Air Force Invitational

    Recap |  Photo Gallery 

    Licensed to U.S. Air Force Academy     HY-TEK's Meet Manager 2/10/2012 06:02 PM
                     AIR FORCENVITATIONAL - 2/10/2012 to 2/11/2012
                               Indoor Track & Field Meet
                          Cadet Field House, USAF Academy, CO
                                        Results
    

    Women 800 Meter Run Non-seeded ========================================================================= Name Year School Seed Finals ========================================================================= Finals 1 Ashley Atkin FR Northern Colo. 2:23.52 2:20.71 2 Holly Walker SO Western State 2:25.00 2:26.68 3 Sari Little SR Northern Colo. 2:27.09 2:27.59 4 Emma Waibel SO Colorado State 2:29.40 2:27.93 5 Leah Anderson FR Northern Colo. 2:31.17 2:28.41 6 Nicole Diaz JR New Mexico State 2:30.00 2:29.81 7 Amy Austin FR Colorado Mesa 2:26.30 2:30.13 8 Michelle Ferguson FR Air Force 2:26.80 2:30.17 9 Ashley Limes FR Colorado State 2:30.74 2:30.64 10 Ariel Ambler SO Colorado Mesa 2:25.42 2:31.35 11 Chelsie Fournier FR NM Highlands 2:25.00 2:31.87 12 Amber Bellamy FR Wayland Baptist 2:25.00 2:32.00 13 Adrianna Henderson SR Langston 2:33.08 14 Marie Rossillon FR Air Force 2:25.00 2:34.03 15 Codie Daughtry FR Metro State 2:27.00 2:34.23 16 Shaneis Malouff FR Metro State 2:34.00 2:35.42 17 Arianna Andreatta JR NM Highlands 2:28.72 2:37.19 18 Margaret Lutz SO Colorado Mines 2:43.94 2:42.58 19 Lorraine Ortiz SO Metro State 2:32.00 2:43.06 20 Janelle Williams FR Langston 2:45.11 21 Danisha Phipps SO NM Highlands 2:54.00 2:46.03 22 Shannon McAvoy FR Colorado Mines 2:58.09 2:59.74

    Women 1 Mile Run Non-seeded ========================================================================= Name Year School Seed Finals ========================================================================= 1 Auriele Fain SR Air Force 5:20.00 5:23.36 2 Amanda Blain SO Air Force 5:31.72 5:25.99 3 Emily Hazen FR Air Force 5:30.50 5:30.17 4 Adrianna Dong SO Air Force 5:37.24 5:32.10 5 Heather Connick FR Air Force 5:33.00 5:32.14 6 Diana Hawk FR New Mexico State 5:28.00 5:32.18 7 Alexandra Newman unat (Golden) 5:45.00 5:42.47 8 Carly Porter SO New Mexico State 5:35.00 5:42.51 9 Shannon Emery FR Colorado Mesa 5:30.00 5:42.68 10 Alexa Ramsier SR Air Force 5:45.00 5:47.24 11 Becky Popiel SO Colorado 5:55.64 6:00.95 12 Nicole Reveles FR CSU-Pueblo 6:07.14 13 Jessica Baker SR Colorado Mines 6:13.91 6:21.47

    Women Pole Vault Non-seeded =================================================================================== Name Year School Seed Finals =================================================================================== 1 Bizzy Mellado JR Air Force 3.83m 3.70m 12-01.50 2 Paige Shirley SO Air Force 3.25m 3.60m 11-09.75 3 Morgan Griffin SO Colorado State 3.55m 3.60m 11-09.75 4 Rachel Saunders JR Colorado State 3.55m 3.50m 11-05.75 5 Briana Suppes SR Colorado Mines 3.55m 3.50m 11-05.75 6 CiCi Cordova SO NM Highlands 3.44m 3.35m 10-11.75 7 Libby Westfall SO Air Force 3.35m 3.35m 10-11.75 8 Ava Hildenbrandt SO Colorado Mines 3.25m 3.35m 10-11.75 9 Claire Tortorelli FR Colorado State 3.30m 3.20m 10-06.00 10 Valentina Pauna FR Colorado State 3.20m 3.20m 10-06.00 11 Corbette Tschanz FR Colorado Mines 3.20m 3.05m 10-00.00 11 Stephanie Ryken FR Northern Colo. 3.00m 3.05m 10-00.00 13 Jessamy Barton SR Air Force 3.20m 3.05m 10-00.00 -- Lindsay Bradford FR Northern Colo. 3.00m NH -- Lindsay Jantzi SO Adams State 3.00m NH -- Sara Page SO Colorado State 3.45m NH

