2007 TRACK AND FIELD ROSTER
    Coaches 

    Men
    NAMEYEAREVENT(S)HOMETOWN (HIGH SCHOOL)
    Scott BalcaoSO5000m, 10000mStockton, Calif. (St. Mary's HS)
    Tyler BealFR110m HurdlesAlder, Mont. (Sheridan HS)
    Jason BeckSRSteeplechaseCincinnati, Ohio (La Salle HS)
    Thomas BernardFRJavelinGainesville, Ga. (North Hall HS)
    Jon ButcherJR400m HurdlesToledo, Ohio (Sylvania Northview HS)
    Brent ByrdFRLong Jump, Triple JumpColorado Springs, Colo. (Harrison HS)
    Daniel CastleSO1500mSt. Joseph, Mo. (St. Joseph Christian HS)
    Parker CowlesSO5000m, 10000mRamstein AB, Germany (Ramstein American HS)
    Joe CurranSO5000m, 10000mNaperville, Ill. (Naperville North HS)
    Kellen CurrySO110m HurdlesMidwest City, Okla. (Carl Albert HS)
    Kirk DevineSOShot Put, Discus, HammerReading, Pa. (Governor Mifflin HS)
    Nathan DialFR400m, 200mColonial Heights, Va. (Thomas Dale HS)
    Kyle EllsworthFRPole VaultChandler, Ariz. (Chandler HS)
    Richard ElmoreSR1500m, 800mNapa, Calif. (Justin Siena HS)
    Nick FrawleyFRPole VaultMidlothian, Texas (Midlothian HS)
    Austin FritzkeFR5000mMt. Shasta, Calif. (Mt. Shasta HS)
    Harmon GageSOJavelinMadison, Ala. (Bob Jones HS)
    Matt GensicJRDecathlonFort Wayne, Ind. (Carroll HS)
    Calvin GlassJR1500m, 800mAntelope, Calif. (Woodcreek HS)
    Kevin GoldsmithFRHigh JumpTemperance, Mich. (Saint Mary Catholic HS)
    Arthur GrijalvaFR1500m, 5000mEl Paso, Texas (Americas HS)
    Kenny GrosselinJR5000m, 10000mRamstein AB, Germany (Ramstein American HS)
    Devin HartJRLong Jump, Triple JumpColorado Springs, Colo. (Widefield HS)
    Kevin HawkinsJR800mBonney Lake, Wash. (Sumner HS)
    Sean HouseworthSO10000m, 5000m, SteeplechaseCarlock, Ill. (Eureka HS)
    Ian HurdleSODecathlonClifton, Va. (Centreville HS)
    Dane JanssonFRShot Put, DiscusWichita, Kan. (Wichita Collegiate HS)
    Troy JensenJR400m, 200mSanta Ana, Calif. (Foothill HS)
    Bryan JonesSRShot Put, DiscusFort Walton Beach, Fla. (Fort Walton Beach HS)
    Kyle JonesSO1500m, 5000mWinter Springs, Fla. (Winter Springs HS)
    Michael KempSOHammerDaytona Beach, Fla. (Seabreeze HS)
    Roland KernFRDecathlonLos Lunas, N.M. (Los Lunas HS)
    Justin KlukSOShot Put, DiscusRapid City, S.D. (Stevens HS)
    Cutter KnoxFR400m HurdlesSundown, Texas (Sundown HS)
    Brandon LassiterFRLong JumpLawrence, Kan. (Lawrence HS)
    David LissyJRShot Put, DiscusSandpoint, Idaho (Sandpoint HS)
    Nick LuinaSR400m, 200mYorktown, Va. (Tabb HS)
    Justin MasonSO1500m, 800mFishers, Ind. (Cathedral HS)
    Myles McDowellFRPole VaultMurrieta, Calif. (Murrieta Valley HS)
    Ian McFarlandJR5000m, 10000mWest Plains, Mo. (West Plains HS)
    Kyle MeakinsJR400m, 200mSalt Lake City, Utah (Judge Memorial HS)
    Erik MirandetteJRPole VaultKentwood, Mich. (East Kentwood HS)
    Creighton MoormanJRDiscusCenterville, Iowa (Centerville HS)
    Skylar MorganSODecathlonKlamath Falls, Ore. (Henley HS)
    Brandon MurphySRJavelinOverland Park, Kan. (Blue Valley North HS)
    Conor MurphyFR1500m, 800mDelmar, N.Y. (Bethleham HS)
    Aaron NelsonFR400m HurdlesKenosha, Wis. (Tremper HS)
    Zachary NordahlFRDistancesMolt, Mont. (Rapeye HS)
    Sam OkeSOLong Jump, Triple JumpHouston, Texas (Cypress Ridge HS)
    John OliphintFR800mColorado Springs, Colo. (Cheyenne Mountain HS)
    Sebastian OrtizSO800m, 1500mColumbia, Pa. (Columbia HS)
    Dan PaladinoFRHammerMonroe, N.Y. (Monroe-Woodbury HS)
    John PayneJRHurdlesTupelo, Miss. (Tupelo HS)
    Travis PicouJR100m, 200mSpring Valley, Calif. (Mt. Miguel HS)
    Matt PinsonSRShot Put, HammerProsser, Wash. (Prosser HS)
    Thomas RichterFR1500m, 5000mEast Amberst, N.Y. (Serrano HS)
