Air Force Open Complete Results


    Feb. 16, 2002

    AIR FORCE OPEN
     2/16/2002
    Complete Results 
    Event 1  Men 60 Meter Dash
    ===================================================================
     Field House: *  6.45  1999        Leonard Myles-Mills, BYU, BYU
            Meet: #  6.50  1999        Coby Miller, Auburn, Auburn
       NCAA auto: a  6.58  1900
       NCAA prov: p  6.68  1900
        Name                    Year School                  Finals  H#
    ===================================================================
    Finals
      1 Drew Smith                   Unattached                6.76   2
      2 Robert Foster             JR Houston                   6.78   2
      3 Marc Marcel                  Denver Univ               6.80   2
      4 Fred Day                  JR Houston                   6.82   2
      5 Kendrick Clay             SO Garden City               6.83   2
      6 Tyree Gailes              FR Garden City               6.85   2
      7 Jason Hodge               JR Houston                   6.87   2
      8 Eric Hill                 JR CSU                       6.90   1
      9 Robert Mugagga            SR BYU                       6.91   1
     10 Jerome Butler             JR ASC                       6.93   2
     11 Dameon Williams           FR Houston                   6.94   1
     12 Chance Middlemist         SR ASC                       6.99   1
     13 Jahrod Matlock               Unattached                7.07   1
     14 Chris Sandbach            FR UNC                       7.41   1
    

    Event 1 Men 60 Meter Dash =================================================================== Field House: * 6.45 1999 Leonard Myles-Mills, BYU, BYU Meet: # 6.50 1999 Coby Miller, Auburn, Auburn NCAA auto: a 6.58 1900 NCAA prov: p 6.68 1900 Name Year School Prelims H# =================================================================== Preliminaries 1 Drew Smith Unattached 6.83Q 1 2 Kendrick Clay SO Garden City 6.88Q 4 3 Marc Marcel Denver Univ 6.88Q 3 4 Robert Foster JR Houston 6.88Q 5 5 Tyree Gailes FR Garden City 6.91Q 2 6 Jason Hodge JR Houston 6.84q 1 7 Jerome Butler JR ASC 6.92q 4 8 Fred Day JR Houston 6.92q 2 9 Robert Mugagga SR BYU 6.97q 3 10 Dameon Williams FR Houston 6.98q 4 11 Eric Hill JR CSU 7.02q 5 12 Noah Stiles SR UNC 7.04q 5 12 Chris Sandbach FR UNC 7.04q 3 14 Chance Middlemist SR ASC 7.09q 3 15 Jahrod Matlock Unattached 7.10q 2 16 Evan Firner FR Garden City 7.11q 3 17 Jordan Wilkie FR Air Force 7.13 4 18 Malcolm Paris Unattached 7.14 1 19 Eric Nelson JR UNC 7.14 4 20 Ben Brittenham SO UNC 7.15 2 21 James Major SO ASC 7.16 5 22 David Causse FR ASC 7.16 1 23 Luke Marker SO Air Force 7.17 3 24 Arthur Darensburg FR Garden City 7.17 5 25 Travis Covey FR Chadron Stat 7.25 5 26 Kenneth Paris Unattached 7.37 1 27 Denis Poland Unattached 7.42 4 28 Travis Lank SO Colby CC 7.44 4 29 Chris Mattke FR Air Force 7.47 2 30 Dan Stuart Air Force 7.50 5 31 Nick Edds FR Air Force 7.57 1

    Event 2 Men 200 Meter Dash =================================================================== Field House: * 20.51 1998 Josephus Howard, Texas Tech, Texas Tech Meet: # 20.64 1998 Elston Cawley, UT-Arlington, UT-Arlington NCAA auto: a 20.85 1900 NCAA prov: p 21.25 1900 Name Year School Finals H# =================================================================== 1 James Davis Nike 21.18p 1 2 Robert Foster JR Houston 21.19p 1 3 Tyree Gailes FR Garden City 21.58 1 4 Stanford Routt FR Houston 21.64 3 5 Dameon Williams FR Houston 21.76 4 6 Fred Day JR Houston 21.86 5 7 Eric Hill JR CSU 21.97 4 8 Chris Riggs JR CSU 22.13 5 9 Nathen Brown SO ASC 22.24 4 10 Kendrick Clay SO Garden City 22.44 2 11 Chance Middlemist SR ASC 22.45 5 12 Noah Stiles SR UNC 22.62 2 13 Reggie Malvo FR Garden City 22.64 4 14 Kyle Gustafson SO UNC 22.72 3 15 Jordan Wilkie FR Air Force 22.83 6 16 David Causse FR ASC 23.12 3 17 Mike Brooks JR WSC 23.17 6 18 Nick Sims JR UNC 23.27 6 19 Jahrod Matlock Unattached 23.31 5 20 Kenneth Paris Unattached 23.94 2 -- Robert Mugagga SR BYU FS 2 -- Malcolm Paris Unattached DNF 4

