2008 Roster


    Coaches 

    Men
    NAMEYEAREVENT(S)HOMETOWN (HIGH SCHOOL)
    Alex ArndtFRShot Put, Discus ThrowAustin, Texas (McNeil HS)
    Scott BalcaoJR5000m, 10000mStockton, Calif. (St. Mary's HS)
    Chris BatsonSO400mCastle Rock, Colo. (Douglas County HS)
    Chris BeckFRJavelinAuburn, Ala. (Auburn HS)
    Brad BernardSOJavelinGainesville, Ga. (North Hill HS)
    Jon ButcherSR400m HurdlesToledo, Ohio (Sylvania Northview HS)
    Daniel CastleJR1500mSt. Joseph, Mo. (St. Joseph Christian HS)
    Parker CowlesJR5000m, 10000mRamstein AB, Germany (Ramstein American HS)
    Lucas CummFRJavelinBlack Forest, Colo. (Pine Creek HS)
    Joe CurranJR5000m, 10000mNaperville, Ill. (Naperville North HS)
    Kellen CurryJR110m Hurdles, 100mMidwest City, Okla. (Carl Albert HS)
    Kirk DevineJRDiscus, Hammer, Shot PutReading, Pa. (Governor Mifflin HS)
    Kyle EllsworthSOPole VaultChandler, Ariz. (Chandler HS)
    Jordan EveraertFRDiscus ThrowBillings, Mont. (Billings West HS)
    Nick FrawleySOPole VaultMidlothian, Texas (Midlothian HS)
    Austin FritzkeSO5000mMt. Shasta, Calif. (Mt. Shasta HS)
    Harmon GageJRJavelinMadison, Ala. (Bob Jones HS)
    Richard GellesFR100m, 200mWindber, Pa. (Forest Hills HS)
    Matt GensicSRDecathlon, JavelinFort Wayne, Ind. (Carroll HS)
    Calvin GlassSR1500m, 800mAntelope, Calif. (Woodcreek HS)
    Kyle GoldsmithFR5000m, 10000mKaty, Texas (Cinco Ranch HS)
    Arthur GrijalvaSO1500m, 5000mEl Paso, Texas (Americas HS)
    Kenny GrosselinSR5000m, 10000mRamstein AB, Germany (Ramstein American HS)
    Devin HartSRLong Jump, Triple JumpColorado Springs, Colo. (Widefield HS)
    Kevin HawkinsSR800mBonney Lake, Wash. (Sumner HS)
    Sean HouseworthJR10000m, 5000mCarlock, Ill. (Eureka HS)
    Ian HurdleJRHammer ThrowClifton, Va. (Centreville HS)
    Dane JanssonSOShot Put, HammerWichita, Kan. (Wichita Collegiate HS)
    Troy JensenSR400m, 200mSanta Ana, Calif. (Foothill HS)
    Kyle JonesJR1500m, 5000mWinter Springs, Fla. (Winter Springs HS)
    Matthew JonesFR110m Hurdles, 400m HurdlesAshtabula, Ohio (Lakeside HS)
    Michael KempJRDiscus, HammerDaytona Beach, Fla. (Seabreeze HS)
    Justin KlukJRShot Put, DiscusRapid City, S.D. (Stevens HS)
    Cutter KnoxSO400m HurdlesSundown, Texas (Sundown HS)
    Brian LaneFR5000mJohnsburg, Ill. (Johnsburg HS)
    David LissySRShot Put, DiscusSandpoint, Idaho (Sandpoint HS)
    Casey LynnSO100m, Long JumpPiedmont, Okla. (Kingfisher HS)
    Justin MasonJR1500m, 800mFishers, Ind. (Cathedral HS)
    Myles McDowellSOPole VaultMurrieta, Calif. (Murrieta Valley HS)
    Ian McFarlandSR5000m, 10000mWest Plains, Mo. (West Plains HS)
    Kyle MeakinsSR400mSalt Lake City, Utah (Judge Memorial HS)
    Erik MirandetteSRPole VaultKentwood, Mich. (East Kentwood HS)
    Creighton MoormanSRDiscus ThrowCenterville, Iowa (Centerville HS)
    Skylar MorganJRDecathlon, 100m HurdlesKlamath Falls, Ore. (Henley HS)
    Conor MurphySO1500m, 800mDelmar, N.Y. (Bethleham HS)
    David NanJRWeight Throw, Hammer ThrowAuburn, Ind. (DeKalb HS)
    Aaron NelsonJR400m HurdlesKenosha, Wis. (Tremper HS)
    Zachary NordahlSO1500m, 5000mMolt, Mont. (Rapelje HS)
    John OliphintSO800mColorado Springs, Colo. (Cheyenne Mountain HS)
    Sebastian OrtizJR800m, 1500mColumbia, Pa. (Columbia HS)
    Cory OstrowskiFRDiscus Throw, JavelinBroadalbin, N.Y. (Broadalbin Perth HS)
    Dan PaladinoSOHammer ThrowMonroe, N.Y. (Monroe-Woodbury HS)
    Noah PaliciaFRDecathlon, Pole VaultStoneboro, Pa. (Lakeview HS)
    Jeff ParleeFRShot Put, Hammer ThrowDracut, Mass. (Dracut HS)
    John PayneSR110m Hurdles, 400m HurdlesTupelo, Miss. (Tupelo HS)
    Travis PicouSR100m, 200mSpring Valley, Calif. (Mt. Miguel HS)
    Philip RancourtFRDecathlonCaledonia, Mich. (East Kentwood HS)
    Thomas RichterSO1500m, 5000mWrightwood, Calif. (Serrano HS)
