================================ 1 Nicole Larson SR Northern Col 12:07.13 12:59.00 10

    Women 4x100 Meter Relay ================================================================================ School Seed Finals Points ================================================================================ 1 Wyoming 'A' 46.50 51.82 10 1) Audrey West FR 2) Samantha Kee FR 3) Erin Kirby SO 4) Chantel Bernabo SR

    Women 4x400 Meter Relay ================================================================================ School Seed Finals Points ================================================================================ 1 Northern Colorado 'A' 3:50.44 3:51.13 10 1) Shaylee Robinette SR 2) Ashley Atkin FR 3) Amoni Ashby FR 4) Samantha Strempke SO

    Women High Jump ========================================================================================== Name Year School Seed Finals Points ========================================================================================== 1 Cate Brus JR Colorado St. 1.69m 1.73m 5-08.00 10 2 Lesly Torres JR Air Force 1.70m 1.65m 5-05.00 7 2 Regan Rogers SO Air Force 1.73m 1.65m 5-05.00 7 4 Mindy Campbell SO Colorado St. 1.64m 1.65m 5-05.00 3 4 Rachel Herald SO Air Force 1.68m 1.65m 5-05.00 3 6 Alison Forrester SO Colorado St. 1.70m 1.65m 5-05.00 1 7 Kassie Gurnell SO Air Force 1.56m 1.60m 5-03.00 8 Laurisa Canini SO Colorado St. 1.65m 1.60m 5-03.00 9 Olivia Downing JR Colorado St. 1.60m 1.55m 5-01.00 -- Phaelen French SR Air Force 1.53m NH

    Women Pole Vault ========================================================================================== Name Year School Seed Finals Points ========================================================================================== 1 Kimber Shealy SR Air Force 4.11m 4.01m 13-01.75 10 2 Bizzy Mellado JR Air Force 3.85m 3.95m 12-11.50 8 3 Margo Tucker SO New Mexico 3.91m 3.95m 12-11.50 6 4 Tawny Lambuth SR Air Force 3.89m 3.75m 12-03.50 4 5 Nathalie Busk SO New Mexico 3.75m 3.75m 12-03.50 2 6 Emily Heisler FR New Mexico 3.55m 3.65m 11-11.75 1 7 Julia Cook SO New Mexico 3.62m 3.50m 11-05.75 8 Morgan Griffin SO Colorado St. 3.60m 3.35m 10-11.75 9 Sara Page SO Colorado St. 3.45m 3.35m 10-11.75 10 Stephanie Ryken FR Northern Col 3.23m 3.35m 10-11.75 10 Rachel Saunders JR Colorado St. 3.57m 3.35m 10-11.75 12 Paige Shirley SO Air Force 3.65m 3.35m 10-11.75 13 Libby Westfall SO Air Force 3.35m 3.20m 10-06.00 -- Lindsay Bradford FR Northern Col 3.12m NH -- Jessamy Barton SR Air Force 3.20m NH

    Women Long Jump =============================================================================================== Name Year School Seed Finals Wind Points =============================================================================================== 1 Jenna Mann SO Wyoming 5.45m 5.53m NWI 18-01.75 10 2 Lesly Torres JR Air Force 5.35m 5.46m NWI 17-11.00 8 3 Meaghann Peak SR Colorado St. 5.54m 5.44m NWI 17-10.25 6 4 Jamie Hart SO Air Force 4.84m 4.83m NWI 15-10.25 4 5 Emily Moore SO Wyoming 5.29m 4.25m NWI 13-11.50 2

    Women Triple Jump =============================================================================================== Name Year School Seed Finals Wind Points =============================================================================================== 1 Meaghann Peak SR Colorado St. 12.56m 12.11m 2.8 39-08.75 10 2 Emily Moore SO Wyoming 11.80m 11.84m 1.2 38-10.25 8 3 Olivia Downing JR Colorado St. 11.51m 11.13m 3.1 36-06.25 6 4 Jordyn Stoddard SR Air Force 11.17m 11.05m 2.4 36-03.00 4