    Event 3 Men 400 Meter Dash =================================================================== Field House: * 46.07 1996 Kevin Little, US West TC, US West TC Meet: # 46.62 2000 James Davis, US West TC, US West TC NCAA auto: a 46.32 1900 NCAA prov: p 47.25 1900 Name Year School Finals H# =================================================================== 1 Maurice Mitchell Nike 48.50 1 2 Sean Temple SO Air Force 48.74 3 3 Mark Gregory SO Garden City 48.80 3 4 Cedric Pinson SO Garden City 48.86 1 5 Sherown Campbell FR CSU 49.29 1 6 Brian Williams JR CSU 49.56 4 7 Brandon Kent FR CSU 49.62 5 8 Tim Whitaker SO Houston 49.62 1 9 Casey Goosby FR Houston 49.67 3 10 Tom Clark JR Air Force 49.70 4 11 John Thomason FR WSC 49.86 4 12 Mike McFarland SO Air Force 50.23 5 13 Chris Grapsas FR CSU 50.41 4 14 Patrick Martinez JR UNC 50.55 2 15 Jason Burris JR CSU 50.95 3 16 Chris Mattke FR Air Force 51.50 1 17 Brent Kinseth SR WSC 51.54 2 18 Brooks Hoffman SR Chadron Stat 51.70 5 19 Thad Ronnau FR Air Force 52.48 4 20 Justin Williams FR Garden City 53.06 5 21 Nick Edds FR Air Force 53.85 5 22 Seth Mattern SO UNC 53.89 4 23 Michael Newson FR Air Force 54.86 5 -- TJ Martin JR Air Force FS 2 -- Keithon Raglon FR Garden City DQ 2

    Event 4 Men 800 Meter Run ================================================================ Field House: * 1:48.23 1984 Dan Rojas, Air Force, Air Force Meet: # 1:50.18 1999 Eliud Njubi, Garden City CC, Garden City C NCAA auto: a 1:48.30 1900 NCAA prov: p 1:50.20 1900 Name Year School Finals ================================================================ 1 Rob Vermillion Unattached 1:53.22 2 Brian Carpenter SR Air Force 1:54.19 3 Bryant Bevan SO Air Force 1:55.38 4 Paul Mann SO UCCS 1:55.64 5 Jason Sanders JR Air Force 1:56.32 6 Chris Clark JR CSU 1:56.77 7 Moses Tum FR UCCS 1:56.86 8 Dennis Flanagan SO CSU 1:57.90 9 Phillip Heckler SO Colby CC 1:57.96 10 Nathan Franz FR Air Force 1:58.07 11 Ryan Green SO Air Force 1:58.14 12 Ben Marvin SO CSU 1:58.16 13 Jacob Williams FR WSC 1:58.81 14 Ryan Lowen FR CSU 1:59.14 15 Danny Soule Unattached 1:59.30 16 Jim Blech JR Air Force 1:59.39 17 Justin Marquardt FR Colby CC 2:00.28 18 Derek Storbeck FR Air Force 2:00.47 19 Chris Roberts SO Air Force 2:00.56 20 Nick Arcaro FR CSU 2:01.20 21 Mark Richardson FR Air Force 2:01.30 22 Ryan Patterson SO UNC 2:01.90 23 James Trettin SO UNC 2:01.98 24 Matt Amick NMHU 2:02.25 25 Erik Torguson FR Air Force 2:02.41 26 Sean Senescall FR Air Force 2:02.58 27 Adam May FR Air Force 2:03.18 28 Anthony Nyambura SO Colby CC 2:03.43 29 Aaron Sanchez NMHU 2:04.75 30 Adam Cline SO Colby CC 2:05.42 31 Xavier Sullivan FR Garden City 2:06.91 32 Matt Plowman FR UCCS 2:06.94 33 Nate Edwards FR UCCS 2:07.57 34 Lewis Hoffman FR UCCS 2:18.92 35 Lionel Livingston Ft Lewis 2:37.43

    Event 5 Men 1 Mile Run ================================================================ Field House: * 4:09.2h 1998 Bryan Berryhill, Colorado State, Colorado Meet: # 4:16.29 1993 Joseph Tengelei, Abilene Christian, Abilen NCAA auto: a 4:09.21 1900 NCAA prov: p 4:13.71 1900 Name Year School Finals ================================================================ 1 Gabe Olchin JR CSU 4:26.85 2 Greg Augspurger SR UCCS 4:28.23 3 Adolfo Carrillo SR UCCS 4:29.30 4 Josh Glaab FR CSU 4:30.40 5 Adam Greene JR UCCS 4:33.35 6 Enrique Gutierrez JR UNC 4:34.41 7 Kelly Church JR Air Force 4:36.35 8 Kevin O'Reilly SO Air Force 4:39.43 9 Rudy Martinez NMHU 4:41.37 10 Chris Gausepohl FR Air Force 4:44.39 11 Craig Swiger FR Air Force 4:45.20 12 Eloy Sanchez NMHU 4:45.44 13 Michael Joanos FR Air Force 4:48.15 14 Eric Smith SR UNC 4:48.46 15 Erik Goff FR Air Force 4:48.47 16 Reynaldo Yazzie Ft Lewis 4:52.77 17 Oscar Cazares SO Colby CC 4:52.78 18 Monte Boydston SO Colby CC 4:55.11 19 Rob Dunphy FR Air Force 4:59.68 20 Justin Banez SO Air Force 5:02.81 21 Anthony Hunt SO Air Force 5:06.49 22 Darren Brungardt FR UNC 5:07.26 23 Mark Applegate Ft Lewis 5:07.98 24 Danny Whelan Ft Lewis 5:11.31

