Air Force All-Comers Meet Results

Recap |  Photo Gallery 1  |  Photo Gallery 2 

Licensed to U.S. Air Force Academy     HY-TEK's Meet Manager 1/14/2011 08:31 PM
                       AIR FORCE ALL-COMERS - 1/14/2011
                           Indoor Track & Field Meet
                               USAF Academy, CO
                                    Results

Women 60 Meter Dash =================================================================================== Name Year School Seed Finals H# Points =================================================================================== Finals 1 Brandi Bernert Unattached 7.61 7.56 1 2 Mary Beth Sant Unattached 7.51 7.61 1 3 Blair Gilkes JR CSU-Pueblo 7.75 7.70 1 4 Bethany DeLong FR Colorado St. 7.96 7.87 2 5 Tawny Lambuth JR Air Force 7.88 2 6 Shilay Willis FR CSU-Pueblo 7.86 7.98 1 7 Abigail Weedor SR No. Colorado 7.69 8.01 1 8 Amber Rozier JR Unattached 7.92 8.03 1 9 Rachael Opgenorth SR unat (Boulder) 8.09 8.18 2 10 Sydney Davis SO Unattached 7.82 8.22 1 11 Marki Cook SO CSU-Pueblo 8.02 8.24 2 12 Sierra Jones JR CSU-Pueblo 7.92 8.25 2 13 Ailena McDonald JR UCCS 8.35 8.26 3 14 Brandy Deimling SR Mesa State 8.22 8.32 2 15 Emily Weeks FR UCCS 8.30 8.41 3 16 Katie Folven FR Mesa State 8.21 8.45 2 17 PL Fields Unattached 7.64 8.47 1 18 Shantanique Bridgewater NA unat (Mesa St.) 8.20 8.49 3 19 Tenesha Dubose FR No. Colorado 8.54 3 20 Heather Shepard FR Air Force 8.60 3 21 Vail Davis FR Metro State 8.10 8.68 2 22 Jessica Skerda FR USAFA Prep 9.09 3

Women 200 Meter Dash =================================================================================== Name Year School Seed Finals H# Points =================================================================================== 1 Brandi Bernert Unattached 25.03 25.21 1 2 Bethany Gross SO Air Force 25.09 25.55 1 3 Shilay Willis FR CSU-Pueblo 25.42 25.76 1 4 Rachael Opgenorth SR unat (Boulder) 25.80 26.23 2 5 Abigail Weedor SR No. Colorado 25.77 26.66 2 6 Ashley Benfield SO UCCS 26.80 27.06 3 7 Heather Hopkins SO Colorado St. 26.10 27.14 3 8 Alexa Urban FR UCCS 27.00 27.30 4 9 Jazmin Evans SO CSU-Pueblo 25.95 27.47 2 10 Natasha Bruins SO No. Colorado 26.81 27.50 3 11 Dawn Eckert SO UCCS 27.40 27.51 4 12 Katie Folven FR Mesa State 27.89 27.71 5 13 Marki Cook SO CSU-Pueblo 26.01 27.87 2 14 Liz Nickles SO No. Colorado 27.60 27.93 4 15 Allison Kropkowski JR Speed T&F 28.10 28.11 5 16 Briana Alley FR UCCS 27.80 28.27 4 17 Brandy Deimling SR Mesa State 27.65 28.42 4 18 Emily Weeks FR UCCS 26.80 28.46 3 19 Tenesha Dubose FR No. Colorado 28.60 5 20 Chelsea Overocker FR UCCS 28.00 28.85 5 21 Iris Vollmer FR UCCS 26.90 28.86 3 22 Jessica Luna JR UCCS 27.80 28.94 4 23 Shantanique Bridgewater NA unat (Mesa St.) 28.10 29.28 5 24 Maya Richards JR CSU-Pueblo 26.08 29.70 2 -- Sydney Davis SO Unattached 24.50 DQ 1

Women 400 Meter Dash =================================================================================== Name Year School Seed Finals H# Points =================================================================================== 1 Brooke Regan SO unat (Boulder) 58.20 57.46 1 2 Dijana Elmejdoubi Unattached 54.50 57.63 1 3 Ashley Foster SO No. Colorado 59.14 58.95 2 4 Shilay Willis FR CSU-Pueblo 57.36 59.24 1 5 Joi Windham SR unat (Boulder) 58.60 59.84 2 6 Ashley Benfield SO UCCS 59.20 60.53 2 7 Lindsey Banning FR Colorado St. 59.10 61.00 2 8 Lindsey Hubbard FR unat (Boulder) 58.30 61.01 1 9 Brittany Lewis SR Unattached 59.90 61.04 3 10 Alexa Urban FR UCCS 59.60 61.11 2 11 Meagan Robinson SO Colorado St. 60.00 61.39 3 12 Toi Windham Unattached 59.50 61.45 2 13 Rachel Thomas JR Air Force 60.29 61.55 3 14 Keira Kohls SR No. Colorado 60.61 61.68 4 15 Jillian Hoblitt SR No. Colorado 57.08 61.78 1 16 Ellie Wills JR No. Colorado 62.60 61.88 6 17 Leanne Carberry SR CSU-Pueblo 60.33 62.05 4 18 Samantha Strempke FR No. Colorado 62.10 7 19 Jennifer Gruver SR Unattached 59.70 62.21 3 20 Stephaney Saari FR Air Force 61.50 62.67 5 21 Isabel Cisneros FR Colorado St. 61.00 62.83 4 21 Dawn Eckert SO UCCS 60.80 62.83 4 23 Briana Hammer SR Mesa State 62.37 63.28 5 24 Katie Hazel FR Colorado St. 62.50 63.56 6 25 Briana Alley FR UCCS 62.00 63.79 5 26 Stephanie Dufford JR CSU-Pueblo 63.83 7 27 Kelsey Tofany FR Colorado St. 62.00 63.86 5 28 Ashly Lester SO Colorado St. 60.00 64.00 3 29 Jessica Luna JR UCCS 62.00 64.31 5 30 Janice McClain JR Colorado St. 65.29 64.57 7 31 Vanessa Emerson SO CSU-Pueblo 60.80 65.09 4 32 Amber Haberman JR Mesa State 65.14 65.22 6 33 Leslie Peterson SR Colorado St. 65.00 65.61 6 34 Vania Hudson FR USAFA Prep 65.71 7 35 Jazmin Evans SO CSU-Pueblo 62.18 65.74 5 36 Iris Vollmer FR UCCS 61.00 66.32 4 37 Marissa Garcia FR CSU-Pueblo 63.00 67.23 6 38 Noelle Ray FR USAFA Prep 78.75 7