    Women Shot Put ========================================================================================== Name Year School Seed Finals Points ========================================================================================== 1 Mollie Dahl JR Wyoming 14.65m 15.05m 49-04.50 10 2 Ashley Hutchinson SR Wyoming 14.84m 14.55m 47-09.00 8 3 Shreese Daniels FR Wyoming 14.93m 14.19m 46-06.75 6 4 Paige Blackburn SR Air Force 15.61m 13.79m 45-03.00 4 5 Jackie Ahloo SO Air Force 14.40m 13.52m 44-04.25 2 6 Danielle Tabb FR Air Force 13.48m 12.57m 41-03.00 1 7 Rachel Gebauer SR Air Force 13.16m 11.78m 38-07.75 8 Katy Moorkamp JR Air Force 12.42m 11.42m 37-05.75 9 Kajsa Bank SR Colorado 11.39m 10.77m 35-04.00

    Women Discus Throw ========================================================================================== Name Year School Seed Finals Points ========================================================================================== 1 Paige Blackburn SR Air Force 53.24m 49.31m 161-09 10 2 Kiah Hicks FR Colorado St. 47.76m 47.70m 156-06 8 3 Elizabeth Johnson JR Colorado St. 47.67m 45.76m 150-01 6 4 Becca Bauman SO Air Force 43.68m 43.30m 142-01 4 5 Katy Moorkamp JR Air Force 44.90m 41.86m 137-04 2 6 Ashley Hutchinson SR Wyoming 45.38m 39.58m 129-10 1 7 Danielle Tabb FR Air Force 42.64m 37.80m 124-00 8 Jackie Ahloo SO Air Force 35.46m 33.14m 108-09

    Women Hammer Throw ========================================================================================== Name Year School Seed Finals Points ========================================================================================== 1 Ashley Hutchinson SR Wyoming 58.90m 57.01m 187-00 10 2 Paige Blackburn SR Air Force 54.25m 56.17m 184-03 8 3 Kiah Hicks FR Colorado St. 57.07m 55.54m 182-02 6 4 Anna George JR Wyoming 51.13m 51.90m 170-03 4 5 Becca Bauman SO Air Force 49.16m 47.30m 155-02 2 6 Kirsten Wicks SR Colorado 45.42m 44.50m 146-00 1 7 Rachel Gebauer SR Air Force 45.64m 44.37m 145-07 8 Kellie Lind JR Colorado 47.90m 43.53m 142-09 9 Katy Moorkamp JR Air Force 44.29m 42.10m 138-01 10 Jackie Ahloo SO Air Force 38.56m 40.15m 131-09 11 Kajsa Bank SR Colorado 41.32m 38.42m 126-00 12 Danielle Tabb FR Air Force 37.90m 34.59m 113-06 13 Sara Layman FR Northern Col 26.58m 25.11m 82-04

    Women Javelin Throw ========================================================================================== Name Year School Seed Finals Points ========================================================================================== 1 Paige Blackburn SR Air Force 50.44m 45.61m 149-08 10 2 Nikki Freeman FR Air Force 43.90m 43.72m 143-05 8 3 Kim Smith SO Air Force 44.13m 41.10m 134-10 6 4 Alana Piccone SO Air Force 35.97m 38.67m 126-10 4 5 Anna George JR Wyoming 41.09m 38.05m 124-10 2 6 Maria Cress JR Wyoming 41.04m 32.96m 108-02 1 7 Kirsten Wicks SR Colorado 27.26m 31.27m 102-07 8 Annalyse Schmitt FR Air Force 33.19m 30.94m 101-06 9 Jenna Mann SO Wyoming 35.96m 29.50m 96-09 10 Ashley Christ SO Air Force 33.59m 27.79m 91-02 11 Sara Layman FR Northern Col 26.38m 25.92m 85-00 12 Jessica McLaughlin SR Colorado 25.66m 23.78m 78-00