    Event 6 Men 3000 Meter Run ================================================================ Field House: * 8:16.5h 1971 Frank Shorter, Florida TC, Florida TC Meet: # 8:52.97 1996 Andy Bruckner, unattached, unattached NCAA auto: a 8:19.75 1900 NCAA prov: p 8:30.45 1900 Name Year School Finals ================================================================ 1 Reagan Robb SO CSU 8:58.04 2 David Liebowitz Unattached 9:02.52 3 Josh Lybarger SR CSU 9:17.03 4 Jason Galus JR CSU 9:28.65 5 Kyle Davidson FR Air Force 9:30.58 6 Phil Astras FR UCCS 9:35.89 7 Rudy Martinez NMHU 9:39.38 8 John Finke FR Air Force 9:40.13 9 Abe Wengel FR Air Force 9:44.28 10 Noah Roberts FR UCCS 9:51.62 11 Eloy Sanchez NMHU 9:51.77 12 Garrett Edwards JR UCCS 9:53.76 13 Oscar Cazares SO Colby CC 9:54.67 14 Sampson Sage Ft Lewis 9:54.75 15 Eric Stahl FR Air Force 9:57.57 16 James Kleinschnitz FR UCCS 10:00.42 17 Aaron Sanchez NMHU 10:05.74 18 Anthony Nyambura SO Colby CC 10:05.96 19 Travis Murray Unattached 10:16.31 20 Francisco Villasenor Unattached 10:22.33 21 Brad Miller FR UCCS 10:31.49 22 Reynaldo Yazzie Ft Lewis 10:38.48 23 Mark Applegate Ft Lewis 10:44.56 -- Ruben Saenz NMHU DNF

    Event 7 Men 5000 Meter Run ================================================================ Name Year School Finals ================================================================ 1 Paul DiGrappa JR CSU 15:44.59 2 Clint Reading SO Chadron Stat 16:25.00 3 Adam Chitwood JR Air Force 16:27.14 4 Jason Galus JR CSU 16:27.17 5 Thomas Kubler FR Air Force 16:57.23 6 Rudy Taute JR Air Force 17:37.34

    Event 8 Men 60 Meter Hurdles =================================================================== Field House: * 7.58 2002 Ron Bramlett, Alabama, Alabama Meet: # 7.59 1998 Larry Wade, Texas A&M, Texas A&M NCAA auto: a 7.70 1900 NCAA prov: p 7.86 1900 Name Year School Finals H# =================================================================== Finals 1 Peter Coghlan Speed Dyna 7.65a 2 2 Omari Francis Speed Dyna 8.06 2 3 Sean Temple SO Air Force 8.21 2 4 Jim Campbell SO Air Force 8.26 2 5 Nick Sims JR UNC 8.26 1 6 Tim Reetz JR ASC 8.26 2 7 Brian Williams JR CSU 8.34 2 8 Thomas Rucker FR Garden City 8.42 2 9 Denis Poland Unattached 8.54 1 10 Ron Jett FR UNC 8.56 1 11 Justin Ballinger JR Air Force 8.61 1 12 Travis Lank SO Colby CC 8.68 1 13 Reggie Malvo FR Garden City 8.69 1 14 Jarett Hart Unattached 8.79 1 -- Luke Marker SO Air Force DNF 2

    Event 8 Men 60 Meter Hurdles =================================================================== Field House: * 7.58 2002 Ron Bramlett, Alabama, Alabama Meet: # 7.59 1998 Larry Wade, Texas A&M, Texas A&M NCAA auto: a 7.70 1900 NCAA prov: p 7.86 1900 Name Year School Prelims H# =================================================================== Preliminaries 1 Peter Coghlan Speed Dyna p 7.74Q 1 2 Omari Francis Speed Dyna 8.10Q 3 3 Sean Temple SO Air Force 8.25Q 2 4 Tim Reetz JR ASC 8.12Q 3 5 Jim Campbell SO Air Force 8.29Q 2 6 Thomas Rucker FR Garden City 8.42Q 1 7 Luke Marker SO Air Force 8.27q 3 8 Brian Williams JR CSU 8.36q 3 9 Jarett Hart Unattached 8.50q 2 10 Ron Jett FR UNC 8.55q 1 11 Denis Poland Unattached 8.57q 1 12 Travis Lank SO Colby CC 8.58q 2 13 Justin Ballinger JR Air Force 8.59q 3 14 Brett Hinkhouse JR ASC 8.61q 2 15 Nick Sims JR UNC 8.64q 3 16 Reggie Malvo FR Garden City 8.74q 3 17 Nick Herald Unattached 8.83 1 18 Jeremy Kemp JR BYU 9.20 2 19 Christian Morgan FR Air Force 9.39 1

    Event 9 Men 4x440 Yard Relay =================================================================== Field House: * 3:09.61 1998 UTEP Meet: # 3:10.52 1998 TCU NCAA auto: a 3:08.10 1900 NCAA prov: p 3:11.60 1900 School Finals H# =================================================================== 1 Garden City 'A' 3:18.88 1 2 Air Force 'A' 3:21.44 1 1) TJ Martin JR 2) Mike McFarland SO 3) Jim Campbell SO 4) Sean Temple SO 3 Northern Colorado 'A' 3:25.14 1 1) Kyle Gustafson SO 2) Patrick Martinez JR 3) Ron Jett FR 4) Ben Brittenham SO 4 Garden City 'B' 3:26.53 2 5 Western State 'A' 3:27.18 2 6 Colby CC 'A' 3:30.67 2 1) Monte Boydston SO 2) Phillip Heckler SO 3) Justin Marquardt FR 4) Adam Cline SO 7 Air Force 'B' 3:31.77 2 1) Mark Richardson FR 2) Bryant Bevan SO 3) Jason Sanders JR 4) Sean Senescall FR 8 Colorado St. 'A' 3:34.16 1 9 Air Force 'D' 3:36.75 2 1) Nick Edds FR 2) Chris Mattke FR 3) Michael Newson FR 4) Thad Ronnau FR 10 Air Force 'C' 3:38.02 2 1) Justin Ballinger JR 2) Paul Golando SR 3) Paul Goossen JR 4) Christian Morgan FR -- Houston 'A' DNF 1