    Terry RobinsonFR110m Hurdles, 400m HurdlesSt. Louis, Mo. (McCluer South-Berkeley HS)
    Jon SantiagoFRJavelinKapolei, Hawaii (Kapolei HS)
    Andy SchweitzerSOMiddle DistanceMacedonia, Ohio (Cuyahoga Valley Christian Academy)
    Chris SeverinoFR400mPataskala, Ohio (Watkins Memorial HS)
    Taurean SingletaryFRHigh Jump, Triple JumpEl Paso, Texas (Chapin HS)
    Tyler SmallFR5000mNashport, Ohio (Mercersburg Academy)
    Kyle SouthardFR1500mRamstein AB, Germany (Ramstein American HS)
    Tyler StanleyFR800m, 1500mColumbus, Ohio (Bexley HS)
    Charles StreetFR100m, 200mWalpole, N.H. (Fall Mountain Regional HS)
    Trevor TrujilloSRShot Put, Discus, HammerWeatherford, Okla. (Weatherford HS)
    Justin TynerFR1500mBaxter, Minn. (Brainerd Senior HS)
    Hatton UpdikeFRPole VaultChandler, Ariz. (Chandler HS)
    Connor Van FossenFRJavelinMissoula, Mont. (Hellgate HS)
    Josh van WyngaardenSRSteeplechase, 5000mLa Vista, Neb. (Papillion-La Vista HS)
    Michael VetriFR110m Hurdles, 400m HurdlesNew Windsor, Md. (Francis Scott Key HS)
    William WaugamanFRPole VaultMonument, Colo. (Lewis-Palmer HS)
    Matt WilliamsJR5000m, Steeplechase, 1500mColorado Springs, Colo. (Air Academy HS)
    Marshall WillsSOPole VaultDimmitt, Texas (Dimmitt HS)
    LD WoodsFR100m Dash, 200m DashBirmingham, Ala. (Homewood HS)
    Ryan WorkmanSO5000mChapel Hill, N.C. (Chapel Hill HS)
    Women
    NAMEYEAREVENT(S)HOMETOWN (HIGH SCHOOL)
    Katie AndersonSO1500m, 800mCoon Rapids, Minn. (Blaine Senior HS)
    Tyner AptSO400mIola, Kan. (Iola HS)
    Whitney BeckFR5000mEden, Utah (Weber HS)
    Melissa BeerseSOPole VaultMorrow, Ohio (Little Miami HS)
    Becca BurdittSO400mColorado Springs, Colo. (The Classical Academy)
    Christina BurkeFRDiscus, HammerSouth Riding, Va. (Freedom HS)
    Abbie DaltonFRHurdles, HeptathlonKettering, Ohio (Fairmont HS)
    Jessica DrewiczFRSteeplechase, 5000mCollegeville, Pa. (Gwynedd Mercy Academy)
    Deb DureySRHeptathlon, 100m HurdlesManchester, Iowa (West Delaware HS)
    Nicole ElliottSO100m HurdlesColorado Springs, Colo. (Liberty HS)
    Katherine HigdonFRHeptathlon, High JumpPort Kennedy, Australia (Centralian Senior Secondary)
    Caitlyn LynchSO5000m, 10KAurora, Colo. (Smoky Hill HS)
    Jessica MapesSO400mMinot, N.D. (Our Redeemer's Christian School)
    Danielle McCartySOLong Jump, Triple Jump, HeptathlonSouth Beloit, Ill. (Boylan Catholic HS)
    Caitlin MillerFR1500mWadsworth, Ohio (Wadsworth HS)
    Rachel MillerFRPole VaultRockwall, Texas (Rockwall HS)
    Tiffany MooreSRJavelinTucson, Ariz. (Sahuaro HS)
    Brittany MorrealeSO5000m, 3000m, 10000mRancho Palo Verdes, Calif. (Peninsula HS)
    Sara NeubauerSOShot Put, Discus, JavelinBottineau, N.D. (Bottineau HS)
    Sarah O'MearaFRPole VaultWarren, N.J. (Watchung Hills Regional HS)
    Danielle PozunJRSteeplechase, 5000mJohnstown, Pa. (Westmont Hilltop HS)
    Kelly RobinsonSR1500m, 800mHolt, Mich. (Holt HS)
    Ally RomankoSO800mNorth Bend, Ore. (North Bend HS)
    Jasmine SearuggsFR200m, 400mAurora, Colo. (Cherokee Trail HS)
    Rachel SimmonsFRPole VaultRocklin, Calif. (Rocklin HS)
    Jessica SotoJRJavelinAvondale, Ariz. (Auga Fria HS)
    Jessie StimpsonFR5000mIngleside, Ill. (Grant Community HS)
    Katherine WardFR5000mState College, Pa. (State College HS)
    Katie WeberSOJavelinMalta, Mont. (Malta HS)
    Necresainne WhiteFR100m, 200m, Long JumpHouston, Texas (M.B. Smiley HS)

    COACHING STAFF

    Ralph Lindeman - Head Coach
    Scott Irving - Associate Head Coach
    Capt Ben Dahlke - Assistant Coach
    John Hayes - Assistant Coach
    Scott Steffan - Assistant Coach
    Lt Col Steve Cowles - Volunteer Coach
    Bob Graf - Volunteer Coach
    Ron White - Volunteer Coach
    2Lt Paul Gensic - WCAP Volunteer Coach
    2Lt Olivia Korte - WCAP Volunteer Coach
    2Lt Dana Pounds - WCAP Volunteer Coach

     

     

    Inside Track & Field