    Women 200 Meter Dash Open ============================================================================ Name Year School Seed Prelims H# ============================================================================ Preliminaries 1 Leandria Lee SR Wayland Baptist 24.53 24.45q 4 2 Natasha Gay JR Wayland Baptist 24.57 24.68q 5 3 LaSasha Aldredge SO New Mexico State 24.69 24.70q 7 4 Leah Benton SR New Mexico State 24.63 24.79q 6 5 Fiona James JR NM Highlands 24.41 24.89q 3 6 Danielle Figgins SO BYU 24.79 24.99q 11 7 Samantha Kee FR Wyoming 24.78 25.07q 11 8 Shykilia Sheppard SO Wayland Baptist 24.70 25.10q 8 9 Jenna Banegas FR New Mexico State 25.17 25.15q 8 10 Rachel Hinker FR Northern Colo. 25.26 25.21q 7 11 Kassandrea Son SR Texas A&M-CC 24.75 25.22q 10 12 Fatima Dedrickson SR BYU 25.41 25.25q 5 13 Alishia Perkins SO New Mexico State 25.10 25.30 9 14 Morgan Malone FR Air Force 25.82 25.56 5 15 Kassie Jensen FR BYU 25.94 25.58 7 16 Ashley Foster JR Northern Colo. 25.57 25.63 2 17 Chantel Bernabo SR Wyoming 25.31 25.66 6 18 Whitney Rowe FR Colorado Mesa 25.59 25.74 1 19 Shanetria Thomas FR Colorado State 25.53 25.76 4 20 Icenia Anderson FR Colorado State 25.71 25.77 2 21 Chelsea Fenderson SO Adams State 25.67 25.82 1 22 Kendra Walker FR New Mexico State 25.82 25.87 4 23 Krystal Thomas SO Adams State 26.00 25.95 9 24 Dearra McNeal SO Langston 26.43 25.96 6 25 Kristen Fleharty SR Fort Hays State 26.19 26.01 10 26 Jolie DuBois FR Wyoming 25.56 26.11 3 27 Melinda Van Dyk FR Northern Colo. 26.84 26.31 4 28 Erica Carson FR Air Force 26.90 26.34 6 29 Lesly Torres JR Air Force 26.60 26.35 1 30 Gwen Ricco JR Colorado 26.50 26.38 2 31 Alexis Jackson SO NM Highlands 26.02 26.49 6 32 Genny Mayden SO Colorado 26.07 26.53 11 33 Deserae Cota JR New Mexico State 26.20 26.53 5 34 Natasha Bruins JR Northern Colo. 26.81 26.54 3 35 McKael Grayson FR Colorado State 26.40 26.80 7 36 Jessica Hadford SR Western State 26.00 26.88 8 37 Amy Medina SO Colorado State 26.45 27.08 9 38 Katie Kielian JR Western State 26.45 27.11 4 39 Vanessa Emerson JR CSU-Pueblo 27.22 27.19 5 40 Janelle Durrough SO Wayland Baptist 26.50 27.65 3 41 Emerald Damge FR Western State 26.75 27.68 1 42 Lacy Harris FR CSU-Pueblo 28.13 27.80 8 43 Ja'Kyra Shelton FR Langston 27.37 28.04 7 44 Holly Odneal JR Colorado 27.55 28.11 8 45 Katie Folven SO Colorado Mesa 26.72 28.12 2 46 Sierra Schepper FR Air Force 27.82 28.23 10 47 Kayla Johnson SO Colorado Mines 28.00 28.36 10 48 Michelle Rigsby FR Colorado Mines 27.80 28.41 9 49 Dezzerae Chavers FR Metro State 28.00 28.67 11 50 Theresa Gabriel SO Colorado Mesa 27.90 29.10 11 51 Shantanique Bridgewater FR Colorado Mesa 28.10 29.54 9 52 Alexandria McGhee FR Langston 31.22 30.97 1 53 Krystin Yarkosky SR Metro State 33.13 31.82 6 -- Maya Richards SR CSU-Pueblo 26.08 DNF 11