Women 800 Meter Run ================================================================================ Name Year School Seed Finals Points ================================================================================ 1 Jenny Simpson New Balance 2:05.80 2:07.79 2 Chantelle Dron Unattached 2:11.18 2:18.72 3 Katie Carroll JR Air Force 2:23.70 2:24.68 4 Noel Wees SR No. Colorado 2:29.20 5 Christine Gentile Unattached 2:18.00 2:30.82 6 Veronica Sandoval FR UCCS 2:22.00 2:30.83 6 Hayley Lewis SO CSU-Pueblo 2:27.77 2:30.83 8 Adrianna Dong FR Air Force 2:31.51 9 Kassie Mazzocco SO UCCS 2:24.00 2:31.77 10 Melissa Buchanan SO UCCS 2:22.00 2:31.84 11 Sara Kettelkamp SO UCCS 2:24.00 2:32.99 12 Kayla Contreras JR No. Colorado 2:33.53 13 Victoria Crockett SO Metro State 2:22.00 2:33.65 14 Jen Bremser SO Air Force 2:21.80 2:33.82 15 Julia Hernandez SO Metro State 2:39.89 16 Madyson Ward SR Unattached 2:30.00 2:40.19 17 Nicole Larson JR No. Colorado 2:41.19 18 Casey Moore SO No. Colorado 2:48.47 19 Kelsi Boucher SO CSU-Pueblo 2:36.16 2:49.93

Women 1 Mile Run ================================================================================ Name Year School Seed Finals Points ================================================================================ 1 Kate Kanetzky SO Air Force 5:27.80 5:31.14 2 Melissa Fuerst SO Air Force 5:35.00 5:35.22 3 Alexa Ramsier JR Air Force 5:45.00 5:36.97 4 Kaitlin Frier SR UCCS 5:20.00 5:37.39 5 Carissa Sinda JR Metro State 5:30.00 5:37.46 6 Carley Gross FR Air Force 5:33.80 5:41.42 7 Tasha Mayne FR Air Force 5:32.00 5:41.43 8 Amanda Blain FR Air Force 5:47.00 5:45.27 9 Kery Allen JR Metro State 5:28.00 5:46.45 10 Adrianna Dong FR Air Force 5:47.59 11 Julia Hernandez SO Metro State 5:47.60 12 Ali Wolpern FR CSU-Pueblo 5:57.94 13 Whitney Beck SR Air Force 5:37.00 6:06.01 14 Jessica Hecht SO Metro State 5:45.00 6:24.77 15 Gabi Hildreth SO Metro State 5:43.00 6:31.49 -- Tera Moody Unattached 5:10.00 DNF

Women 60 Meter Hurdles ============================================================================ Name Year School Seed Finals H# ============================================================================ 1 Janay DeLoach SR Unattached 8.40 8.35 1 2 Korey Hardiway Unattached 9.00 8.79 1 3 Kami Mendez Unattached 8.59 8.87 1 4 Kelly Coomes SR No. Colorado 8.69 8.95 1 5 Lindsey Keller SO Colorado St. 9.06 9.15 1 6 Amber Rozier JR Unattached 9.09 9.20 1 7 Kayla Wein FR Colorado St. 9.10 9.37 2 8 Cate Brus SO Colorado St. 9.20 9.39 2 9 Emily Cotharn JR Air Force 9.43 9.53 2 10 Lesly Torres SO Air Force 9.60 9.82 2 11 Katelyn Houghton JR Colorado St. 9.59 10.06 2 12 Vanessa Emerson SO CSU-Pueblo 9.94 10.20 2 13 Amber Haberman JR Mesa State 10.08 10.30 3 14 Ally Watson SO UCCS 10.00 10.49 3 15 Jamie Hart FR Air Force 10.63 3 16 Jordanne Steege FR Mesa State 10.88 10.65 3 17 Phaelen French JR Air Force 9.90 10.77 3 18 Kassie Gurnell FR Air Force 9.60 11.27 2 -- Morgan Griffin FR Colorado St. 10.50 FS 3

