2010 TRACK AND FIELD ROSTER
    Coaches 

    Men
    NAMEYEAREVENT(S)HOMETOWN (HIGH SCHOOL)
    Ted ArtzFR1500m, 5000mIndian Harbor Beach, Fla. (Satellite)
    Jared BarkemeyerSODiscus Throw, Hammer ThrowBelen, N.M. (Belen)
    Brandin BearSOPole VaultMesa, Ariz. (Mountain View)
    Matt BellFR5000m, 10000mDenver, Colo. (George Washington)
    Bryce BergmanSO110m Hurdles, 400m HurdlesNew Bremen, Ohio (New Bremen)
    Brendon BirdsellFRDiscus Throw, Shot PutIrvine, Calif. (Beckman)
    Zak BostonFR1500m, SteeplechaseNavarre, Fla. (Navarre)
    Matthew CainSO800m, 1500mBrockport, N.Y. (Brockport)
    James ChambersFRShot Put, Discus ThrowWichita Falls, Calif. (Rider)
    Nick ClaytonFRDiscus, Shot Put, Hammer ThrowOpelika, Ala. (Opelika)
    James ColeSOShot Put, Discus ThrowBozeman, Mont. (Bozeman)
    Chase CooperFRPole VaultAurora, Colo. (Smoky Hill)
    Matt CooperFRPole VaultSanta Ana, Calif. (Mater Dei)
    Shane CoxFRHammer Throw, Discus ThrowFremont, Neb. (Fremont)
    Kyle DancyFRDecathlonMcKinney, Texas (McKinney North)
    Bryant DavisSR400m HurdlesGainesville, Fla. (Buchholz)
    Ryan Del GrossoSO5000m, 10000mMarysville, Ohio (Marysville)
    Anthony DelgadoFR200m, 400mAustin, Texas (LB Johnson)
    James DillsFRDecathlonFair Oaks, Calif. (Bella Vista)
    Jeremy DrenckhahnFR5000m, 10000mPlymouth, Minn. (Wayzata)
    Robert DryeSOShot Put, Discus, Hammer ThrowLas Vegas, Nev. (Shadown Ridge)
    Cameron EdwardsFR800m, 1500mPark City, Utah (Park City)
    Kyle EllsworthJRPole VaultChandler, Ariz. (Chandler)
    Chris EspinosaFR800m, 1500mAlbuquerque, N.M. (St. Pius X)
    Brian FordFRShot Put, Discus ThrowAlamosa, Colo. (Alamosa)
    Nick FrawleySRPole VaultMidlothian, Texas (Midlothian)
    Kegan GarnettFRTriple Jump, Long JumpSpearman, Texas (Spearman)
    Daniel GieckFR110m Hurdles, 400m HurdlesManitou Springs, Colo. (Manitou)
    Dylan HallumsFR5000m, 10000mTigard, Ore. (Tigard)
    Thomas HeikkinenFR5000m, 10000mPanama City, Fla. (Rutherford)
    Sean HerbisonSODiscus, Hammer Throw, Shot PutWest Saint Paul, Minn. (St. Croix Lutheran)
    Donald JacksonFR1500m, Steeplechase, 5000mCumming, Ga. (South Forsyth)
    Cory JohnsonFR5000m, 10000mIndianola, Iowa (Indianola)
    Matt JonesJR110m Hurdles, 400m HurdlesAshtabula, Ohio (Lakeside)
    Ryan KunceFRPole VaultPhoenix, Ariz. (Desert Vista)
    Chad LiscarFR400m, 200mColumbus, Ga. (Columbus)
    Max LuttonSO400m, 200mPuyallup, Wash. (Franklin Pierce)
    Justin ManchesterFR400m HurdlesPanama City, Fla. (Bay)
    Graham MorganFRPole VaultLebanon, Ohio (Lebanon)
    Conor MurphySR800m, 1500mDelmar, N.Y. (Bethleham)
    Joel NolanSRPole Vault, 110m HurdlesYpsilanti, Mich. (Lincoln)
