Air Force Invitational Results

    Recap

    Licensed to U.S. Air Force Academy     HY-TEK's Meet Manager 2/13/2010 04:45 PM
                                AIR FORCE INVITATIONAL
                               Indoor Track & Field Meet
                      USAF Academy, CO  - 2/12/2010 to 2/13/2010
                                        Results
    

    Women 60 Meter Dash Invitational ============================================================================ Name Year School Seed Prelims H# ============================================================================ Preliminaries 1 Kimberly Smith JR Wayland Bapt 7.29 7.30q 1 2 Bianca Grant SO Wayland Bapt 7.80 7.68q 7 3 Porshe Giddings JR BYU 7.55 7.69q 3 4 Precious Selmon FR New Mexico 7.69 7.71q 5 5 Kiera Benson JR Colorado Mines 7.58 7.71q 4 6 Amy Otis SR BYU 7.65 7.72q 7 7 Keleisha Ross SR Wayland Bapt 7.68 7.75q 6 8 Katie Eddington JR BYU 7.85 7.77q 1 9 Abigail Weedor JR North. Colorado 7.69 7.78q 5 10 Cresha White JR Air Force 7.87 7.78q 3 11 Kassandrea Son JR Texas A&M-CC 7.60 7.78q 2 12 Blair Gilkes SO CSU-Pueblo 7.82 7.82q 4 13 Ashley Jameson JR BYU 7.78 7.84q 6 14 Chantel Bernabo SO Wyoming 7.87 7.85q 1 15 Casey Hagen SR Western Stat 7.82 7.88q 2 16 Erin Urbanoski FR Wyoming 7.97 7.89q 6 17 Leandria Lee SO Wayland Bapt 7.85 7.90 3 18 Emily Page SR BYU 7.99 7.91 5 19 Emily Pearson unat (Boulder) 7.88 7.92 4 20 Brooke Hansen FR BYU 7.95 7.97 4 21 Danita Wyatt SO CSU-Pueblo 8.12 8.03 1 22 Breanna Jones FR Mesa State 7.99 8.09 5 23 Amber Rozier SO Colorado 7.90 8.10 2 24 Andi Morris FR CSU-Pueblo 8.10 8.15 7 25 Brandy Jayne FR Air Force 8.21 8.18 6 26 Jennifer Thomas SR Metro State 8.12 8.20 1 27 Sarah Snider FR West Texas A&M 8.21 3 28 Erica Shields SO BYU 8.21 8.23 2 29 Alisha Davis FR West Texas A&M 8.03 8.23 7 30 Brandy Deimling JR Mesa State 8.22 8.27 6 31 Jazmine Ralph JR Adams State 8.11 8.28 3 32 Heather Hopkins FR Colorado State 8.13 8.35 3 33 Jennifer Gruver FR Colorado 8.20 8.36 7 34 Annelise Pradal JR Adams State 8.30 8.39 5 35 Justine Simons SO MSU-Billings 8.29 8.40 7 36 Erin Glover FR Colorado Mines 8.51 8.41 7 37 Britney Derhak SR MSU-Billings 8.35 8.41 3 38 Taylor Allmon FR Mesa State 8.38 8.50 1 39 Cherrelle Cropp FR Metro State 8.50 8.53 3 40 Haley Lockwood FR Wyoming 8.48 8.53 2 41 Ailena McDonald SO UCCS 8.34 8.54 4 42 Renata Garbowski FR Colorado 8.50 8.60 1 43 Janice McClain SO Colorado State 8.90 8.74 6 44 Lauren Chapman JR CSU-Pueblo 8.74 8.79 5 45 Katelyn Houghton SO Colorado State 8.82 8.81 5 46 Catie Grandi FR Colorado 8.50 9.00 4 47 Adrienne Bratton SO Metro State 8.70 9.03 6

    Women 60 Meter Dash Invitational =================================================================================== Name Year School Prelims Finals H# Points =================================================================================== Finals 1 Kimberly Smith JR Wayland Bapt 7.30 7.23 2 10 2 Bianca Grant SO Wayland Bapt 7.68 7.56 2 8 3 Porshe Giddings JR BYU 7.69 7.61 2 6 4 Kassandrea Son JR Texas A&M-CC 7.78 7.64 1 5 Keleisha Ross SR Wayland Bapt 7.75 7.66 2 5 6 Kiera Benson JR Colorado Mines 7.71 7.68 2 4 7 Cresha White JR Air Force 7.78 7.69 1 3 8 Abigail Weedor JR North. Colorado 7.78 7.70 1 2 9 Amy Otis SR BYU 7.72 7.73 2 1 10 Ashley Jameson JR BYU 7.84 7.74 1 11 Katie Eddington JR BYU 7.77 7.80 2 12 Casey Hagen SR Western Stat 7.88 7.81 1 13 Blair Gilkes SO CSU-Pueblo 7.82 7.86 1 14 Chantel Bernabo SO Wyoming 7.85 7.90 1 15 Erin Urbanoski FR Wyoming 7.89 7.93 1

    Women 200 Meter Dash Invitational =================================================================================== Name Year School Prelims Finals H# Points =================================================================================== 1 Kimberly Smith JR Wayland Bapt 24.34 24.02 2 10 2 Tanesha Johnson SR Colorado State 24.93 24.74 2 8 3 Ashley Jameson JR BYU 25.20 24.90 1 6 4 Keleisha Ross SR Wayland Bapt 25.04 24.99 2 5 5 Kiera Benson JR Colorado Mines 25.14 25.36 2 4 6 Mindy Robins JR BYU 25.49 25.50 1 3 7 Leandria Lee SO Wayland Bapt 25.57 25.60 1 2 -- Blair Gilkes SO CSU-Pueblo 25.42 DNF 1

    Women 400 Meter Dash Invitational =================================================================================== Name Year School Prelims Finals H# Points =================================================================================== 1 Jennifer Grossarth unat (Provo) 54.31 53.81 2 2 Natalie Stewart SO BYU 56.40 55.44 2 10 3 Shaylee Robinette SO North. Colorado 57.15 56.07 2 8 4 Brianne Beemer SO Colorado 58.42 56.92 2 6 5 Shirley Pitts FR New Mexico 58.81 57.16 1 5 6 Kristen Rinedollar JR Colorado Mines 57.59 57.44 2 4 7 Jillian Hoblitt JR North. Colorado 59.13 57.81 1 3 8 Emily Pearson unat (Boulder) 58.68 58.49 2 9 Chelsea Taylor SO BYU 58.88 58.57 1 2 10 Jenessa Carlson FR BYU 59.37 59.35 1 1 11 Emily Cotharn SO Air Force 59.58 60.83 1 12 Kelsey Barry SR UCCS 59.21 60.97 1

    Women 800 Meter Run Invitational =================================================================================== Name Year School Prelims Finals H# Points =================================================================================== 1 Morgan Thomas SR Metro State 2:17.58 2:18.62 2 10 2 Jessica Adams SR Adams State 2:23.06 2:19.49 2 8 3 Alexis Skarda SO Mesa State 2:20.47 2:19.58 2 6 4 Jenna Lowder SR BYU 2:21.45 2:19.60 2 5 5 Aliese Willard FR Colorado State 2:20.35 2:20.55 2 4 6 Brooke Regan FR Colorado 2:22.93 2:22.14 2 3 7 Briana Suppes SO Colorado Mines 2:23.69 2:22.23 2 2 8 Whitney Henderson FR Colorado State 2:22.83 2:23.68 2 1 9 Phaelen French SO Air Force 2:24.37 2:25.52 2 10 Samantha McMillan SO Colorado State 2:27.93 2:26.72 1 11 Sara Kettelkamp FR UCCS 2:30.35 2:27.82 1 12 Precious Lyons FR Colorado 2:30.61 2:28.18 1 13 Lauren Iseman SR North. Colorado 2:31.36 2:28.46 1 14 Erika Carranza FR West Texas A&M 2:32.14 2:28.96 1 15 Hannah Schuster FR Colorado Mines 2:32.48 2:29.44 1 16 Kassie Mazzocco FR UCCS 2:30.71 2:31.51 1 17 Sadie Newsome SO West Texas A&M 2:33.29 2:35.77 1

