2008-09 Roster


    Coaches 

    Men
    NAMEYEAREVENT(S)HOMETOWN (HIGH SCHOOL)
    Scott BalcaoSR5000m, 10000mStockton, Calif. (St. Mary's)
    Chris BatsonJR400mCastle Rock, Colo. (Douglas County)
    Brandin BearFRPole VaultMesa, Ariz. (Mountain View)
    Bryce BergmanFR110m Hurdles, 400m HurdlesNew Bremen, Ohio (New Bremen)
    Matthew CainFR800m, 1500mBrockport, N.Y. (Brockport)
    Daniel CastleSR1500m, 800mSt. Joseph, Mo. (St. Joseph Christian)
    Brad ChronisterSR10000mPoplar Bluff, Mo. (Poplar Bluff)
    James ColeFRShot Put, Discus ThrowBozeman, Mont. (Bozeman)
    Parker CowlesSR5000m, 10000mRamstein AB, Germany (Ramstein American)
    Benjamin CoxFR200m, 400mPeoria, Ariz. (Greenway)
    Kellen CurrySR110m Hurdles, 1200mMidwest City, Okla. (Carl Albert)
    Ryan Del GrossoFR5000mMarysville, Ohio (Marysville)
    Kirk DevineSRDiscus Throw, Hammer ThrowReading, Pa. (Governor Mifflin)
    Robert DryeFRShot Put, Discus, Hammer ThrowLas Vegas, Nev. (Shadown Ridge)
    Nick FrawleyJRPole VaultMidlothian, Texas (Midlothian)
    Austin FritzkeJR5000mMt. Shasta, Calif. (Mt. Shasta)
    Jacob FultonFR1500mDouglasville, Ga. (Chapel Hill)
    Harmon GageSRJavelinMadison, Ala. (Bob Jones)
    Sean HerbisonFRShot Put, DiscusInver Grove Heights, Minn. (St. Croix)
    Sean HouseworthSR5000m, 10000mCarlock, Ill. (Eureka)
    Ian HurdleSRHammer ThrowClifton, Va. (Centreville)
    Dane JanssonJRHammer ThrowWichita, Kan. (Wichita Collegiate)
    Kyle JonesSR1500m, 5000mWinter Springs, Fla. (Winter Springs)
    Matthew JonesSO400m HurdlesAshtabula, Ohio (Lakeside)
    Michael KempSRDiscus Throw, Shot PutDaytona Beach, Fla. (Seabreeze)
    Maxwell LuttonFR200m, 400mPuyallup, Wash. (Franklin Pierce)
    Zachary MarxFR5000mHappy Valley, Ore. (Clackamas)
    Justin MasonSRSteeplechase, 1500mFishers, Ind. (Cathedral)
    Myles McDowellJRPole VaultMurrieta, Calif. (Murrieta Valley)
    Jacob MersinoFRPole VaultFresno, Calif. (Clovis East)
    Skylar MorganSRDecathlon, 100m HurdlesKlamath Falls, Ore. (Henley)
    Conor MurphyJR1500m, 800mDelmar, N.Y. (Bethleham)
    David NanSRHammer ThrowAuburn, Ind. (DeKalb)
    Aaron NelsonSR400m HurdlesKenosha, Wis. (Tremper)
    Joel NolanJRPole Vault, DecathlonYpsilanti, Mich. (Lincoln)
    Zachary NordahlJRSteeplechase, 1500mMolt, Mont. (Rapelje)
    Sebastian OrtizSR800m, 1500mColumbia, Pa. (Columbia)
    Dan PaladinoJRHammer Throw, Shot PutMonroe, N.Y. (Monroe-Woodbury)
    Noah PaliciaSODecathlon, Pole VaultStoneboro, Pa. (Lakeview)
    Jacob RingroseFRDecathlonEagle Point, Ore. (Eagle Point)
    Kevin RiversSR100m, 200mSatellite Beach, Fla. (Holy Trinity Academy)
    Jonathan RockFR5000mMacomb, Mich. (Eisenhower)
    Cort RogersFRPole VaultWhitefish, Mont. (Whitefish)
    Jon SantiagoSOJavelinKapolei, Hawaii (Kapolei)
    Andy SchweitzerJR800m, 1500mMacedonia, Ohio (Cuyahoga Valley Christian Academy)
    Kyle SchwochowFRShot Put, Discus, Hammer ThrowBrookville, Ohio (Brookville)
    Chris SeverinoSO400mPataskala, Ohio (Watkins Memorial)
    Taurean SingletarySOTriple JumpEl Paso, Texas (Chapin)
    Tyler SmallSO5000mNashport, Ohio (Mercersburg Academy)
    Kalob SmithFRJavelinBillings, Mont. (Billings Senior)
    Tyler StanleySO800m, 1500mColumbus, Ohio (Bexley)
    Dillon StuckyFRLong Jump, Triple JumpCamarillo, Calif. (Adolfo Camarillo)
    Justin TynerSO1500m, SteeplechaseBaxter, Minn. (Brainerd Senior)
