MW Indoor Track and Field Championships - Day 3

    Recap |  Photo Gallery 

    Licensed to Track Timing and Data Management - Contractor License
    HY-TEK's Meet Manager 2/23/2013 03:49 PM
    MOUNTAIN WEST CONFERENCE
    2013 Indoor Track & Field Championships
    Jacksons Indoor Track, Boise, ID  - 2/21/2013 to 2/23/2013
    Results
    

    Event 21 Men High Jump ========================================================================== 1.84,1.89,1.94,1.99,2.04,2.09,2.14,2.17,2.20 MWC Meet: M 2.16m 2/23/2007 David Pendergrass/Marc Chenn, BYU MWC All-Time: A 2.20m 2/4/2006 David Pendergrass, BYU Facility: F 2.34m 2/1/2003 Charles Clinger, Bronco TC Name Year School Finals ========================================================================== Flight 1 1 Django Lovett SO New Mexico 2.11m 6-11.00 1.81 1.86 1.91 1.96 1.99 2.02 2.05 2.08 2.11 2.14 2.17 2.19 PPP PPP PPP O O O O O O PPP PPP XXX 2 Zach Wood SR Air Force 2.08m 6-09.75 1.81 1.86 1.91 1.96 1.99 2.02 2.05 2.08 2.11 PPP PPP PPP PPP O XO XO O XXX 3 Roderick Townsend SO Boise State 2.05m 6-08.75 1.81 1.86 1.91 1.96 1.99 2.02 2.05 2.08 PPP PPP PPP XXO O XXO O XXX 4 Travis Smith SR Air Force 1.99m 6-06.25 1.81 1.86 1.91 1.96 1.99 2.02 PPP PPP O O XXO XXX 5 Richard York SR New Mexico 1.96m 6-05.00 1.81 1.86 1.91 1.96 1.99 O O O XO XXX 5 Markus Miller SO New Mexico 1.96m 6-05.00 1.81 1.86 1.91 1.96 1.99 PPP O O XO XXX 7 Rolando Trammel SR Boise State 1.96m 6-05.00 1.81 1.86 1.91 1.96 1.99 PPP PPP XO XXO XXX 8 Gunnar Haynes SO Colorado St 1.91m 6-03.25 1.81 1.86 1.91 1.96 O O XO XXX 8 Justin Green SO Colorado St 1.91m 6-03.25 1.81 1.86 1.91 1.96 O O XO XXX 8 Josh Cogdill FR Colorado St 1.91m 6-03.25 1.81 1.86 1.91 1.96 O O XO XXX 11 Evan McDowell SO Air Force 1.91m 6-03.25 1.81 1.86 1.91 1.96 O XXO XO XXX 12 Adam Ruggiero FR Boise State 1.86m 6-01.25 1.81 1.86 1.91 O XO XXX

    Event 23 Men Pole Vault ========================================================================== 4.50,4.65,4.80,4.91,5.01,5.11,5.21,5.31,5.38,5.45 MWC Meet: M 5.60m 2/25/2006 Robinson Pratt, BYU MWC All-Time: A 5.60m 1/28/2006 Robinson Pratt, BYU Facility: F 5.71m 2/7/2004 Tommy Skipper, Oregon Name Year School Finals ========================================================================== 1 Joey Uhle SO Air Force 5.43m 17-09.75 4.55 4.70 4.85 4.95 5.05 5.15 5.25 5.35 5.43 5.50 PPP PPP PPP O XO O XXO XO XXO XXX 2 Logan Pflibsen JR New Mexico 5.25m 17-02.75 4.55 4.70 4.85 4.95 5.05 5.15 5.25 5.35 PPP PPP PPP O O O O XXX 3 Cale Simmons SR Air Force 5.25m 17-02.75 4.55 4.70 4.85 4.95 5.05 5.15 5.25 5.35 PPP PPP PPP PPP PPP PPP XO XXX 4 Dylan Bell FR Air Force 5.15m 16-10.75 4.55 4.70 4.85 4.95 5.05 5.15 5.25 PPP PPP PPP O O O XXX 5 Rob Simmons SR Air Force 5.15m 16-10.75 4.55 4.70 4.85 4.95 5.05 5.15 5.25 PPP XO XO O O XO XXX 6 Robert Warensjo SR New Mexico 5.05m 16-06.75 4.55 4.70 4.85 4.95 5.05 5.15 PPP XO O XO XO XXX 7 Cort Rogers JR Air Force 4.95m 16-02.75 4.55 4.70 4.85 4.95 5.05 PPP XXO O XXO XXX 8 Luke Schafer JR Boise State 4.85m 15-11.00 4.55 4.70 4.85 4.95 PPP O O XXX 9 Elliott Beski JR Air Force 4.85m 15-11.00 4.55 4.70 4.85 4.95 PPP XXO XO XXX 10 Josh McMillin SR Colorado St 4.70m 15-05.00 4.55 4.70 4.85 XXO XO XXX -- Quinn Rivera FR Wyoming NH 4.55 XXX