    Men 100 Meter Dash ===================================================================================== Name Year School Seed Finals Wind Points ===================================================================================== 1 Travis Gunderson JR Wyoming 10.66 10.74 2.2 10 2 James MacAndrew JR Air Force 11.22 11.16 2.2 8 3 Evan McDowell FR Air Force 11.30 11.35 2.2 6

    Men 200 Meter Dash ======================================================================================== Name Year School Seed Finals Wind H# Points ======================================================================================== 1 Jake Spuller FR Air Force 21.67 21.40 2.2 1 10 2 Uzor Udensi JR Air Force 21.76 21.57 2.2 1 8 3 Anthony Delgado JR Air Force 21.61 21.87 2.2 1 6 4 Andy Kemmer SO Northern Col 22.83 21.95 1.4 2 4 5 Travis Gunderson JR Wyoming 22.36 22.19 1.4 2 2 6 Adam Frank JR Northern Col 22.71 22.52 1.4 2 1 7 Danny Bieber SO Air Force 23.40 23.15 1.4 2 8 Casey Riggs FR Air Force 23.50 23.70 1.4 2 9 Edmond Duvall FR Air Force 24.30 23.92 1.4 2 10 Isaiah Grady FR Northern Col 21.86 26.28 2.2 1

    Men 400 Meter Dash ================================================================================ Name Year School Seed Finals Points ================================================================================ 1 Manny Smith SR Air Force 48.27 47.77 10 2 Michael Craig SO Air Force 49.80 48.67 8 3 David Ptacek SO Air Force 49.04 49.03 6 4 Josh Nielsen SO Air Force 49.19 49.76 4 5 Danny Bieber SO Air Force 50.85 51.32 2 6 Brad Hackert SO Air Force 53.42 54.66 1

    Men 800 Meter Run =================================================================================== Name Year School Seed Finals H# Points =================================================================================== 1 Alex Zubey SR Air Force 1:50.00 1:52.86 1 10 2 Matt Caldwell SO Air Force 1:51.00 1:54.05 1 8 3 Alex Lindsay SO Air Force 1:49.80 1:56.68 1 6 4 Ken Lane JR Wyoming 1:56.09 1:57.97 2 4 5 Jimmy Sablan FR Northern Col 1:58.33 2:01.48 2 2 6 Jared Elly FR Air Force 1:55.83 2:02.99 2 1 7 Derek Schneider SO Northern Col 1:55.02 2:04.46 1

    Men 1500 Meter Run ================================================================================ Name Year School Seed Finals Points ================================================================================ 1 Zach Perkins FR Air Force 3:53.24 3:56.91 10 2 Jake Hawkins SO Air Force 3:53.48 3:57.19 8 3 Nick White SR Air Force 3:52.00 4:01.96 6 4 Ted Artz JR Air Force 3:56.00 4:06.63 4 5 Elliott Myers FR Air Force 3:57.50 4:09.54 2 6 Zach Christenson FR Air Force 4:12.20 4:11.93 1 7 Gage Owens JR Air Force 4:10.77 4:12.47

    Men 3000 Meter Run ================================================================================ Name Year School Seed Finals Points ================================================================================ 1 Nick Ekel SR Wyoming 8:51.96 10 2 Paul Burke SR Wyoming 9:19.41 8 3 Tyler Gifford JR Wyoming 9:22.79 6 4 Ryan Griesbach SR Wyoming 9:27.19 4 5 Carson Fugal SO Air Force 9:15.00 9:32.66 2