    Women 1 Mile Run Invitational ================================================================================ Name Year School Seed Finals Points ================================================================================ 1 Cassie Slade Boulder RC 5:10.35 2 Aliese Willard FR Colorado State 5:05.52 5:16.98 10 3 Megan Burrell JR Colorado 5:24.31 5:19.22 8 4 Michelle Dettmann SO Colorado State 5:08.00 5:20.73 6 5 Allison Sawyer JR Colorado 5:25.00 5:28.85 5 6 Kellie Callahan SR North. Colorado 5:17.21 5:31.34 4 7 Katherine Ward JR Air Force 5:27.50 5:35.48 3 8 Taebrooke Rutter SR Metro State 5:30.00 5:37.33 2 9 Staci Foster FR Colorado 5:19.31 5:38.15 1 10 Whitney Beck JR Air Force 5:37.00 5:46.59 11 Xenia Flores SO Metro State 5:18.00 6:02.79

    Women 3000 Meter Run Invitational ================================================================================ Name Year School Seed Finals Points ================================================================================ 1 Wendy Thomas Bells Running 10:30.00 10:38.07 2 Brooke Hughes FR Wyoming 10:28.02 10:44.77 10 3 Sophie McNeely FR Western Stat 10:50.00 11:02.96 8 4 Kaitlin Frier JR UCCS 10:55.00 11:05.97 6 5 Tara Richardson FR Western Stat 10:55.40 11:07.91 5 6 Sarah Heuer FR Colorado State 10:32.28 11:15.88 4 7 Alicia Del Pardo JR UCCS 10:55.00 11:19.46 3 8 Maya Martinez SO Wyoming 10:35.60 11:24.49 2

    Women 5000 Meter Run Invitational ================================================================================ Name Year School Seed Finals Points ================================================================================ 1 Danielle Kehoe SO Metro State 19:00.00 19:12.72 10 2 Cassandra Ortiz FR Western Stat 18:50.49 19:28.85 8 3 Aries Bazaldua FR West Texas A&M 19:40.90 19:36.52 6 4 Megan Horsch SO North. Colorado 19:13.67 19:39.03 5 5 Margaret Wood SO Colorado State 18:44.04 19:48.34 4 6 Emily Kirchhofer SO Western Stat 19:04.63 20:01.93 3 7 Mariana Chavira SR West Texas A&M 19:30.00 20:06.85 2 8 Erin Apsey SR North. Colorado 19:21.34 20:14.15 1 9 Mary Owen FR MSU-Billings 20:01.23 20:34.81 10 Whitney Mickelson SO MSU-Billings 20:21.65 20:45.19 -- Jessica Blakely FR West Texas A&M 19:50.60 DNF

    Women 60 Meter Hurdles Invitational ============================================================================ Name Year School Seed Prelims H# ============================================================================ Preliminaries 1 Janay DeLoach unat (Ft Collins 8.54 8.48q 4 2 Amy Otis SR BYU 8.24 8.63q 6 3 Jennifer Schmitz SR Wyoming 8.73 8.68q 4 4 Precious Selmon FR New Mexico 8.47 8.73q 1 5 Fatima Makakala SO BYU 8.67 8.82q 3 6 Cassie Craig SO Wichita State 8.63 8.83q 3 7 Emily Pearson unat (Boulder) 8.49 8.87q 2 8 Kelly Coomes JR North. Colorado 8.69 8.93q 5 9 Latanya Nation JR Wayland Bapt 8.80 8.95q 2 10 Alyssa Christensen JR BYU 8.89 8.97q 1 11 Katy Hall FR Wyoming 8.80 9.04q 1 12 Bailee Skeen FR West Texas A&M 8.90 9.04q 6 13 Mindy Robins JR BYU 8.64 9.05q 5 14 Kirsten McCowan FR West Texas A&M 9.00 9.06q 2 15 Larissa Edwards SO Wyoming 8.89 9.07q 6 16 Casey Hagen SR Western Stat 9.10 9.09q 3 17 Tanya Friesen FR Wichita State 9.08 9.19 5 18 Lindsey Keller FR Colorado State 9.06 9.25 4 19 Brianne Beemer SO Colorado 9.33 9.33 1 20 Holly Odneal FR Colorado 9.20 9.39 5 21 Erin Glover FR Colorado Mines 9.56 9.44 5 22 Cate Brus FR Colorado State 9.20 9.46 6 23 Alyssa Frank SO Colorado 9.35 9.47 6 24 Kristen Kugler SR Colorado State 9.49 9.48 5 25 Meaghann Peak SO Colorado State 9.53 9.56 3 26 Sophia Wagner SO Colorado State 9.42 9.57 2 27 Emily Cotharn SO Air Force 9.63 9.58 1 28 Katelyn Houghton SO Colorado State 9.70 9.59 1 29 Danielle McCarty SR Air Force 9.33 9.61 4 30 Lindsay Hart FR Mesa State 9.33 9.75 6 31 Stephanie Echer FR Colorado 9.20 9.91 3 32 Jamie Pruter JR Wichita State 9.57 9.92 6 33 Andi Morris FR CSU-Pueblo 9.84 9.95 4 34 Brandy Jayne FR Air Force 9.74 9.98 2 35 Jasmine Rollins JR CSU-Pueblo 9.87 10.01 3 36 Taylor McAlpine JR Wichita State 9.58 10.02 2 37 Britney Jackson JR Wyoming 9.23 10.03 2 38 Haley Lockwood FR Wyoming 9.65 10.09 5 39 Renata Garbowski FR Colorado 10.41 10.22 4 40 Hannah Romsa FR Wyoming 9.44 10.38 3 41 Sherrea Elliott FR CSU-Pueblo 10.82 10.45 6 42 Phaelen French SO Air Force 9.94 10.48 5 43 Ally Watson FR UCCS 10.00 10.69 3 44 Catie Grandi FR Colorado 10.80 10.80 1 45 Erin Overcash FR Colorado 10.50 11.21 2 46 Erika Halle SO MSU-Billings 9.96 11.63 4

    Women 60 Meter Hurdles Invitational =================================================================================== Name Year School Prelims Finals H# Points =================================================================================== Finals 1 Janay DeLoach unat (Ft Collins 8.48 8.37 2 2 Amy Otis SR BYU 8.63 8.40 2 10 3 Cassie Craig SO Wichita State 8.83 8.64 2 8 4 Jennifer Schmitz SR Wyoming 8.68 8.73 2 6 5 Mindy Robins JR BYU 9.05 8.79 1 5 6 Fatima Makakala SO BYU 8.82 8.82 2 4 7 Emily Pearson unat (Boulder) 8.87 8.84 2 8 Latanya Nation JR Wayland Bapt 8.95 8.86 1 3 9 Alyssa Christensen JR BYU 8.97 8.94 1 2 10 Kelly Coomes JR North. Colorado 8.93 8.94 2 1 11 Bailee Skeen FR West Texas A&M 9.04 8.95 1 12 Kirsten McCowan FR West Texas A&M 9.06 9.02 1 13 Larissa Edwards SO Wyoming 9.07 9.05 1 14 Katy Hall FR Wyoming 9.04 9.17 1 15 Casey Hagen SR Western Stat 9.09 9.18 1