    Women 400 Meter Dash Open ============================================================================ Name Year School Seed Prelims H# ============================================================================ 1 LaSasha Aldredge SO New Mexico State 55.89 56.29q 5 2 Petra Fanty SO Grand Canyon 55.28 56.53q 2 3 Moya Mckenzie FR Grand Canyon 55.55 56.63q 4 4 Shaylee Robinette SR Northern Colo. 58.28 57.62q 2 5 Diane Stewart SR BYU 57.49 57.65q 11 6 Angela Shields FR BYU 57.60 57.72q 8 7 Zoe Meade SO New Mexico State 57.07 57.83q 9 8 Meagan Robinson JR Colorado State 58.31 58.04q 1 9 Lindsey Simmons SR Wyoming 55.31 58.06q 3 10 Jereece Maxwell SO NM Highlands 59.00 58.18q 8 11 Bethany Gross JR Air Force 56.33 58.18q 7 12 Taylor Gardner SO Wyoming 56.88 58.26q 8 13 Diana Long JR Wyoming 58.27 58.33 2 14 Lilian Martinez FR Grand Canyon 57.99 58.38 5 15 Fiona James JR NM Highlands 56.09 58.38 6 16 Sarah Stemm SR Grand Canyon 57.95 58.55 6 17 Melanie Clay SR New Mexico State 57.73 58.59 7 18 Marissa Smith SO Colorado State 59.51 58.86 11 19 Dearra McNeal SO Langston 1:00.20 58.99 4 20 Olivia Heaston JR Wyoming 57.57 59.08 9 21 Natalie Hurst SO Wyoming 58.64 59.08 4 22 Samantha Strempke SO Northern Colo. 58.33 59.15 1 23 Meghan Finney JR Colorado State 59.80 59.29 9 24 Lakeisha Walton FR Wayland Baptist 59.00 59.31 7 25 Ellie Wills SR Northern Colo. 59.22 59.39 9 26 Quanisha Holmes SO Wayland Baptist 57.50 59.40 10 27 Cathryn Ambler SO Colorado Mesa 58.70 59.50 5 28 Brittnay Walton SO Wayland Baptist 58.50 59.51 3 29 Precious Amukamara SR Grand Canyon 58.50 59.65 3 30 Rachel Thomas SR Air Force 59.23 59.76 10 31 Melinda Van Dyk FR Northern Colo. 1:00.01 3 32 Kassie Gurnell SO Air Force 59.84 1:00.18 8 33 Sam Szczublewski SO Fort Hays State 1:00.08 1:00.20 5 34 LaShondra Ray SO NM Highlands 59.30 1:00.22 10 35 Katie Kielian JR Western State 59.85 1:00.23 7 36 Jordan Ortega SO Fort Hays State 59.21 1:00.48 6 37 Marissa Wagner FR Colorado State 1:00.20 1:00.73 3 38 Jessica Hadford SR Western State 57.25 1:00.82 10 39 Sara Benson SO Colorado State 1:00.30 1:00.86 2 40 Heather Shepard SO Air Force 1:01.48 1:00.87 3 41 Phaelen French SR Air Force 1:00.64 1:01.29 1 42 Vanessa Emerson JR CSU-Pueblo 1:01.52 1:01.38 4 43 Shalia Peel Colorado State 1:01.50 1 44 Maya Richards SR CSU-Pueblo 1:02.76 1:01.70 9 45 Carissa Sinda SR Metro State 1:00.00 1:01.88 6 46 Ashli Dryden SO Fort Hays State 59.65 1:02.07 11 47 Erica Carson FR Air Force 1:03.15 1:02.11 11 48 Rachel Hudspeth FR Colorado State 1:02.50 1:02.23 8 49 Sarah Hamilton SO Colorado State 1:02.97 1:02.60 10 50 Emerald Damge FR Western State 1:00.84 1:02.76 1 51 Kelsey Tofany SO Colorado State 1:02.00 1:02.92 6 52 Adrianna Henderson SR Langston 1:03.56 1:03.18 8 53 Chelsea Lyons FR Colorado Mesa 1:03.42 1:03.74 9 54 Ashtyn Rossman JR Western State 1:00.90 1:03.80 2 55 Chelyn McCain SO Western State 1:01.70 1:04.35 5 56 Shaneis Malouff FR Metro State 1:02.40 1:04.58 7 57 Lacy Harris FR CSU-Pueblo 1:05.65 1:04.90 5 58 Kelli Williams SO Adams State 1:03.91 1:05.06 7 59 Kallee Cool SO Western State 1:03.00 1:06.17 11 60 Katie Folven SO Colorado Mesa 1:03.41 1:06.38 10 61 Janelle Williams FR Langston 1:05.34 1:06.58 6

    Women 5000 Meter Run Open ========================================================================= Name Year School Seed Finals ========================================================================= Finals 1 Emily Swigart SO Wyoming 20:02.86 2 Judy Jimenez JR Metro State 19:40.00 20:32.90 3 Jessica Hecht JR Metro State 20:44.27 21:42.24

    Women Distance Medley Open ========================================================================= School Seed Finals ========================================================================= 1 Wyoming 'A' 12:56.44 1) McKynzie Maher SR 2) Olivia Heaston JR 3) Kirsten McKen SO 4) Abi Bever JR 2 New Mexico State 'A' 12:25.00 13:02.62 1) Samantha Thompson JR 2) Leah Benton SR 3) Kayla Nagunst SO 4) Tamara Lementino FR 3 New Mexico State 'B' 12:45.00 x13:24.93 1) Diana Hawk FR 2) Deserae Cota JR 3) Nicole Diaz JR 4) Caroline Lewiecki FR 4 Wyoming 'B' x13:30.52 1) Felicia McAfee JR 2) Jolie DuBois FR 3) Natalie Hurst SO 4) Devon England FR 5 Northern Colorado 'A' 12:25.74 13:42.85 1) Leah Anderson FR 2) Ellie Wills SR 3) Sari Little SR 4) Nicole Larson SR