Women 4x440 Yard Relay ============================================================================ School Seed Finals H# ============================================================================ 1 unat (Boulder) 'A' 4:00.71 1 1) Joi Windham SR 2) Lindsey Hubbard FR 3) Rachael Opgenorth SR 4) Brooke Regan SO 2 Air Force 'A' 4:01.54 1 1) Rachel Thomas JR 2) Bethany Gross SO 3) Emily Cotharn JR 4) Tasha Mayne FR 3 Northern Colorado 'A' 3:55.25 4:10.48 1 1) Ashley Foster SO 2) Jillian Hoblitt SR 3) Samantha Strempke FR 4) Kayla Contreras JR 4 Colorado State 'A' 4:02.37 4:11.25 1 1) Lindsey Banning FR 2) Meagan Robinson SO 3) Isabel Cisneros FR 4) Katie Hazel FR 5 UC-Colorado Springs 'A' 4:06.00 4:12.10 2 1) Ashley Benfield SO 2) Alexa Urban FR 3) Emily Weeks FR 4) Dawn Eckert SO 6 Air Force 'B' 4:16.50 2 1) Kassie Gurnell FR 2) Lesly Torres SO 3) Jamie Hart FR 4) Phaelen French JR 7 Colorado State 'B' 4:12.00 4:26.50 2 1) Ashly Lester SO 2) Kayla Wein FR 3) Leslie Peterson SR 4) Janice McClain JR 8 UC-Colorado Springs 'C' 4:18.00 4:30.00 2 1) Jessica Luna JR 2) Sara Kettelkamp SO 3) Kassie Mazzocco SO 4) Ally Watson SO 9 Northern Colorado 'B' 4:30.40 2 1) Keira Kohls SR 2) Noel Wees SR 3) Ellie Wills JR 4) Kelly Coomes SR 10 Metro St. 'A' 4:00.00 4:34.13 1 1) Kery Allen JR 2) Judith Chavez SO 3) Victoria Crockett SO 4) Carissa Sinda JR -- UC-Colorado Springs 'B' 4:16.00 DNF 2 1) Iris Vollmer FR 2) Briana Alley FR 3) Melissa Buchanan SO 4) Veronica Sandoval FR

Women High Jump =================================================================================== Name Year School Seed Finals =================================================================================== 1 Cate Brus SO Colorado St. 1.67m 1.70m 5-07.00 2 Jamie Hart FR Air Force 1.62m 1.65m 5-05.00 2 Kelsey English Unattached 1.72m 1.65m 5-05.00 2 Regan Rogers FR Air Force 1.65m 1.65m 5-05.00 5 Rachel Herald FR Air Force 1.65m 5-05.00 6 Sabrina Jones FR Colorado St. 1.67m 1.60m 5-03.00 7 Lesly Torres SO Air Force 1.62m 1.55m 5-01.00 7 Amy Medina FR Colorado St. 1.67m 1.55m 5-01.00 9 Alison Forrester FR Colorado St. 1.62m 1.55m 5-01.00 10 Kelly Coomes SR No. Colorado 1.58m 1.55m 5-01.00 11 Natasha Bruins SO No. Colorado 1.45m 4-09.00 -- Olivia Downing JR Colorado St. 1.58m NH -- Jessica Skerda FR USAFA Prep NH -- Phaelen French JR Air Force 1.52m NH

Women Pole Vault =================================================================================== Name Year School Seed Finals =================================================================================== 1 Kylie Hutson Unattached 4.51m 4.40m 14-05.25 2 Becky Holliday SR Unattached 4.60m 4.15m 13-07.25 3 Lauren Graham SO UCCS 4.00m 3.90m 12-09.50 4 Melissa Beerse SR Air Force 4.00m 3.65m 11-11.75 4 Tawny Lambuth JR Air Force 3.70m 3.65m 11-11.75 6 Briana Suppes JR Col Sch of Mines 3.37m 3.50m 11-05.75 6 Kimber Shealy JR Air Force 3.90m 3.50m 11-05.75 8 Bizzy Mellado SO Air Force 3.58m 3.35m 10-11.75 9 Sara Page FR Colorado St. 3.60m 3.20m 10-06.00 9 Paige Shirley FR Air Force 3.50m 3.20m 10-06.00 9 Morgan Griffin FR Colorado St. 3.66m 3.20m 10-06.00 12 Jessamy Barton JR Air Force 3.05m 10-00.00 13 Alexandra Colvin Unattached 3.50m 2.90m 9-06.25 14 Teagan Hughes FR UCCS 3.00m 2.90m 9-06.25 -- Melinda Owen 8 Team Elite A 4.52m NH -- Kelsie Hendry unat (Canada) 4.55m NH

Women Long Jump =================================================================================== Name Year School Seed Finals =================================================================================== 1 Janay DeLoach SR Unattached 6.40m 6.27m 20-07.00 2 Bethany DeLong FR Colorado St. 5.50m 5.70m 18-08.50 3 Brittany Lewis SR Unattached 5.71m 5.44m 17-10.25 4 Danita Wyatt JR CSU-Pueblo 5.40m 5.32m 17-05.50 5 Natasha Bruins SO No. Colorado 5.76m 5.29m 17-04.25 6 Krista Wiltberger JR CSU-Pueblo 5.19m 5.21m 17-01.25 7 Emily Weeks FR UCCS 5.70m 4.86m 15-11.50 8 Vail Davis FR Metro State 5.00m 4.81m 15-09.50 8 Cate Brus SO Colorado St. 5.05m 4.81m 15-09.50 10 Theresa Gabriel FR Mesa State 4.67m 15-04.00 11 Ailena McDonald JR UCCS 4.93m 4.64m 15-02.75 12 Jessica Skerda FR USAFA Prep 4.42m 14-06.00 13 Jamie Hart FR Air Force 5.02m 4.36m 14-03.75 14 Ally Watson SO UCCS 4.70m 4.24m 13-11.00