    Women 4x440 Yard Relay Invitational =================================================================================== School Seed Finals H# Points =================================================================================== 1 BYU 'A' 3:42.40 3:52.30 1 10 1) Amy Otis SR 2) Mindy Robins JR 3) Chelsea Taylor SO 4) Natalie Stewart SO 2 New Mexico 'A' 3:52.32 3:54.48 1 8 1) Tawsha Brazley FR 2) Shirley Pitts FR 3) Rachel Kelchner SO 4) Sandy Fortner SR 3 Northern Colorado 'A' 3:52.22 3:54.56 1 6 1) Jillian Hoblitt JR 2) Lauren Iseman SR 3) Ashley Foster FR 4) Shaylee Robinette SO 4 Wayland Baptist 'A' 3:52.00 3:55.81 2 5 1) Keleisha Ross SR 2) Leandria Lee SO 3) Kimberly Smith JR 4) Demetrice Gilliam JR 5 Air Force 'A' 3:59.45 4:01.78 2 4 1) Jessica Mapes SR 2) Emily Cotharn SO 3) Danielle McCarty SR 4) Morgan Mosby FR 6 Colorado State 'A' 4:09.00 4:02.37 1 3 1) Cate Brus FR 2) Jessie Evitt FR 3) Ashly Lester FR 4) Meagan Robinson FR 7 Wyoming 'A' 3:49.50 4:02.53 1 2 1) Andrea Frary SR 2) Olivia Heaston FR 3) Gretchen McCormick FR 4) Diana Long FR 8 West Texas A&M 'A' 4:01.00 4:04.41 2 1 1) Sarah Snider FR 2) Morgan Shelton FR 3) Sadie Newsome SO 4) Tara Tarrant FR 9 CSU-Pueblo 'A' 4:05.67 4:05.94 2 1) Maya Richards SO 2) Leanne Carberry SO 3) Jazmin Evans FR 4) Vanessa Emerson FR 10 Air Force 'B' 4:03.22 4:07.13 3 1) Cathy Haycraft SR 2) Rachel Thomas SO 3) Jessamy Barton SO 4) Laura Young FR 11 BYU 'B' 3:55.00 4:07.53 2 1) Porshe Giddings JR 2) Jenessa Carlson FR 3) Ashley Jameson JR 4) Jenna Lowder SR 12 Colorado Mines 'A' 4:06.00 4:07.61 3 1) Kristen Rinedollar JR 2) Briana Suppes SO 3) Hilary Hurst SO 4) Kiera Benson JR 13 UC-Colo. Spgs. 'A' 4:08.00 4:08.88 3 1) Kelsey Barry SR 2) Ashley Benfield FR 3) Tracy Falsetto SR 4) Jessica Luna SO 14 Colorado State 'B' 4:12.00 4:09.50 3 1) Whitney Henderson FR 2) Heather Hopkins FR 3) Janice McClain SO 4) Kristen Kugler SR 15 Northern Colorado 'B' 4:05.23 4:10.07 3 1) Kayla Contreras SO 2) Keira Kohls JR 3) Sari Little SO 4) Ellie Wills SO 16 Colorado State 'C' 4:13.01 4:18.84 4 1) Sophia Wagner SO 2) Emma Waibel FR 3) Olivia Downing SO 4) Jaime Pritchard FR 17 Western State 'A' 4:04.34 4:19.15 2 1) Erin Vigil FR 2) Ashtyn Rossman SO 3) Domini Mayberry SR 4) Chelsey Oeffler FR 18 West Texas A&M 'C' 4:39.92 4 1) Aries Bazaldua FR 2) Jessica Blakely FR 3) Mariana Chavira SR 4) Allie Reyna SO -- West Texas A&M 'B' 4:16.00 DNF 4 1) Kirsten McCowan FR 2) Erika Carranza FR 3) Alisha Davis FR 4) Bailee Skeen FR

    Women High Jump Invitational ========================================================================================== Name Year School Seed Finals Points ========================================================================================== 1 Ada Robinson SO BYU 1.83m 1.80m 5-10.75 10 1.50 1.55 1.60 1.65 1.70 1.75 1.80 1.85 PPP PPP PPP PPP O O XXO XXX 2 Diana Blauer SO BYU 1.75m 1.75m 5-08.75 8 1.50 1.55 1.60 1.65 1.70 1.75 1.80 PPP PPP O O O XO XXX 3 Johnna Jeffries SR Wyoming 1.70m 1.70m 5-07.00 6 1.50 1.55 1.60 1.65 1.70 1.75 PPP O O O O XXX 4 Sonni Russell SR Colorado State 1.75m 1.70m 5-07.00 5 1.50 1.55 1.60 1.65 1.70 1.75 PPP PPP O O XXO XXX 5 La'Taish Brown JR Wichita State 1.60m 1.65m 5-05.00 4 1.50 1.55 1.60 1.65 1.70 PPP O O O XXX 6 Alyssa Frank SO Colorado 1.70m 1.65m 5-05.00 2.50 1.50 1.55 1.60 1.65 1.70 PPP PPP O XO XXX 6 Kristen Kugler SR Colorado State 1.68m 1.65m 5-05.00 2.50 1.50 1.55 1.60 1.65 1.70 PPP O O XO XXX 8 Marin Schweigert FR New Mexico 1.70m 1.65m 5-05.00 1 1.50 1.55 1.60 1.65 1.70 PPP O XO XO XXX 9 Danielle McCarty SR Air Force 1.60m 1.65m 5-05.00 1.50 1.55 1.60 1.65 1.70 PPP O O XXO XXX 10 Britney Jackson JR Wyoming 1.70m 1.65m 5-05.00 1.50 1.55 1.60 1.65 1.70 PPP PPP XO XXO XXX 11 Jamie Pruter JR Wichita State 1.63m 1.60m 5-03.00 1.50 1.55 1.60 1.65 PPP O XO XXX 11 Sally Page FR Colorado 1.65m 1.60m 5-03.00 1.50 1.55 1.60 1.65 O O XO XXX 11 Holly Odneal FR Colorado 1.70m 1.60m 5-03.00 1.50 1.55 1.60 1.65 PPP O XO XXX 11 Laurisa Canini FR Colorado 1.60m 1.60m 5-03.00 1.50 1.55 1.60 1.65 O O XO XXX 15 Ashley Dace SO Colorado State 1.65m 1.60m 5-03.00 1.50 1.55 1.60 1.65 PPP XO XO XXX 15 Cate Brus FR Colorado State 1.69m 1.60m 5-03.00 1.50 1.55 1.60 1.65 PPP XO XO XXX 17 Erin Overcash FR Colorado 1.60m 1.60m 5-03.00 1.50 1.55 1.60 1.65 O XXO XXO XXX 17 Kathleen Majewski SR Colorado 1.60m 1.60m 5-03.00 1.50 1.55 1.60 1.65 XO XO XXO XXX 19 Summer Hawkinson FR CSU-Pueblo 1.60m 1.55m 5-01.00 1.50 1.55 1.60 O XO XXX 20 Loren Van Rassen FR Air Force 1.55m 1.50m 4-11.00 1.50 1.55 O XXX 20 Christie Carpenter SO BYU 1.63m 1.50m 4-11.00 1.50 1.55 O XXX 20 Nicole Bacovcin SO Colorado Mines 1.52m 1.50m 4-11.00 1.50 1.55 O XXX 23 Rachel Weakland FR Western Stat 1.60m 1.50m 4-11.00 1.50 1.55 XO XXX 24 Hannah Romsa FR Wyoming 1.51m 1.50m 4-11.00 1.50 1.55 XXO XXX 24 Jocelyn Booker SR Air Force 1.53m 1.50m 4-11.00 1.50 1.55 XXO XXX 24 Stephanie Echer FR Colorado 1.55m 1.50m 4-11.00 1.50 1.55 XXO XXX 24 Sophia Wagner SO Colorado State 1.55m 1.50m 4-11.00 1.50 1.55 XXO XXX 24 Kayla Matthews FR Western Stat 1.60m 1.50m 4-11.00 1.50 1.55 XXO XXX -- Olivia Downing SO Colorado State 1.65m NH 1.50 1.55 PPP XXX -- Matti Irvine FR Wyoming NH 1.50 XXX -- Lindsay Hart FR Mesa State NH 1.50 XXX -- Cecilia Vollmer JR Western Stat 1.55m NH 1.50 XXX -- Genessa Heide FR Western Stat 1.60m NH 1.50 XXX

    Women Pole Vault Invitational ========================================================================================== Name Year School Seed Finals Points ========================================================================================== 1 Kelsie Hendry unat (Canada) 4.55m 4.45m 14-07.25 3.50 3.65 3.80 3.90 4.00 4.10 4.20 4.35 4.45 4.56 PPP PPP PPP PPP PPP PPP O O XXO XXX 2 Kari Clark SR BYU 4.21m 3.90m 12-09.50 10 3.50 3.65 3.80 3.90 4.00 PPP PPP PPP O XXX 3 Kelli Ehardt SO BYU 4.16m 3.90m 12-09.50 8 3.50 3.65 3.80 3.90 4.00 PPP PPP O O XXX 4 Rachel Brooke Fisher FR BYU 4.12m 3.90m 12-09.50 6 3.50 3.65 3.80 3.90 4.00 PPP PPP PPP XXO XXX 5 Christen Botteron SO BYU 3.75m 3.80m 12-05.50 5 3.50 3.65 3.80 3.90 PPP O XO XXX 6 Cassie Craig SO Wichita State 4.01m 3.80m 12-05.50 4 3.50 3.65 3.80 3.90 PPP XXO XO XXX 7 Tawny Lambuth SO Air Force 3.70m 3.80m 12-05.50 2.50 3.50 3.65 3.80 3.90 O O XXO XXX 7 Amy Hough JR Wichita State 3.85m 3.80m 12-05.50 2.50 3.50 3.65 3.80 3.90 O O XXO XXX 7 Nicki Lopes unattached 3.81m 3.80m 12-05.50 3.50 3.65 3.80 3.90 O O XXO XXX 10 Rachel Simmons JR Air Force 3.80m 3.65m 11-11.75 1 3.50 3.65 3.80 PPP O XXX 11 Lauren Graham FR UCCS 3.85m 3.65m 11-11.75 3.50 3.65 3.80 O XXO XXX 11 Bizzy Mellado FR Air Force 3.70m 3.65m 11-11.75 3.50 3.65 3.80 O XXO XXX 13 Rachel Saunders FR Colorado State 3.70m 3.50m 11-05.75 3.50 3.65 O XXX -- Kimber Shealy SO Air Force 3.85m NH 3.50 3.65 3.80 PPP PPP XXX -- Kelly Fortner SR New Mexico 3.70m NH 3.50 XXX