    Zach NordahlSR1500m, SteeplechaseMolt, Mont. (Rapelje)
    Blair O'BryantFRDecathlonDouglasville, Ga. (Chapel Hill)
    Sam O'HairFR1500m, 5000mRocklin, Calif. (Rocklin)
    Gage OwensFR1500m, Steeplechase, 5000mMcAllister, Mont. (Ennis)
    Noah PaliciaJRDecathlon, Pole VaultStoneboro, Pa. (Lakeview)
    Seth PelletierFR5000m, 10000mWells, Maine (Home School)
    Jordan PottertonFR800mGrand Junction, Colo. (Fruita Monument)
    Andrew QuallioFR5000m, 10000mJacksonville, Fla. (Zama American/Japan)
    Bryce RauhofFRHammer ThrowPeachtree City, Ga. (McIntosh)
    Reggie RembertJR100m, 200mFlower Mound, Texas (Flower Mound)
    Jacob RingroseSODecathlonEagle Point, Ore. (Eagle Point)
    Jonathan RockSO5000m, 10000mMacomb, Mich. (Eisenhower)
    Jon SantiagoJRJavelinKapolei, Hawaii (Kapolei)
    Andy SchweitzerSR800m, 1500mMacedonia, Ohio (Cuyahoga Valley Christian Academy)
    Kyle SchwochowSOShot Put, Discus ThrowBrookville, Ohio (Brookville)
    Chris SeverinoJR400mPataskala, Ohio (Watkins Memorial)
    Chad SheinerJRJavelin ThrowRoseburg, Ore. (Roseburg)
    Cale SimmonsFRPole VaultRocklin, Calif. (Rocklin)
    Rob SimmonsFRPole VaultRocklin, Calif. (Rocklin)
    Tyler SmallJR5000m, 10000mNashport, Ohio (Mercersburg Academy)
    Manuel SmithSO400m, 200mAlphetta, Ga. (Milton)
    Travis SmithFRHigh JumpClovis, Calif. (Buchanan)
    Cale SniderFR400mBonney Lake, Wash. (Bonney Lake)
    Tyler StanleyJR800m, 1500mColumbus, Ohio (Bexley)
    Michael TibbsFRDecathlon, Discus ThrowRogers, Ark. (Rogers)
    Justin TynerJRSteeplechase, 5000mBaxter, Minn. (Brainerd Senior)
    Uzor UdensiFR100m, 200mSan Antonio, Texas (Central Catholic)
    Conner Van FossenJRJavelinMissoula, Mont. (Hellgate)
    James WalmsleySO1500m, 5000mScottsdale, Ariz. (Horizon)
    Wyatt WarnickFRJavelin ThrowDelta, Utah (Delta)
    Brendon WestFR400m, 200mFredericksburg, Texas (Fredericksburg)
    Nick WhiteSO800m, 1500mPeyton, Colo. (Falcon)
    Marshall WillsSRPole VaultDimmitt, Texas (Dimmitt)
    Zach WoodFRHigh JumpAugusta, Ill. (Southeastern)
    Alex ZubeySO800m, 1500mTamaqua, Pa. (Tamaqua Area Senior)
    Women
    NAMEYEAREVENT(S)HOMETOWN (HIGH SCHOOL)
    Dominique AmorFR800m, 1500mShoreline, Wash. (Shorewood)
    Katie AndersonSR800m, 1500mCoon Rapids, Minn. (Blaine Senior)
    Jessamy BartonSO100m, 200mFranklin, Wis. (Franklin)
    Whitney BeckJR1500mEden, Utah (Weber)
    Paige BlackburnSOShot Put, Discus ThrowSoldotna, Alaska (Soldotna)
    Jen BremserFR3000m, Steeplechase, 5000mColorado Springs, Colo. (Sand Creek)
    Christina BurkeJRDiscus Throw, Shot PutSouth Riding, Va. (Freedom)
    Molly BushFRLong Jump, Triple JumpMonument, Colo. (Lewis Palmer)