Women Triple Jump =================================================================================== Name Year School Seed Finals =================================================================================== 1 Danielle Williams Unattached 12.47m 11.82m 38-09.50 2 Meaghann Peak JR Colorado St. 11.55m 11.56m 37-11.25 3 Kassie Gurnell FR Air Force 11.58m 11.52m 37-09.50 4 Danita Wyatt JR CSU-Pueblo 11.56m 11.07m 36-04.00 5 Krista Wiltberger JR CSU-Pueblo 11.65m 11.07m 36-04.00 6 Liz Nickles SO No. Colorado 10.95m 10.94m 35-10.75 7 Theresa Gabriel FR Mesa State 10.70m 10.68m 35-00.50 8 Amy Medina FR Colorado St. 11.50m 10.61m 34-09.75 9 Chelsea Overocker FR UCCS 10.75m 10.57m 34-08.25 10 Sabrina Jones FR Colorado St. 11.50m 10.52m 34-06.25 -- Deanna Knight FR Mesa State 9.57m FOUL

Women Shot Put =================================================================================== Name Year School Seed Finals =================================================================================== 1 Paige Blackburn JR Air Force 13.93m 14.48m 47-06.25 2 Liz Podominick Run N'Fun 16.15m 13.99m 45-10.75 3 Jacqueline Ahloo FR Air Force 14.11m 13.46m 44-02.00 4 Jessica Sharbono FR Colorado St. 12.52m 41-01.00 5 Jenna Sliwinski SO Unattached 13.08m 12.48m 40-11.50 6 Serena Johnson SR Colorado St. 12.33m 12.11m 39-08.75 7 Teresa Marie Loya FR Air Force 13.73m 11.99m 39-04.00 8 Rachel Gebauer JR Air Force 12.42m 11.77m 38-07.50 9 Alix Richards FR Colorado St. 11.51m 37-09.25 10 Elizabeth Johnson SO Colorado St. 12.06m 11.30m 37-01.00 11 Rebecca Bauman FR Air Force 11.70m 10.94m 35-10.75 12 Kelly Kiskadden FR Mesa State 10.76m 35-03.75 13 Mary Shepherd SR No. Colorado 11.09m 10.75m 35-03.25 14 Phaelen French JR Air Force 9.44m 9.06m 29-08.75 15 Jessica Needham SO Mesa State 11.34m 8.82m 28-11.25 16 Darianna Morelli FR Mesa State 8.57m 28-01.50 17 Alisha Rytting FR Mesa State 8.38m 8.19m 26-10.50 18 Colleen Richardson FR USAFA Prep 7.89m 25-10.75

Women Weight Throw =================================================================================== Name Year School Seed Finals =================================================================================== 1 Loree Smith SR NYAC 21.50m 21.26m 69-09.00 2 Paige Blackburn JR Air Force 15.94m 15.73m 51-07.25 3 Jessica Sharbono FR Colorado St. 14.79m 48-06.25 4 Jenna Sliwinski SO Unattached 15.54m 14.61m 47-11.25 5 Elizabeth Johnson SO Colorado St. 13.85m 45-05.25 6 Christina Burke SR Air Force 15.01m 13.73m 45-00.50 7 Teresa Marie Loya FR Air Force 11.70m 13.48m 44-02.75 8 Mary Shepherd SR No. Colorado 14.10m 13.28m 43-07.00 9 Rachel Gebauer JR Air Force 13.58m 13.21m 43-04.25 10 Alix Richards FR Colorado St. 12.50m 41-00.25 11 Rebecca Bauman FR Air Force 11.96m 12.46m 40-10.50 12 Jessica Needham SO Mesa State 11.93m 11.47m 37-07.75 13 Demi Anderson FR No. Colorado 11.27m 11.28m 37-00.25 14 Kelly Kiskadden FR Mesa State 13.02m 10.07m 33-00.50 15 Alana Piccone FR Air Force 10.50m 9.72m 31-10.75 16 Alisha Rytting FR Mesa State 9.76m 8.58m 28-01.75 17 Colleen Richardson FR USAFA Prep 7.42m 24-04.25 -- Darianna Morelli FR Mesa State 10.07m FOUL

Men 60 Meter Dash =================================================================================== Name Year School Seed Finals H# Points =================================================================================== 1 Jeremy Dodson SR unat (Boulder) 6.68 6.64 1 2 Joe Morris JR unat (Boulder) 6.69 6.65 1 3 Thal Woods Unattached 7.08 6.96 1 4 Derek Fiorini JR Metro State 6.95 7.02 1 5 Anthony Cardinale SO UCCS 7.20 7.05 1 6 Samual Gagliano FR USAFA Prep 7.13 2 7 Kevin Abney FR USAFA Prep 7.18 2 8 Derek Hammond SR Unattached 7.31 7.24 3 9 Jeremy Bubb Unattached 7.27 7.25 2 10 James MacAndrew SO Air Force 7.37 7.27 2 11 Lucas Thompson SO Metro State 7.02 7.28 1 12 Chad Liscar SO Unattached 6.95 7.31 1 13 Jason Shaver SR UCCS 7.30 7.41 3 14 Brock McGehee Unattached 7.30 7.42 3 14 Robert McDougal FR UCCS 7.30 7.42 2 16 Geordan Brewer FR Unattached 7.73 7.43 3 17 Michael Van Portfliet SR No. Colorado 7.31 7.45 2 18 Elijah Delgato FR USAFA Prep 7.54 3 19 Brian Gunnarson Unattached 7.85 7.84 3 20 Brent Kinseth Unattached 7.20 7.97 2