    Women Triple Jump Invitational ========================================================================================== Name Year School Seed Finals Points ========================================================================================== 1 Tanesha Johnson SR Colorado State 12.28m 12.22m 40-01.25 10 2 Courtney Reinke FR Wichita State 11.68m 12.11m 39-08.75 8 3 Madara Dzalbe SR BYU 12.49m 12.05m 39-06.50 6 4 Latanya Nation JR Wayland Bapt 12.12m 11.96m 39-03.00 5 5 Cassie Craig SO Wichita State 11.27m 11.77m 38-07.50 4 6 Mellissa Keltner FR BYU 12.03m 11.74m 38-06.25 3 7 Katie Dreher SO Colorado 11.50m 11.57m 37-11.50 2 8 Karolina Mosa SR Wichita State 11.39m 11.54m 37-10.50 1 9 Bianca Grant SO Wayland Bapt 11.43m 11.35m 37-03.00 10 Olivia Downing SO Colorado State 11.43m 11.26m 36-11.50 11 Meaghann Peak SO Colorado State 11.41m 11.21m 36-09.50 12 Danita Wyatt SO CSU-Pueblo 11.30m 11.18m 36-08.25 13 Asal Salehpoor SO New Mexico 11.83m 11.09m 36-04.75 13 Witney Sorell SO Wichita State 11.21m 11.09m 36-04.75 15 Bailee Skeen FR West Texas A&M 10.96m 35-11.50 16 La'Taish Brown JR Wichita State 11.06m 10.77m 35-04.00 17 Molly Bush FR Air Force 10.71m 10.61m 34-09.75 18 Sherrea Elliott FR CSU-Pueblo 10.46m 10.52m 34-06.25 19 Rachel Weakland FR Western Stat 10.75m 10.11m 33-02.00 19 Adrienne Bratton SO Metro State 10.17m 10.11m 33-02.00 21 Hannah Selke SO Western Stat 10.50m 9.87m 32-04.75 -- Brooklyn Barton SO Mesa State 10.14m FOUL -- Krista Wiltberger SO CSU-Pueblo 11.15m FOUL -- Jordyn Stoddard SO Air Force 10.67m FOUL -- Liz Nickles FR North. Colorado 10.95m FOUL -- Elissa Adams FR MSU-Billings 10.15m FOUL

    Women Shot Put Invitational ========================================================================================== Name Year School Seed Finals Points ========================================================================================== 1 Sara Neubauer SR Air Force 15.94m 16.00m 52-06.00 10 ND 15.75m ND ND 16.00m ND 2 Jennifer Ugochukwu SR Colorado State 15.54m 14.70m 48-02.75 8 14.70m 14.60m 14.20m ND ND ND 3 Tiana Ili SO BYU 14.23m 13.99m 45-10.75 6 13.41m ND 13.99m 13.14m ND 13.73m 4 Cassandra Woodall SO BYU 13.70m 13.88m 45-06.50 5 ND 13.18m 13.88m 13.37m 13.56m ND 5 Ashley Hutchinson SO Wyoming 13.75m 13.88m 45-06.50 4 13.08m 12.42m ND ND 13.88m ND 6 Sharrisa Thayer SO BYU 14.12m 13.69m 44-11.00 3 12.15m ND 13.25m ND 13.69m ND 7 Megan Rakes SR Wichita State 13.00m 13.26m 43-06.00 2 12.01m 13.26m ND 12.11m ND ND 8 Holli Salzar FR CSU-Pueblo 12.79m 12.95m 42-06.00 1 ND ND 12.95m 12.21m ND ND 9 Krystle Forester SO BYU 13.64m 12.42m 40-09.00 ND ND 12.42m 9 Molly Potter FR Colorado 12.56m 12.42m 40-09.00 11.76m 12.42m 12.14m 11 Tamara Fowler JR Adams State 12.20m 12.22m 40-01.25 12.22m 11.31m 11.66m 12 Katy Moorkamp FR Air Force 12.12m 12.17m 39-11.25 11.92m 12.17m 11.61m 13 Tamra Keys JR BYU 13.10m 12.15m 39-10.50 11.47m 12.15m ND 14 Hilary Fraser JR Colorado State 13.43m 12.10m 39-08.50 11.75m 12.10m 11.32m 15 Rebecca Lindquist FR Adams State 12.44m 12.07m 39-07.25 12.07m ND ND 15 Serena Johnson JR Colorado State 12.33m 12.07m 39-07.25 12.07m ND 11.54m 17 Jadiah Riley JR West Texas A&M 12.93m 12.06m 39-07.00 12.06m 12.05m ND 18 Jenna Bohnen SO Adams State 12.35m 11.95m 39-02.50 11.82m 11.91m 11.95m 19 Emily Hunsucker FR Colorado 12.62m 11.75m 38-06.75 11.62m 11.68m 11.75m 20 Annita Alvarez FR North. Colorado 11.80m 11.66m 38-03.25 10.70m 11.00m 11.66m 21 Michelle Clements SO Mesa State 11.49m 11.62m 38-01.50 10.66m 11.13m 11.62m 22 Rachel Gebauer SO Air Force 11.92m 11.59m 38-00.25 11.36m 11.39m 11.59m 23 Hilary Gourneau SO MSU-Billings 11.48m 11.37m 37-03.75 ND ND 11.37m 24 Alexi Halvorson JR MSU-Billings 11.48m 11.29m 37-00.50 11.29m 10.57m 10.69m 25 Kelsee Clark JR MSU-Billings 11.78m 11.21m 36-09.50 10.56m 11.21m ND 26 Meaghan Green SR North. Colorado 13.25m 11.10m 36-05.00 ND ND 11.10m 26 Brook Berg FR MSU-Billings 11.88m 11.10m 36-05.00 11.10m 10.74m 10.86m 28 Kasey Becco SO North. Colorado 11.43m 10.95m 35-11.25 10.95m 10.62m 10.36m 28 Catrina Donley SO Adams State 10.91m 10.95m 35-11.25 10.48m 10.95m 10.69m 30 Lisa Bernau SO Colorado Mines 10.73m 10.71m 35-01.75 10.64m 10.71m 10.26m 30 Casie Ratzlaff FR Colorado Mines 11.01m 10.71m 35-01.75 10.71m 10.71m 10.15m 30 Cecilia Vollmer JR Western Stat 12.20m 10.71m 35-01.75 ND ND 10.71m 33 Jessica Needham FR Mesa State 11.34m 10.48m 34-04.75 9.74m 10.35m 10.48m 34 Kali Gajewski SO Colorado 11.50m 10.33m 33-10.75 9.84m 10.23m 10.33m 35 Kacie Vanderloos JR MSU-Billings 11.23m 10.32m 33-10.25 10.21m 10.32m 10.31m 36 Mary Shepherd JR North. Colorado 10.96m 10.31m 33-10.00 10.26m ND 10.31m 37 Stephanie Dufford SO CSU-Pueblo 10.45m 10.08m 33-01.00 9.51m 10.08m ND 38 Kirsten Wicks FR Colorado 9.72m 9.96m 32-08.25 9.63m 9.96m 9.77m 39 Cady Irion FR MSU-Billings 8.63m 8.89m 29-02.00 8.89m ND 8.46m 40 Whitney Frase FR North. Colorado 8.60m 8.38m 27-06.00 8.38m 7.35m 7.55m -- Megan Fuller FR Wichita State 12.02m ND ND ND ND -- Kelsey Huckle SO Adams State 12.29m ND ND ND ND