    Event 11 Men High Jump ========================================================================== Field House: * 2.36m 2000 Matt Hemingway, US West TC, US West TC Meet: # 7-08.75 2000 Matt Hemingway, US West TC, US West TC NCAA auto: a 2.25m 1900 NCAA prov: p 2.16m 1900 Name Year School Finals ========================================================================== 1 Mark Chenn Unattached 2.15m 7-00.50 2 Brennan Rigsby Unattached 2.10m 6-10.75 3 Virgil Brock FR Garden City 2.05m 6-08.75 4 Brandon Gross FR Garden City 2.00m 6-06.75 5 Jim Campbell SO Air Force 1.95m 6-04.75 6 Chris Sandbach FR UNC 1.90m 6-02.75 7 Tim Hughes SO Air Force 1.90m 6-02.75 8 Makisi Haleck FR Air Force 1.85m 6-00.75 -- Aaron Jones FR Air Force NH -- Nick Herald Unattached NH -- Adam Callahan SR Houston NH

    Event 12 Men Pole Vault ========================================================================== Field House: * 5.81m 1998 Pat Manson, US West TC, US West TC Meet: # 18-04.75 1997 Pat Manson, US West TC, US West TC NCAA auto: a 5.50m 1900 NCAA prov: p 5.20m 1900 Name Year School Finals ========================================================================== 1 Daren McDonough Indiana TC 5.41mp 17-09.00 2 Jeff Hansen SR BYU 5.33mp 17-05.75 3 Pat Manson Unattached 5.23mp 17-01.75 4 Paul Gensic FR Air Force 5.23mp 17-01.75 5 Josh Horak JR CSU 5.23mp 17-01.75 6 Jeff Dutoit Unattached 5.08m 16-08.00 7 Jeremy Kemp JR BYU 4.93m 16-02.00 8 Paul Goossen JR Air Force 4.78m 15-08.25 8 Makisi Haleck FR Air Force 4.78m 15-08.25 10 Christian Morgan FR Air Force 4.63m 15-02.25 10 Trey Fryman Unattached 4.63m 15-02.25 12 Greg Starling SR Air Force 4.48m 14-08.25 12 Ben Brittenham SO UNC 4.48m 14-08.25 14 Kurt Davies SR CSU 4.33m 14-02.50 -- Nick Herald Unattached NH -- James Flemming SO CSU NH -- Erik Mirandette FR Air Force NH -- Kevin Bradley SR Air Force NH -- David Thompson JR Air Force NH

    Event 13 Men Long Jump ========================================================================== Field House: * 8.01m 2002 Miguel Pate, Alabama, Alabama Meet: # 26-00.25 1998 Kevin Dilworth, adidas, adidas NCAA auto: a 7.85m 1900 NCAA prov: p 7.55m 1900 Name Year School Finals ========================================================================== 1 Cianan McDonagh Speed Dyna 7.58mp 24-10.50 2 Jason Edwards JR Houston 7.54m 24-09.00 3 Aron Szmuda BYU 7.33m 24-00.75 4 Brandon Womack SO Houston 7.20m 23-07.50 5 Jacob Benson FR CSU 6.91m 22-08.00 6 Ron Jett FR UNC 6.65m 21-10.00 7 Yamen Figurs FR Garden City 6.56m 21-06.25 8 Chris Riggs JR CSU 6.49m 21-03.50 9 Ernie Herrera SR Chadron Stat 6.42m 21-00.75 10 Christian Morgan FR Air Force 6.26m 20-06.50 11 Caleb Pelger FR Air Force 6.25m 20-06.25 12 Jeremy Kemp JR BYU 6.20m 20-04.25 13 Justin Ballinger JR Air Force 6.01m 19-08.75 14 Femi Olagoke FR Garden City 5.75m 18-10.50 15 Aaron Sanchez NMHU 5.19m 17-00.50 -- Marvin Williams Unattached FOUL -- Nick Herald Unattached FOUL

    Event 14 Men Triple Jump ========================================================================== Field House: * 17.05m 2000 Brian Wellman, Nike, Nike Meet: # 55-11.25 2000 Brian Wellman, Nike, Nike NCAA auto: a 16.20m 1900 NCAA prov: p 15.60m 1900 Name Year School Finals ========================================================================== 1 Jason Edwards JR Houston 14.67m 48-01.75 2 Aron Szmuda BYU 14.18m 46-06.25 3 Jacob Benson FR CSU 13.97m 45-10.00 4 Tate Bauersachs SO Chadron Stat 13.66m 44-09.75 5 Caleb Pelger FR Air Force 13.46m 44-02.00 6 Joirel Mathis FR Garden City 12.86m 42-02.25 -- Femi Olagoke FR Garden City FOUL

    Event 15 Men Shot Put ========================================================================== Field House: * 21.71m 1998 John Godina, Reebok Bruin TC, Reebok Brui Meet: # 71-02.25 1998 Art Vanegas, Reebok Bruin TC, Reebok Brui NCAA auto: a 19.00m 1900 NCAA prov: p 17.50m 1900 Name Year School Finals ========================================================================== 1 Brian Trainor SR CSU 17.99mp 59-00.25 2 Drew Loftin JR CSU 17.27m 56-08.00 3 Jeremy Graff JR CSU 16.84m 55-03.00 4 Ronnie Boehm JR ASC 15.48m 50-09.50 5 James Sargent JR Air Force 14.14m 46-04.75 6 Jason McNeal SO Air Force 14.14m 46-04.75 7 Adam Trainor SO CSU 13.84m 45-05.00 8 Chris Hadden FR Chadron Stat 13.83m 45-04.50 9 James Cale JR CSU 12.96m 42-06.25 10 Justin Crisp FR Houston 12.94m 42-05.50 11 Matt Holcomb SO BYU 12.15m 39-10.50 12 Ian LoFton Unattached 9.89m 32-05.50