    Event 29 Men Shot Put ========================================================================== 9 competitors with best marks in Prelims advance to Final 9 competitors with best marks in Prelims advance to Finals MWC Meet: M 19.91m 2/28/2004 Niklas Arrhenius, BYU MWC All-Time: A 20.37m 2/2/2001 Jim Roberts, BYU Facility: F 21.00m 2/29/2008 Russ Winger, Idaho Name Year School Finals ========================================================================== 1 JT Van Veen FR Colorado St 16.69m 54-09.25 15.03m 16.37m 15.94m 15.91m 16.69m 15.94m 2 Ken Harriman JR Colorado St 16.44m 53-11.25 16.40m 16.04m 15.89m 15.62m 16.44m 15.71m 3 Jake Schneeberger SO Colorado St 16.14m 52-11.50 14.82m 15.80m 16.14m 16.06m FOUL FOUL 4 Brian Ford SR Air Force 15.12m 49-07.25 15.12m FOUL FOUL 5 Carson Rowley SR Colorado St 15.06m 49-05.00 14.74m FOUL 15.06m 6 Jalen Fooster JR Air Force 13.69m 44-11.00 FOUL 13.37m 13.69m 7 William Kent JR Air Force 12.69m 41-07.75 12.54m 12.69m FOUL Flight 2 1 Mason Finley JR Wyoming 19.85m 65-01.50 19.18m 19.05m 19.27m FOUL 19.85m FOUL 2 Chase Sexton SR Boise State 18.51m 60-08.75 17.61m 18.22m 18.51m 18.05m FOUL FOUL 3 Tyler Schultz FR Colorado St 17.95m 58-10.75 16.75m 17.14m FOUL 16.22m 17.59m 17.95m 4 Will Lohman JR Boise State 17.45m 57-03.00 FOUL 16.58m FOUL 16.74m 17.41m 17.45m 5 Alec Pott JR Colorado St 17.10m 56-01.25 16.50m 16.26m 16.83m 16.37m 16.29m 17.10m 6 Grant Hamilton FR Air Force 16.09m 52-09.50 15.67m 16.09m FOUL 16.00m FOUL FOUL 7 James Chambers SR Air Force 15.80m 51-10.00 15.80m 15.72m 15.76m

    Event 27 Men Triple Jump ========================================================================== 9 competitors with best marks in Prelims advance to Final 9 competitors with best marks in Prelims advance to Finals MWC Meet: M 16.69m 2/24/2001 Quincy Howe, Wyoming MWC All-Time: A 54-09.25 2/24/2001 Quincy Howe, Wyoming Facility: F 16.75m 3/10/2012 Omar Craddock, Florida Name Year School Finals ========================================================================== Flight 1 1 Floyd Ross SR New Mexico 15.82m 51-11.00 FOUL FOUL 14.98m 14.78m FOUL 15.82m 2 Rolando Trammel SR Boise State 14.85m 48-08.75 13.59m 14.23m FOUL FOUL 14.85m 13.99m 3 Graham Gilliland SO Colorado St 14.67m 48-01.75 13.98m 14.67m 14.57m 14.42m 14.48m FOUL 4 Ty Kirk SR New Mexico 14.55m 47-09.00 FOUL 14.34m 13.47m 13.24m 14.55m 14.38m 5 Jonathan Edmunds SO Colorado St 14.35m 47-01.00 13.96m FOUL FOUL 13.91m FOUL 14.35m 6 Stephen Michel SR Wyoming 14.31m 46-11.50 13.84m FOUL 14.31m 14.11m 14.10m 14.19m 7 Josh McMillin SR Colorado St 14.11m 46-03.50 13.79m 13.86m FOUL 14.11m FOUL FOUL 8 Ryan Wasilawski SR Colorado St 14.05m 46-01.25 FOUL 13.90m 14.05m FOUL FOUL 13.88m 9 Zach Smith JR New Mexico 13.97m 45-10.00 FOUL 13.33m 13.97m 13.62m 13.72m FOUL 10 Jaymes Talkington SR Wyoming 13.66m 44-09.75 13.66m FOUL FOUL 11 Roderick Townsend SO Boise State 13.47m 44-02.50 FOUL FOUL 13.47m 12 Adam Ruggiero FR Boise State 13.15m 43-01.75 12.45m 13.15m 12.98m