    Hatton UpdikeSOPole VaultChandler, Ariz. (Chandler)
    Connor Van FossenSOJavelinMissoula, Mont. (Hellgate)
    Michael VetriSO110m Hurdles, 400m HurdlesNew Windsor, Md. (Francis Scott Key)
    James WalmsleyFR5000mScottsdale, Ariz. (Horizon)
    Kip WeaverFR400mCordova, Tenn, (Evangelical Christian School)
    Chase WelchFR1500m, 5000mMurrieta, Calif. (Vista Murrieta)
    Nick WhiteFR800m, 1500mPeyton, Colo. (Falcon)
    Matt WilliamsSR5000m, SteeplechaseColorado Springs, Colo. (Air Academy)
    Marshall WillsJRPole VaultDimmitt, Texas (Dimmitt)
    Alex ZubeyFR800m, 1500mTamaqua, Pa. (Tamaqua Area Senior)
    Women
    NAMEYEAREVENT(S)HOMETOWN (HIGH SCHOOL)
    Katie AndersonJR1500m, 800mCoon Rapids, Minn. (Blaine Senior)
    Jess BartonFR100m, 200mFranklin, Wis. (Franklin)
    Whitney BeckSO5000mEden, Utah (Weber)
    Melissa BeerseJRPole VaultMorrow, Ohio (Little Miami)
    Paige BlackburnFRShot Put, Discus, Javelin ThrowSoldotna, Alaska (Soldotna)
    Becca BurdittJR800mColorado Springs, Colo. (The Classical Academy)
    Christina BurkeSODiscus, Shot Put, Hammer ThrowSouth Riding, Va. (Freedom)
    Katherine CarrollFR1500m, 5000mSan Antonio, Texas (Winston Churchill)
    Emily CotharnFR400m HurdlesCory, Colo. (Cedaredge)
    Nicole ElliottJR100m HurdlesColorado Springs, Colo. (Liberty)
    Amie EllisFRPole VaultKeller, Texas (Fort Worth Christian)
    Auriele FainFR800m, 1500mBillings, Mont. (Billings Senior)
    Phaelen FrenchFRHeptathlonAustin, Colo. (Delta)
    Rachel GebauerFRShot Put, Hammer ThrowOssineke, Mich. (Alpena)
    Cathy HaycraftFR800mMinneapolis, Minn. (The Academy of Holy Angels)
    Tawny LambuthFRPole VaultAuburn, Calif. (Placer)
    Katie LynchJR5000m, 10000mAurora, Colo. (Smoky Hill)
    Jessica MapesJR400m, 200mMinot, N.D. (Our Redeemer's Christian School)
    Danielle McCartyJR200m, HeptathlonSouth Beloit, Ill. (Boylan Catholic)
    Rachel MillerSOPole VaultRockwall, Texas (Rockwall)
    Sara NeubauerJRShot Put, Discus ThrowBottineau, N.D. (Bottineau)
    Meghan PrinkeyFR1500m, 800mWhite Plains, Md. (Bishop McNamara)
    Gabrielle QuiraoFR200m, 400mColorado Springs, Colo. (Air Academy)
    Alexa RamsierFR5000m, 1500mDallas, Texas (Plano West Senior)
    Ally RomankoJR800m, 1500mCoos Bay, Ore. (North Bend)
    Kimber ShealyFRPole VaultKennesaw, Ga. (Kennesaw Mountain)
    Rachel SimmonsSOPole VaultRocklin, Calif. (Rocklin)
    Danielle SniderJR5000mFishers, Ind. (Hamilton Southeastern)
    Jordyn StoddardFRTriple JumpAliso Viejo, Calif. (Aliso Niguel)
    Rachel ThomasFR100m Hurdles, 400m HurdlesColorado Springs, Colo. (Falcon)
    Glorimar Torre' SantiagoSO1500mHope Mills, N.C. (Gray's Creek)
    Katherine WardSO5000m, 10000mState College, Pa. (State College)
    Katie WeberJRJavelinMalta, Mont. (Malta)
    Margaret WeingartFR100m Hurdles, 400m HurdlesBroomfield, Colo. (Peak to Peak Charter School)
    Nercresainne WhiteSO100m, 200m, Long JumpHouston, Texas (M.B. Smiley HS)
    Elyse WillardFR5000mRancho Palos Verdes, Calif. (Palos Verdes Peninsula)
    Amanda WinemanFRHigh JumpNew Palestine, Ind. (New Palestine)


    COACHING STAFF

    Ralph Lindeman - Head Coach
    Scott Irving - Associate Head Coach
    Lt Col Steve Cowles - Assistant Coach
    Maj Ben Dahlke - Assistant Coach
    Juli Henner - Assistant Coach
    Scott Steffan - Assistant Coach
    Bob Graf - Volunteer Coach
    Ron White - Volunteer Coach

    Inside Track & Field