    Women Long Jump Open =================================================================================== Name Year School Seed Finals =================================================================================== 1 Ann-Marie Duffus FR Grand Canyon 6.22m 6.06m 19-10.75 2 Jndia Cleveland SR New Mexico State 5.83m 5.97m 19-07.00 3 Amber Yingling JR Grand Canyon 5.75m 5.88m 19-03.50 4 Bethany DeLong SO Colorado State 5.77m 5.86m 19-02.75 5 Brianne Kee SO Grand Canyon 5.97m 5.83m 19-01.50 6 Kassandrea Son SR Texas A&M-CC 6.30m 5.74m 18-10.00 7 Lesilia Foster JR Grand Canyon 5.70m 5.72m 18-09.25 8 Anna Eigruber SO Fort Hays State 5.70m 5.66m 18-07.00 9 Ernestine Cray SO Texas A&M-CC 5.90m 5.63m 18-05.75 10 Bianca Grant SR Wayland Baptist 5.75m 5.62m 18-05.25 11 Deserae Cota JR New Mexico State 5.55m 5.50m 18-00.50 11 Shykilia Sheppard SO Wayland Baptist 5.64m 5.50m 18-00.50 13 Meaghann Peak SR Colorado State 5.54m 5.49m 18-00.25 13 Latanya Nation SR Wayland Baptist 5.40m 5.49m 18-00.25 15 Natasha Bruins JR Northern Colo. 5.69m 5.37m 17-07.50 16 Genny Mayden SO Colorado 5.60m 5.35m 17-06.75 16 Lesly Torres JR Air Force 5.35m 5.35m 17-06.75 18 Jessica Yates JR Grand Canyon 5.65m 5.30m 17-04.75 19 Jenna Mann SO Wyoming 5.45m 5.28m 17-04.00 20 Zoe Meade SO New Mexico State 5.78m 5.24m 17-02.25 21 Rachel Hinker FR Northern Colo. 5.66m 5.20m 17-00.75 21 Ja'Kyra Shelton FR Langston 5.26m 5.20m 17-00.75 23 Cheyenne Hall FR Colorado State 5.11m 5.18m 17-00.00 24 Mellissa Keltner JR BYU 5.43m 5.16m 16-11.25 25 Michelle Rigsby FR Colorado Mines 5.30m 5.14m 16-10.50 25 Cecily Boyce FR BYU 5.29m 5.14m 16-10.50 27 Rochelle Robb FR NM Highlands 5.15m 5.11m 16-09.25 28 Shantella McCoy SO NM Highlands 5.30m 5.09m 16-08.50 29 Cate Brus JR Colorado State 5.05m 5.07m 16-07.75 30 Lindsay Hart JR Western State 5.31m 5.04m 16-06.50 31 Kayla Wein SO Colorado State 4.90m 4.97m 16-03.75 32 Cathy Boos JR Fort Hays State 4.98m 4.91m 16-01.50 33 Phaelen French SR Air Force 5.15m 4.84m 15-10.50 34 Kayla Johnson SO Colorado Mines 5.00m 4.83m 15-10.25 35 Danisha Phipps SO NM Highlands 4.95m 4.79m 15-08.75 36 Horlexus Willis SO New Mexico State 5.30m 4.78m 15-08.25 37 Katie Roos FR Western State 4.75m 4.77m 15-07.75 38 Olivia Downing SR Colorado State 4.98m 4.75m 15-07.00 39 Theresa Gabriel SO Colorado Mesa 4.59m 4.74m 15-06.75 40 Mariah Richards FR NM Highlands 5.30m 4.73m 15-06.25 41 Mareka Clark JR New Mexico State 5.30m 4.69m 15-04.75 42 Erica Boyer FR Colorado State 5.00m 4.62m 15-02.00 42 Holly Odneal JR Colorado 5.23m 4.62m 15-02.00 44 Adrienne Bratton JR Metro State 4.86m 4.53m 14-10.50 45 Dezzerae Chavers FR Metro State 4.46m 14-07.75 46 Brianne Ghosh FR Colorado Mesa 4.88m 4.43m 14-06.50 -- Gwen Ricco JR Colorado FOUL