    Men 60 Meter Dash Invitational ============================================================================ Name Year School Seed Prelims H# ============================================================================ Preliminaries 1 Jeremy Dodson unat (Boulder) 6.68 6.81q 4 2 Stephen Michel FR Wyoming 6.78 6.86q 1 3 Sulaiman Sayyid SR Colorado State 6.86 6.89q 5 4 Myron Roundtree FR Wayland Bapt 6.90 6.90q 6 5 Lamaar Thomas SO New Mexico 6.89 6.92q 3 6 Phil Ofili SO Air Force 6.99 6.97q 2 7 Kendall Spencer FR New Mexico 6.85 6.98q 2 8 Thomas Trujillo SO New Mexico 6.94 6.99q 6 9 Travis Gunderson SO Wyoming 7.03q 4 10 Uzor Udensi FR Air Force 7.06 7.05q 3 11 Lenyn Leonce FR Wyoming 7.04 7.06q 2 12 Dontae Strickland FR Air Force 7.16 7.07q 1 13 Josh Murphy JR Colorado State 7.09 7.08q 6 14 Oluwadamilol Oladiran JR UCCS 7.02 7.10q 4 15 Derek Fiorini SO Metro State 7.13 7.18q 1 16 Brandon Pearce FR MSU-Billings 7.20 7.18q 3 17 Devon Ford SR Air Force 7.17 7.18 5 18 Jay Petsch SR Wyoming 7.08 7.20 6 19 Chris Burris SO Western Stat 7.10 7.22 2 20 Chris Graziano FR Colorado Mines 7.15 7.22 4 21 Kyle Dancy FR Air Force 7.14 7.23 4 22 Justin Cropper SO Adams State 7.35 7.27 1 23 Chad LIscar FR Air Force 7.27 7.28 4 24 Justin Will FR Wyoming 7.09 7.30 3 25 Xavier Bennett FR West Texas A&M 7.24 7.34 2 26 Anthony Cardinale FR UCCS 7.13 7.35 5 26 Pierce Fair SO Adams State 7.20 7.35 6 28 James MacAndrew FR Air Force 7.37 4 28 Brett Birkeland SO BYU 7.22 7.37 5 30 Javen Correia SO Colorado 7.25 7.43 1 31 Stephen McMillon FR Metro State 7.20 7.43 2 32 Juan Chavira SR Western Stat 7.20 7.44 3 33 Jason Lehman JR Colorado Mines 7.33 7.44 3 34 Zachary Little SO Western Stat 7.20 7.47 6 35 Adam Prevost FR MSU-Billings 7.32 7.48 1 36 Joseph Jallow FR Adams State 7.40 7.51 3 37 Brock Emory FR Colorado 7.50 7.57 6 38 Mark Flegel FR Wyoming 7.58 5 39 Codie White FR Adams State 7.60 7.62 2 40 Luke Barrett SR MSU-Billings 7.74 7.65 5 41 Blair O'Bryant FR Air Force 7.51 7.68 6 -- Garrett Kidd JR North. Colorado 7.03 FS 1

    Men 60 Meter Dash Invitational =================================================================================== Name Year School Prelims Finals H# Points =================================================================================== Finals 1 Jeremy Dodson unat (Boulder) 6.81 6.74 2 2 Stephen Michel FR Wyoming 6.86 6.78 2 10 3 Lamaar Thomas SO New Mexico 6.92 6.84 2 8 4 Kendall Spencer FR New Mexico 6.98 6.88 2 6 5 Myron Roundtree FR Wayland Bapt 6.90 6.88 2 5 6 Sulaiman Sayyid SR Colorado State 6.89 6.91 2 4 7 Travis Gunderson SO Wyoming 7.03 6.97 1 3 8 Uzor Udensi FR Air Force 7.05 7.01 1 2 9 Phil Ofili SO Air Force 6.97 7.02 2 1 10 Thomas Trujillo SO New Mexico 6.99 7.02 2 11 Lenyn Leonce FR Wyoming 7.06 7.04 1 12 Oluwadamilol Oladiran JR UCCS 7.10 7.07 1 13 Josh Murphy JR Colorado State 7.08 7.10 1 14 Brandon Pearce FR MSU-Billings 7.18 7.12 1 15 Dontae Strickland FR Air Force 7.07 7.23 1 16 Derek Fiorini SO Metro State 7.18 7.24 1

    Men 200 Meter Dash Invitational =================================================================================== Name Year School Prelims Finals H# Points =================================================================================== 1 Jeremy Dodson unat (Boulder) 21.51 21.10 2 2 Chris Dickman SR Wichita State 21.54 21.53 2 10 3 Jerry-Lee Davis SO Wayland Bapt 21.59 21.65 2 8 4 Lee Prevost SO Wayland Bapt 21.99 21.82 1 6 5 Evan Taylor FR North. Colorado 21.85 21.94 2 5 6 Uzor Udensi FR Air Force 21.90 21.99 2 4 7 Rob Skidmore SR BYU 22.13 22.19 1 3 8 Josh Murphy JR Colorado State 22.32 22.33 1 2 9 Brian Fox JR Colorado State 22.40 22.44 1 1 10 James Derek McCallister FR BYU 22.40 22.46 1

    Men 400 Meter Dash Invitational =================================================================================== Name Year School Prelims Finals H# Points =================================================================================== 1 Caleb McLean JR Wayland Bapt 48.66 48.24 2 10 2 Rob Skidmore SR BYU 49.42 48.47 1 8 3 Kevin Ahlstrom JR BYU 49.75 48.47 1 6 4 Tyler Hoerner JR North. Colorado 48.99 48.51 2 5 5 Andre Hamilton FR Wayland Bapt 49.85 48.75 1 4 6 Kevin Biesinger SR BYU 48.95 48.84 2 3 7 Garcia Nate Army WCAP 49.79 48.92 1 8 Manuel Smith SO Air Force 49.01 48.94 2 2 9 Chris Severino JR Air Force 49.28 49.07 2 1 10 Bryant Davis SR Air Force 49.62 49.84 1 11 Tyler Short JR North. Colorado 49.31 49.88 1 -- Bryan Payne SR BYU 48.73 DNF 2

    Men 800 Meter Run Invitational =================================================================================== Name Year School Prelims Finals H# Points =================================================================================== 1 Golden Coachman Army WCAP 1:53.31 1:51.08 2 2 Matt Petrocci Army WCAP 1:57.04 1:54.37 2 3 Tyler Stanley JR Air Force 1:59.39 1:56.91 2 10 4 Drew Soucy JR Adams State 1:57.56 1:57.53 2 8 5 Jerrett Swarr SR Western Stat 1:57.30 1:57.74 2 6 6 Tyler Short SO Colorado State 2:01.32 1:58.64 1 5 7 Travis Putnam FR Colorado 1:58.70 1:59.50 2 4 8 Tyson Vanderby SO MSU-Billings 1:59.27 1:59.58 2 3 9 Jarret Kachel SR West Texas A&M 1:59.05 1:59.68 2 2 10 Oliver Williams SO UCCS 2:01.26 2:00.15 1 1 11 Luke Irwin FR West Texas A&M 1:59.69 2:00.52 1 12 Chris Espinosa FR Air Force 2:03.27 2:01.33 1 13 Matt Hill SO Western Stat 1:59.61 2:02.25 2 14 Joe Pummer SR North. Colorado 2:01.81 2:02.52 1 15 Damon Austin JR Colorado State 2:00.47 2:03.17 1 -- Logan Mossey FR MSU-Billings 2:03.32 DNF 1 -- Chris Ullom FR UCCS 2:03.36 DNF 1 -- Taylor Gardner FR West Texas A&M 2:03.22 DNF 1

    Men 1 Mile Run Invitational ================================================================================ Name Year School Seed Finals Points ================================================================================ 1 Brandon Johnson SR Metro State 4:17.00 4:21.03 10 2 Tyler Rasmussen JR Western Stat 4:12.00 4:24.53 8 3 Carl Arnold III SO Metro State 4:17.00 4:26.61 6 4 Andrew Roberts FR Colorado State 4:16.50 4:26.78 5 5 Jake Keyser JR Colorado State 4:14.97 4:29.18 4 6 Andy Schweitzer SR Air Force 4:22.80 4:29.21 3 7 Nick White SO Air Force 4:30.36 4:33.12 2 8 Kipkorir Mutai Gillette College 4:33.41 9 Matt Cain SO Air Force 4:33.80 4:34.47 1 10 Nathan Newland SR Metro State 4:17.00 4:35.61 11 Joel Kienitz SR UCCS 4:25.00 4:35.84 12 Ryan Del Grosso SO Air Force 4:40.50 4:37.78 13 Tyler Small JR Air Force 4:35.13 4:38.69 14 Sean Wilde FR Wyoming 4:26.80 4:41.77 15 Conor Murphy SR Air Force 4:33.50 4:51.10 -- Drew Soucy JR Adams State 4:13.00 DNF