    Event 9 Men 1 Mile Run ================================================================ Final only. Race will be run on published slot on Sat. MWC Meet: M 4:05.85 2/27/2010 Lee Emanuel, New Mexico MWC All-Time: A 3:55.79 2/11/2011 Miles Batty, BYU Facility: F 4:01.66 3/10/2012 Chris O'Hare, Tulsa Name Year School Finals ================================================================ Section 1 1 Zach Perkins SO Air Force 4:08.23 2 Sam Evans JR New Mexico 4:10.04 3 Luke Caldwell JR New Mexico 4:10.91 4 Drew O'Donoghue McDonald JR Boise State 4:11.91 5 Andrew Goodman SO Colorado St 4:11.99 6 Alex Muntefering SR Colorado St 4:12.55 7 Jeff Howard JR Boise State 4:12.91 8 Patrick Corona FR Air Force 4:13.09 9 John Cordova JR New Mexico 4:14.00 10 Barak Watson SR Boise State 4:15.67 11 Alex Balsiger JR Colorado St 4:19.06 12 Ted Artz SR Air Force 4:21.52

    Event 15 Men 60 Meter Hurdles ================================================================ Heat winners + next fastest advance to 8 athlete final MWC Meet: M 7.77 2/23/2013 Trevor Brown, Colorado St MWC All-Time: A 7.77 2/23/2013 Trevor Brown, Colorado St Facility: F 7.54 3/10/2012 Jarret Eaton, Syracuse Name Year School Finals ================================================================ Section 1 Finals 1 Trevor Brown JR Colorado St 7.77A 2 Rolando Trammel SR Boise State 7.92 3 Brandon Douglass SR Wyoming 7.96 4 Kelby Dias SR Colorado St 8.01 5 De'Vron Walker SR New Mexico 8.05 6 Michael Tasker SR Wyoming 8.20 7 Aaron Praska JR Wyoming 8.25 8 Justin Malnes JR Boise State 8.62

    Event 5 Men 400 Meter Dash ================================================================ Top 9 athletes advance by time Advance 4 fastest from Prelims to Heat 2 of 2-section Final; Advance 5th - 9th fastest to Heat 1 of 2-section Final. MWC Meet: M 46.69 2/24/2006 Lewis Banda, TCU MWC All-Time: A 45.67 3/11/2006 Lewis Banda, TCU Facility: F 45.77 3/10/2012 Tony McQuay, Florida Name Year School Finals ================================================================ 1 Jeff Daw SR Boise State 48.49 2 Bret Scheve SO Boise State 48.74 3 David Ptacek JR Air Force 49.23 -- Manoah Wesson SR Boise State DQ Lane violation Section 2 Finals 1 Jordin Andrade SO Boise State 48.20 2 Charles Lewis JR New Mexico 48.54 3 Derek Montoya SR New Mexico 49.00 4 Paul Robertson SR Boise State 49.27

    Event 1 Men 60 Meter Dash ================================================================ Heat winners + next fastest advance to 8 athlete final MWC Meet: M 6.62 2/24/2001 Kenneth Andam, BYU MWC All-Time: A 6.62 2/24/2001 Kenneth Andam, BYU Facility: F 6.52 3/9/2012 Jeff Demps, Florida Name Year School Finals ================================================================ Section 1 Finals 1 Daveon Collins SO Boise State 6.79 2 Ridge Jones FR New Mexico 6.87 3 Kendall Spencer JR New Mexico 6.95 6.946 4 Josh DeLoach FR Colorado St 6.95 6.950 5 Harrison Einspahr FR Wyoming 7.00 6 Lenyn Leonce SR Wyoming 7.02 7 Stephen Michel SR Wyoming 7.17 8 A.J. Whitaker SR Colorado St 12.29