    Katherine CarrollSO1500m, 5000mSan Antonio, Texas (Winston Churchill)
    Emily CotharnSO100m Hurdles, 400m HurdlesCory, Colo. (Cedaredge)
    Amie EllisSOPole VaultKeller, Texas (Fort Worth Christian)
    Auriele FainSO800m, 1500mBillings, Mont. (Billings Senior)
    Phaelen FrenchSOHeptathlonAustin, Colo. (Delta)
    Melissa FuerstFR5000m, 10000mBlue Springs, Mo. (Blue Springs)
    Rachel GebauerSOShot Put, Hammer ThrowAlpena, Mich. (Alpena)
    Pia GoodmanFRPole VaultChatham, Ill. (Glenwood)
    Bethany GrossFR400m; Long JumpAlexandria, S.D. (Hanson)
    Cathy HaycraftSR800mMinneapolis, Minn. (The Academy of Holy Angels)
    Kara HovsethFR800m, 1500mScottsbluff, Neb. (Gering)
    Brandy JayneFR100m Hurdles, 100mEagle River, Alaska (Eagle River)
    Kate KanetzkyFR3000m, 5000mBuda, Texas (Jack C. Hays)
    Tawny LambuthSOPole VaultAuburn, Calif. (Placer)
    Deanna MacMillanFRLong Jump, Triple Jump, HeptathlonMaryville, Mo. (Missouri Academy)
    Jessica MapesSR400m, 200mMinot, N.D. (Our Redeemer's Christian School)
    Danielle McCartySR400m Hurdles, HeptathlonRockford, Ill. (Boylan Catholic)
    Bizzy MelladoFRPole VaultPalatine, Ill. (William Fremd)
    Katy MoorkampFRDiscus Throw, Shot PutWildwood, Mo. (Lafayette)
    Brittany MorrealeSR5000m, 10000mRancho Palo Verdes, Calif. (Palos Verdes Peninsula)
    Morgan MosbyFR800mDenver, Colo. (Mullen)
    Sara NeubauerSRShot Put, Discus, Hammer ThrowBottineau, N.D. (Bottineau)
    Meghan PrinkeySO800m, 1500mWhite Plains, Md. (Bishop McNamara)
    Alexa RamsierSO5000mDallas, Texas (Plano West Senior)
    Ally RomankoSR800m, 1500mCoos Bay, Ore. (North Bend)
    Kimber ShealySOPole VaultKennesaw, Ga. (Kennesaw Mountain)
    Rachel SimmonsJRPole VaultRocklin, Calif. (Rocklin)
    Jordyn StoddardSOTriple JumpAliso Viejo, Calif. (Aliso Niguel)
    Rachel ThomasSO400m HurdlesColorado Springs, Colo. (Falcon)
    Glorimar Torre' SantiagoJR1500m, 800mHope Mills, N.C. (Gray's Creek)
    Lesly TorresFRHigh Jump, HeptathlonLos Lunas, N.M. (Los Lunas)
    Loren Van RassenFRHigh JumpMishawaka, Ind. (Mishawaka)
    Kathleen VardellFR5000m, 10000mSagle, Idaho (Sandpoint)
    Katherine WardJR5000m, 10000mState College, Pa. (State College)
    Katie WeberSRJavelinMalta, Mont. (Malta)
    Cresha WhiteJR100m, 200m, Long JumpHouston, Texas (M.B. Smiley HS)
    Amanda WinemanSOHigh JumpNew Palestine, Ind. (New Palestine)
    Laura YoungFR100m Hurdles, 400m HurdlesGlenwood Springs, Colo. (Glenwood Springs)

    COACHING STAFF

    Ralph Lindeman - Head Coach
    Scott Irving - Associate Head Coach
    Juli Benson - Assistant Coach
    Scott Steffan - Assistant Coach
    Maj Jason Zarb-Cousin - Assistant Coach

    Inside Track & Field