    Women Weight Throw Open =================================================================================== Name Year School Seed Finals =================================================================================== 1 Kiah Hicks FR Colorado State 18.20m 18.71m 61-04.75 2 Paige Blackburn SR Air Force 18.01m 17.88m 58-08.00 3 Bellosie Frazier SR New Mexico State 16.84m 17.27m 56-08.00 4 Jessica Sharbono SO Colorado State 16.86m 16.43m 53-11.00 5 Holli Salazar JR CSU-Pueblo 16.06m 16.13m 52-11.00 6 Becca Bauman SO Air Force 15.48m 16.03m 52-07.25 7 Elizabeth Johnson JR Colorado State 17.05m 15.93m 52-03.25 8 Jenna Sliwinski JR Colorado State 16.52m 15.67m 51-05.00 9 Jenna Bohnen SR Adams State 16.29m 15.44m 50-08.00 10 Katie Kruger SO Adams State 15.52m 14.72m 48-03.50 11 Kirsten Wicks SR Colorado 14.31m 14.52m 47-07.75 12 Bailey Hoover SO Colorado Mines 12.98m 13.98m 45-10.50 13 Rachel Gebauer SR Air Force 14.17m 13.96m 45-09.75 14 Katy Moorkamp JR Air Force 14.55m 13.82m 45-04.25 15 Kellie Lind SO Colorado 14.07m 13.75m 45-01.50 16 Kristina Gallmeyer SO Colorado Mines 14.10m 13.73m 45-00.50 17 Kelly Kiskadden SO Colorado Mesa 14.67m 13.35m 43-09.75 18 Danielle Tabb FR Air Force 13.82m 13.29m 43-07.25 19 Kajsa Bank JR Colorado 12.91m 12.36m 40-06.75 20 Kendra Naibauer FR Colorado Mesa 12.29m 12.04m 39-06.00 21 Casie Ratzlaff FR Colorado Mines 10.60m 11.76m 38-07.00 22 Keila Utu FR Colorado Mesa 12.62m 11.56m 37-11.25 23 Jackie Ahloo SO Air Force 11.15m 36-07.00 24 Hannah Weidman FR Colorado Mines 11.42m 9.41m 30-10.50 -- Martha Shepard SO BYU 14.24m FOUL -- Esme Walls SO Langston 14.32m FOUL -- Kenisha Throughsingh JR Colorado State 16.30m FOUL -- Darianna Morelli SO Colorado Mesa 12.96m FOUL -- Krystel Martinez FR CSU-Pueblo 14.00m FOUL

    Men 800 Meter Run Non-seeded ========================================================================= Name Year School Seed Finals ========================================================================= 1 Siotame Latu FR Air Force 2:00.00 1:58.83 2 Derek Schneider SO Northern Colo. 2:03.23 2:00.19 3 Nathan Purdue FR Fort Hays State 1:58.36 2:00.52 4 Jeff Sabatka FR Western State 2:00.00 2:01.94 5 Gage Owens JR Air Force 2:02.50 2:02.26 6 Matthew Sparkman FR Fort Hays State 2:01.54 2:02.97 7 Jason Szaraz SO Western State 1:58.00 2:03.11 8 Alex Holm FR Northern Colo. 2:00.13 2:03.69 9 Kodi Burns FR Colorado Mines 2:05.00 2:03.90 10 Eric Jukkala FR Metro State 1:58.50 2:05.78 11 Gautier Pena FR Western State 2:05.00 2:10.99

    Men 1 Mile Run Non-seeded ========================================================================= Name Year School Seed Finals ========================================================================= 1 Cameron McQueen SO Northern Colo. 4:46.04 2 Nathan Carbajal FR Colorado Mines 4:40.00 4:46.70 3 Ryan Bull FR Colorado Mines 4:44.34 4:46.93 4 Sam Tillery FR Colorado Mines 4:45.00 4:57.03 5 Kevin Huffman FR Metro State 4:59.00 5:09.64 6 Edgar Hernandez JR Colorado Mesa 4:45.00 5:18.08

    Men Pole Vault Non-seeded =================================================================================== Name Year School Seed Finals =================================================================================== 1 Andrew Schall JR Colorado State 5.05m 4.75m 15-07.00 2 Joshua Weirich JR BYU 4.77m 4.60m 15-01.00 3 Cody Walega JR Colorado Mines 4.63m 4.60m 15-01.00 4 Brandon Douglass JR Wyoming 4.90m 4.45m 14-07.25 5 Josh McMillin JR Colorado State 4.70m 4.30m 14-01.25 6 Isaac Robison SO BYU 4.45m 4.30m 14-01.25 7 Elliott Varga JR Western State 4.35m 4.10m 13-05.25 8 Chase Dalton SO BYU 4.10m 13-05.25 8 T.J. Puls JR Colorado Mines 4.15m 4.10m 13-05.25 8 Kevin Nielsen FR BYU 4.25m 4.10m 13-05.25