    Event 7 Men 800 Meter Run ================================================================ Top 2 in each heat + next fastest advance to 9 person final MWC Meet: M 1:49.77 2/26/2011 Justin Hedin, BYU MWC All-Time: A 1:47.02 3/11/2006 Jackson Langat, TCU Facility: F 1:47.87 3/9/2012 Mason McHenry, Arizona State Name Year School Finals ================================================================ 1 Edwin Herring SO New Mexico 1:50.59 2 Alexander Lindsay JR Air Force 1:51.28 3 Seth Butler JR Colorado St 1:51.36 4 Gabe Aragon JR New Mexico 1:51.85 5 Sam Evans JR New Mexico 1:53.60 6 Andy Robertson SO Boise State 1:55.16 7 Bryce Bergevin JR Boise State 1:55.93 8 John Cordova JR New Mexico 1:57.13

    Event 3 Men 200 Meter Dash ================================================================ Top 9 athletes advance by time Advance 4 fastest from Prelims to Heat 2 of 2-section Final; Advance 5th - 9th fastest to Heat 1 of 2-section Final. MWC Meet: M 21.02 2/27/2010 Clemore Henry, TCU MWC All-Time: A 20.90 2/5/2005 John Woods, Colorado State Facility: F 20.39 3/9/2012 Ameer Webb, Texas A&M Name Year School Finals ================================================================ 1 Jake Spuller SO Air Force 21.71 2 Uzor Udensi SR Air Force 21.76 3 Paul Robertson SR Boise State 22.22 -- Trevor Brown JR Colorado St DQ Lane violation Section 2 Finals 1 Daveon Collins SO Boise State 21.03 2 Carlos Wiggins FR New Mexico 21.77 3 Charles Lewis JR New Mexico 21.83 4 Manoah Wesson SR Boise State 21.93

    Event 11 Men 3000 Meter Run ================================================================ One Section Final (regardless of # checked in) 2/3 of field on back waterfall line; 1/3 on forward alley MWC Meet: M 8:14.66 2/23/2013 Luke Caldwell, New Mexico MWC All-Time: A 7:49.11 2/10/2012 Ross Millington, New Mexico Facility: F 7:46.64 3/10/2012 Lawi Lalang, Arizona Name Year School Finals ================================================================ Section 1 1 Luke Caldwell JR New Mexico 8:14.66M 2 Matt Bell SR Air Force 8:19.65 3 Garrett Zans JR Wyoming 8:21.15 4 Aaron Back SO Boise State 8:21.51 5 Jake Hawkins JR Air Force 8:21.97 6 Isaiah Bragg JR Air Force 8:22.09 7 Sean Stam JR New Mexico 8:22.18 8 Alex Muntefering SR Colorado St 8:25.42 9 Jeremy Drenckhahn SR Air Force 8:28.23 10 Kevin Mihalik FR Air Force 8:28.26 11 Graham Thomas FR New Mexico 8:33.39 12 Ben Larson SO Colorado St 8:34.63 13 Amos Bowen SO Wyoming 8:34.86 14 Lance Wolfsmith JR Air Force 8:35.03 15 Aaron Derner FR Wyoming 8:37.59 16 Zach Wiles JR Boise State 8:38.02 17 Patrick Zacharias SO New Mexico 8:38.60 18 Nick Ekel SR Wyoming 8:39.07 19 Michael Banks SR Wyoming 8:41.97 20 Jacob Morgan FR Colorado St 8:44.11 21 Drew O'Donoghue McDonald JR Boise State 8:46.15 22 Jeff Howard JR Boise State 8:46.50 23 Vincent Montoya JR New Mexico 8:56.89 24 Kyle Brush SO Boise State 9:00.43 -- Logan Rosenberg SR New Mexico DNF -- Sam Evans JR New Mexico DNF -- Petrus Malherbe SO New Mexico DNF -- Wyatt Diderickson FR Boise State DNF