    Men 3000 Meter Run Invitational ================================================================================ Name Year School Seed Finals Points ================================================================================ 1 Andrew Lesser FR Colorado State 8:38.00 9:00.86 10 2 Tyler Rasmussen JR Western Stat 8:40.00 9:08.17 8 3 Sam Feldotto FR UCCS 8:55.00 9:08.85 6 4 Mike English FR UCCS 8:55.00 9:11.97 5 5 Kipkorir Mutai Gillette College 9:13.75 6 Aaron Friedland FR Colorado 9:22.61 9:17.63 4 7 Nik Deininger FR Wyoming 9:00.91 9:23.14 3 8 Mike Kasberg FR Colorado Mines 9:05.00 9:23.40 2 9 Jerome Perkins SO Colorado 9:20.00 9:24.13 1 10 Mitch Brauneis FR Wyoming 9:10.37 9:29.43

    Men 5000 Meter Run Invitational ================================================================================ Name Year School Seed Finals Points ================================================================================ 1 Luke Irwin FR West Texas A&M 15:45.00 15:57.32 10 2 Jeff Holt SO Colorado State 15:01.00 15:57.35 8 3 Zach Minard SO Western Stat 14:55.00 16:05.47 6 4 Antonio Lopez SR Adams State 15:20.00 16:12.72 5 5 Zach Mares JR Metro State 15:48.00 16:18.37 4 6 Brian Stillwell JR Colorado Mines 15:45.00 16:31.61 3 7 James Jackson SO Colorado Mines 15:45.00 16:34.30 2 8 Cameron Fullerton SO Colorado State 15:30.50 16:52.37 1 9 Matt VanDyke SO Western Stat 15:00.00 17:00.35 10 Hayden Hohnholt Gillette College 17:03.00 11 Ben Wilson FR North. Colorado 16:34.24 17:16.46 12 Daniel Sojka JR North. Colorado 16:28.32 17:26.14 13 Dylan Hallums FR Air Force 17:28.68 14 Garrett Stricklin Gillette College 17:30.39 15 Travis Buttelman FR MSU-Billings 17:31.83 16 Taylor Canfield SO MSU-Billings 15:55.00 17:42.10 17 Dylan Hedges SO North. Colorado 16:20.00 17:50.37 18 Mark Bolt JR MSU-Billings 16:45.00 17:55.32

    Men 60 Meter Hurdles Invitational ============================================================================ Name Year School Seed Prelims H# ============================================================================ Preliminaries 1 De'Vron Walker FR New Mexico 8.11 8.09q 4 2 Tanner Emrich JR BYU 8.30 8.28q 1 3 Bryan Payne SR BYU 8.32 8.36q 6 4 Brandon Douglass FR Wyoming 8.28 8.39q 3 5 Phillip Bettis JR BYU 8.37 8.40q 5 6 Kelby Dias FR Colorado State 8.45q 2 7 Brian Wilson JR New Mexico 8.50 8.49q 1 8 Michael Tasker FR Wyoming 8.54 8.49q 2 9 Javen Correia SO Colorado 8.51 8.55q 3 10 Pierce Fair SO Adams State 8.46 8.60q 1 11 Chris Dickman SR Wichita State 8.46 8.63q 2 12 Adam Salzmann JR Colorado 8.30 8.63q 2 13 Richard York FR New Mexico 8.40 8.71q 5 14 Sam Saccomano FR Colorado State 8.50 8.72q 3 15 Andy McKen FR Wyoming 8.65 8.72q 5 16 Ross Myatt SO West Texas A&M 8.52 8.75q 4 17 Noah Palicia JR Air Force 8.75 1 18 Matt Jones JR Air Force 8.70 8.79 3 19 Mark Flegel FR Wyoming 8.69 8.85 6 20 Conner Coltharp JR Colorado Mines 8.80 8.89 4 21 Michael Tibbs FR Air Force 9.12 8.90 4 22 Daniel Heptig SO Colorado Mines 8.86 8.91 5 23 Mitchell Ryan SO West Texas A&M 8.90 8.91 2 24 John Reilly JR BYU 8.67 8.94 2 25 Dan Gieck FR Air Force 8.84 8.96 2 26 Devin Myers SO Western Stat 8.50 8.97 4 27 Jordan Zerr JR Wichita State 9.06 8.97 6 28 Devin Dick SO Wichita State 9.01 8.98 3 29 Jim Hanafin SO Colorado Mines 8.80 9.01 1 30 Brock Emory FR Colorado 8.40 9.02 6 31 Grant Golightly FR Western Stat 8.85 9.05 6 32 Brian Hopkins SO UCCS 8.70 9.05 4 33 Jacob Ringrose SO Air Force 8.64 9.14 5 34 Brett Birkeland SO BYU 8.80 9.15 3 35 Dylan Solberg FR MSU-Billings 9.18 9.18 1 36 Henry Ferreira SO Wyoming 8.86 9.19 4 37 James Dills FR Air Force 8.95 9.21 1 38 Mitch Jones FR UCCS 8.90 9.23 6 39 Jacob Wolford SO Metro State 9.20 9.50 3 40 Blair O'Bryant FR Air Force 9.45 9.53 6 41 Jeremy Lee SR New Mexico 9.30 11.59 2 -- Jordan Aguilar FR Colorado 9.00 DQ 4 -- Dorian Williams FR MSU-Billings 9.49 DQ 5

    Men 60 Meter Hurdles Invitational =================================================================================== Name Year School Prelims Finals H# Points =================================================================================== Finals 1 De'Vron Walker FR New Mexico 8.09 8.11 2 10 2 Phillip Bettis JR BYU 8.40 8.26 2 8 3 Kelby Dias FR Colorado State 8.45 8.35 2 6 4 Chris Dickman SR Wichita State 8.63 8.40 1 5 5 Brandon Douglass FR Wyoming 8.39 8.42 2 4 6 Pierce Fair SO Adams State 8.60 8.45 1 3 7 Javen Correia SO Colorado 8.55 8.51 1 2 8 Andy McKen FR Wyoming 8.72 8.59 1 1 9 Adam Salzmann JR Colorado 8.63 8.61 1 10 Ross Myatt SO West Texas A&M 8.75 8.67 1 11 Michael Tasker FR Wyoming 8.49 8.68 2 12 Sam Saccomano FR Colorado State 8.72 8.70 1 13 Bryan Payne SR BYU 8.36 9.01 2 14 Richard York FR New Mexico 8.71 9.05 1 -- Brian Wilson JR New Mexico 8.49 DQ 2