    Event 16 Men Weight Throw ========================================================================== Field House: * 23.94m 1984 Tore Johnsen, UTEP, UTEP Meet: # 74-10.00 2000 Libor Charfreitag, SMU, SMU NCAA auto: a 21.35m 1900 NCAA prov: p 19.00m 1900 Name Year School Finals ========================================================================== 1 Drew Loftin JR CSU 20.21mp 66-03.75 2 Jeremy Graff JR CSU 19.25mp 63-02.00 3 James Cale JR CSU 18.08m 59-04.00 4 Dusty Hudson JR Chadron Stat 17.10m 56-01.25 5 Matt Holcomb SO BYU 16.97m 55-08.25 6 Adam Trainor SO CSU 16.86m 55-03.75 7 Dan Rose JR ASC 14.78m 48-06.00 8 Christopher Bomba SR WSC 14.77m 48-05.50 9 Josh Cherkinsky JR Air Force 14.48m 47-06.25 10 Jason McNeal SO Air Force 13.76m 45-01.75 11 Zach Even SR Chadron Stat 13.71m 44-11.75 12 Chris Hadden FR Chadron Stat 13.66m 44-09.75 13 Chris Jackson SO Garden City 12.84m 42-01.50 14 Steven Lizzol SO Air Force 11.49m 37-08.50 15 Robert Stanfield FR Air Force 11.28m 37-00.25 16 Kenneth Mazurek FR Air Force 10.62m 34-10.25

    Event 21 Women 60 Meter Dash =================================================================== Field House: * 7.13 2000 Philomene Mensah, Canada, Canada Meet: # 7.31 1999 Alexis Joyce, Denver East HS, Denver East HS NCAA auto: a 7.26 1900 NCAA prov: p 7.40 1900 Name Year School Finals H# =================================================================== Finals 1 Deborah Bome JR ASC 7.70 2 2 Sonia Brantley FR Garden City 7.72 2 3 Candace Lelo FR CSU 7.81 2 4 Aubrie Latimore SO BYU 7.82 2 5 Leslie Banks FR CSU 7.85 2 6 Emerald Holmes Unattached 7.96 1 7 Tiffany Bishop FR Air Force 7.98 1 8 Dollie Mitchell FR Odessa 7.99 2 9 Danna Rast SR BYU 8.03 2 10 Heather Urbanoski FR CSU 8.03 1 11 Tamara Powell SO ASC 8.07 1 12 Relene Houser SO ASC 8.08 1 13 Franny Von Feldt JR UNC 8.27 1 14 Ashley Johnson FR Garden City 8.29 2 15 LaTravia Robinson SO Air Force 8.41 1

    Event 21 Women 60 Meter Dash =================================================================== Field House: * 7.13 2000 Philomene Mensah, Canada, Canada Meet: # 7.31 1999 Alexis Joyce, Denver East HS, Denver East HS NCAA auto: a 7.26 1900 NCAA prov: p 7.40 1900 Name Year School Prelims H# =================================================================== Preliminaries 1 Deborah Bome JR ASC 7.68Q 1 2 Sonia Brantley FR Garden City 7.77Q 3 3 Aubrie Latimore SO BYU 7.81Q 2 4 Leslie Banks FR CSU 7.86Q 1 5 Candace Lelo FR CSU 7.87Q 2 6 Danna Rast SR BYU 7.99Q 3 7 Dollie Mitchell FR Odessa 7.95q 1 8 Ashley Johnson FR Garden City 7.99q 1 9 Sarah Niemann FR CSU 8.00q 2 10 Heather Urbanoski FR CSU 8.08q 3 11 Emerald Holmes Unattached 8.09q 1 12 Relene Houser SO ASC 8.12q 2 13 Tamara Powell SO ASC 8.15q 3 14 Tiffany Bishop FR Air Force 8.15q 3 15 Franny Von Feldt JR UNC 8.16q 3 16 LaTravia Robinson SO Air Force 8.33q 2 17 Rachael McIntosh FR Air Force 8.50 1 18 Lucy Gatchel NMHU 8.86 2

    Event 22 Women 200 Meter Dash =================================================================== Field House: * 23.57 1996 Aspen Burkett, Illinois, Illinois Meet: # 23.68 1998 Shayla Wallace, Odessa College, Odessa Colle NCAA auto: a 23.50 1900 NCAA prov: p 24.05 1900 Name Year School Finals H# =================================================================== 1 Amber Johnson SR CSU 24.60 1 2 Courtnie Ratliff JR Houston 24.83 1 3 Alicia Cave FR Houston 25.02 2 4 Katrice Thomas FR CSU 25.05 2 5 Aubrie Latimore SO BYU 25.13 2 6 Ashley Johnson FR Garden City 25.18 2 7 Tareal Lurry SO Odessa 25.28 3 8 Sonia Brantley FR Garden City 25.40 1 9 Andrea Combs JR BYU 25.45 3 10 Sarah Niemann FR CSU 25.46 3 11 Candace Lelo FR CSU 25.47 4 12 Jennifer Rockwell FR BYU 25.69 5 13 Beth Statler JR UNC 25.72 1 14 Amy Robinson FR BYU 25.80 6 15 Danna Rast SR BYU 26.03 4 16 Jami Hodge FR Air Force 26.26 6 17 Dollie Mitchell FR Odessa 26.28 5 18 Tamara Powell SO ASC 26.37 4 19 Relene Houser SO ASC 26.55 6 20 LaDonna Moore FR Garden City 26.70 3 21 Katy Crow JR Air Force 26.75 5 22 Victoria Figueroa FR ASC 26.90 5 23 Heather Urbanoski FR CSU 27.06 6 24 Franny Von Feldt JR UNC 27.53 4 25 Cindy McCarroll FR UNC 27.71 5 26 Lucy Gatchel NMHU 28.48 3