    Event 17 Men 4x400 Meter Relay ================================================================ One-section Final, seed into lanes based on Seed Time MWC Meet: M 3:08.19 2/25/2006 TCU, TCU MWC All-Time: A 3:06.19 3/15/2008 TCU, TCU Facility: F 3:04.92 3/10/2012 Arkansas, Arkansas M Niit, A Gauntlett, B Skidmore, N Braddy School Finals ================================================================ 1 Boise State 3:13.92 1) Jordin Andrade SO 2) Manoah Wesson SR 3) Daveon Collins SO 4) Karrie Butler JR 2 Air Force 3:16.25 1) Uzor Udensi SR 2) Alexander Lindsay JR 3) David Ptacek JR 4) Jake Spuller SO 3 New Mexico 3:17.07 1) Derek Montoya SR 2) Chris Kline FR 3) Charles Lewis JR 4) Gabe Aragon JR 4 Wyoming 3:23.07 1) Colin Herold SO 2) Aaron Praska JR 3) Jason Roascio SO 4) Jacob Edwards SR

    Event 30 Women Shot Put ========================================================================== 9 competitors with best marks in Prelims advance to Final 9 competitors with best marks in Prelims advance to Finals MWC Meet: M 17.14m 2/26/2005 Loree Smith, Colorado State MWC All-Time: A 17.14m 2/26/2005 Loree Smith, Colorado State Facility: F 19.00m 3/10/2012 Tia Brooks, Oklahoma Name Year School Finals ========================================================================== Flight 1 1 Lacie Rasley FR Boise State 14.62m 47-11.75 13.66m 14.07m 13.71m 14.62m 14.41m FOUL 2 Adrianna Oliva SR UNLV 14.00m 45-11.25 13.70m 13.69m 13.20m 14.00m 13.44m FOUL 3 Anamanu Folau JR Fresno St. 13.62m 44-08.25 FOUL 13.49m 13.62m 4 Brittany Gonter SO San Dg St. 13.54m 44-05.25 13.54m FOUL FOUL 5 Cody Milbourn SR Wyoming 13.19m 43-03.25 13.19m FOUL FOUL 6 Kennedy Hall FR Nevada 13.07m 42-10.75 12.13m 13.02m 13.07m 7 Whitney Amoth FR Boise State 12.97m 42-06.75 12.97m FOUL 12.83m 8 Katy Moorkamp SR Air Force 12.52m 41-01.00 11.53m 12.52m 12.51m 9 Becca Bauman JR Air Force 11.25m 36-11.00 11.25m 11.10m 11.20m Flight 2 1 Jasmine Burrell SO San Dg St. 15.81m 51-10.50 15.81m 14.77m FOUL FOUL FOUL 14.99m 2 Elizabeth Johnson SR Colorado St 15.13m 49-07.75 14.34m FOUL 14.44m 14.07m 15.13m 14.80m 3 Kerri Simmons JR Nevada 15.00m 49-02.50 FOUL 14.48m 15.00m 14.89m 14.59m FOUL 4 Meagan McKee JR Fresno St. 14.96m 49-01.00 FOUL 14.96m FOUL 14.52m FOUL FOUL 5 Nicole Oudenaarden FR San Dg St. 14.50m 47-07.00 14.31m 14.50m FOUL FOUL 13.85m 13.66m 6 Mollie Dahl SR Wyoming 14.35m 47-01.00 14.35m 13.87m 13.91m FOUL FOUL 14.33m 7 Shreese Daniels SO Wyoming 14.22m 46-08.00 13.97m 14.18m 13.87m FOUL 14.22m 14.17m 8 Kiah Hicks SO Colorado St 13.55m 44-05.50 13.55m FOUL 13.30m 9 Danielle Tabb SO Air Force 12.96m 42-06.25 12.96m FOUL FOUL