    Matt SchwandtSRJavelinManhattan, Kan. (Manhattan HS)
    Andy SchweitzerFRMiddle DistanceMacedonia, Ohio (Cuyahoga Valley Christian Academy)
    Chris SmithFR1500m, 800mFerndak, Wash. (Ferndale HS)
    Brian StewartFRHigh JumpStafford, Va. (Ramstein American HS - Germany)
    Trevor TrujilloJRShot Put, Discus, HammerWeatherford, Okla. (Weatherford HS)
    Josh van WyngaardenJRSteeplechase, 5000mLa Vista, Neb. (Papillion-La Vista HS)
    Daniel VeloSO400mBoerne, Texas (Boerne HS)
    Brian WalshSRDecathlon, Pole Vault, Long JumpRedlands, Calif. (Redlands HS)
    Marcus WellsSRJavelinJoseph, Ore. (Joseph HS)
    Matt WilliamsSO5000m, Steeplechase, 1500mColorado Springs, Colo. (Air Academy HS)
    Marshall WillsFRPole VaultDimmitt, Texas (Dimmitt HS)
    Ryan WorkmanFR5000mChapel Hill, N.C. (Chapel Hill HS)
    Women
    NAMEYEAREVENT(S)HOMETOWN (HIGH SCHOOL)
    Katie AndersonFR1500m, 800mCoon Rapids, Minn. (Blaine Senior HS)
    Katie AvenaFRHeptathlonLas Vegas, Nev. (Bishop Gorman HS)
    Casey BayneSRJavelinEl Segundo, Calif. (El Segundo HS)
    Melissa BeerseFRPole VaultMorrow, Ohio (Little Miami HS)
    Lindsey BengardSRHigh Jump, HeptathlonSt. Louis, Mo. (Visitation Academy)
    Kim BradySR400m, 800mNew Rochelle, N.Y. (New Rochelle HS)
    Rebecca BurdittFR400mColorado Springs, Colo. (The Classical Academy)
    Madison BurgessFRLong Jump, Triple JumpGunnison, Colo. (Gunnison HS)
    Deb DureyJRHurdles, Long JumpManchester, Iowa (West Delaware HS)
    Nicole ElliottFR100m HurdlesColorado Springs, Colo. (Liberty HS)
    Ayana Floyd-JamesSR400m, 200mVallejo, Calif. (Hogan HS)
    Michelle FrylingSOPole VaultKentwood, Mich. (East Kentwood HS)
    Dawn HigginbothamSRHigh JumpColorado Springs, Colo. (Cheyenne Mountain HS)
    Caitie HollidaySRJavelin, High JumpKalispell, Mont. (Flathead HS)
    Casey JohnsonSRHigh Jump, Triple JumpLos Angeles, Calif. (Notre Dame HS)
    Yvonne JohnstonSOJavelinKennewick, Wash. (Southridge HS)
    Sara JubackFRDistancesEagle River, Alaska (Eagle River HS)
    Olivia KorteSRDiscus, Shot Put, HammerSeneca, Kan. (Nemaha Valley HS)
    Jessica MapesFR400mMinot, N.D. (Our Redeemer's Christian School)
    Danielle McCartyFRTriple Jump, HeptathlonSouth Beloit, Ill. (Boylan Catholic HS)
    Lauren McKinnonFRTriple JumpHaddam, Conn. (Haddam-Killingworth HS)
    Megan MillerFRPole VaultBoca Raton, Fla. (Florida Atlantic University HS)
    Tiffany MooreJRJavelinTucson, Ariz. (Sahuaro HS)
    Brittany MorrealeFR5000m, 3000m, 10000mRancho Palo Verdes, Calif. (Peninsula HS)
    Sara NeubauerFRShot Put, Discus, JavelinBottineau, N.D. (Bottineau HS)
    Kate PapenbergJRSteeplechase, 3000m, 5000mRed Lion, Pa. (Red Lion Area Senior HS)
    Dierra PolandSR100m Hurdles, Long Jump, PentathlonDeptford, N.J. (Deptford Township HS)
    Danielle PozunSO5000m, 3000mJohnstown, Pa. (Westmont Hilltop HS)
    Kelly RobinsonJR1500m, 800mHolt, Mich. (Holt HS)
    Ally RomankoFR800mNorth Bend, Ore. (North Bend HS)
    Jessica SchaferFRPole Vault, SprintsFayetteville, N.C. (Terry Sanford HS)
    Erica SiegFR400mCanton, N.Y. (Canton P HS)
    Danielle SniderFRDistancesFishers, Ind. (Hamilton Southeastern HS)
    Becky StoneSRPole VaultDanville, Calif. (Cardonelet HS)
    Katie WeberFRJavelinMalta, Mont. (Malta HS)

    COACHES

    Ralph Lindeman - Head Coach
    Mark Stanforth - Associate Head Coach
    Scott Irving - Field Events Coach
    Capt. Ben Dahlke - Assistant Coach
    Capt. Jake Gensic - Assistant Coach
    2Lt. Paul Gensic - Volunteer Coach
    Bob Graf - Volunteer Coach
    2Lt. Dana Pounds - Volunteer Coach
    Ron White - Volunteer Coach

    Inside Track & Field