    Event 23 Women 400 Meter Dash =================================================================== Field House: * 53.07 1996 Tonya Buford-Bailey, Nike, Nike Meet: # 53.89 1999 Shanelle Porter, US West TC, US West TC NCAA auto: a 53.50 1900 NCAA prov: p 54.70 1900 Name Year School Finals H# =================================================================== 1 Karen Shinkins Speed Dyna 52.24* 1 2 Courtnie Ratliff JR Houston 56.13 1 3 Jennifer Rockwell FR BYU 56.25 1 4 Davena Griffin SO Garden City 57.01 1 5 Becky Hammitt FR CSU 57.32 2 6 Amy Robinson FR BYU 57.82 2 7 Andrea Combs JR BYU 57.89 3 8 Marion Gould SO Odessa 59.46 1 9 Cherette Mastny SO Chadron Stat 1:01.89 3 10 Asia Mays SO Air Force 1:02.18 3 11 Paula Maffey FR Air Force 1:02.90 3 12 Leslie Callies FR WSC 1:03.31 3 13 Deidre Armijo SO UNC 1:03.83 3 14 Lynsey Baker SO UNC 1:03.84 2

    Event 24 Women 800 Meter Run ================================================================ Field House: * 2:08.30 1999 Tytti Reho, SMU, SMU Meet: # 2:13.24 1996 Elva Dryer, Western State, Western State NCAA auto: a 2:06.90 1900 NCAA prov: p 2:09.60 1900 Name Year School Finals ================================================================ 1 Katie Hostetler-Farris SR UNC 2:18.34 2 Stacie Koehler SO Chadron Stat 2:21.44 3 Cindy Dawson FR Air Force 2:25.32 4 Kelly McPherson SO Air Force 2:26.19 5 Beth Schlageck FR UNC 2:26.77 6 Breanne Shupe FR UNC 2:28.42 7 Sarah Cowhick FR UCCS 2:29.64 8 Chelsea Lyons FR UNC 2:30.60 9 Ainsley Thrailkill FR Air Force 2:31.15 10 D'Nisha Levy FR Garden City 2:31.61 11 Comfort Agara SO Odessa 2:33.11 12 Victoria Ramirez SO Odessa 2:33.68 13 Sara Stroud FR UCCS 2:34.40 14 Meredith Moore NMHU 2:34.92 15 Charlene Willert SO WSC 2:35.19 16 Sara Wilson SO Chadron Stat 2:37.77 17 Katie Callahan Ft Lewis 2:40.84

    Event 25 Women 1 Mile Run ================================================================ Field House: * 4:53.54 2001 Sarah Gorton, Colorado, Colorado Meet: # 4:54.39 1996 Elva Dryer, Western State, Western State NCAA auto: a 4:52.58 1900 NCAA prov: p 4:58.38 1900 Name Year School Finals ================================================================ 1 Christy Virgin SR CSU 5:14.69 2 Maddi Bosen SR UCCS 5:14.70 3 Kelly Schumacher SR CSU 5:16.89 4 Miranda Ernst JR UNC 5:18.52 5 Crystal Clark FR CSU 5:20.89 6 Amanda Occhi JR UCCS 5:26.24 7 Marisa Keefe SR CSU 5:26.82 8 Anne Chumlea SO Air Force 5:36.38 9 Annie Ford SO UNC 5:48.94 10 Kayla Lacko FR UNC 6:05.19 11 Meredith Moore NMHU 6:07.00 12 Laura McAlister FR Air Force 6:15.98 13 Rachelle Ewy FR Colby CC 6:19.69 14 Sarah Brisendine FR Garden City 6:22.65 15 Sarah Rettmann FR Air Force 6:47.82

    Event 26 Women 3000 Meter Run ================================================================ Field House: * 9:47.61 2001 Sharolyn Shields, BYU, BYU Meet: # 10:19.30 1991 Terry Villareal, Adams State, Adams State NCAA auto: a 9:46.35 1900 NCAA prov: p 10:00.35 1900 Name Year School Finals ================================================================ 1 Crystal Clark FR CSU 11:06.41 2 Alexandra Newman Unattached 11:12.47 3 Brianne Lippoldt Ft Lewis 11:25.91 4 Kelly Smith FR UCCS 11:29.97 5 Chelsey Cerrillo FR UCCS 11:59.21 6 Lorraine Burke FR Air Force 12:15.17 7 Amanda Campbell SO UCCS 12:22.28 8 Megan Pilger SO Colby CC 13:03.71 9 Gwen Rhinehart FR Colby CC 15:36.68

    Event 27 Women 5000 Meter Run ================================================================ Meet: # 8.07 Name Year School Finals ================================================================ 1 Kim Leal JR CSU 18:12.63 2 Jennifer Kintzley JR CSU 19:07.12