    Event 28 Women Triple Jump ========================================================================== 9 competitors with best marks in Prelims advance to Final 9 competitors with best marks in Prelims advance to Finals MWC Meet: M 13.41m 3/1/2008 Neidra Covington, TCU MWC All-Time: A 14.08m 2/8/2013 Shanieka Thomas, San Diego State Facility: F 13.67m 3/10/2012 Andrea Geubelle, Kansas Name Year School Finals ========================================================================== Flight 1 1 Taylar Mills JR UNLV 11.99m 39-04.00 FOUL 11.85m 11.64m FOUL 11.69m 11.99m 2 Casey Dowling FR New Mexico 11.86m 38-11.00 11.86m 11.55m FOUL FOUL 11.60m 10.90m 3 Ashley Reid JR Colorado St 11.79m 38-08.25 FOUL 11.63m 11.53m 11.79m 11.35m FOUL 4 Je'Nia Sears SO Fresno St. 11.63m 38-02.00 11.63m FOUL PASS 5 Ayana Gales FR UNLV 11.50m 37-08.75 11.50m 11.29m 11.47m 6 Aasha Marler SO New Mexico 11.01m 36-01.50 FOUL FOUL 11.01m 7 Ashley Hatcher JR Fresno St. 10.94m 35-10.75 FOUL FOUL 10.94m 8 Amy Medina JR Colorado St 10.77m 35-04.00 FOUL 10.77m 10.72m 9 Jazmyn Webster JR Colorado St 10.77m 35-04.00 FOUL 10.77m FOUL -- Fabrina Espinoza JR Fresno St. FOUL FOUL FOUL FOUL Flight 2 1 Shanieka Thomas JR San Dg St. 13.33m 43-09.00 12.92m PASS PASS PASS 13.33m 13.13m 2 Deborah Amoah SR Nevada 12.65m 41-06.00 12.04m 12.65m 12.52m 12.31m 12.34m 12.35m 3 Kassie Gurnell JR Air Force 12.62m 41-05.00 12.37m FOUL 12.36m 12.55m 12.52m 12.62m 4 Yeshemabet Turner SO New Mexico 12.24m 40-02.00 12.24m FOUL FOUL FOUL FOUL 11.44m 5 Angelea Ross FR Air Force 12.07m 39-07.25 11.70m 11.84m FOUL 11.31m 12.07m FOUL 6 Lauran Johnson SR Boise State 11.85m 38-10.50 11.81m 10.42m FOUL 11.85m FOUL FOUL 7 Cheyenne Hall SO Colorado St 11.56m 37-11.25 11.40m FOUL 11.56m 8 Alexis Keyes SO Boise State 11.47m 37-07.75 11.47m 10.97m FOUL 9 Kimberly Miller JR Boise State 11.39m 37-04.50 11.06m 11.39m 11.22m 10 Debra Johnson SO Boise State 11.21m 36-09.50 11.21m 11.21m FOUL -- Alex Evans SR San Dg St. FOUL FOUL FOUL FOUL

    Event 10 Women 1 Mile Run ================================================================ Top 3 in each heat + next fastest advance to 10 athlete final MWC Meet: M 4:42.33 2/23/2013 Josephine Moultrie, New Mexico MWC All-Time: A 4:36.59 2/8/2013 Josephine Moultrie, New Mexico Facility: F 4:39.76 3/10/2012 Lucy Van Dalen, Stony Brook Name Year School Finals ================================================================ Section 1 Finals 1 Josephine Moultrie SR New Mexico 4:42.33M 2 Emma Bates SO Boise State 4:42.49 3 Samantha Diaz JR Nevada 4:46.63 4 Imogen Ainsworth SR New Mexico 4:53.35 5 Kirsten Follett SO New Mexico 4:54.67 6 Holly Keeper JR Colorado St 4:55.34 7 Lauren Lucas JR Boise State 5:00.28 8 Morgan Mosby SR Air Force 5:03.73 9 Auzsane Crowe-Carter SO UNLV 5:11.01 10 Annemarie Schwanz FR Fresno St. 5:14.39

    Event 16 Women 60 Meter Hurdles ================================================================ Heat winners + next fastest advance to 8 athlete final MWC Meet: M 8.20 2/26/2000 Kirsten Bolm, BYU MWC All-Time: A 8.13 2/12/2000 Kirsten Bolm, BYU Facility: F 7.91 3/10/2012 Christina Manning, Ohio St Name Year School Finals ================================================================ 1 Kristen Brown SO San Dg St. 8.40 2 Katy Hall SR Wyoming 8.51 3 Allison Reaser JR San Dg St. 8.53 4 Alex Evans SR San Dg St. 8.56 5 Jenna Mann JR Wyoming 8.59 6 Erin Morris JR UNLV 8.62 7 Deborah Amoah SR Nevada 8.70 8 Precious Selmon SR New Mexico 8.71

