Air Force Track and Field Announces Class of 2021
Aug. 14, 2017

USAF ACADEMY, Colo. – The Air Force track and field team added 32 freshmen to its roster for the upcoming 2017-18 season, head coach Ralph Lindeman announced today (Aug. 14), as the Academy’s Class of 2021 began its first full week of classes. The 19 men and 13 women that make up the Falcons’ youngest class of athletes boast a resume that includes more than 25 state championship titles.

Sarah Bodmer | Cary, N.C. | Cary Academy | Distances – Four-time North Carolina 3A state champion (twice in cross country, once at 1600 meters, once at 3200 meters)...personal-best times: 5:00.90 at 1600 meters, 10:49.22 at 3200 meters, 17:53.05 at 5000 meters.

Donna Borer | Pleasant Hill, Mo. | Pleasant Hill HS | Throws – Two-time winner of the discus throw at the Missouri Class 3-4-5 State Championship meet...personal-best mark: 150’2” in the discus throw.

Hunter Boyer | Lowell, Ind. | Lowell HS | Distances – Finished seventh in the 3200-meter run at the Indiana High School State Championships...added a 14th-place finish at the state cross country championships...personal-best times: 9:16.78 at 3200 meters, 6:19.78 in the 2000-meter steeplechase.

Zach Dicken | Coppell, Texas | Coppell HS | Sprints, Jumps – Finished seventh in the 400-meter dash at the Texas UIL State Championships...personal-best marks: 47.70 at 400 meters, 21.74 at 200 meters, 22’9” in the long jump and 45’2” in the triple jump.

Colin Dwyer | Savage, Minn. | Prior Lake HS | Middle Distances – Placed second in the 800-meter run at the Minnesota High School State Championships...also finished second in the 1600-meter run at the Minnesota True Team State Championship meet...personal-best times: 4:20.07 at 1600 meters, 1:54.36 at 800 meters.

Priest Foust | Lithonia, Ga. | Arabia Mountain HS | Sprints – Won the Georgia Association USATF Junior Olympic meet in the 100-meter dash...personal-best times: 10.61 at 100 meters, 21.69 at 200 meters.

 

 

Justin Harmon | American Fork, Utah | American Fork HS | Pole Vault – Won the Utah High School State Championship in the pole vault as a senior...finished second in that event as a junior...finished third in the BYU decathlon with 5969 points...personal-best marks: 15’9” in the pole vault, 22’10” in the long jump, 14.97 in the 110-meter hurdles.

Kaia Harris | West Lafayette, Ind. | West Lafayette HS | Throws – Finished second in the discus throw at the Indiana State Championships...also placed fourth in that event at the Midwest Meet of Champions...personal-best mark: 155’5” in the discus throw.

Devyn Jones | Reston, Va. | South Lake HS | Hurdles – Finished seventh in the 100-meter hurdles at the Virginia 5A/6A State Championships...personal-best times: 14.52 in the 100-meter hurdles and 45.86 in the 300-meter hurdles.

Jordan Lesansee | Albuquerque, N.M. | Albuquerque Academy | Distances – Six-time New Mexico state champion (three times at 3200 meters, twice at 1600 meters, once in cross country)...also won the 3200-meter run at the Chandler Rotary Invitational and Great Southwest Classic...finished 45th at the Nike Cross Nationals as a senior...personal-best time: 4:19.08 at 1600 meters.

Mitch Lipe | Carmel, Ind. | Carmel HS | Pole Vault – Finished fourth in the pole vault at the Indiana High School State Championship meet...personal-best marks: 15’6” in both the indoor and outdoor pole vault.

Maria Mettler | Colorado Springs, Colo. | Air Academy HS | Distances - Three-time Colorado 4A state champion (cross country, 800-meter run, 3200-meter run)...finished fifth in the 1600-meter run at the Chandler Rotary Invitational and sixth in the 3200-meter run at the Arcadia Invitational...named “Peak Performer of the Year” by the Colorado Springs Gazette...personal-best times: 2:14.51 at 800 meters, 4:56.40 at 1600 meters, 10:20.82 at 3200 meters).

Hannah Nance | Upland, Calif. | San Dimas HS | High Jump – Recorded a career-best high jump clearance of 5’8½” at the Air Force Open last year, while attending the Academy’s Prep School...finished second at the Arcadia Invitational while in high school...finished eighth in that high jump at the 2016 California CIF State Championships...best high school mark: 5’7” in the high jump.

Mahala Norris | Roseburg, Ore. | Roseburg HS | Middle Distance – Finished third at the 2015 Oregon 6A State championships...spent the 2016-17 academic year at the Academy’s Prep School...personal-best times: 2:14.22 at 800 meters and 4:36.52 at 1500 meters.

Dalton Peters | Aurora, Neb. | Aurora HS | Throws – Finished second in the shot put and third in the discus throw at the Nebraska High School Class B State Championships...personal-best marks: 59’11” in the shot put and 166’9” in the discus throw.

Aubrey Ridgeway | Arlington, Texas | Segiun HS | Sprints – Finished fourth at the 2016 Region 2-5A meet...spent the 2016-17 academic year at the Academy’s Prep School...personal-best times: 24.39 at 200 meters and 57.01 at 400 meters.

Alec Schrank | Winchester, Va. | Millbrook HS | Distances – Won the 3200-meter run at the Virginia 3A/4A High School State Championship meet...personal-best times: 9:16.25 at 3200 meters, 4:19.64 at 1600 meters.

Alexis Sherwin | Niceville, Fla. | Niceville HS | Middle Distance – Finished second in the 800-meter run at the 2016 Florida 3A State Championships...personal-best time: 2:14.00 at 800 meters.

Greg Skage | Winter Park, Fla. | Winter Park HS | Pole Vault, Decathlon – Won the pole vault at the Florida 4A High School State Championships...also won the Golden South Classic...personal-best marks: 16’9¼” in the pole vault, 14.89 in the 110-meter hurdles, 21’7” in the long jump and 145’0” in the javelin.

Konrad Steck | Williamsburg, Va. | Lafayette HS | Middle Distances – Finished second in the 1600-meter run at the Virginia 3A/4A High School State Championships...personal-best times: 4:15.14 at 1600 meters and 1:55.66 at 800 meters.

Luke Zuluaga | Chandler, Ariz. | Seton Catholic HS | Sprints – Earned three titles at the Arizona Division 3 High School State Championships (twice at 400 meters, once at 200 meters)...attended the Academy’s Prep School during the 2016-17 academic year...personal-best times: 48.26 at 400 meters, 21.75 at 200 meters.

Sprinter Terrell Davis (Houston, Texas/Lutheran South Academy), jumpers Trey Guillory (Orange, Texas/Little Cypress-Mauriceville HS), Tyler Gurcheik (Billings, Mont./Billings West HS) and Logan Konst (Anna, Ohio/Anna HS) will also join the men’s team, along with middle distance/distance runners Aric Kedge (Albuquerque, N.M./Albuquerque Academy), Zac Levier (Portland, Ore./Central Catholic HS) and Drew Lester (Monument, Colo./Palmer Ridge HS). In addition, throwers Meghan Carbiener (West Linn, Ore./West Linn HS) and Addyson Smith (Madera, Calif./Madera HS), as well as runners Madison Smith (Wintersville, Ohio/Indiana Creek HS) and Shay Stayton (Bartlesville, Okla./Bartlesville HS), will also join the women’s team.

1113AoW_Smith
Air Force Logo

FALCON VISION

ON DEMAND
  • Loading Tweets...
    1 second ago