    Event 28 Women 60 Meter Hurdles =================================================================== Field House: * 7.83 1997 Tiffany Lott, BYU, BYU Meet: # 8.07 2000 Trecia Roberts, Joe Gentry TT, Joe Gentry TT NCAA auto: a 7.89 1900 NCAA prov: p 8.15 1900 Name Year School Finals H# =================================================================== Finals 1 Tamika Francis Unattached 8.46 2 2 Tareal Lurry SO Odessa 8.61 2 3 Alicia Cave FR Houston 8.70 2 4 Mirian Fisher JR BYU 8.87 2 5 Magenta Taylor JR Houston 8.99 2 6 Rachael McIntosh FR Air Force 9.26 2 7 Cristina Gourdin FR CSU 9.30 2 8 Lindsey Malmgren Unattached 9.34 2 9 Ainsley Thrailkill FR Air Force 9.40 1 10 Amy Robinson FR BYU 9.40 1 11 Deneitha Thompson FR Garden City 9.48 1 12 Mandi Lewallen SR ASC 9.63 1 13 Chelsea Peterson FR UCCS 9.73 1 14 Sarah Buegel SR Air Force 9.79 1 15 Nikki Elliott FR UNC 9.94 1 16 Paula Maffey FR Air Force 10.30 1

    Event 28 Women 60 Meter Hurdles =================================================================== Field House: * 7.83 1997 Tiffany Lott, BYU, BYU Meet: # 8.07 2000 Trecia Roberts, Joe Gentry TT, Joe Gentry TT NCAA auto: a 7.89 1900 NCAA prov: p 8.15 1900 Name Year School Prelims H# =================================================================== Preliminaries 1 Tamika Francis Unattached 8.41Q 1 2 Tareal Lurry SO Odessa 8.60Q 2 3 Alicia Cave FR Houston 8.63Q 2 4 Mirian Fisher JR BYU 8.83Q 1 5 Magenta Taylor JR Houston 9.11q 1 6 Rachael McIntosh FR Air Force 9.22q 2 7 Cristina Gourdin FR CSU 9.27q 1 8 Lindsey Malmgren Unattached 9.35q 2 9 Ainsley Thrailkill FR Air Force 9.41q 1 10 Amy Robinson FR BYU 9.51q 1 11 Deneitha Thompson FR Garden City 9.53q 1 12 Mandi Lewallen SR ASC 9.65q 2 13 Sarah Buegel SR Air Force 9.80q 2 14 Chelsea Peterson FR UCCS 9.90q 2 15 Nikki Elliott FR UNC 10.00q 2 16 Paula Maffey FR Air Force 10.15q 1

    Event 29 Women 4x440 Yard Relay ================================================================ Field House: * 3:41.98 1998 Rice University Meet: # 3:49.76 2001 UCLA NCAA auto: a 3:37.05 1900 NCAA prov: p 3:43.05 1900 School Finals ================================================================ 1 Garden City 'A' 3:56.61 2 Colorado St. 'A' 3:57.50 3 Air Force 'A' 4:07.23 1) Domonique Torbert JR 2) Katy Crow JR 3) Jami Hodge FR 4) Cheree Poindexter FR 4 Northern Colorado 'A' 4:11.99 1) Lynsey Baker SO 2) Breanne Shupe FR 3) Cindy McCarroll FR 4) Beth Statler JR 5 CU Colorado Springs 'A' 4:23.69 1) Sarah Cowhick FR 2) Robyn Burkhardt SO 3) Tiffany Flint FR 4) Devon Mizak SO

    Event 31 Women High Jump ========================================================================== Field House: * 1.95m 1997 Kajsa Berqvist, SMU, SMU Meet: # 6-02.25 1993 Karol Damon, Colorado, Colorado NCAA auto: a 1.83m 1900 NCAA prov: p 1.77m 1900 Name Year School Finals ========================================================================== 1 Candace Clifford FR BYU 1.78mp 5-10.00 2 Lindsey Steele FR BYU 1.70m 5-07.00 3 Cindy McCarroll FR UNC 1.65m 5-05.00 4 Lindsey Malmgren Unattached 1.65m 5-05.00 5 Riedun Daily SR WSC 1.60m 5-03.00 -- Deneitha Thompson FR Garden City NH -- LaDonna Moore FR Garden City NH

    Event 32 Women Pole Vault ========================================================================== Field House: * 4.30m 2002 Amy Linnen, Arizona, Arizona Meet: # 12-01.50 2000 Sara Higham, BYU, BYU NCAA auto: a 4.10m 1900 NCAA prov: p 3.80m 1900 Name Year School Finals ========================================================================== 1 Andrea Dutoit Unattached 3.80mp 12-05.50 2 Christine Ahn SO CSU 3.65m 11-11.75 3 Bonnie Jacobs JR BYU 3.65m 11-11.75 4 Melissa Dyer SO BYU 3.50m 11-05.75 5 Callie Whitlock JR UNC 3.50m 11-05.75 6 Shay Horak FR CSU 3.50m 11-05.75 7 Juliana Jensen SO BYU 3.35m 10-11.75 7 Kate Yee SO CSU 3.35m 10-11.75 7 Melissa Coombs SO BYU 3.35m 10-11.75 10 Alicia Thompson SO BYU 3.20m 10-06.00 11 Kierstin Schvaneveldt SO BYU 3.05m 10-00.00 -- Camber Governski FR Air Force NH