    Men 110 Meter Hurdles ======================================================================================== Name Year School Seed Finals Wind H# Points ======================================================================================== 1 Kelby Dias JR Colorado St. 14.31 14.22 2.7 1 10 2 Bryce Bergman SR Air Force 14.60 14.33 2.7 1 8 3 Robert Wasinger SO Colorado St. 14.58 14.59 2.7 1 6 4 Michael Tasker JR Wyoming 14.65 14.64 2.7 1 4 5 Colin Herold SO Wyoming 14.72 14.66 2.7 1 2 6 Sam Saccomano JR Colorado St. 14.98 14.84 2.1 2 1 7 Michael Tibbs JR Air Force 15.17 14.85 2.1 2 8 Evan McDowell FR Air Force 15.38 14.98 2.1 2 9 Mark Flegel JR Wyoming 14.78 15.03 2.7 1 10 Casey Riggs FR Air Force 15.16 15.11 2.1 2 11 Edmond Duvall FR Air Force 15.55 15.55 2.1 2 12 Bryce Mitchell FR Air Force 15.44 15.60 2.1 2

    Men 400 Meter Hurdles ================================================================================ Name Year School Seed Finals Points ================================================================================ 1 Bryce Bergman SR Air Force 51.25 52.16 10 2 Aaron Praska JR Wyoming 54.50 54.24 8 3 Sam Lynass FR Colorado St. 54.77 54.86 6 4 Bryce Mitchell FR Air Force 58.00 1:00.20 4

    Men 3000 Meter Steeplechase ================================================================================ Name Year School Seed Finals Points ================================================================================ 1 Riley Coates FR Air Force 10:06.37 10 2 Carl Eifert SO Air Force 9:33.78 10:29.61 8

    Men 4x100 Meter Relay ================================================================================ School Seed Finals Points ================================================================================ 1 Wyoming 'A' 41.21 41.75 10 1) Travis Gunderson JR 2) Jason Roascio FR 3) Stephen Michel JR 4) Brandon Douglass JR 2 Air Force 'A' 41.30 42.53 8 1) Josh Nielsen SO 2) Casey Riggs FR 3) David Ptacek SO 4) James MacAndrew JR

    Men High Jump ========================================================================================== Name Year School Seed Finals Points ========================================================================================== 1 Travis Smith JR Air Force 2.10m 2.05m 6-08.75 10 2 Tyler Jordan SO Air Force 1.99m 1.95m 6-04.75 8 3 Scotty Owens FR Colorado St. 2.01m 1.90m 6-02.75 6 4 Evan McDowell FR Air Force 1.98m 1.90m 6-02.75 4 5 Brad Hackert SO Air Force 1.85m 1.85m 6-00.75 2

    Men Pole Vault ========================================================================================== Name Year School Seed Finals Points ========================================================================================== 1 Joey Uhle FR Air Force 5.30m 5.25m 17-02.75 10 2 Logan Pflibsen SO New Mexico 5.21m 5.15m 16-10.75 8 3 Chase Cooper JR Air Force 5.12m 5.15m 16-10.75 6 4 Cort Rogers SO Air Force 5.12m 4.90m 16-00.75 4 5 Elliott Beski SO Air Force 5.05m 4.90m 16-00.75 2 6 Michael Tibbs JR Air Force 4.91m 4.90m 16-00.75 1

    Men Long Jump =============================================================================================== Name Year School Seed Finals Wind Points =============================================================================================== 1 Ryan Wasilawski JR Colorado St. 7.10m 6.55m 1.0 21-06.00 10

    Men Triple Jump =============================================================================================== Name Year School Seed Finals Wind Points =============================================================================================== 1 Jaymes Talkington JR Wyoming 14.82m 14.68m 3.1 48-02.00 10

