Iowa State Classic - Day Two

    Recap

    Event 40  Men 800 Meter Run Unseeded
    ===================================================================
     One-turn stagger
     Double Waterfall
        Name                    Year School                  Finals  H#
    ===================================================================
    Finals
      1 Neil Flattery             SO Iowa                   1:52.66   1
      2 Blayne Dulian             JR Minnesota              1:53.21   1
      3 Michael Bolland           SO Minnesota              1:53.77   1
      4 Matt Caldwell             SR Air Force              1:54.34   2
      5 Tyler Rippel              JR Unattached             1:54.47   1
      6 Timauntay Jones           FR Northern Iowa          1:54.50   2
      7 Grant Caswell             SO Air Force              1:54.70   2
      8 Mach Dojiok               FR South Dakota           1:54.75   2
      9 Dalen Fink                SR Kansas                 1:54.98   2
     10 Luke Zygmunt              SO Butler                 1:55.52   1
     11 Nathan Prom               SR Iowa                   1:59.29   1
     12 James Saxton              SO Drake                  2:00.85   2
     -- George Webb               FR Drake                       DQ   2 out of lane
     -- Armando Del Valle            PUR                        DNS   1
     -- Brandon Barnes            JR Iowa State                 DNS   1
    

    Event 13 Women 1 Mile Run =================================================================== One-turn stagger Double Waterfall Lied Center: $ 4:34.54 3/6/2004 Amy Mortimer, Unattached Classic: # 4:35.17 2/12/2011 Gabriele Anderson, Minnesota Name Year School Finals H# =================================================================== Finals 1 Jessica Tebo Brooks Beasts 4:34.73# 1 2 Debora Maier Brooks Beasts 4:35.10# 1 3 Violah Lagat adidas 4:35.50 1 4 Allison Peare SR Kentucky 4:35.80 1 5 Jamie Cheever Brooks Beasts 4:37.23 1 6 Melissa Agnew Unattached 4:38.05 1 7 Josephine ADAMS SR North Texas 4:38.83 1 8 Marielle Hall SR Texas 4:41.19 1 9 Hannah Meier FR Duke 4:48.65 2 10 Hannah Richardson SO Kansas 4:48.89 2 11 Madison Granger SO Duke 4:49.69 2 12 Maggie Gannon JR Iowa State 4:50.04 2 13 Kristen Zillmer SR Illinois State 4:50.50 3 14 Becca Dyson SO Minnesota 4:50.93 2 15 Jamie Stokes SO Weber State 4:50.98 2 16 Katie Hoevet SO Purdue 4:51.31 2 17 Cassy Opitz SR Minnesota 4:53.02 3 18 Emily Stevens FR Auburn 4:53.05 3 19 Carolyn Bethel FR Northern Arizona 4:53.24 2 20 Kaitlin Mincke SR Minnesota 4:53.51 2 21 Brittany Marches JR Texas 4:56.70 3 22 Karoline Skatteboe SO SMU 4:57.04 1 23 Rebecca Esselstein JR Air Force 4:57.66 2 24 Anne Ferguson SO Minnesota 4:57.84 3 25 Holly Archer SO SMU 4:58.76 1 26 Nashia Baker FR Kansas 5:00.36 3 27 Tova Magnusson FR SMU 5:00.97 1 28 Katarina Zarudnaya SR Nebraska-Omaha 5:01.59 3 29 Rachel Price JR Iowa 5:02.05 3 30 Stacey Swatek SO Minnesota 5:02.24 3 31 Cecile Chevillard SO Eastern Kentucky 5:02.88 3 32 Andie Zeman SO Minnesota 5:03.38 3 33 Connor Ward JR Texas 5:03.41 3 34 Malika Baker FR Kansas 5:06.30 3 35 Taylor Scholl SO Drake 5:09.48 3 36 Caroline Hogardh SO Northern Arizona 5:11.23 2 37 Katie Tuck FR UMKC 5:16.97 3 -- Perez Rotich FR Iowa State DNS 2 -- Alex Wilson JR Northern Iowa DNS 3