    Men 200 Meter Dash Open ============================================================================ Name Year School Seed Prelims H# ============================================================================ Preliminaries 1 Gregory Turner JR Wayland Baptist 21.20 21.59q 2 2 Julius Koger SR Langston 21.89 21.63q 8 3 Jerry-Lee Davis SR Wayland Baptist 21.65 21.73q 7 4 Reger Craigo SR Western State 21.75 21.80q 6 5 Jake Spuller FR Air Force 22.23 21.93q 1 6 Lee Prevost SR Wayland Baptist 21.75 21.96q 5 7 Isaiah Grady FR Northern Colo. 22.08 21.97q 3 8 Mikio Bain SR Grand Canyon 21.50 21.97q 5 9 Anthony Delgado JR Air Force 21.72 22.03q 7 10 Evan Taylor JR Northern Colo. 21.41 22.15q 4 11 Michael Craig SO Air Force 21.65 22.18q 8 12 Brandon Smith JR Langston 22.59 22.30q 6 13 Justin Smit SO Adams State 22.11 22.32 4 14 Jeff Richmond FR Colorado State 22.30 22.40 2 15 Justin Cropper SR Adams State 22.15 22.46 2 16 Robert Wasinger SO Colorado State 22.49 22.50 5 17 Cree Clark JR Western State 22.40 22.58 3 18 Jared Lewis SO Northern Colo. 23.18 22.72 2 19 Augustus Barnes FR Colorado Mesa 23.12 22.93 6 20 Garrett Hoch FR Colorado Mines 23.17 22.95 5 21 Kevin Abney FR Air Force 23.24 23.00 3 22 Esteban Vigil SO Adams State 21.50 23.04 6 23 Chris Burris SR Western State 22.60 23.09 7 24 Jacob Yoder JR Fort Hays State 22.42 23.10 4 25 Adam Frank SO Northern Colo. 22.71 23.18 8 26 Cory Engel SO Northern Colo. 23.04 23.19 7 27 Justin Gildemeister FR Colorado Mines 23.54 23.21 3 28 Pablo Payan FR Western State 23.60 23.44 5 29 Jerrell Sheppard FR Wayland Baptist 22.89 23.48 8 30 Josh Walker FR Western State 23.50 23.53 4 31 Jordan Kehoe SO Colorado Mines 23.54 23.70 1 32 Willie Felder SR Langston 23.58 23.91 4 33 Casey Riggs FR Air Force 23.50 24.13 2 34 Demetrias Jones FR Fort Hays State 24.31 3 35 DeAnthony Henderson SO Langston 24.55 24.35 5 36 Vince Hunt SO Western State 24.00 24.43 8 37 Brian Ehmke JR Western State 24.00 24.44 1 38 Marc Leachman FR Colorado Mines 24.74 24.54 6 39 Jesse Thomas FR Metro State 23.50 24.84 1 40 Jairus Vance JR Colorado Mines 25.64 24.92 4 41 Eric Brown FR Colorado Mines 24.50 24.97 8 42 Bart Panella JR Colorado Mines 24.50 26.01 7 43 Peter Eisinger FR Colorado Mines 25.71 26.04 2

    Men 400 Meter Dash Open ============================================================================ Name Year School Seed Prelims H# ============================================================================ 1 Michael Liggins unat (Parker) 47.50 48.51q 2 2 Manny Smith SR Air Force 47.73 48.69q 3 3 Robert Seth Monson SO Colorado State 48.26 48.96q 6 4 Durawn Howard JR Wayland Baptist 47.95 49.12q 4 5 Clark Coyle SR Grand Canyon 48.25 49.29q 5 6 Ryan Marshall JR Colorado Mines 49.55 49.61q 4 7 Ontorio Shaw SR Langston 49.53 49.64q 5 8 Lorenzo Dolphus SO Wayland Baptist 48.33 49.71q 7 9 Oliver Smith SO Grand Canyon 47.45 49.71q 1 10 Zach Browning FR Colorado State 50.06 49.76q 2 11 Bryce Bergman SR Air Force 49.52 49.85q 6 12 Garrett Hoch FR Colorado Mines 50.10 49.86q 3 13 Sam Lynass FR Colorado State 49.99 50.09 1 14 Cree Clark JR Western State 49.80 50.12 3 15 Brandon Smith JR Langston 50.23 50.19 7 16 Derek Brown FR Adams State 50.09 50.24 1 17 Alex Schneider SR Northern Colo. 50.22 50.62 4 18 U'monta Hall FR Wayland Baptist 49.00 50.66 8 19 Josh Nielsen SO Air Force 50.71 50.67 8 20 Tim Schmuhl FR Colorado State 51.34 50.88 3 21 David Ptacek SO Air Force 49.31 50.89 9 22 Krzysztof Szczepinski FR Western State 50.80 51.38 7 23 John Carlton SR Colorado Mesa 51.50 51.39 2 24 Corey Breeden JR Western State 50.50 51.39 6 25 Alex Jordan FR Adams State 51.75 51.41 5 26 Isaac Robison SO BYU 49.31 51.45 8 27 Esteban Vigil SO Adams State 51.00 51.56 4 28 Austin McCauslin FR Western State 50.50 51.86 5 29 Andy Kemmer SO Northern Colo. 51.66 51.95 5 30 Shane Niksic SO Colorado Mesa 51.50 51.98 1 31 Kyle Pequette FR Colorado State 51.46 52.00 4 32 Michael Thomas FR Grand Canyon 49.50 52.13 7 33 Danny Bieber SO Air Force 50.85 52.15 5 34 Augustus Barnes FR Colorado Mesa 51.00 52.34 8 35 Denard Steele SO Wayland Baptist 50.50 52.41 9 36 Shawn Madison FR Colorado State 52.50 52.45 9 36 Dalton Arnold SO Northern Colo. 50.81 52.45 9 38 Sawyer Sutterfield FR Fort Hays State 49.97 52.61 2 39 Calvin Rock SR Northern Colo. 52.00 52.70 7 40 Jason Roascio FR Wyoming 49.24 52.79 9 41 Blake Williams FR Wyoming 50.65 52.79 6 42 Adam Frank SO Northern Colo. 51.86 53.64 6 43 Bryant Bombardier SO Fort Hays State 53.80 1 44 Jeremiah Burroughs JR Northern Colo. 52.43 54.39 8 45 Vince Hunt SO Western State 53.00 54.48 9 46 Brian Ehmke JR Western State 53.00 54.49 4 47 Joesph Morris FR Metro State 57.17 56.35 6 48 Gautier Pena FR Western State 53.00 57.37 8