    Event 6 Women 400 Meter Dash ================================================================ Top 9 athletes advance by time Advance 4 fastest from Prelims to Heat 2 of 2-section Final; Advance 5th - 9th fastest to Heat 1 of 2-section Final. MWC Meet: M 52.95 2/25/2005 Shauna Smith, Wyoming MWC All-Time: A 51.79 3/13/2004 Shauna Smith, Wyoming Facility: F 51.78 3/10/2012 Diamond Dixon, Kansas Name Year School Finals ================================================================ 1 Kelsey Williamson SR UNLV 55.31 2 Taryn Campos SR Boise State 55.87 3 Christina Smith JR Nevada 56.52 4 Cyntrail Pierce SR Boise State 65.19 Section 2 Finals 1 Shanieka Thomas JR San Dg St. 55.67 2 Deyna Roberson SR San Dg St. 56.02 3 Monay Meggs FR UNLV 56.17 4 Samantha Kee SO Wyoming 56.51

    Event 2 Women 60 Meter Dash ================================================================ Heat winners + next fastest advance to 8 athlete final MWC Meet: M 7.17 2/26/2011 Jessica Young, TCU MWC All-Time: A 7.17 2/26/2011 Jessica Young, TCU Facility: F 7.12 3/10/2012 English Gardner, Oregon Name Year School Finals ================================================================ Section 1 Finals 1 Emily Blok SR UNLV 7.38 2 Angelica Earls SR Nevada 7.46 3 Samantha Calhoun SR Nevada 7.55 7.541 4 Kashae Knox SO Nevada 7.55 7.546 5 Tanisha Hawkins JR Nevada 7.57 6 Mackenzie Flannigan JR Boise State 7.61 7 Kereston Thomas FR Wyoming 7.63 8 Breeauna Thompson SR Fresno St. 7.65

    Event 8 Women 800 Meter Run ================================================================ MWC Meet: M 2:05.55 2/27/2011 Lacey Cramer, BYU MWC All-Time: A 2:03.89 3/13/2010 Lacey Cramer, BYU Facility: F 2:03.30 3/10/2012 Nachelle Mackie, BYU Name Year School Finals ================================================================ 1 Josephine Moultrie SR New Mexico 2:09.75 2 Annette Eichenberger JR Air Force 2:09.80 3 Kelsey Williamson SR UNLV 2:11.02 4 Mariah Gramolini JR Nevada 2:12.24 5 Rici Morrill JR Boise State 2:12.71 6 Corey Honeycutt SR UNLV 2:13.63 7 Laura Affeld JR UNLV 2:14.86 8 Miranda Menzies FR UNLV 2:17.18

    Event 4 Women 200 Meter Dash ================================================================ Top 9 athletes advance by time Advance 4 fastest from Prelims to Heat 2 of 2-section Final; Advance 5th - 9th fastest to Heat 1 of 2-section Final. MWC Meet: M 23.20 2/26/2011 Jessica Young, TCU MWC All-Time: A 22.99 3/10/2007 Virgil Hodge, TCU Facility: F 22.74 3/9/2012 Kimberlyn Duncan, LSU Name Year School Finals ================================================================ 1 Mackenzie Flannigan JR Boise State 24.07 2 Tanisha Hawkins JR Nevada 24.24 3 Taryn Campos SR Boise State 24.59 4 Kereston Thomas FR Wyoming 24.64 Section 2 Finals 1 Emily Blok SR UNLV 23.63 2 Angelica Earls SR Nevada 24.22 24.218 3 Breeauna Thompson SR Fresno St. 24.22 24.219 4 Samantha Calhoun SR Nevada 24.51