Men 200 Meter Dash =================================================================================== Name Year School Seed Finals H# Points =================================================================================== 1 Joe Morris JR unat (Boulder) 21.31 21.29 1 2 Drew Morano SR unat (Boulder) 21.65 21.91 1 3 Evan Taylor SO No. Colorado 21.65 22.02 1 4 Anthony Delgado SO Air Force 21.90 22.12 2 5 Quinton Dodson JR Unattached 21.60 22.25 1 6 Derek Fiorini JR Metro State 21.98 22.26 2 7 George Pincock unat (Boulder) 21.85 22.36 2 8 Jonathan Wright FR UCCS 22.90 22.39 4 9 Kyle MacIntosh SO unat (Boulder) 21.91 22.49 2 10 Josh Murphy SR Colorado St. 22.20 22.68 2 11 James MacAndrew SO Air Force 23.03 22.77 6 12 Cory Engel FR Air Force 22.88 4 13 Chad Liscar SO Unattached 22.00 23.21 4 14 Anthony Cardinale SO UCCS 23.20 23.22 5 15 Jason Shaver SR UCCS 22.80 23.28 4 16 Josh Nielsen Unattached 23.00 23.49 6 17 Abdiel Martinez JR Unattached 23.00 23.52 6 18 Matt Robbins SR No. Colorado 22.54 23.53 3 19 Thal Woods Unattached 22.75 23.72 3 20 Travis Whitman FR UCCS 23.30 23.79 5 20 Daniel Bieber FR Air Force 23.79 6 22 Michael Van Portfliet SR No. Colorado 22.49 23.86 3 23 Casey Hulbert FR Metro State 23.00 23.89 4 24 Dalton Arnold FR No. Colorado 23.91 7 25 Alan Ford SO UCCS 23.40 23.93 5 26 Robert McDougal FR UCCS 23.80 24.23 7 27 Matthew Feola FR UCCS 23.80 24.40 6 28 Brock McGehee Unattached 23.00 24.70 5 29 Elijah Delgato FR USAFA Prep 24.80 7 30 Brent Kinseth Unattached 24.00 25.67 7 31 Michael Wolfe AF Sports 25.51 26.14 7

Men 400 Meter Dash =================================================================================== Name Year School Seed Finals H# Points =================================================================================== 1 Nate Garcia US Elite 47.90 48.89 1 2 Robert Seth Monson FR Colorado St. 49.20 49.48 2 3 Jonathan Wright FR UCCS 49.50 49.64 2 4 Colby Elliot JR UCCS 49.20 49.84 2 5 Tyler Hoerner SR Unattached 47.88 49.87 1 6 Seth Butler FR Colorado St. 51.01 50.45 5 7 Matthew McCathran SR unat (Boulder) 49.50 50.50 3 8 Brian Fox SR Colorado St. 49.50 50.52 2 9 Cody Harper SR No. Colorado 50.09 50.57 3 10 David Ptacek FR Air Force 50.67 5 11 Adrian Gomez SR unat (Boulder) 50.00 50.68 3 12 Alex Schneider JR No. Colorado 49.52 50.91 2 13 Jon Christian SO UCCS 50.20 51.23 3 14 Derek Schneider FR No. Colorado 51.88 51.27 5 15 Alan Ford SO UCCS 50.40 51.54 4 16 Tyler Baker unat (Boulder) 50.09 51.61 3 17 Travis Whitman FR UCCS 50.40 51.67 3 18 Tyler Short SR No. Colorado 48.65 51.69 1 19 Andrew Kemmer FR unat (Boulder) 51.50 51.74 5 20 Jordan Aguilar SO unat (Boulder) 50.50 51.80 4 21 Max Lutton JR Air Force 48.84 52.15 1 22 Daniel Bieber FR Air Force 52.27 6 23 Josh Nielsen Unattached 53.00 52.39 6 24 Vince Valdez SO No. Colorado 52.05 52.61 6 25 Matt Robbins SR No. Colorado 52.27 52.76 6 26 Bryce Mitchell FR USAFA Prep 53.21 7 27 Abdiel Martinez JR Unattached 51.00 53.65 4 28 Casey Hulbert FR Metro State 51.00 53.75 5 29 Matt Jones SR Air Force 50.44 54.04 4 30 Ian Reinhard FR Colorado St. 52.40 54.29 6 31 Calvin Rock FR No. Colorado 52.41 54.47 6 32 Jeremiah Burroughs SO No. Colorado 54.52 7 33 Michael Wolfe AF Sports 55.83 57.16 7 34 Christopher Bittinger SR High Alt RT 57.00 60.23 7 -- Blake Reimer FR unat (Boulder) 49.07 DQ 2 -- Justin Manchester Unattached 50.50 DQ 4