    Men 4x440 Yard Relay Invitational =================================================================================== School Seed Finals H# Points =================================================================================== 1 BYU 'A' 3:13.19 3:16.43 1 10 1) Kevin Ahlstrom JR 2) Rhyan Atrice SO 3) Kevin Biesinger SR 4) Bryan Payne SR 2 Air Force 'A' 3:19.63 3:19.06 1 8 1) Chris Severino JR 2) Matt Jones JR 3) Uzor Udensi FR 4) Manuel Smith SO 3 Wayland Baptist 'A' 3:14.00 3:19.71 2 6 1) Andre Hamilton FR 2) Jerry-Lee Davis SO 3) Fernando Barrio FR 4) Caleb McLean JR 4 Northern Colorado 'A' 3:14.21 3:21.67 1 5 1) Tyler Short JR 2) Dan Larson SR 3) Alex Schneider SO 4) Tyler Hoerner JR 5 New Mexico 'A' 3:18.00 3:22.42 1 4 1) Chad Clark SO 2) Derek Montoya FR 3) Josh Lovato FR 4) Derek Halladay SO 6 UC-Colo. Spgs. 'A' 3:23.71 3:24.40 3 3 1) Alex Vazquez SR 2) Jon Christian FR 3) Jason Shaver JR 4) Chris Reynolds JR 7 Colorado State 'A' 3:27.01 3:24.94 2 2 1) Brian Fox JR 2) Josh Murphy JR 3) Efrem Woldu FR 4) Nigel Joseph SR 8 Northern Colorado 'B' 3:22.42 3:25.05 3 1) Matt Robbins SR 2) Vince Valdez FR 3) Evan Taylor FR 4) Marty Wittmer SR 9 West Texas A&M 'A' 3:19.00 3:25.07 1 1 1) Xavier Bennett FR 2) Andrew Sanders JR 3) Taylor Gardner FR 4) Taylor Johnson FR 10 Air Force 'B' 3:24.56 3:26.09 2 1) Justin Manchester FR 2) Bryant Davis SR 3) Dan Gieck FR 4) Noah Palicia JR 11 Wyoming 'A' 3:18.00 3:26.10 1 1) Andy McKen FR 2) Keith Brauneis SR 3) Jason Easley SO 4) Ken Lane FR 12 Western State 'A' 3:20.00 3:29.53 2 1) Devin Myers SO 2) Jerrett Swarr SR 3) Cree Clark SO 4) Andy Crook JR 13 West Texas A&M 'C' 3:32.00 3:33.11 2 1) Jarret Kachel SR 2) Michael Janousek FR 3) Luke Irwin FR 4) Rolando Vasquez JR 14 West Texas A&M 'B' 3:30.00 3:33.13 3 1) Ross Myatt SO 2) Jose Velazquez SR 3) Tanner Dennis FR 4) Mitchell Ryan SO 15 Colorado Mines 'A' 3:33.38 3 16 UC-Colo. Spgs. 'B' 3:30.00 3:34.76 3 1) Chris Ullom FR 2) Alan Ford FR 3) Mitch Jones FR 4) Drew Servold FR -- Wichita State 'A' 3:21.50 DNF 2 1) Chris Dickman SR 2) Devin Dick SO 3) Jordan Zerr JR 4) Patric Jackson JR

    Men High Jump Invitational ========================================================================================== Name Year School Seed Finals Points ========================================================================================== 1 Brandon Childs FR Wichita State 2.14m 2.10m 6-10.75 10 1.85 1.90 1.95 2.00 2.05 2.10 2.15 PPP PPP PPP O O O XXX 2 Trevor Heiner JR BYU 2.05m 2.05m 6-08.75 8 1.85 1.90 1.95 2.00 2.05 2.10 PPP PPP O O O XXX 3 Michael McConkie SO BYU 2.00m 2.05m 6-08.75 6 1.85 1.90 1.95 2.00 2.05 2.10 PPP PPP O XO O XXX 4 Steven Gomez SO UCCS 2.11m 2.00m 6-06.75 5 1.85 1.90 1.95 2.00 2.05 PPP PPP PPP O XXX 5 Jason DeWitt FR Colorado 2.03m 2.00m 6-06.75 4 1.85 1.90 1.95 2.00 2.05 PPP PPP O XO XXX 6 Phillip Bettis JR BYU 2.00m 2.00m 6-06.75 3 1.85 1.90 1.95 2.00 2.05 O XO PPP XXO XXX 7 Shawn Marshall JR Western Stat 2.04m 1.95m 6-04.75 0.60 1.85 1.90 1.95 2.00 PPP O O XXX 7 David Stuart SR Colorado Mines 2.06m 1.95m 6-04.75 0.60 1.85 1.90 1.95 2.00 PPP PPP O XXX 7 Krzysztof Slupkowski JR Wichita State 1.87m 1.95m 6-04.75 0.60 1.85 1.90 1.95 2.00 O O O XXX 7 Gage Mayer SO West Texas A&M 2.05m 1.95m 6-04.75 0.60 1.85 1.90 1.95 2.00 PPP O O XXX 7 Jake Timmons SO Colorado 2.03m 1.95m 6-04.75 0.60 1.85 1.90 1.95 2.00 PPP PPP O XXX 12 Patric Jackson JR Wichita State 2.08m 1.95m 6-04.75 1.85 1.90 1.95 2.00 PPP PPP XO XXX 12 Akil Gipson SO Western Stat 2.04m 1.95m 6-04.75 1.85 1.90 1.95 2.00 PPP PPP XO XXX 12 Eddie McClain JR Wichita State 2.00m 1.95m 6-04.75 1.85 1.90 1.95 2.00 O O XO XXX 15 Travis Smith FR Air Force 2.00m 1.90m 6-02.75 1.85 1.90 1.95 O O XXX 16 Zach Wood FR Air Force 1.94m 1.90m 6-02.75 1.85 1.90 1.95 O XO XXX 17 Tyler Skinner FR Wyoming 2.00m 1.90m 6-02.75 1.85 1.90 1.95 2.00 XO XXO XXP X 18 Jaymes Talkington FR Wyoming 1.90m 1.85m 6-00.75 1.85 1.90 O XXX 19 James Dills FR Air Force 1.90m 1.85m 6-00.75 1.85 1.90 XO XXX 20 Matt Gibas SO Colorado Mines 1.83m 1.85m 6-00.75 1.85 1.90 XXO XXX 20 Cody Mylander SO North. Colorado 1.85m 6-00.75 1.85 1.90 XXO XXX -- Brock Emory FR Colorado 1.93m NH 1.85 XXX -- Alex Von Hagen JR Colorado 1.98m NH 1.85 XXP -- Brian Hopkins SO UCCS 1.90m NH 1.85 XXX

    Men Pole Vault Invitational ========================================================================================== Name Year School Seed Finals Points ========================================================================================== 1 Paul Gensic Air Force WCAP 5.60m 5.52m 18-01.25 4.90 5.05 5.20 5.30 5.38 5.45 5.52 5.62 PPP PPP PPP PPP O PPP XO XXX 2 Nick Frawley SR Air Force 5.38m 5.30m 17-04.50 10 4.90 5.05 5.20 5.30 5.38 5.45 PPP PPP PPP XXO PPP XXX 3 Chris Little JR BYU 5.30m 5.30m 17-04.50 8 4.90 5.05 5.20 5.30 5.38 PPP XO XO XXO XXX 4 Bobby Low unat (Provo) 5.50m 5.20m 17-00.75 4.90 5.05 5.20 5.30 5.38 PPP PPP O PPP XXX 5 Tanner Emrich JR BYU 5.20m 5.20m 17-00.75 6 4.90 5.05 5.20 5.30 O O XO XXX 6 Chase Cooper FR Air Force 4.90m 5.20m 17-00.75 5 4.90 5.05 5.20 5.30 XO O XXO XXX 7 Kirk Cooper SR Colorado State 5.05m 5.05m 16-06.75 4 4.90 5.05 5.20 XXO O XXX 8 Chris Dickman SR Wichita State 5.01m 5.05m 16-06.75 3 4.90 5.05 5.20 O XXO XXX 9 Aaron Young SO Wichita State 4.95m 4.90m 16-00.75 1.50 4.90 5.05 XXO XXX 9 Noah Palicia JR Air Force 4.95m 4.90m 16-00.75 1.50 4.90 5.05 XXO XXX -- Brandon Masters unat (C-Springs) 5.00m NH 4.90 XXX -- Doug Dieker SR Colorado State 5.05m NH 4.90 5.05 PPP XXX -- Joel Nolan SR Air Force 5.20m NH 4.90 5.05 PPP XXX -- Kyle Walker JR New Mexico 5.05m NH 4.90 XXX

    Men Triple Jump Invitational ========================================================================================== Name Year School Seed Finals Points ========================================================================================== 1 Jeremiah James JR Wyoming 15.88m 15.63m 51-03.50 10 2 Ty Kirk FR New Mexico 15.52m 15.29m 50-02.00 8 3 Anse Myller DeAraujo SO BYU 15.10m 15.01m 49-03.00 6 4 Kyle Mills SO BYU 14.62m 14.89m 48-10.25 5 5 Nnamdi Agwu SR Colorado State 15.08m 14.75m 48-04.75 4 6 Stephen Michel FR Wyoming 14.96m 14.67m 48-01.75 3 7 Ryan Billups SR Colorado State 14.75m 14.60m 47-11.00 2 8 Myron Roundtree FR Wayland Bapt 14.75m 14.46m 47-05.25 1 9 Josh Crawford JR Wichita State 15.45m 14.41m 47-03.50 10 Derrick Shepherd SO Wichita State 14.17m 14.13m 46-04.25 11 Jaymes Talkington FR Wyoming 14.51m 14.09m 46-02.75 12 Travis Smith SR Colorado State 14.28m 13.96m 45-09.75 13 Ryan Wasilawski FR Colorado State 13.54m 13.92m 45-08.00 14 Lee Prevost SO Wayland Bapt 14.26m 13.77m 45-02.25 15 Tyler Simmons JR Wichita State 14.20m 13.73m 45-00.50 16 Kegan Garnett FR Air Force 13.34m 13.41m 44-00.00 17 Tyler Thompson FR Colorado 13.80m 13.26m 43-06.00 18 Reese Thompson FR Colorado Mines 13.26m 12.89m 42-03.50 19 Jon Dempster FR Colorado Mines 13.33m 12.88m 42-03.25 20 Jonathon Whitmore JR Colorado Mines 13.36m 12.73m 41-09.25 21 Anthony Cardinale FR UCCS 13.90m 12.52m 41-01.00 22 Deshawn Lewis JR MSU-Billings 12.13m 11.86m 38-11.00 -- Zachary Little SO Western Stat 13.50m FOUL -- Aaron Powell JR BYU 14.86m FOUL