    Men Shot Put ========================================================================================== Name Year School Seed Finals Points ========================================================================================== 1 James Chambers JR Air Force 15.90m 16.36m 53-08.25 10 2 Sean Herbison SR Air Force 16.61m 16.26m 53-04.25 8 3 Alec Pott SO Colorado St. 16.38m 16.06m 52-08.25 6 4 Kyle Schwochow SR Air Force 16.75m 16.01m 52-06.50 4 5 James Cole SR Air Force 16.16m 15.53m 50-11.50 2 6 Shane Cox JR Air Force 14.40m 14.07m 46-02.00 1 7 Callen Hecker FR Colorado St. 14.26m 13.68m 44-10.75 8 Aaron Hughey FR Air Force 11.23m 10.88m 35-08.50

    Men Discus Throw ========================================================================================== Name Year School Seed Finals Points ========================================================================================== 1 Joe Plante JR Wyoming 55.95m 54.55m 179-00 10 2 James Cole SR Air Force 56.02m 54.35m 178-04 8 3 James Chambers JR Air Force 50.94m 51.17m 167-10 6 4 Brady Rutt FR Colorado 52.50m 50.35m 165-02 4 5 Sean Herbison SR Air Force 50.62m 50.16m 164-07 2 6 Brian Ford JR Air Force 49.00m 49.60m 162-09 1 7 Jake Schneeberger FR Colorado St. 50.79m 49.05m 160-11 8 Nate Bratka SO Air Force 49.20m 48.59m 159-05 9 Paul Thomas FR Wyoming 53.23m 47.32m 155-03 10 Brendon Birdsell JR Air Force 47.31m 44.16m 144-10 11 Dalton Sybrant JR Wyoming 48.11m 44.11m 144-09 12 Sean Colin SR Northern Col 43.03m 42.41m 139-02 13 Kyle Schwochow SR Air Force 42.60m 42.18m 138-05 14 Jalen Fooster SO Air Force 46.18m 41.85m 137-04 15 Shane Cox JR Air Force 44.37m 41.52m 136-03 16 Aaron Hughey FR Air Force 34.90m 32.03m 105-01

    Men Hammer Throw ========================================================================================== Name Year School Seed Finals Points ========================================================================================== 1 Sean Herbison SR Air Force 60.00m 57.92m 190-00 10 2 Robert Drye SR Air Force 63.98m 57.79m 189-07 8 3 Alec Pott SO Colorado St. 56.22m 54.95m 180-03 6 4 Carson Rowley JR Colorado St. 57.36m 54.82m 179-10 4 5 Mark Sparks JR Wyoming 57.05m 54.00m 177-02 2 6 Jared Barkemeyer SR Air Force 52.74m 53.34m 175-00 1 7 Jalen Fooster SO Air Force 54.73m 53.28m 174-10 8 Cameron Hutchins JR Colorado 53.83m 52.46m 172-01 9 Brian Ford JR Air Force 51.91m 51.68m 169-07 10 Callen Hecker FR Colorado St. 44.38m 48.97m 160-08 11 William Kent SO Air Force 47.48m 48.43m 158-11 12 Nate Bratka SO Air Force 42.69m 46.57m 152-09 13 Shane Cox JR Air Force 47.16m 45.19m 148-03 14 Sean Colin SR Northern Col 47.29m 45.13m 148-01 15 Brendon Birdsell JR Air Force 45.91m 44.53m 146-01

    Men Javelin Throw ========================================================================================== Name Year School Seed Finals Points ========================================================================================== 1 Nate Bratka SO Air Force 53.86m 48.28m 158-05 10 2 Brad Hackert SO Air Force 50.47m 48.09m 157-09 8 3 Cameron Hutchins JR Colorado 42.70m 42.86m 140-07 6

    Women - Team Rankings - 18 Events Scored =============================================================================== 1) Air Force 193 2) Wyoming 140 3) Colorado St. 96 4) Northern Colorado 42 5) New Mexico 9 6) Colorado 8

    Men - Team Rankings - 19 Events Scored =============================================================================== 1) Air Force 301 2) Wyoming 90 3) Colorado St. 55 4) Colorado 10 5) New Mexico 8 6) Northern Colorado 7

    Inside Track & Field