    Men 5000 Meter Run Open ========================================================================= Name Year School Seed Finals ========================================================================= Finals 1 Joseph Chirlee Army WCAP 14:59.58 2 Kirk Harvey SO Metro State 15:50.00 15:15.14 3 Sean Gildea SO Colorado Mines 15:00.00 15:15.45 4 Michael Schmidt SO Western State 15:10.35 16:08.52 5 Kipkorir Mutai SR Grand Canyon 14:45.00 16:10.70 6 Tyler Gifford JR Wyoming 16:11.71 7 Sharles Simon JR Grand Canyon 14:48.00 16:14.60 8 Garrett Wilson SO Western State 15:20.00 16:17.49 9 Erik Boss FR Metro State 16:02.00 16:25.89 10 Ryan Griesbach SR Wyoming 15:58.13 16:31.16 11 Nick Kadlec FR Metro State 16:10.00 16:37.54 12 Evan Bekes FR Northern Colo. 16:42.56 13 John McCarthy SO Northern Colo. 16:45.33 14 Sean Mahoney FR Western State 16:05.00 16:46.97 15 Kellen Fockler JR Metro State 16:05.00 16:47.60 16 Cody Foster FR Colorado Mines 16:30.00 17:09.45 17 Kyle Kusmik SO Northern Colo. 17:24.94

    Men High Jump Open =================================================================================== Name Year School Seed Finals =================================================================================== 1 Oliver Harsanyi JR Western State 2.20m 2.26m 7-05.00 2 Mark Jones FR Colorado 2.15m 2.10m 6-10.75 3 Dakota John SO BYU 2.14m 2.05m 6-08.75 4 Travis Smith JR Air Force 2.08m 2.05m 6-08.75 5 Mitchel Solomon FR Colorado State 2.05m 2.05m 6-08.75 6 Zack Wood JR Air Force 2.09m 2.05m 6-08.75 7 Trevor Evanson FR Northern Colo. 2.05m 2.00m 6-06.75 7 Jon Spruill SR Western State 2.11m 2.00m 6-06.75 9 Russell Nielson FR BYU 2.08m 2.00m 6-06.75 10 Tyler Skinner JR Wyoming 2.14m 2.00m 6-06.75 11 Jake Timmons SR Colorado 2.08m 1.95m 6-04.75 11 Seun Ogunmodede SO Colorado Mines 2.05m 1.95m 6-04.75 11 Kobi Rex FR Air Force 2.00m 1.95m 6-04.75 12 Bryant Bombardier SO Fort Hays State 1.99m 1.95m 6-04.75 13 Alexander Beeldens FR Western State 2.05m 1.95m 6-04.75 14 Scotty Owens FR Colorado State 2.03m 1.95m 6-04.75 14 Jordan Carlisle FR Fort Hays State 2.04m 1.95m 6-04.75 14 Tyler Jordan SO Air Force 2.05m 1.95m 6-04.75 18 Michael Thomas FR Grand Canyon 2.00m 1.90m 6-02.75 19 Sawyer Sutterfield FR Fort Hays State 1.99m 1.90m 6-02.75 19 Kyle Wiren FR Western State 1.95m 1.90m 6-02.75 19 Evan McDowell FR Air Force 1.95m 1.90m 6-02.75 19 Justin Green FR Colorado State 1.93m 1.90m 6-02.75 24 Gunnar Haynes FR Colorado State 2.00m 1.85m 6-00.75 24 Kyle Sullivan FR Wyoming 1.98m 1.85m 6-00.75 24 Michael Tibbs JR Air Force 1.85m 1.85m 6-00.75 24 Brad Hackert SO Air Force 1.80m 1.85m 6-00.75 -- Eric Brown FR Colorado Mines 1.70m NH -- Randy Brown JR Colorado Mesa 1.85m NH -- Duncan Machi FR Colorado Mesa 1.80m NH -- Devin Bolich SO Adams State 2.00m NH