    Event 14 Men 1 Mile Run =================================================================== One-turn stagger Double Waterfall Lied Center: $ 3:57.04 3/5/2005 Said Ahmed, Arkansas Classic: # 3:58.57 2/6/1999 Michael Stember, Stanford Name Year School Finals H# =================================================================== Finals 1 Jordan Williamsz SO Villanova 3:56.84$ 1 2 Matt Hillenbrand SR Kentucky 3:57.00$ 1 3 Frezer Legessee Team Indiana Elite 3:57.48# 1 4 Duncan Phillips Austin Track Club 3:58.01# 1 5 Riley Masters Brooks Beasts 3:58.35# 1 6 Chad Noelle SO Oklahoma State 3:59.12 1 7 Robert Denault SO Villanova 3:59.86 1 8 Jack Bolas Furman Elite 4:02.99 1 9 Andy Trouard FR Northern Arizona 4:03.89 3 10 Liam Markham SO Illinois 4:04.04 2 11 Nathan Weitz SO Northern Arizona 4:04.33 2 12 Niklas Buhner SR Auburn 4:04.35 2 13 Henry Wynne Virginia 4:04.37 3 14 Joel Hubbard FR Syracuse 4:05.27 2 15 Lee Gilmer Furman Elite 4:06.82 3 16 Troy Taylor SO North Texas 4:07.84 4 17 Tom Curr JR Butler 4:07.90 2 18 Kane Grimster JR Auburn 4:08.11 2 19 Michael Hammond Furman Elite 4:08.75 1 20 Trevor Ricks SR Weber State 4:08.80 4 21 Lex Williams Unattached 4:08.84 3 22 Zach Perkins JR Air Force 4:09.63 1 23 Ryan Urie JR Syracuse 4:10.01 3 24 Brady Turnbull SO Texas 4:10.12 4 25 Dylan Sorensen SR Georgetown 4:10.59 3 26 William Kellar SR Temple 4:11.31 4 27 Brock Baker FR Furman 4:11.64 3 28 Alex Brend SO Minnesota 4:12.53 4 29 Luke Carroll SO Illinois 4:14.15 3 30 Mike Marsella Virginia 4:15.76 2 31 Andrew Nelson Unattached 4:15.98 4 32 Korey Krotzer SO Northern Arizona 4:17.31 4 33 Steve Sulkin SR Minnesota 4:21.13 4 -- Mike Hardy SR Weber State DNF 2 -- Dan Porter SR Purdue DNF 4 -- Max Storms SR Missouri DNF 4 -- Ned Willig SO Brown DNF 2 -- Alex Dillenbeck JR Iowa State DNS 2 -- Joseph Gioielli SO Iowa State DNS 3 -- MJ Erb FR Syracuse DNS 3

    Event 9 Women 800 Meter Run =================================================================== One-turn stagger Double Waterfall Lied Center: $ 2:04.22 3/3/2012 Bethany Praska, Harrier TC Classic: # 2:04.56 2/7/1998 Tytti Reho, SMU Name Year School Finals H# =================================================================== Finals 1 Phoebe Wright NIKE 2:03.39$ 1 2 Bethany Praska Unattached 2:03.66$ 1 3 Ejiroghene Okoro SR Iowa State 2:03.91$ 1 4 Andrea Keklak JR Georgetown 2:04.64 1 5 Alena Brooks SR Minnesota 2:04.90 1 6 Annette Eichenberger SR Air Force 2:06.53 1 7 Sonia Gaskin SO Kansas State 2:07.67 2 8 Anima Banks SO Duke 2:08.01 2 9 Paige Stratioti JR North Dakota St. 2:08.07 2 10 Sabrina Southerland FR Georgetown 2:09.27 1 11 Abby Farley JR Duke 2:09.36 3 12 Katharina Trost FR Iowa 2:09.85 2 13 Katie Hoaldridge Unattached 2:09.87 2 14 Ellen Dougherty JR Nebraska 2:10.29 2 15 Haley Meier FR Duke 2:11.46 2 16 Lauren Domski JR Minnesota 2:12.36 3 17 Te'Shon Adderly SR Minnesota 2:12.52 2 18 Emily McCarthy Unattached 2:12.76 3 19 Kylie Goo FR Northern Arizona 2:12.98 3 20 Katie Hill SR Minnesota 2:13.10 3 21 Amber Clock JR Northern Iowa 2:13.24 3 22 Mary Beth Hamilton FR Texas 2:13.80 3