    Men Shot Put Invitational ========================================================================================== Name Year School Seed Finals Points ========================================================================================== 1 Mason Finley FR Kansas 19.10m 18.42m 60-05.25 10 17.05m 18.04m 18.42m ND ND ND 2 Tyson Williams SR Colorado State 17.45m 17.80m 58-04.75 8 16.58m ND 16.98m 17.03m 17.80m ND 3 Ian Lettow JR Colorado State 16.70m 16.31m 53-06.25 6 16.25m 16.02m 16.03m 16.31m ND ND 4 Brian Bishop SR Kansas 16.15m 16.23m 53-03.00 5 14.93m 15.86m 15.76m ND 15.55m 16.23m 5 Kyle Schwochow SO Air Force 15.78m 16.14m 52-11.50 4 14.96m 16.14m ND 15.59m ND ND 6 Patrick Berg SR North. Colorado 16.82m 16.13m 52-11.00 3 15.90m 16.06m 15.81m ND 16.13m 15.94m 7 Bryan Tapia SR Wichita State 15.92m 15.91m 52-02.50 2 15.53m 15.64m ND 15.91m ND 15.61m 8 Robert Drye SO Air Force 15.33m 15.81m 51-10.50 1 ND 15.81m ND ND 15.03m 15.40m 9 Ryan Walstrom JR Western Stat 16.19m 15.64m 51-03.75 15.39m 15.38m 15.64m 15.40m ND ND 10 Daniel Maldonado SR Adams State 16.34m 15.49m 50-10.00 14.93m 15.09m 15.49m 11 John Talbert SO Wichita State 15.26m 15.36m 50-04.75 15.36m ND 15.00m 12 Carson Rowley FR Colorado State 15.13m 15.20m 49-10.50 14.86m 15.20m ND 13 James Chambers FR Air Force 15.54m 15.17m 49-09.25 ND 15.04m 15.17m 14 James Cole SO Air Force 15.29m 15.02m 49-03.50 13.80m 15.02m ND 15 Mark Sparks FR Wyoming 15.18m 15.01m 49-03.00 ND 14.19m 15.01m 15 Quan Tong JR Wichita State 15.82m 15.01m 49-03.00 ND ND 15.01m 17 Joel Krause JR Kansas 15.98m 14.84m 48-08.25 14.84m 14.41m ND 18 Dane Hamrick SO West Texas A&M 15.54m 14.83m 48-08.00 14.74m 14.23m 14.83m 19 Michael Field FR Colorado 14.10m 14.73m 48-04.00 14.73m 14.43m 13.69m 20 Alec Pott FR Colorado State 13.97m 14.55m 47-09.00 14.17m 14.55m ND 21 Joe Plante SO Wyoming 15.48m 14.44m 47-04.50 13.69m 14.27m 14.44m 22 Jack White FR Colorado State 14.02m 14.39m 47-02.50 14.29m ND 14.39m 23 Cameron Carter JR Colorado State 15.77m 14.27m 46-10.00 ND ND 14.27m 24 Krzysztof Slupkowski JR Wichita State 13.46m 13.97m 45-10.00 13.14m 13.97m ND 25 Sean Herbison SO Air Force 14.63m 13.85m 45-05.25 13.85m 13.28m ND 26 Greg Orosz FR Western Stat 14.00m 13.68m 44-10.75 13.37m 12.81m 13.68m 27 Shaun Wesley FR West Texas A&M 15.08m 13.65m 44-09.50 13.49m ND 13.65m 28 Miquel Narez FR Adams State 15.20m 13.62m 44-08.25 13.62m ND ND 29 Tanner Rottrup FR MSU-Billings 13.92m 13.30m 43-07.75 13.02m 12.52m 13.30m 30 Niklas Cederstrom SO Colorado 13.54m 13.28m 43-07.00 13.28m ND ND 31 Preston Doll FR Wichita State 13.39m 13.23m 43-05.00 13.23m 12.42m 12.83m 32 Brian Ford FR Air Force 12.96m 13.19m 43-03.25 13.19m 12.97m ND 33 Cole Carveth SO Colorado Mines 12.77m 13.17m 43-02.50 12.02m 12.52m 13.17m 34 Nick Wilson FR MSU-Billings 13.67m 13.03m 42-09.00 13.03m ND 12.76m 35 Nick Clayton FR Air Force 13.19m 12.97m 42-06.75 12.60m 12.97m ND 36 Heath Butler SR Colorado Mines 13.56m 12.84m 42-01.50 ND 12.84m ND 37 Sean Conlin JR North. Colorado 12.78m 12.52m 41-01.00 12.52m ND ND 38 Bryce Jensen SO MSU-Billings 12.76m 12.48m 40-11.50 ND 12.48m 12.34m 39 Jake Santerre JR Adams State 15.00m 12.43m 40-09.50 12.43m ND ND 40 Brad Maestas FR New Mexico 12.80m 12.24m 40-02.00 12.24m 11.90m ND 41 Michael Tibbs FR Air Force 12.15m 11.90m 39-00.50 11.90m 11.88m ND 42 John Reilly JR BYU 11.89m 11.53m 37-10.00 10.74m 10.89m 11.53m 43 Jared Barkemeyer SO Air Force 11.29m 11.36m 37-03.25 11.36m 11.29m ND 44 Jacob Ringrose SO Air Force 11.05m 11.32m 37-01.75 10.86m 11.32m 11.24m 45 Christian Soss SO North. Colorado 11.24m 36-10.50 10.14m 10.31m 11.24m 45 Brian Wilson JR New Mexico 11.60m 11.24m 36-10.50 ND 11.08m 11.24m 47 Preston Williams SR UCCS 12.00m 10.83m 35-06.50 10.52m 10.83m 10.22m 48 Richard York FR New Mexico 10.86m 10.51m 34-05.75 9.76m ND 10.51m 49 Jeremy Lee SR New Mexico 10.17m 10.04m 32-11.25 9.67m 9.66m 10.04m 50 Brett Birkeland SO BYU 10.83m 9.99m 32-09.50 ND 9.99m ND 51 Blair O'Bryant FR Air Force 10.27m 9.69m 31-09.50 9.69m 9.33m 9.08m 52 Shane Cox FR Air Force 10.13m 9.23m 30-03.50 ND ND 9.23m -- Brady Schreibvogel SO Adams State 13.67m ND ND ND ND

    Women - Invitational - Team Rankings - 16 Events Scored =============================================================================== 1) BYU 150 2) Colorado State 69.50 3) Wayland Baptist 66 4) Wyoming 45 5) Wichita State 43.50 6) Air Force 37.50 7) Northern Colorado 35 8) Colorado 27.50 9) Western State 24 10) Metro State 22 11) New Mexico 20 12) Mesa State 16 13) Colorado Mines 14 14) Kansas 10 15) UC-Colo. Spgs. 9 15) West Texas A&M 9 17) Adams State 8 18) CSU-Pueblo 1

    Men - Invitational - Team Rankings - 16 Events Scored =============================================================================== 1) BYU 89 2) Colorado State 81 3) Air Force 73.50 4) Wyoming 66 5) Wayland Baptist 42 6) Wichita State 40.10 7) New Mexico 39 8) Western State 30.60 9) UC-Colo. Spgs. 30 10) Northern Colorado 22 11) Adams State 21 12) Metro State 20 13) Colorado 15.60 14) Kansas 15 15) West Texas A&M 13.60 16) Colorado Mines 7.60 17) MSU-Billings 3

    Inside Track & Field