    Event 33 Women Long Jump ========================================================================== Field House: * 6.47m 2000 Kristin Bolm, BYU, BYU Meet: # 20-09.00 2001 Kristen Bolm, BYU, BYU NCAA auto: a 6.40m 1900 NCAA prov: p 6.10m 1900 Name Year School Finals ========================================================================== 1 LaTravia Robinson SO Air Force 5.62m 18-05.25 2 Leslie Banks FR CSU 5.60m 18-04.50 3 Sharlynn Monroe FR Odessa 5.35m 17-06.75 4 LaDonna Moore FR Garden City 5.34m 17-06.25 5 Amanda Huddleston FR CSU 5.33m 17-06.00 6 Shamekia Hackney SO Odessa 5.32m 17-05.50 7 Cristina Gourdin FR CSU 4.97m 16-03.75 7 Julie O'Bryan SO CSU 4.97m 16-03.75 9 Domonique Torbert JR Air Force 4.53m 14-10.50

    Event 34 Women Triple Jump ========================================================================== Field House: * 13.48m 2001 Anna Tarasova, UTEP, UTEP Meet: # 43-05.00 1998 Deanna Simmons, UCLA, UCLA NCAA auto: a 13.15m 1900 NCAA prov: p 12.55m 1900 Name Year School Finals ========================================================================== 1 LaDonna Moore FR Garden City 12.14m 39-10.00 2 Amanda Huddleston FR CSU 12.00m 39-04.50 3 Kat Cirone FR CSU 10.74m 35-03.00 4 Julie O'Bryan SO CSU 10.64m 34-11.00 5 Leslie Banks FR CSU 10.57m 34-08.25 6 Shamekia Hackney SO Odessa 10.55m 34-07.50 7 Sharlynn Monroe FR Odessa 10.12m 33-02.50 -- Judi Bush SR Air Force FOUL -- LaTravia Robinson SO Air Force FOUL

    Event 35 Women Shot Put ========================================================================== Field House: * 18.84m 2000 Jesseca Cross, Wyoming, Wyoming Meet: # 61-06.75 1999 Valeyta Althouse, Reebok Bruin TC, Reebok NCAA auto: a 16.10m 1900 NCAA prov: p 14.90m 1900 Name Year School Finals ========================================================================== 1 Hannah Metzler JR CSU 15.73mp 51-07.25 2 Loree Smith SO CSU 15.38mp 50-05.50 3 Becky Beachler SR BYU 13.97m 45-10.00 4 Meggan Shields SO CSU 13.85m 45-05.25 5 Tinisha Wesley FR Houston 13.15m 43-01.75 6 Melissa Harms SO CSU 13.14m 43-01.50 7 Chelsea Weenig SO BYU 12.89m 42-03.50 8 Kim Schiemenz Unattached 12.84m 42-01.50 9 Dominique Boivin FR Air Force 12.80m 42-00.00 10 Julie Gunzel SR CSU 12.71m 41-08.50 11 Dannelle Schaneman JR CSU 12.46m 40-10.50 12 Sara Taylor SO CSU 12.24m 40-02.00 13 Christie Miller SR Chadron Stat 12.22m 40-01.25 14 Charisee Reider SR WSC 12.18m 39-11.50 15 Tasha Savage SO Odessa 12.05m 39-06.50 16 Leslie Kurtz SO WSC 11.77m 38-07.50 17 Allie Booker FR Houston 11.64m 38-02.25 18 Rachel Dando SO WSC 11.26m 36-11.50 19 Tawny Green FR Chadron Stat 11.16m 36-07.50 20 Beth Inglis SR Air Force 11.01m 36-01.50 21 Priscilla Giddings FR Air Force 10.88m 35-08.50 22 Ranell Garner FR Colby CC 10.81m 35-05.75 23 Evaine Mansfield JR Air Force 10.68m 35-00.50 24 Jennifer Rickard SO ASC 10.12m 33-02.50 25 Sarah Deisher Unattached 9.06m 29-08.75 26 Jennifer Rodriguez FR Garden City 9.05m 29-08.25

    Event 36 Women Weight Throw ========================================================================== Field House: * 23.07m 2000 Dawn Ellerbe, NYAC, NYAC Meet: # 66-02.00 2000 Seilala Sua, UCLA, UCLA NCAA auto: a 19.50m 1900 NCAA prov: p 17.70m 1900 Name Year School Finals ========================================================================== 1 Loree Smith SO CSU 18.17mp 59-07.50 2 Julie Gunzel SR CSU 17.39m 57-00.75 3 Beth Inglis SR Air Force 16.30m 53-05.75 4 Leslie Kurtz SO WSC 16.18m 53-01.00 5 Charisee Reider SR WSC 16.00m 52-06.00 6 Melissa Harms SO CSU 15.82m 51-11.00 7 Jill McCormick FR CSU 14.88m 48-10.00 8 Allie Booker FR Houston 14.45m 47-05.00 9 Tasha Savage SO Odessa 14.33m 47-00.25 10 Dominique Boivin FR Air Force 13.77m 45-02.25 11 Shayla Bowman SO Houston 13.38m 43-10.75 12 Christie Miller SR Chadron Stat 13.01m 42-08.25 13 Rachel Dando SO WSC 13.00m 42-08.00 14 Sara Taylor SO CSU 12.91m 42-04.25 15 Carrie Swinney SR WSC 12.57m 41-03.00 16 Pam Salapich SO WSC 12.50m 41-00.25 17 Priscilla Giddings FR Air Force 12.31m 40-04.75 18 Jennifer Rodriguez FR Garden City 10.51m 34-05.75


     

     

    Inside Track & Field