Men 800 Meter Run ================================================================================ Name Year School Seed Finals Points ================================================================================ 1 Shawn Lindbom SR Metro State 1:52.00 1:54.00 2 Ryan Friese SR Colorado St. 1:50.95 1:54.70 3 Alex Balsiger FR Colorado St. 1:55.55 1:57.76 4 Tyler Short JR Colorado St. 1:53.75 1:58.55 5 Alexander Lindsay FR Unattached 1:57.00 1:59.02 6 Matt Winfrey FR UCCS 1:57.00 1:59.61 7 Jake Hawkins FR Air Force 1:57.50 1:59.78 8 Dan Larson SR No. Colorado 1:55.41 1:59.87 9 Wil Buchanan SR Colorado St. 1:50.96 1:59.96 10 Gabe Meidl SO Metro State 1:56.00 2:01.38 11 Marc Hensley FR UCCS 1:58.00 2:03.48 12 Sean Turner FR UCCS 1:58.00 2:05.13 13 Chris Ullom SO UCCS 1:58.00 2:06.45 -- Phillip Fix Unattached 2:15.00 DNF -- Chris Reynolds SR UCCS 1:54.00 DNF

Men 1 Mile Run ================================================================================ Name Year School Seed Finals Points ================================================================================ 1 Sean Houseworth USAF-WCAP 4:24.00 4:20.04 2 Carl Arnold III SR Metro State 4:15.00 4:21.68 3 Matt Caldwell FR Air Force 4:25.00 4:25.00 4 Christian Meyer FR Colorado St. 4:19.00 4:26.45 5 Jeremy Drenckhahn SO Air Force 4:26.00 4:26.69 6 Ted Artz SO Air Force 4:26.00 4:27.29 7 Lance Wolfsmith FR Air Force 4:26.00 4:32.22 8 Nick White JR Air Force 4:30.00 4:33.04 9 Quin Erickson FR Metro State 4:34.00 4:35.04 10 Shawn Dubbs FR Air Force 4:30.00 4:37.65 11 Isaiah Bragg FR Air Force 4:43.00 4:38.59 12 Andrew Quallio SO Air Force 4:30.00 4:38.87 13 Tyler Small SR Air Force 4:26.00 4:39.85 14 Kraig Kleiner FR Metro State 4:20.00 4:40.69 15 Cameron Edwards SO Air Force 4:44.00 4:41.52 16 Gage Owens SO Air Force 4:44.00 4:47.75 17 Alexander Lindsay FR Unattached 4:35.00 4:48.68 18 Blair O'Bryant SO Air Force 4:40.00 4:48.85 19 Thomas Heikkinen SO Air Force 4:48.00 4:50.02

Men 3000 Meter Run ================================================================================ Name Year School Seed Finals Points ================================================================================ 1 Sean Houseworth USAF-WCAP 8:30.00 8:49.98 2 Brandon Johnson SR Metro State 8:40.00 8:50.73 3 Eiger Erickson JR Metro State 8:45.00 8:57.84 4 Gavin Owens FR Air Force 8:48.00 9:20.10 5 Zach Mares SR Metro State 8:55.00 9:24.72 6 Sam O'Hair SO Air Force 9:20.00 9:30.13 7 Andrew Quallio SO Air Force 8:48.00 9:35.31 8 Carson Fugal FR Air Force 9:15.00 9:51.64 9 Kellen Fockler SO Metro State 9:10.00 9:52.82 10 Seth Pelletier SO Air Force 8:48.00 9:56.00 11 Thomas Heikkinen SO Air Force 9:20.00 9:57.26 12 Carl Eifert FR Unattached 9:15.00 10:06.94 -- Tyler Stanley SR Air Force 8:30.00 DNF

Men 60 Meter Hurdles ============================================================================ Name Year School Seed Finals H# ============================================================================ 1 Darius Reed Unattached 7.95 7.92 1 2 Bryce Bergman JR Air Force 8.49 8.20 1 3 Kelby Dias SO Colorado St. 8.18 8.26 1 4 Braden Anderson FR USAFA Prep 8.31 2 5 Trevor Brown FR Colorado St. 8.30 8.34 1 6 Cory Engel FR Air Force 8.42 2 7 Colby Elliot JR UCCS 8.65 8.73 2 8 Matthew Feola FR UCCS 8.80 8.86 2 9 Brian Hopkins JR UCCS 8.90 8.97 2 10 Cade Sweeney Unattached 9.27 9.06 3 11 Timothy Urista FR Air Force 9.00 9.21 3 12 Bryce Mitchell FR USAFA Prep 9.37 3 13 Mitch Jones SO UCCS 8.90 9.46 2 14 Matt Collins FR Colorado St. 10.00 9.55 3 15 Zeb Kimball FR Air Force 9.20 9.90 3 16 Canyon Parcell JR UCCS 9.00 10.19 3 -- Kyle MacIntosh SO unat (Boulder) 8.15 FS 1 -- Brandon Ribble SO Colorado St. 8.54 DNF 1