    Event 12 Women 3000 Meter Run ================================================================ One Section Final (regardless of # checked in) 2/3 of field on back waterfall line; 1/3 on forward alley MWC Meet: M 9:36.46 2/23/2013 Emma Bates, Boise State MWC All-Time: A 9:04.06 1/30/2004 Michaela Mannova, BYU Facility: F 9:15.44 3/10/2012 Emily Infeld, Georgetown Name Year School Finals ================================================================ Section 1 1 Emma Bates SO Boise State 9:36.46M 2 Jennifer Bremser SR Air Force 9:40.73 3 Kirsten Follett SO New Mexico 9:41.29 4 Samantha Diaz JR Nevada 9:42.50 5 Kendra Schaaf SR New Mexico 9:45.32 6 Imogen Ainsworth SR New Mexico 9:46.37 7 Shawna Winnegar SR New Mexico 9:46.78 8 Melissa Fuerst SR Air Force 9:46.92 9 Holly Page SO Wyoming 9:48.34 10 Marissa VanderMalle SO Boise State 9:54.32 11 Janna Mitsos JR New Mexico 9:54.39 12 Holly Keeper JR Colorado St 9:58.67 13 Sarah Heuer SR Colorado St 10:05.00 14 Kate Kanetzky SR Air Force 10:06.84 15 Taryn Treadway JR Boise State 10:13.11 16 Kaitlin Hanenburg JR Colorado St 10:14.44 17 Hannah Everson FR Air Force 10:17.32 18 Carina Mendoza SR Fresno St. 10:18.31 19 Lauren Lucas JR Boise State 10:21.41 20 Jennifer Tave SR Colorado St 10:21.66 21 Marina Roberts FR Colorado St 10:24.23 22 Devon England JR Wyoming 10:28.98 23 Saylah Barserian JR Fresno St. 10:29.74 24 Anna Olesinski FR Air Force 10:31.97 25 Rici Morrill JR Boise State 10:33.36 26 Rebecca Esselstein SO Air Force 10:35.83 27 Kristen Galvez JR Fresno St. 10:41.70 28 Abi Bever SR Wyoming 10:42.69 29 Shannon Susbauer FR Boise State 10:43.35 30 Amanda Berg SO UNLV 11:07.23

    Event 18 Women 4x400 Meter Relay ================================================================ 2-section Final: Teams seeded 7-9 run in 1st Heat; Teams seeded 1-6 run in 2nd Heat MWC Meet: M 3:35.91 2/26/2011 TCU, TCU Q Charles, K Juarez, T Peart, J Young MWC All-Time: A 3:31.87 3/7/2004 Wyoming, Wyoming Facility: F 3:31.89 3/10/2012 LSU, LSU R Alexander, C Tate, S Herbert, J Day School Finals ================================================================ 1 Nevada 3:44.51 1) Tanisha Hawkins JR 2) Samantha Calhoun SR 3) Christina Smith JR 4) Angelica Earls SR 2 Air Force 3:50.04 1) Bethany Gross SR 2) Morgan Mosby SR 3) Morgan Malone SO 4) Annette Eichenberger JR 3 Fresno State 3:50.87 1) Breeauna Thompson SR 2) Dezirae Johnson FR 3) Meagan Paracholski SO 4) Kyra Johnson FR 4 Colorado St. 3:51.99 1) Stephanie Gerber SO 2) Meagan Robinson SR 3) Kara Hyde FR 4) Kalie Kirk SR Section 2 1 San Diego St. 3:42.11 1) Allison Reaser JR 2) Maderia Toatley JR 3) Deyna Roberson SR 4) Shanieka Thomas JR 2 UNLV 3:42.18 1) Emily Blok SR 2) Monay Meggs FR 3) Secoral Yanez SR 4) Kelsey Williamson SR 3 Boise State 3:44.36 1) Yvonne Bennett SR 2) Mackenzie Flannigan JR 3) Chelsey Washington SO 4) Taryn Campos SR 4 Wyoming 3:45.53 1) Diana Long SR 2) Taylor Gardner JR 3) Samantha Kee SO 4) McKenzie Brogan FR 5 New Mexico 3:49.04 1) Zoe Howell FR 2) Jasmin McCray FR 3) Shirley Pitts SR 4) Tawsha Brazley SR

    Male Team Scores Place School Points =================================================================== 1 New Mexico UNM 185 2 Air Force AFA 145 3 Boise State BOIS 141 4 Colorado St. COST 102 5 Wyoming UWY 72

    Female Team Scores Place School Points =================================================================== 1 San Diego St. SDSU 123 2 New Mexico UNM 103 3 Nevada UNV 86 4 Boise State BOIS 77.3333 5 UNLV UNLV 66 6 Air Force AFA 59.3333 7 Colorado St. COST 57.3333 8 Wyoming UWY 53 9 Fresno State FRES 38

    Inside Track & Field