    Men Long Jump Open =================================================================================== Name Year School Seed Finals =================================================================================== 1 Karlin Stewart SO Grand Canyon 7.58m 7.57m 24-10.00 2 AAron Hill SO Grand Canyon 7.62m 7.48m 24-06.50 3 Julius Koger SR Langston 7.12m 7.43m 24-04.50 4 Lenyn Leonce JR Wyoming 7.44m 7.32m 24-00.25 4 Kevin Lashley SO Grand Canyon 7.30m 7.32m 24-00.25 6 Brandon Douglass JR Wyoming 6.80m 6.95m 22-09.75 7 Kevin Nielsen FR BYU 6.73m 6.94m 22-09.25 8 Clyde Young SR Langston 7.18m 6.91m 22-08.00 8 Jonathan Edmunds FR Colorado State 6.67m 6.91m 22-08.00 10 Demetrias Jones FR Fort Hays State 6.68m 6.84m 22-05.25 11 Dominique Hubert SO Grand Canyon 7.60m 6.81m 22-04.25 12 Alex Estes SO Adams State 7.40m 6.74m 22-01.50 13 Robert Matthew FR Grand Canyon 6.90m 6.68m 21-11.00 13 Joshua Weirich JR BYU 6.57m 6.68m 21-11.00 15 Clifford Kukus FR Fort Hays State 6.52m 6.64m 21-09.50 16 Kyle Mills SR BYU 6.49m 6.57m 21-06.75 17 Trey Richardson FR Colorado State 6.62m 6.55m 21-06.00 18 Bryson Strupp FR BYU 7.16m 6.54m 21-05.50 19 Mark Riordan SO Fort Hays State 6.75m 6.52m 21-04.75 20 Ryan Wasilawski JR Colorado State 7.10m 6.49m 21-03.50 21 Alec Rupe FR Northern Colo. 6.56m 6.45m 21-02.00 22 Danny Leal FR Colorado State 6.40m 6.44m 21-01.50 23 Kyle Gartrell FR Air Force 6.23m 6.43m 21-01.25 24 Kyle Baker FR Colorado State 6.31m 6.38m 20-11.25 25 Randy Brown JR Colorado Mesa 6.14m 6.24m 20-05.75 26 Finness Caldwell JR Northern Colo. 6.22m 6.23m 20-05.25 27 Evan McDowell FR Air Force 6.38m 6.19m 20-03.75 28 Grant Golightly SO Western State 6.50m 6.17m 20-03.00 29 Willie Felder SR Langston 6.16m 6.14m 20-01.75 30 Seun Ogunmodede SO Colorado Mines 6.47m 6.07m 19-11.00 31 Isaac Robison SO BYU 6.12m 5.96m 19-06.75 32 Justin Wallace FR Colorado Mesa 6.35m 5.85m 19-02.50 33 Kento Okamoto FR Colorado Mines 6.00m 5.66m 18-07.00 34 Duncan Machi FR Colorado Mesa 4.90m 5.62m 18-05.25 35 Eric Brown FR Colorado Mines 5.37m 5.57m 18-03.25 36 Brad Hackert SO Air Force 5.64m 5.55m 18-02.50 37 Chris Quintana FR Colorado Mesa 4.90m 5.11m 16-09.25 38 Josh McMillin JR Colorado State 6.71m 4.77m 15-07.75 -- Blue Kearney FR Air Force 7.15m FOUL

    Men Weight Throw Open =================================================================================== Name Year School Seed Finals =================================================================================== 1 Ryan Walstrom SR Western State 18.20m 18.92m 62-01.00 2 Ken Harriman SO Colorado State 19.14m 18.55m 60-10.50 3 Alec Pott SO Colorado State 17.98m 17.85m 58-06.75 4 James Cole SR Air Force 16.46m 17.41m 57-01.50 5 Jalen Fooster SO Air Force 17.17m 17.37m 57-00.00 6 Brian Ford JR Air Force 17.47m 17.12m 56-02.00 7 Jake Schneeberger FR Colorado State 17.65m 17.08m 56-00.50 8 Jared Barkemeyer SR Air Force 17.37m 16.95m 55-07.50 9 Brady Schreibvogel SR Adams State 16.36m 16.52m 54-02.50 10 Joe Hochanadel SO Adams State 17.34m 16.37m 53-08.50 11 Carson Rowley JR Colorado State 17.92m 16.16m 53-00.25 12 Wesley Lavong SO Adams State 16.59m 15.86m 52-00.50 13 Nate Bratka SO Air Force 16.47m 15.77m 51-09.00 14 Shane Cox JR Air Force 15.07m 15.70m 51-06.25 15 Sean Herbison SR Air Force 16.61m 15.56m 51-00.75 16 Joe Stull FR BYU 15.39m 15.16m 49-09.00 17 James Chambers JR Air Force 14.23m 14.89m 48-10.25 18 Chris McFee JR Colorado Mines 14.77m 14.02m 46-00.00 19 Miguel Narez JR Adams State 14.93m 13.95m 45-09.25 20 Austin Roup FR Colorado Mines 14.05m 13.78m 45-02.50 21 Sean Colin SR Northern Colo. 13.76m 45-01.75 22 Ryan Ewen SO Colorado Mines 15.02m 12.91m 42-04.25 23 Ryan Marcellus SO Colorado Mines 12.80m 12.77m 41-10.75 24 Nicolo Redfern SO Colorado Mines 12.05m 12.01m 39-05.00 25 Jarrod Sparks SO Colorado Mines 11.62m 11.94m 39-02.25 -- Jamarius Mathis FR Adams State 16.55m FOUL -- Callen Hecker FR Colorado State 16.74m FOUL

    Inside Track & Field