Men 4x440 Yard Relay ============================================================================ School Seed Finals H# ============================================================================ 1 unat (Boulder) 'B' 3:14.68 1 1) Adrian Gomez SR 2) Jordan Aguilar SO 3) Tyler Baker 4) Andrew Kemmer FR 2 Air Force 'A' 3:15.59 1 1) Bryce Bergman JR 2) Manny Smith JR 3) Anthony Delgado SO 4) Chris Severino SR 3 unat (Boulder) 'A' 3:22.08 1 1) Kyle MacIntosh SO 2) Matthew McCathran SR 3) Joe Morris JR 4) Blake Reimer FR 4 Colorado State 'A' 3:16.44 3:22.36 1 1) Brian Fox SR 2) Robert Seth Monson FR 3) Wil Buchanan SR 4) Ryan Friese SR 5 Air Force 'B' 3:24.41 2 1) Cory Engel FR 2) Michael Craig FR 3) Tyler Stanley SR 4) David Ptacek FR 6 UC-Colorado Springs 'A' 3:23.00 3:24.83 2 1) Jonathan Wright FR 2) Jon Christian SO 3) Travis Whitman FR 4) Colby Elliot JR 7 Colorado State 'B' 3:20.01 3:24.92 2 1) Josh Murphy SR 2) Trevor Brown FR 3) Tyler Short JR 4) Wil Buchanan SR 8 Metro St. 'A' 3:19.00 3:25.08 1 1) Derek Fiorini JR 2) Carl Arnold III SR 3) Gabe Meidl SO 4) Shawn Lindbom SR 9 Northern Colorado 'A' 3:14.21 3:27.49 1 1) Dan Larson SR 2) Alex Schneider JR 3) Tyler Short SR 4) Evan Taylor SO 10 unat (Boulder) 'C' 3:28.49 3 1) Brandon Johnson 2) Drew Morano SR 3) George Pincock 4) Jeremy Dodson SR 11 UC-Colorado Springs 'D' 3:34.00 3:29.38 3 1) Joel Fraser SO 2) Mitch Jones SO 3) Canyon Parcell JR 4) Robert McDougal FR 12 UC-Colorado Springs 'B' 3:25.00 3:35.92 3 1) Jason Shaver SR 2) Chris Reynolds SR 3) Alan Ford SO 4) Marc Hensley FR 13 Northern Colorado 'B' 3:24.24 3:36.99 2 1) Dalton Arnold FR 2) Jeremiah Burroughs SO 3) Matt Robbins SR 4) Calvin Rock FR 14 UC-Colorado Springs 'C' 3:28.00 3:42.00 2 1) Brian Hopkins JR 2) Chris Ullom SO 3) Matt Winfrey FR 4) Sean Turner FR

Men 4x880 Yard Relay ================================================================================ School Seed Finals Points ================================================================================ 1 Air Force 'A' 8:11.57 1) Jake Hawkins FR 2) Shawn Dubbs FR 3) Jeremy Drenckhahn SO 4) Matt Caldwell FR 2 Air Force 'B' 8:17.68 1) Cameron Edwards SO 2) Gage Owens SO 3) Ted Artz SO 4) Lance Wolfsmith FR

Men High Jump =================================================================================== Name Year School Seed Finals =================================================================================== 1 Corey Billizone Unattached 2.05m 2.05m 6-08.75 2 Steven Gomez SO Unattached 2.15m 2.05m 6-08.75 3 Tyler Jordan FR Air Force 2.05m 6-08.75 4 Michael Souza FR UCCS 2.03m 2.00m 6-06.75 5 Travis Smith SO Air Force 1.95m 2.00m 6-06.75 6 Zach Wood SO Air Force 2.01m 1.95m 6-04.75 7 Jeremy Bubb Unattached 2.00m 1.90m 6-02.75 8 Brandon Ribble SO Colorado St. 1.99m 1.90m 6-02.75 9 Torrey Smith FR Colorado St. 1.93m 1.85m 6-00.75 -- Cody Mylander No. Colorado NH -- Elijah Delgato FR USAFA Prep NH -- Michael Tibbs SO Air Force 1.82m NH -- Mitch Jones SO UCCS 1.85m NH -- Matt Collins FR Colorado St. 1.82m NH -- Brian Hopkins JR UCCS 1.90m NH -- Canyon Parcell JR UCCS 1.85m NH

Men Pole Vault =================================================================================== Name Year School Seed Finals =================================================================================== 1 Cale Simmons SO Air Force 4.85m 5.05m 16-06.75 2 Rob Simmons SO Air Force 5.00m 4.90m 16-00.75 3 Andrew Schall JR Colorado St. 4.66m 4.90m 16-00.75 4 Josh McMillin SO Colorado St. 4.55m 4.60m 15-01.00 5 Joel Fraser SO UCCS 4.60m 4.30m 14-01.25 -- Rory Quiller Unattached 5.50m NH -- Zachary Brown JR Unattached 4.08m NH -- Nick Frawley USAF-WCAP 5.52m NH -- Andrew Zollner SR Unattached 5.20m NH -- Elliott Beski FR Air Force NH -- Kyle Ellsworth SR Air Force 4.45m NH -- Chris Myers FR UCCS 4.15m NH