    Event 10 Men 800 Meter Run =================================================================== One-turn stagger Double Waterfall Lied Center: $ 1:45.97 2/6/1999 Roman Orvec, SMU Classic: # 1:45.97 2/6/1999 Roman Orvec, SMU Name Year School Finals H# =================================================================== Finals 1 Edward Kemboi JR Iowa State 1:45.98 1 2 Sean Obinwa SR Florida 1:47.76 1 3 Billy Ledder JR Georgetown 1:47.89 1 4 Andres Arroyo FR Florida 1:47.97 1 5 Samuel Ellison SR Villanova 1:48.40 2 6 Keffri Neal JR Kentucky 1:49.05 2 7 Ahmed Bile SO Georgetown 1:49.09 2 8 David Mokone SR Western Kentucky 1:49.49 2 9 Goaner Deng SO Minnesota 1:49.67 4 10 Ryan Schnulle SO Florida 1:49.92 1 1:49.911 11 Joe McAsey SO Illinois 1:49.92 2 1:49.919 12 Monte Larsen SR Unattached 1:50.62 5 13 Ryan Manahan FR Georgetown 1:50.63 3 14 Zebo Zebe SR Illinois 1:50.67 3 15 Donnie Lee Jr FR Florida 1:51.28 4 16 Brendan Soucie SR Kansas 1:51.31 4 17 Matt Bevil SR Brown 1:51.42 3 18 Henry Tufnell JR Brown 1:51.46 3 19 Kyle Hanson SR Kansas State 1:51.51 5 20 Jeffrey Cottrell JR Minnesota 1:51.69 5 21 Dan Porter SR Purdue 1:51.97 5 22 Logan Smith JR Kansas State 1:52.52 5 23 Casey Shade SR South Dakota 1:52.63 4 24 Bradley Johnson FR Minnesota 1:52.86 5 25 Christopher Hamilton SO Illinois State 1:52.91 5 26 Jacob Aune SO Iowa State 1:53.01 4 27 Matt Dorsey FR Air Force 1:53.02 4 -- Dusty Solis JR Villanova DNS 3

    Event 16 Men 3000 Meter Run =================================================================== One-turn stagger Double Waterfall Lied Center: $ 7:50.05 2/6/1999 Michael Power, Arkansas Classic: # 7:50.05 2/6/1999 Michael Power, Arkansas Name Year School Finals H# =================================================================== Finals 1 Adam Visokay Virginia 7:57.46 1 2 Craig Forys Furman Elite 7:59.58 1 3 Erik Peterson FR Butler 8:08.24 2 4 Patrick Corona SO Air Force 8:08.66 2 5 Jake Waterman FR Purdue 8:08.89 2 6 Mohamed Hrezi SR Iowa State 8:09.05 1 7 Tomas Cotter NA Unattached 8:09.59 2 8 Connor Rog Virginia 8:09.76 1 9 Brian Llamas SO Iowa State 8:10.90 1 10 Ole Hesselbjerg JR Eastern Kentucky 8:10.93 2 11 Tom Anderson SR Butler 8:12.95 1 12 Will Brewster FR Illinois 8:13.27 2 13 Wilkerson Given Furman Elite 8:14.98 2 14 Michael Biwott SO American Int'l 8:15.84 1 15 Ian Barnett SO Illinois 8:16.81 1 16 Amos Kosgey SO Eastern Kentucky 8:18.52 2 17 Adam Kahleifeh SR Kentucky 8:23.82 1 18 Matthew Kacyon JR Temple 8:27.09 2 19 Tyler Jermann SO Iowa State 8:31.28 2 20 Alex Izewski SO Temple 8:34.55 2 21 Steve Dado SO Iowa State 8:36.57 2 -- Shane Moskowitz SR Oklahoma State DNF 1 -- Kyle King Virginia DNS 1 -- Martin Hehir JR Syracuse DNS 1

    Inside Track & Field