Men Long Jump =================================================================================== Name Year School Seed Finals =================================================================================== 1 Anthony Cardinale SO UCCS 7.14m 6.84m 22-05.25 2 Derek Hammond SR Unattached 6.51m 6.72m 22-00.75 3 Ryan Wasilawski SO Colorado St. 6.89m 6.67m 21-10.75 4 Braden Anderson FR USAFA Prep 6.63m 21-09.00 5 Michael Tibbs SO Air Force 6.50m 6.55m 21-06.00 6 Conner Glenn FR No. Colorado 6.55m 6.53m 21-05.25 7 William Kearney FR USAFA Prep 6.46m 21-02.50 8 Jeremy Bubb Unattached 6.77m 6.38m 20-11.25 9 Colby Elliot JR UCCS 6.50m 6.23m 20-05.25 10 Graham Gilliland FR Colorado St. 6.60m 6.16m 20-02.50 11 Brian Hopkins JR UCCS 6.40m 5.98m 19-07.50 12 Robert McDougal FR UCCS 6.55m 5.97m 19-07.00 13 Chris Keranen FR Air Force 5.99m 5.96m 19-06.75 14 Abdiel Martinez JR Unattached 6.09m 5.95m 19-06.25 15 Timothy Urista FR Air Force 6.09m 5.84m 19-02.00 16 Canyon Parcell JR UCCS 6.29m 5.79m 19-00.00 17 Zeb Kimball FR Air Force 6.01m 5.61m 18-05.00 18 Mitch Jones SO UCCS 6.32m 5.56m 18-03.00 -- Lucas Thompson SO Metro State 6.80m FOUL -- Jason Hillard SO Metro State 6.30m FOUL

Men Triple Jump =================================================================================== Name Year School Seed Finals =================================================================================== 1 Corey Billizone Unattached 14.50m 14.50m 47-07.00 2 Derek Hammond SR Unattached 14.35m 14.44m 47-04.50 3 Jason Smith Unattached 15.04m 14.11m 46-03.50 4 Josh McMillin SO Colorado St. 14.00m 13.90m 45-07.25 5 Ryan Wasilawski SO Colorado St. 14.07m 13.76m 45-01.75 6 Travis Smith Unattached 15.00m 13.43m 44-00.75 7 Daniel Funk FR Air Force 13.51m 13.26m 43-06.00 -- Tim Cawley Unattached 15.00m FOUL -- Lewis Tandy FR USAFA Prep FOUL -- Graham Gilliland FR Colorado St. 14.00m FOUL -- Chris Keranen FR Air Force 13.10m FOUL

Men Shot Put =================================================================================== Name Year School Seed Finals =================================================================================== 1 John Ybarra Unattached 19.31m 18.01m 59-01.25 2 Ian Lettow SR Colorado St. 17.16m 15.99m 52-05.50 3 James Cole JR Air Force 15.73m 15.98m 52-05.25 4 Scott Myers Unattached 16.53m 15.91m 52-02.50 5 Kyle Schwochow JR Air Force 15.77m 15.60m 51-02.25 6 Brian Ford SO Air Force 13.19m 15.50m 50-10.25 6 James Chambers SO Air Force 15.54m 15.50m 50-10.25 8 Robert Drye JR Air Force 16.06m 15.47m 50-09.25 9 Sean Herbison JR Air Force 14.97m 15.25m 50-00.50 10 Ken Harriman FR Colorado St. 15.59m 14.85m 48-08.75 11 Carson Rowley SO Colorado St. 14.96m 14.31m 46-11.50 12 Spencer Baldwin FR Air Force 11.49m 13.04m 42-09.50 13 Jared Barkemeyer JR Air Force 12.57m 12.90m 42-04.00 14 William Kent FR Air Force 13.60m 12.80m 42-00.00 15 Jalen Fooster-Barrino FR Air Force 13.60m 12.77m 41-10.75 16 Nathan Bratka FR Air Force 13.60m 12.20m 40-00.50 17 Michael Tibbs SO Air Force 10.97m 12.15m 39-10.50 18 Shane Cox SO Air Force 10.53m 11.96m 39-03.00 19 Timothy Urista FR Air Force 10.66m 11.65m 38-02.75 20 Sean Conlin SR No. Colorado 13.02m 11.52m 37-09.50 21 Canyon Parcell JR UCCS 11.61m 11.43m 37-06.00 22 Brian Hopkins JR UCCS 10.67m 10.85m 35-07.25 23 Mitch Jones SO UCCS 9.51m 10.16m 33-04.00 24 Colby Elliot JR UCCS 10.00m 9.95m 32-07.75 -- Tyson Williams 5 Unattached 17.95m FOUL

Men Weight Throw ========================================================================================== Name Year School Seed Finals Points ========================================================================================== 1 Ian Lettow SR Colorado St. 17.76m 17.96m 58-11.25 2 Cameron Carter SR Colorado St. 16.94m 17.92m 58-09.50 3 Robert Drye JR Air Force 18.63m 17.88m 58-08.00 4 James Cole JR Air Force 14.53m 15.80m 51-10.00 5 Sean Conlin SR No. Colorado 15.52m 15.62m 51-03.00 6 Ken Harriman FR Colorado St. 15.13m 49-07.75 7 Carson Rowley SO Colorado St. 16.14m 15.12m 49-07.25 8 William Kent FR Air Force 15.54m 14.98m 49-01.75 9 Brian Ford SO Air Force 14.32m 14.93m 48-11.75 10 Jalen Fooster-Barrino FR Air Force 15.54m 14.90m 48-10.75 11 Sean Herbison JR Air Force 14.97m 14.88m 48-10.00 12 Nathan Bratka FR Air Force 15.54m 14.86m 48-09.00 13 Jared Barkemeyer JR Air Force 13.74m 14.48m 47-06.25 14 Shane Cox SO Air Force 12.12m 13.27m 43-06.50 15 Spencer Baldwin FR Air Force 11.35m 12.64m 41-05.75 16 Brendon Birdsell SO Air Force 12.13m 12.37m 40-07.00

Oct 16 Athlete of the Week_Denise Ssozi
Air Force Logo

FALCON VISION

ON DEMAND
  • Loading Tweets...
    1 second ago